Poradna

Mám těhotenskou cukrovku?

Datum vložení dotazu: 19.01.2020

Ptá se: Andrea

Dotaz

Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukózu. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod. Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát, nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, test na těhotenskou cukrovku Vám nebyl správně proveden. Měla byste jít znovu na OGTT. Pokud by byla lačná glykémie opět 5,1 mmol/l a více, je u Vás diagnostiková těhotenská cukrovka. Pokud by byla lačná glykémie pod 5,1, měla byste vypít roztok oGTT.  Podrobněji viz rubrika TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, podrubrika diagnostika. Váš ošetřující gynekolog by Vás měl na test znovu odeslat. Teprve podle výsledku testu zjistíme, zda-li cukrovku máte. S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

62 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám těhotenskou cukrovku. Měřím si každý den glukometrem hodnoty. Poslední 3 týdny jsem měla na lačno hodnoty okolo 4, po jídle do 6.0. Od tohoto víkendu ale beru antibiotika, mám pichly bubínek, hodnoty se od té doby zvýšily, a to na lačno 4.7 až 5.1 a po jídle 6.1 až 7.7. Jednou byla hodnota po jídle 8.4. Kromě jednoho údaje jsou hodnoty v normě, do 7.8. I s přihlédnutím ke stresu, který vyvolala bolest z Le zánětu středního ucha. Je důvod k panice? Ošetřující diabetologie navrhuje změnu antibiotik a hodnoty po jídle do 7.0. Jinak se přikročí ke snižování glykemie. Podle mne jsou ale hodnoty v pořádku. Můžete mi prosím sdělit váš názor? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  při infekčním onemocnění mohou být glykémie (hladiny cukru v krvi vyšší).  Ve Vašem případě jsou ale glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l, 1 hod. po jídle do 7,8 mmol/l - cílové hodnoty se při onemocnění nemění). Není tedy potřeba podávat léky na snížení hladiny cukru. Pokud by ale Vaše hodnoty glykémie byly při infekčním onemocnění vyšší než cílové (alespoň několik měření za sebou), pak by se léky nasadit měly.  Případnou změnu antibiotik byste měla řešit s ORL lékařem, ale ta se indikuje podle citlivosti a účinnosti antibiotik na vyvolávající patogen, ne podle hladiny glykémie.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, hodnoty na lacno max 4.8, po jídle vždy max do 5.9 Paní doktorka mě vystrasila, že když budu mít ketony v moci, tak mi nasadí inzulín. Může to tak být? Ubližují ketony miminka? Četla jsem, že se už ketony v moci při tehotenske cukrovce neměří. Dává se inzulín, jen když jsou vysoké hodnoty glykemie. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  inzulín se nasazuje pokud máte hodnoty glykémie (cukru v krvi) vyšší než doporučené (tj nalačno nad 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle nad 7,8 mmol/l).  Ketolátky v moči se při těhotenské cukrovce nevyšetřují. V těhotenství mohou být mírně vyšší fyziologicky.

  Moc zdravím

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Mam zistenu tehotentsku cukrovku kde mi v poradne kazali merit cukr 1hod po jidle. Ja jenom sama pro sebe jsem si 2krat zmerila i po 2hod po jidle a to jsem mela vyssi hodnoty nez po 1hod. Dietu dodrzuji. Mezi jidlami nejim a ani nic sladkeho nepiju. Max caj nebo kafe bez cukru nebo mineralku. Prikla po 1 hod mam 6.6 coz je ok a po 2 hod mam 7.1 coz je prekrocene a hlavne mi cukr narusta a neklesa. Nevite cim to je. Co to znamena. Co s tym delat? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  cílové hodnoty glykémie jsou 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.  Po jakém jídle Vám glykémie takto stoupala? Je možné, že glykémie byla ovlivněna skladbou jídelníčku. Dietní doporučení najdete https://www.cukrovka.cz/dieta-3

