Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

kožní problémy po aplikaci senzoru entlite

Datum vložení dotazu: 08.03.2020

Ptá se: Lukáš

Dotaz

Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.typu a již rok využívám kontinuální monitoring glikemie pomoci senzoru Entlite od Medtronicu. Bohužel se již delší dobu potýkám s dost velkými kožními problémy po aplikaci a hlavně sejmutí senzoru po 6.denním cyklu. V příloze foto. kde je fotka po sejmutí senzoru a druhá den po aplikaci. Zkoušel jsem konzultaci s firmou Medtronic, ale nic mi nedoporučili. Můj ošetřující lékař mi taktéž nepomohl a odkázal mne na Medtronic. Nějaké diskuze jsem si přečetl a doporučení by snad i nějaké bylo, ale chtěl bych se raději zeptat i zde. Moc děkuji za odpověď. Ciesarik
věk: 32 let

Odpověď

vybráno z názorů diabetologů:

Vypadá to jako kožní reakce na látky v používaných náplastech (které jsou součástí senzorů nebo například kanyl pump). Tyto reakce jsou bohužel poslední dobou stále častější a nedá se s nimi moc dělat. Místa nelze před aplikací ničím namazat, protože by náplasti pak mohly špatně držet a odlepovat se.V nemocnici by se daly použít speciální náplasti určené pro novorozence k fixaci žilních a jiných vstupů, které jsou vysoce hypoalergenní a dají se využít k opatrnému podlepení míst zavedení senzoru, ale běžně tento materiál není volně dostupný. Jinak moc rad není. Rozhodně nepoužívat k sekundární fixaci (pevnějšímu přidělání různými materiály, které nepatří původně k senzoru) další náplasti - i na ty může být alergie. Někdo zkouší zavedení senzorů na ruce a poté tejpování.

vybráno z názorů dermatologů:

podle fotografií se jedná o ekzémdermatitidu. Podle stránek výrobce se používá k aplikaci na kůži jakési lepidlo, resp je tam vrstva, která umožní uchycení na kůži. Je zde podezžení, že se opakovanou aplikací senzoru vyvinula tzv kontaktní dermatitida, resp možná se jedná i o iritační dermatitidu z kapitoly ekzémů. Současný stav by potřeboval zaléčit u kožního lékaře, kde je potřeba se dále doptat, zda-li nejsou používané při aplikaci jiné pomůcky na kůži. Doporučují dále po zklidnění vyšetření k vyloučení kontaktních alergenů tzv. epikutánní testy. Ale do budoucna, při těchto potížích, by to chtělo zkusit změnit to aplikační medium, co umožňuje uchycení na kůži nebo bohužel celý senzor, při pokračování obtíží.

vaše radakce

(odpovídá redakce, )

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

12 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz? Dnes jsem shlédnul nový, český film Smečka. Zde měl mladý klučina umístěný senzor Style Libre na levé straně břicha, jelikož trpí cukrovkou. Toto mě přivedlo na myšlenku zda je přístroj při tomto umístění schopen fungovat? Jde o to, že cukrovku mám od dětství a senzor používám něco přes rok. Umístění na paži ať jde o jakékoliv místo je již bolestivé jak při umístění, tak při pohybu jelikož tričko případně jiné oblečení o něj tře a dost často rukou i o něco zavadím. Je zcela jedno zda měním pravou a levou paži. Nejhorší je to při spaní jelikož nespím na zádech, nýbrž na boku, schoulený v klubíčku. Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den,

  senzor Freestyle Libre má oficiální schválení a doporučení pro aplikaci na zadní stranu horní části paže. Zde by měl dosahovat optimálních výsledků. Pro ostatní místa na těle oficiálně určen není, pravděpodobně by zde ale nějak fungoval. Správnost výsledků při měření jinde Vám výrobce nezaručí.

