Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

léčba cukrovky 2. typu, žiju zdravě, nechci léky

Datum vložení dotazu: 07.12.2022

Ptá se: Tatiana

Dotaz

Dobrý den, před rokem mi zjistili cukrovku 2. typu. Dostala jsem léky Stadamed, které zatím neužívám. Snažím se zdravě žít. Pokud bych měla léky užívat, chtěla bych nějaké slabší s minimem vedlejších účinků. Prosím o poradu, popř. kam se obrátit na konzultaci. Dostala jsem od praktické lékařky par rad, které se neshodovaly s radami v brožuře. Večer před kontrolou jsem měla např. ovoce nebo mošt a cukr ráno na lačno mi vylítl. Prosím o radu, za kterou děkuji. Tatiana
věk: 56 let výška: 160 cm váha: 70 kg

Odpověď

Milá Tatiano,

Na našich stránkách najdete velmi mnoho rad pro pacienty s diabetem 2. typu a dočtete se také o lécích, které se používají. Seznam doporučení by mohl být jistě velmi široký. Každá rada nemusí být také vhodná pro každého. Ve vašem případě ale předpokládám, že se jedná o diabetes zatím spíše lehčí formy. To znamená, že asi nemáte výrazné klinické příznaky, nehubnete, ale spíše máte nadváhu. Glykémie pravděpodobně alespoň na lačno nepřekračují 10 mmol/l. To tedy znamená, že nepotřebujete žádný rychlý a intenzivní zásah lékaře. Pro takový případ mám pro vás tuto stručnou radu:

Základní opatření spočívá zejména v úpravě životosprávy. Je potřeba omezit kalorický příjem a to, že jíte zdravě, je nutné nějakým způsobem ověřit. Určitě by se hodil pohovor s edukační sestrou nebo s nutričním specialistou. Denně by vám mělo stačit asi 150 g sacharidů, které je ovšem nutné umět správně spočítat, aby člověk nebyl v bláhovém domnění, že jí sacharidů málo, ale ve skutečnosti by to bylo mnohem více. Stačí klidně jíst 2x či 3x denně a hlavní součásti by měla být zelenina s menším obsahem sacharidů a nějaké zdravé bílkoviny, např. v podobě libového masa (nejlépe drůbež, ryby) nebo méně tučného tvarohu. Omezení sacharidů v dietě je základním opatřením a u lehčích forem diabetu zpravidla funguje. Funguje to lépe než řada léků.

Nicméně mnohé osoby správnou dietu dodržovat nedokáží nebo nechtějí, a v tom případě jsou pak nutné léky. První volbou je lék Metformin, tedy i váš Stadamet. Je to lék účinný a bezpečný a nemusíte se ho bát. Nejčastějším nežádoucím účinkem je určitý pocit nevolnosti na počátku léčby, ale to je vlastně efekt žádoucí, který zpravidla časem pomine. Stadamet má dávkování od 500 mg denně až po 3000 mg denně, Vám bych asi doporučoval nyní 2x 500 mg, což je nízká dávka.

Dalším důležitým opatřením je zvýšení fyzické aktivity. Především to zlepšuje celkovou kondici a snižuje to výskyt dlouhodobých komplikací diabetu.

Metformin se často podává i u lehkých forem diabetu, kdy by mohla vystačit i samotná dieta. Zpomaluje přechod tohoto stádia diabetu do těžších forem tím, že zlepšuje citlivost tkání vůči vašemu vlastnímu inzulínu, takže ho postačí méně. Protože je to lék bezpečný a má i další příznivé účinky na komplikace diabetu, používá se často již ve stádiu pre-diabetu.

Ve svém dotazu píšete také o moštu, což je velmi sladká tekutina a je pro diabetiky nevhodná. Rychle zvyšuje glykémii. Rozhodně byste měla pít nesladké nápoje, případně nápoje oslazené uměle.

