Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

labilní diabetes u čtrnáctileté dcery

Datum vložení dotazu: 19.01.2019

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den, dcera se léčí s diabetem 1.typu od 12 let, od začátku velmi rozkolísané hodnoty. Po roce diagnostikována celiakie, rok drží bezlepkovou dietu. Asi dva měsíce se zdálo, že se hodnoty glykémie začínaji rovnat, bohužel s nástupem menstruace (před pěti měsíci první), dochází k velmi častým hypoglykémiim. I když snížíme velmi inzulín, senzor nás několikrát denně i v noci varuje před hypo. Dcera se klepe už u hodnoty 4 a během pěti minut, než vycucá hroznový cukr se dostane na hodnoty okolo 3. Samozrejme jsme zvýšili i jednotky jídla. Byla i dvakrát v nemocnici na srovnání, nebylo zjištěno, že děláme někde chybu. Problem je, že je dcera s poklesů velmi vyčerpaná a musí třeba zůstat den doma doslat se, školu by nezvládla. Po ukončení menstruace, jde glykémie nahoru, zase tedy zvyšujeme inzulín a hodnoty vylitnou třeba nad dvacet. Už je to velmi vyčerpávající, dcera je velmi zodpovědná a je i pod naším dohledem. Na koho se máme obrátit, naše lékařka, veškeré výkyvy vysvětluje vlivem psychiky. Velmi děkuji za jakoukoliv radu. Martina

Odpověď

Milá Martino, vaše dcera jistě chodí do ambulance dětského diabetologa, který má s podobnými problémy u dospívajících dívek větší zkušenosti. Já mohu odpovědět jen obecně. Vše se samozřejmě točí kolem toho, jak kvalitně si vaše dcera monitoruje glykémie a jak je ona schopna reagovat včas na měnící se potřebu inzulínu, respektive citlivost vůči němu.

Ta se u některých žen mění během menstruačního cyklu a spíše se snižuje na jeho konci (je proto potřeba více inzulínu) a s nástupem krvácení pak zase stoupá, takže může stačit inzulínu méně. Snadno se pak může stát, že si pacientka koncem cyklu spíše zvyšuje dávky, aby nebyly glykémie příliš vysoko. Když se jí podaří glykémie „zkrotit“, nastává změna, potřeba inzulínu klesá a pokud se dávky zase včas nesníží, vznikají snadno hypoglykémie.

Vaše dcera podle všeho používá kontinuální senzor glykémií a pravděpodobně si také dodává inzulín pomocí pumpy. Ta se dá určitým způsobem naprogramovat, aby se během měsíce mohl nastavit profil „normální“, používaný nejčastěji, a další 2 profily např. „před menses“ a „po menses“. Ke konci cyklu by podle svých zkušeností mohly být použity trochu vyšší rychlosti bazálních dávek, např. o 10 – 20 % větší a od začátku krvácení zas již rychlosti normální, nebo po určitou dobu dokonce snížené, např. o 10-20 % oproti hodnotám uprostřed cyklu.

Navrhoval bych také, aby byl senzor glykémií nastaven tak, aby před hypoglykémií varoval vaši dceru dříve, např. již při hodnotách kolem 5,5 mmol/l a zejména pak, aby reagoval na rychlý pokles glykémie včasným varováním, např. když v noci glykémie rychle klesá s 9 na 7, protože se dá čekat, že pokles bude pokračovat. Vaše dítě si potom pokles včas uvědomí a může např. sníst nějaké ovoce nebo vypít malé množství džusu, zvláště pokud by hodnoty dále klesaly.

Dnes existuje i možnost, že senzor varuje třeba rodiče, které pak mohou i během noci dítě zkontrolovat (přenos po internetu do jejich mobilního telefonu). Asi o tom víte, ale některé pumpy lze dnes naprogramovat i tak, že pokud glykémie klesá pod určitou hodnotu, dodávka inzulínu se přechodně zastaví, dokud se pokles nezastaví nebo nedojde k mírnému vzestupu. Je to výhodné zvláště v noci.

Pokud jsou nyní hypoglykémie tak ostré, jak uvádíte, tak bych alespoň na nějakou dobu slevil z požadavku mít hodnoty glykémií příliš blízko normálu. Cílové hodnoty by tak mohly po nějakou dobu být raději 6 – 8. Je to určitě lepší, než když jsou hodnoty vynikající, glykovaný hemoglobin téměř v normě, ale příliš často se vyskytnou hypa, která z člověkem „zatočí“ tak, jak popisujete.

Omlouvám se svým pediatrickým kolegům a znovu doporučuji, ať to podrobněji proberete s nimi.

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

292 dotazů

  • Dotaz

    Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.

    Odpověď

    Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.

    Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévami

    Odpověď

    Milý Jiří,

    Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.

    V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.

    Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.

    Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅

    Odpověď

    Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...

    "Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭

    Odpověď

    Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.

    Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?

    Odpověď

    Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.

    Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.

    Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!