  Senzory z kategorie CGM mohou být oficiálně umístěny nejen na paži, ale i do oblasti břicha (u dětí od 2 do 17let i do horní části hýždě). Jaký typ senzoru použili ve zmiňovaném filmu a jestli byl ve správném místě aplikace se nedokážu vyjádřit :)

  Snad tato informace alespoň trochu pomohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, 50 let mám diabetes 1. typu. Posledních 15 let mám inzulínovou pumpu a CGM. Glykovaný hemoglobin v rozmezí 50-60. V několika posledních letech mi klesá pohyblivost a tuhnou svaly. Svaly po námaze špatně regenerují. Zkouším jíst minerály, masáže, fyzioterapii, ..., ale stav se nelepší. Měli byste nápad, co by mohlo pomoci? Předem děkuji za odpověď. Yvan

  Odpověď

  Milý Yvane,

  50 let trvání diabetu určitě udělalo své. I když máte nyní diabetes vyrovnaný dobře (50 – výborně, 60 ještě uspokojivě), asi tomu tak nebývalo dříve, kdy ani potřebné pomůcky, jako jsou senzory, pumpy a dokonce ani glukometry neexistovaly.

  Já vám mohu poradit 2 věci:

  Snažte se dosáhnout vyrovnání diabetu ještě o něco více, a to aniž byste měl závažnější hypoglykémie. Hodnota glykovaného hemoglobinu 50 je velmi dobrá, dnes se doporučuje dokonce 47 mmol/mol, ale to je již opravdu velmi těžké. To sice samo o sobě vaše svaly, klouby a nervy nevyhojí, ale zpomalí to postup a možná i zlepší Váš zdravotní stav.

  Dále: pravidelně cvičte. Jednak vám to pomůže udržovat pružnost a pohyblivost, ale také to skvělým způsobem odvádí pozornost od vašich problémů a patřičně vás to unaví. Dostatečná svalová síla také pomáhá vykompenzovat poruchy, které jsou již částečně nevratné. Sám asi víte, jaké cviky byste měl dělat, ale přesto by vám prospěly odborné rady fyzioterapeuta. Pokud to vaše finanční možnosti dovolují, bylo by vhodné si najít kvalitní placenou službu, protože tam by se vám mohli věnovat víc podle vašich individuálních potřeb a vašeho osobního zájmu. Jde ale zejména o to, abyste se cviky a postupy od fyzioterapeuta naučil a pak je prováděl systematicky sám doma.

  Žádnou kouzelnou radu vám dát neumím a neznám ani žádné kouzelné léky. Pokud vám nějaké minerály či vitamíny přímo nechybí, tak jejich podávání, či různé výživové doplňky moc nepomohou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat. Na konci ledna mi byla zjištěna cukrovka, hodnota tehdy byla 22. A hemoglobin 84. Mám první typ. Zhruba po týdnu jsem začal píchat si inzulín ráno celodenní tresibu. Budu se ptát na hubnutí. Tím že jsem chodila na plazmu, tak vím že jsem měl 109 kg a po dvou týdnech to tehdy spadlo na 103 kg to bylo 2. Února. Poté 17 února jsem na druhé návštěvě měl cca 98 kg. Řekli mi že bude ještě normální když budu něco hubnout tehdy jsem rovnou dostal i senzor a ten mi ukazuje od té doby cca průměr 6,4. Je pravda že třeba dvakrát v týdnu v průměru třeba na 15 min. mi to vylítne nad 10 těsně, mohlo by to hrát roli nebo takováhle hodnota ne. Momentálně mám 92 kg. Čili nějakých 6 kilo za ty dva měsíce. Děkuji za odpověď Marek

  Odpověď

  Milý Marku, podle průběhu vašeho diabetu máte opravdu nejspíš diabetes 1. typu. Pokud vám ale vystačí jedna injekce Tresiby denně a máte přitom glykémie kolem 6,4 mmol/l, tak máte skoro jistě ještě zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která vaše glykémie "dolaďuje". Bohužel ale pravděpodobně tako vlastní sekrece časem poklesne a řídit si diabetes bude pro vás obtížnější. Velmi pravděpodobně pak budete léčen 4 dávkami inzulínu nebo inzulínovou pumpou a před každým jídlem si budete podávat ještě rychle působící inzulín. Ostatně možná už nyní by bylo lepší přejít na tento způsob, protože začínat vše dělat perfektně hned od začátku je mnohem lepší a snazší, než vás potom k tomu přemlouvat a učit.