Ovoce samozřejmě můžete, ale je nutné je započítat do denního příjmu sacharidů. Některé ovoce je z tohoto důvodu nevhodné. Rozhodně jsou lepší méně sladké plody a neměla byste k nim už mít žádné další sacharidy, které jsou např. v chlebu, pečivu, v přílohách. Ale to byste vše měla podrobněji nastudovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

862 dotazů

  • Dotaz

    Datum Hodnota 19.3. 5.6 % 11.4. 7.1 % 18.4. 5.6 % 24.4. 6.5 % Dobrý den, Od zjištění cukravky se snažím… Kromě jiného i monitorováním parametrů měřením v lékárnách jako samoplátce, žiju na Slovensku, proto uvádím jednotky používané zde pro glykovaný hemoglobin. Ze 4 měření jsem dostala v průběhu dvou měsíců rozličné hodnoty, z toho nejvyšší, 7.1 při odběru v ambulanci, obě hodnoty 5.6 naměřeny v lékárně Farmaceutické fakulty, hodnota 6,5 % v lékárně Dr.Max. Hodnota v 12/2023 (ještě před svátkami ! :) po odběru u lékařky byla 6.2 %. Nevím si rady s těmi - pro mně různými výsledkami, poradíte mi, prosím? Děkuji

    Odpověď

    Milá Aleno, to je trampota!

    U nás se hladina glykovaného hemoglobinu udává v mmol/mol a normální hodnota je do 40.

    Pokud by se tato hodnota přepočítala na procenta, odpovídalo by to 4 %.

    Navzdory mezinárodnímu doporučení se v mnoha zemích uvádí hodnota glykovaného hemoglobinu sice v procentech (%), ale je to provedeno podle jiné kalibrace a normální hodnota je přibližně do 5,8 %. Já si myslím, že tak je tomu i na Slovensku.

    Tedy vaši poslední hodnotu 5,6 % bych označil za vynikající, 7,1 již za podstatně horší, 6,5% za celkem dobrou.

    Nevím ale s jistotou, jaká je na Slovensku norma - jaká kalibrace se používá.

    Já vám zejména doporučuji si pořídit běžný glukometr a řídit se podle glykémií. Ani po jídle byste, pokud možno, neměla mít hodnoty nad 10 mmol/l. Cíle jsou ale individuální. Vždy vycházíme z toho, jakou formu diabetu pacient má a jak moc je schopný se o svůj diabetes starat, Glykovaný hemoglobin má smysl měřit nejméně v tříměsíčních intervalech, častější měření je zbytečné. Myslím ale, že v ordinaci by vám ho minimálně 2x ročně bezplatně změřili.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, provádím sem tam měření cukru v krvi, jelikož máme v rodině nejednoho cukrovkáře + jsem měl za poslední rok vyšší hodnoty cukru na lačno při krevních testech (okolo 6mmol/l). Nevím, jak se v tom úplně vyznat. Za tento týden: Ráno mám nalačno hladinu kolo 5,9-7,6 mmol/l Ihned po snídani okolo 7mmol/l Dvě hodiny po snídani pořád 7mmol/ A třetí hodinu po snídani mi hladina spadne na 3,5-4,3mmol/l (pokud kontroly byla i velmi náhlá a silná únava a ztráta zájmu o cokoliv) Toto se prakticky po každém jídle (snídaně, oběd , večeře) opakuje až na to, že dvě hodiny po jídle před spaním mívám hladinu průměrně 8,7 mmol/l Jednou v týdnu jsem měl uprostřed noci (4h před budíkem po 3h spánku) hodinu 14mmol/l a ráno to zase spadlo na "standardních" 6,7mmol/l. Je mi 21 let Vážím 85kg Měřím 170 cm Sedavé zaměstnání s častým fyzickým pohybem a s průměrně aktivním životním stylem. Avšak se potýkám s větším obsahem tuku v oblasti břicha. Jsou tyto hodnoty ještě v normě i v rámci různého kolísání, či už bych se měl začít bát o začínají předcukrovku? Předem děkuji za radu. Lucas

    Odpověď

    Milý Lucasi, docela by stálo zato vědět, jaký typ diabetu se ve vaší rodině vyskytuje. Opakované hodnoty glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l již odpovídají diabetu, a tak pokud by to byla pravda (přesné měření), mohlo by se jednat o počínající stádium zjevného diabetu 1. typu, o projev diabetu 2. typu či případně o některou ze vzácných dědičných forem diabetu tzv. typu MODY.