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem presne měsíc po porodu, plně kojím. V těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku s vyššími hodnotami pouze na lačno (do 6-6,2 mmol/l). Po porodu hodnoty klesly k 4,8-5, ale poslední týden opět vyšší než 6, dnes dokonce 7. Po jídle vždy v normě. Čím to muže být způsobeno a mohu se obávat, ze budu mít cukrovku klasickou? Co bude nyní následovat? Děkuji 

  Odpověď

  Dobrý den, hodnoty glykémie mohou být ovlivněny kojením. Snažte se dodržovat pravidelný režim, racionální stravu a dostatek pohybu. Pokud budete mít hodnoty glykémie vyšší než 6 mmol/l  i po šestinedělí, raději si dojděte ke svému diabetologovi.

  Doporučení po porodu jsou nadále pokračovat v racionálním stravování a pravidelné fyzické aktivitě. Cca 6 měsíců po porodu byste si měla dojít na kontrolní OGTT (žádanku Vám vydá Váš diabetolog, popř. praktický lékař). Před testem je nutné být 8-10 hodin nalačno (nepít a nejíst nic sladkého, pouze vodu). 3 hodiny před a během testu NEKOJIT. Test pak ukáže, jestli porucha metabolismu glukózy vymizela nebo pokračuje. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla jsem lačnou glykemii 2x zvýšenou před testem OGTT, vždy z glukometru, ano vím, je to špatně. Ze žilní krve to nedělali. Ze žíly glykemie pod 5,1. Glykovaný hemoglobin 32. Můj dotaz. Při těhotenské cukrovce, by měl být zvýšený i glykovaný hemoglobin, že? Nabíraný ve 26 týdnu. Lze se k tomuto takto přiklonit, nebo je možné, že ještě nenastoupal? Děkuji Veronika

  Odpověď

  Milá Veroniko, nejsem specialista přes těhotenský diabetes. Musím se ale přiznat, že když před několika lety vešla ve známost nová kritéria pro stanovení těhotenského diabetu, měl jsem obavy, že příliš mnoho zdravých nastávajících maminek bude znepokojeno tím, že mají diabetes. Glykémie nad 5,1 mmol/l stoupne totiž velmi snadno i zcela zdravým lidem, ať už je tou souhra různých fyziologických náhod nebo i nepřesným stanovením.

  Postupem času jsem si ale uvědomil, že tato pečlivost naopak upozorní na riziko diabetu i celkem zdravé lidi a přiměje je k tomu, by se řádně stravovali, věnovali se pohybu a snažili se předejít nadváze. Diabetes je dnes velmi častý a souvisí to velmi často se špatnou životosprávou. Takže si myslím, že je to dobře, že se o riziko diabetu zajímáte. 

  Nevím, jak moc zvýšené hodnoty jste předtím zachytila. Ale zřejmě máte normální glukózový toleranční test a glykémii na lačno pod 5,1. Diabetes tedy nemáte. Máte také zcela normální hodnotu glykovaného hemoglobinu. Je-li tedy pravda, že jste předtím opakovaně měla glykémie na lačno nad 5,1 mmol/l, ať již byly měřeny jakýmkoliv způsobem, přece jen byste si měla dát pozor na to, abyste nenabírala zbytečné kilogramy, jedla zdravě a k tomu v rámci zdravotních možností se věnovala tělesnému pohybu.

  Jak známo, glykovaný hemoglobin odráží hodnoty glykémií v posledních 3 měsících, což je doba života červených krvinek. Pokud byste měla celou dobu glykémie v normě a potom v průběhu posledních dvou týdnů zvýšené (např. na 11 mmol/l), nebylo by to na výsledku asi příliš patrné, ale přece jen by to bylo znát. Hodnota 32 mmol/mol je ale naprosto v normě, a tak jsem přesvědčen, že v tomto ohledu je s vámi všechno v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!