  To, že jste při projevech diabetu rychle zhubnul, je typické. Měl jste vysoké glykémie a mnoho cukru odešlo z vašeho těla močí ven. Kromě toho při nedostatku inzulínu je metabolismus rozladěn, takže nefunguje správně, a to také přispívá k hubnutí.

  Nyní ale máte glykémie vyrovnané, takže kvůli diabetu již není důvod, abyste hubnul. Vaše současná váha je ale nyní vyhovující a rozhodně není žádoucí, abyste přibíral. Snažte se tedy nepřibírat, naučte se počítat sacharidy v dietě, sledujte své glykémie a jezte tak, aby vám ani po jídle nestoupaly nad 10 mmol/l. Je dost pravděpodobné, že k tomu budete potřebovat ten rychlý inzulín, tak se tomu nebraňte. Když se všechno hned od začátku dobře naučíte, bude to pro vás časem všechno mnohem jednodušší a hlavně si udržíte dlouhodobě dobré zdraví. Zvládat diabetes vašeho typu jednou velkou dávkou dlouze působícího inzulínu není správné. Člověk má pak trvale vysokou hladinu inzulínu v těle a jí vlastně proto, aby neměl hypoglykémii. Zpravidla pak, aby glykémie nestoupala, tak jí jen velmi málo, a to může vést k dalšímu hubnutí. Správné je mít dávku dlouze působícího inzulínu přiměřenou (většinou při vašem vzrůstu mezi 20 až 30 j./den) a pak si dávat rychle působící inzulín před jídly. Jeho dávka se volí nejen podle glykémií, ale také podle toho, kolik sacharidů hodláte sníst a co se chystáte dělat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás o konzultaci. Mám diabetes 1.typu se syndromem nepoznané hypoglykémie, mám velké problémy s trávením hlavně v důsledku neuropatie (jídlo často leží několik hodin v žaludku a pak ho neztrávené vyzvracím - řeším to dělením všech dávek inzulínu k jídlu na několik malých, dávkovaných nejméně po půl hodině, abych měla větší šanci, že případnou hypoglykemii přežiju, díky čtečce si to mohu lépe rozvrhnout a odhadnout, že bude problém) a žiji sama (protože: „nedokážu žít s člověkem, který může kdykoli umřít“, což už jsem slyšela několikrát, nehledě na to, že těžké hypoglykémie pro přihlížející opravdu nevypadají hezky a nikdo to nechce zažít podruhé). Léčena jsem kombinací Novorapid + Lantus. Před půl rokem jsem konečně dostala čtečku a senzory firmy FreeStyle Libre, s níž moje diabetoložka spolupracuje. 1) U FreeStyle Libre aktuální glykemii vidím pouze, pokud si k senzoru přiložím zapnutou čtečku. Pokud hypoglykemii nepoznám (nepoznávám je nikdy) a zrovna se neměřím (několikrát za hodinu to 24hodin denně 7dní v týdnu opravdu dělat nejde), mám smůlu a skončím v bezvědomí (zatím jsem se vždycky probrala, pak mám samozřejmě "díry" v záznamu čtečky, pokud jsem byla "mimo" víc než 8 hodin). Existují nějaké jiné systémy na kontinuální měření glykémie, které na hypoglykemii nebo rychlý pokles glykémie upozorní samy? Tady v diskuzi jsem našla zmínku o CGM. Jsou v ČR dostupné ještě nějaké jiné? V čem se od FreeStyle Libre liší? Je možnost na ně z FreeStyle Libre přejít, a pokud ano, za jakých podmínek? 2) U glukometru One Touch jsem byla zvyklá zálohovat si data do počítače pomocí jejich softwaru, mám řadu za více než 10 let. Nic takového FreeStyle Libre nemá. Tam se jen data nahrávají někam na internet. Na začátku to vypadalo skvěle: dala jsem adresu a své přihlašovací údaje všem svým ošetřujícím lékařům, aby si mohli prohlédnout moji kompenzaci. Pak FreeStyle Libre zavedlo „bezpečné přihlašování“, čímž se k mým datům kromě diabetoložky žádný jiný lékař nedostane, a podmínku nových Windows, čímž jsem ztratila možnost data nahrávat aspoň na ten internet (na moje opakované žádosti mi na helplince řekli, že žádnou možnost zálohování dat do počítače nepřipravují, protože si to americký majitel jejich firmy nepřeje) a moje data si nemůže prohlédnout ani diabetoložka, protože má v ordinaci Windows 7 (vidí tedy pouze poslední 3 měsíce na mé čtečce a žádná x-letá historie kompenzace glukózy pacientů tedy není dosažitelná ani pro ni). Mají ostatní systémy pro kontinuální monitoring glykémie možnost zálohování dat do počítače bez nereálných požadavků na neustále novější a novější počítačové vybavení a bez závislosti na internetu? Na flešce data donesete kdykoli kamkoli a datový soubor se dá v nejhorším otevřít v Excelu, ale data „existující“ pouze kdesi na internetu nejsou vždy dostupná, zvláště když je přístup k nim podmíněn specifickými požadavky na systém počítače a v počítači nainstalované komerční programy. Z internetové aplikace vytištěné PDF přehledy od-do v řádu týdnů dlouhodobé porovnání trendů také neumožňovaly (např. u mě je rozdíl mezi kompenzací diabetu v létě a v zimě). Které z těchto systémů nepotřebují chytrý mobil (kvůli silně zhoršené jemné motorice nejsem schopna ovládat dotykové displeje) a ideálně mají čtečky s pouze tlačítkovým ovládáním? 3) U FreeStyle Libre mi předčasně skončilo několik senzorů (nejkratší doba byly necelé 2 dny), často se mi objevuje zpráva, ať měření opakuji za deset minut (a série těchto zpráv bez jediné hodnoty glykémie trvá třeba 2 hodiny) apod. Máte nějaké srovnání poruchovosti, chybovosti, přesnosti a spolehlivosti u všech systémů na kontinuální měření glykémie? Předem Vám děkuji za odpovědi a Váš čas.