    Navrhuji vám tedy, abyste si dal vyšetřit glykémii na lačno ve standardní laboratoři. Kromě toho byste nejspíše měl podstoupit glukózový toleranční test. Lékař by také měl zhodnotit, jaké formy diabetu se ve vaší rodině vyskytují a do jaké míry jsou dědičné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 1. typu, diagnostikován září 2023, inzulín Novorapid před jídlem, na noc Toujeo. Novorapid píchám cca 3-4 jednotky před jídlem, dle naměřené glykemie a Toujeo na noc 6 jednotek. Ranní glykemie se pohybují mezi 7 - 8, během dne před jídlem též. Někdy se stane, že mám glykemii před jídlem 5 - 6, tudíž se bojím si píchnout Novorapid, kvůli hypoglykemii. Glykemie po jídle je po nulové dávce Novorapidu 12. Chci se zeptat, zda je to správný postup, či zda mám něco změnit. Děkuji za odpověď. Marie

    Odpověď

    Milá Marie, diabetes 1. typu zjištěný v pokročilé dospělosti má často pomalý rozvoj a často zůstává zachována vlastní inzulínové sekrece, i když většinou postupně klesá. Vy zatím máte velmi malou potřebu injekčního inzulínu a váš vlastní inzulín to vyrovnává, ale beta buňky produkující inzulín se musejí hodně namáhat.

    Já bych vám doporučoval s ohledem na množství jídla, které se chystáte sníst, injekční inzulín před jídlem podat a případně snížit jenom dávku, pokud v jídle není mnoho sacharidů, nebo pokud se po jídle chystáte k nějaké fyzické aktivitě.

    Ze všeho nejlepší by ale bylo vybavit se kontinuálním senzorem hladin glukózy v podkoží. Pro vás asi nejspíše senzor Freestyle Libre 2. Pro vaši diagnózu by měl být plně hrazen. Vy byste trvale viděla, jak se hodnoty cukru pohybují, zda klesají či stoupají. To pro vás bude mít velký edukační význam, ale také včas uvidíte, kdyby vám glykémie klesala a hrozila by hypoglykémie.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v minulosti jsem 2x měla těhotenskou cukrovku. Protože jsem si opakovaně nyní našla cukr v moči, pokud tedy nejsem večer úplně nalačno, pak je to v pořádku. Přes den se mi cukr ukáže téměř vždy, nevím, zda je to v běžné. Poměrně často močím, nyní už i v noci. Nechala jsem si udělat odběry. Prosím o konzultaci výsledků v příloze, zda by se mohlo jednat o nějakou formu cukrovky a mám dále nějak řešit. Od mládí trpím hyperprolaktemií (sekrece mléka) bez zjištěných příčin( MR mozku před několika lety bez nálezu). Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, těhotenská cukrovka, i když po porodu odezní, je určitým ukazatelem rizika pro vznik diabetu v budoucnosti. V podstatě ukazuje, že při zvýšených nárocích na tělo (jako např. v těhotenství) už nepostačuje plně inzulínová sekrece, aby tuto zvýšenou potřebu překonala.

    Pokud byl váš odběr krve skutečně na lačno, je hodnota 6,1 mmol/l lehce zvýšená a odpovídá porušené glukózové toleranci. Ovšem jedno vyšetření pro posouzení nestačí.

    Cukr v moči by být neměl, většinou se tam dostává, pokud glykémie překročí přibližně 10 mmol/l, např. možná ve vašem případě po jídle. Na druhé straně, hodnotu glykovaného hemoglobinu máte zcela v normě, takže prakticky lze vyloučit zjevný diabetes.

    I když jste štíhlá, doporučuji dávat pozor na dietu, mírně omezit příjem sacharidů na maximálně 200 g/den a být pokud možno fyzicky aktivní. Pokud byste chtěla větší upřesnění, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test. Ale jinak si myslím, že v současné době není potřebná žádná léčba kromě zdravé diety s mírným omezením sacharidů v dietě. Mohla byste si také opatřit osobní glukometr a občas si zkontrolovat glykémii, např. 2 hod. po jídle. Vaše laboratorní vyšetření včetně moči je jinak v normě, jen ta glykémie je lehce vyšší. Hladina inzulínu není důležitým ukazatelem – na lačno může být nízká i u zcela zdravého člověka.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!