  Odpověď

  Dobrý den,

  v České republice jsou momentálně hrazeny 2 systémy “kontinuální” monitorace. Freestyle Libre, který nyní používáte a který je označován spíše jako FGM (flash glugose monitoring). Tento název souvisí s nutností načtení dat ze senzoru čtečkou, aby bylo možné zobrazit aktuální hladinu glukózy. Data ze senzoru nejsou bez načtení přenášena do přijímacího zařízení. Druhým systémem je Vámi zmiňovaný CGM. Ten se skládá ze tří částí -  senzoru, vysílače a přijímače. Senzor má životnost 6-10 dní (dle konkrétního typu senzoru) a získává data o hladině glukózy. Tato jsou poté připojeným vysílačem automaticky (většinou přes bluetooth) posílána do přijímacího zařízení. Přijímačem může být buď inzulinová pumpa, mobilní telefon, nebo speciální přijímač. Díky tomu, že data jsou neustále zasílána na přijímač, je zde možnost nastavit alarmy, které Vás zvukově upozorní na určitou hladinu glykémie. Toho se právě často využívá u pacientů s poruchou rozpoznávání hypoglykémie - nastaví se alarmy, které Vás začnou zvukově nebo vibračně upozorňovat, pokud se dostanete na zadanou nízkou hladinu glykémie (Je tak možné zadat v nízkých alarmech například 4,5 mmol/l. Při této hodnotě Vás přístroj upozorní a vy víte, že máte nižší hladinu cukru). Přechod mezi FGM a CGM je možný, pokud splňujete indikační kritéria pro CGM. Jedním z hlavních indikačních kritérií je právě porucha rozpoznávání hypoglykémie (a to především, pokud u Vás dochází k těžkým hypoglykémiím se ztrátou vědomí).

  Na českém trhu jsou běžně dostupné senzory pouze dvou společností - Dexcom a Medtronic. Firma Medtronic má v současnosti  (pro své CGM systémy) jako možnost přijímače bohužel pouze mobilní telefon nebo některou ze svých inzulinových pump. Společnost Dexcom vyrábí i speciální přijímač (tudíž není nutnost mít kompatibilní telefon), ale pokud je mi známo i tento přijímač má dotykový displej. 

  Bojím se, že většina dnešních senzorových systémů ukládá data na cloudová úložiště na internetu. Tato data je možné často sdílet s lékaři, pokud mají založen svůj vlastní účet. Jak zmiňujete většina těchto internetových programů umožňuje stažení pdf přehledů s vybráním časových úseků (i víceměsíčních). Programy k zálohování dat přímo na počítači u CGM běžné bohužel nejsou (Pokud si data průběžně nestahujete z výše zmiňovaných programů a někde neukládáte na svém počítači).

  Srovnání poruchovosti, chybovosti… jednotlivých senzorů, to je obtížná otázka. U každého pacienta je to trochu jinak. U všech senzorů je nutné si uvědomit, že snímají hladinu glukózy v intersticiální tekutině, NE v krvi. Tudíž data senzoru mohou být oproti hodnotám z krve o 15-30 minut opožděna. To hlavně při prudkém vzestupu nebo poklesu může dělat větší rozdíl naměřených hodin mezi glukometrem (měření v krvi -  glykémie) a měřením senzorem (měření hladiny glukózy v intersticiální tekutině). Proto je lepší při obavách z hypoglykémie nastavit upozornění o něco výše. U Freestylu je známo že občas lehce podměřuje, tudíž může u některých pacientů ukazovat o něco nižší glykémie. Je ale velmi dobrý na sledování trendů glykémií během dne u pacientů s DM 1. typu, kteří nemají problém s rozpoznáním hypoglykémie + má jednodušší indikační kritéria než třeba CGM. Porovnání kvality CGM Dexcom a Medtronic by z mé strany už bylo hodně odvážné a každý Vám bude tvrdit něco trochu jiného. Zde je možné rozhodnout se podle délky funkce senzoru, typu přijímače, nutnosti kalibrace senzoru…

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Byla mi před pěti měsíci zjištěna cukrovka, ale nikdo mi neřekl, jakého typu. Potvrdil mi ji oGTT test a pan doktor na diabetologii mi předepsal glukometr, proužky, inzuliny (insuman rapid a insuman basal). Je mi 18 let a mám 47 kilo, tudíž se lékař domnívá, že mám cukrovku 1. typu, ale do průkazu to nezapsal, ale když se o tom bavíme, tak 1. typ. A jelikož jsem byla na oGTT test poslána již s problemy, nepila jsem ani roztok glukózy, protože byla glykémie na lačno v jeden den 8.5 mmol/l a v ten druhý 7.9 mmol/l. Inzulin si píchám 4x denně. Ráno bazál 4j a k hlavním jídlům 2j. Teď k předmětu dotazů. 1. Mám nárok na senzory FSL Freestyle Libre? Pan doktor mi řekl, že na senzory kontinuální monitorace (což Libre není) mám nárok až pro vyšetření c-peptidu, který, pokud tedy chápu dobře, musí být naprosto nízký <0.05?? a nebo tam ani není? Pan doktor mě na takové vyšetření neposlal, ač mě poučil, jak by probíhalo. Každopádně Libre senzory mi nepředepsal. Já jsem si ale myslela, že na ně má nárok každý, kdo je na intenzifikovaném inzulínovém režimu. Ale jelikož mi doktor nedoplnil žadanku na vyšetření c-peptidu, není prokázáno, že bych byla 1. typ, tak na ně nárok nemám? Vzhledem k nízkým dávkám inzulínu budu mít pravděpodobně ještě vlastní sekreci inzulínu zachovalou. Mám na ně nárok i bez vyšetření c-peptidu? A můj druhý dotaz. Já nejsem spokojená se současnou léčbou. Mám výbornou kompenzaci, ale nejsem spokojená, jak moc se tomu musím přizpůsobovat. Čekám 30 minut před jídlem a pak se můžu až najíst. Bazální inzulín rozhodně nemá rovnou lajnu působení celý den, ale v určité hodiny působí více a pak méně. Také dávky mám dané stejné, jakoby velmi "fixní režim", ale to se mi nelíbí. Já bych ráda přizpůsobovala své dávky poměru sacharidů (vypozorovala jsem, že 1j pro mě je na 20 sacharidů), ale s tímto inzulinem to nejde, jelikož působí dlouho a pokryje i svačinu, kterou já vůbec jíst nechci, ale nemám na výběr. Když si píchnu do těch 2 jednotek, tak svačinu většinou přidat nemusím, ale jakmile to je nad, tak ano. Vím, že lékař mi předepsal jen 2 jednotky, ale to je prostě na velmi málo jídla a já nechci jíst to samé stále dokola. Snažím se o tom hodně zjišťovat a našla jsem inzulínová analoga Fiasp a Tresiba, která se mi velmi zamlouvají svým působením, nejlépe ještě v kombinaci s pery Novopen Echo, kde bych si mohla krásně píchat po 0.5j.. Ale je mi hloupé nakráčet ke svému lékaři a poručit si konkrétní inzulínová analoga, ještě s tím, že nechci předplněná pera, ale kovová pro náplně. Pro mě by ani nebyl problém si ta kovová pera koupit na internetu, abych úplně nedojila pojišťovnu, ale přála bych si alespoň na ten bolusový. Však by to byla taková volnost oproti tomu, co mám teď. Ale zase, mám na to nárok? Na změnu inzulínu asi ano, ale zase lékař ví nejlepe, ale beru to stejně já. A na ta kovová pera? Já to se svým lékařem proberu, ale potřebuji k tomu ještě nějaké informace, které si doplním a ověřím zde, abych tam nepůsobila jako člověk, co si objednává v restauraci... Předem Vám velmi děkuji za Váš čas, uvědomují si, že můj dotaz je velmi vyčerpávající, ale potřebuji si ve věcech udělat jasno. Anna Kadlecová

  Odpověď

  Dobrý den,

  základem bude pro Vás rozlišit zda máte diabetes 1. nebo 2. typu  -  to se většinou dělá kombinací odběrů. Odběr C-peptidu, který nám řekne jak velkou máte v této chvíli sekreci inzulinu a současně odběrem protilátek  - nejčastěji se stanovují 3 typy - zjednodušeně  proti beta-buňkám (to jsou buňky, které tvoří inzulin), proti inzulinu a proti glutamátdekarboxyláze. Diabetik prvního typu může mít ještě na začátku zachovalou určitou sekreci inzulinu = určitou hladinu C-peptidu (ale není většinou tak vysoká jako u diabetiků 2. typu) a často má tento diabetik pozitivní nález některé z uvedených protilátek (I když ani tento fakt není stoprocentní, rozhodně nám ale významně v odlišení pomůže). 

  Senzory Freestyle Libre jsou v této chvíli hrazeny právě u diabetiků 1. typu, kde mají umožňovat snadnější monitoraci hladin glukózy. Diabetici se tak nemusí i přes vysoké požadavky na častá měření tolikrát denně píchat do prstu. Omezení pro předpis je DM 1. typu, spolupráce pacienta a následná nutnost snímání čtečkou minimálně 10x denně (částečně má tato podmínka prokázat opravdovou potřebu častého měření). Senzor vydrží 14 dní a pojišťovna hradí 26 kusů na rok. Pokrytí 52 týdnů je úžasné. Pokud jste diabetik 1. typu, tak byste na tento senzor měla nárok i pokud ještě máte částečně zachovalou sekreci. Pokud se nemýlím nulová sekrece není podmínkou preskripce Freestyle Libre.

  Pokud jste diabetik 1. typu, opravdu se inzulinoterapii nevyhnete, ale myslím, že humánní inzuliny (jako Insuman rapid a basal) pro Vás nejsou ideálním řešením. Používají se dnes v specifických případech (Např. u pacientů s cystickou fibrózou, pokud mají pravidelný režim a dávají si pravidelně i malé svačinky, které jim tento inzulin částečně pokrývá). Předpokládám, že vy jste ve věku 18 let, někdo aktivní (studující nebo pracující), kdo nemá stoprocentně pravidelný režim - jednou chce jíst dříve, podruhé déle, jednou se dospí o víkendu, pak zase vstane brzy. Váš výběr inzulinů vůbec nebyl špatný. Chce to alespoň na začátek bazál, který se Vám bude po celý den rovnoměrně uvolňovat - což jsou bazální analoga 2. generace  - tzn. Toujeo nebo Tresiba. K jídlům to chce krátký analogový inzulin. Z těch klasických by to byl Novorapid, Apidra nebo Humalog, jež se aplikují obvykle 10 minut před jídlem, doba hlavního působení kolem 3hodin. Novější je Vámi zmiňovaný Fiasp - aplikace 5 minut před jídlem (teoreticky možné i současně s jídlem) doba působení zase kolem 3 hodin, nebo Lyumjev - aplikace 5 minut před jídlem (teoreticky možné i současně s jídlem), možná lehce kratší doba působení než předchozí. Kombinace jakéhokoliv ze zmiňovaných bazálů a krátkých analogových inzulinů umožňuje flexibilní režim. Bazál byste aplikovala 1x denně. Ve stejnou denní dobu, kterou si ale můžete díky stabilnímu působení předem vybrat podle vhodnosti pro Vás. Krátký inzulin byste aplikovala 5-10 minut před plánovaným jídlem nebo při vysoké glykémii a dávku přizpůsobila dle množství sacharidů v jídle,  inzulin-sacharidového poměru (kolik 1j inzulinu pokryje sacharidů), hladiny glukózy, citlivosti na inzulin (o kolik vám 1j navíc sníží přibližně glykémii) a plánované aktivity. Takto to zní strašně jako spousta podivných faktorů, ale prakticky není výsledný vypočet tak složitý. Plus existují aplikace, které Vám ho umí z větší části samy spočítat. 

  Toujeo a Tresiba jsou s ohledem na to, že se jedná o bazální inzuliny, které mají i specifické množství jednotek inzulinu na ml, pouze v předplněných perech a neexistují v možnosti půlkových per. Lyumjev má také jen předplněná pera a náplně do inzulinových pump. Fiasp se dá jako náplň do stálých per napsat, je vyráběn firmou Novo Nordisk stejně jako Vámi zmiňované pero NovoPen Echo, takže by měla být kompatibilita. Předepsat stálá pera by mělo být možné na Poukaz na zdravotní a ortopedickou pomůcku. I po předpisu je (podle mne) stejně poměrně vysoká úhrada (doplatek) pacientem  - kolem 50%.

  Stran nároku na tyto inzuliny - s ohledem na Váš životní režim, věk a další faktory by si jistě ani nikdo z pojišťovny nedovolil namítat nic proti analogovým inzulinům.

  Pokud jste případně diabetik 2. typu, tak byste ve fázi takto nízké potřeby inzulinu (bez vyzkoušení celé škály PAD - perorálních antidiabetik), neměla zatím na inzulinu být. Jiná pravidla platí pro těhotenství, ale to je kapitola sama o sobě.

  Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla. Přeji hodně štěstí a držte se.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!