Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
jsem smrtelně unavená...
Datum vložení dotazu: 12.09.2018
Ptá se: Lenka
Dotaz
Hodně odpočívám, spím 7 hod, snažím se jíst zdravě a stejně jsem unavená. Lenka
doplňuji:
Je mi 60 let, a už několik roku léčím se z cukrovkou 2. stupně, a poslední dva roky mám problém s únavou. Chodím pravidelně na kontroly, své lékařce říkám že jsem unavena.....ale, možná je chyba ve mě já nevím. A když jsem unavena tak mi přestane myslet, natož jít na procházku nebo cvičit. Po ránu když vstanu tak jsem trochu při smyslech a chodím do práce na 5 hodin. Tam sedím a montuji male součástky rukama, pak po oběde padám do šílené únavy, jdu si lehnout a usínám tak na hodinu, někdy usnu i na dvě hodiny, dlouho se probírám, abych pak mohla jít nakoupit. Večer umyji nádobí a když trochu uklízím, tak zas jsem unavená jako bych celý den pracovala v lese.
Odpověď
Milá Lenko, na vaši otázku nelze odpovědět jinak, než abyste se dostavila co nejdříve na vyšetření ke svému obvodnímu lékaři.
Takto bychom museli vyjmenovat všechny možné příčiny od nepoznaného těhotenství po stařeckou sešlost. Odpovídat můžeme jen na konkrétní otázky.
Případně prosíme o podrobnější popis Vašich problémů a souvislost s onemocněním cukrovkou, jíž se náš web věnuje.
Vaše redace
Doplňujeme odpověď:
I když jste nám přece jen něco o svém zdravotním stavu sdělila, nemůže stručná porada přes internet nahradit cílené vyšetření obvodním lékařem a pak případně dalšími specialisty. Uvedu vám tedy jen obecné principy, jak lékař v takovém případě postupuje, a vy si můžete od vašeho lékaře podobný postup vyžádat, nebo raději se s ním poradit.
- Nejprve je potřeba v podrobnějším rozhovoru zjistit, zda vaše obtíže přece jen nesměrují určitým směrem, který by nám mohl vyšetřování usnadnit. Jedná se třeba o dotazy, zda hubnete v poslední době, zda máte teploty, kašel, bolesti někde atd. Mnohé mohou naznačit údaje o vašich předchozích onemocněních a potížích. Rovněž některé léky mohou ve výjimečných případech slabost vyvolat, např. přehnaná léčba hypertenze nebo zcela výjimečně (ale občas se to stane), mohou léky na léčbu vysoké hladiny cholesterolu vyvolat svalovou slabost.
- Je potřeba posoudit stupeň a kvalitu vaší výživy, změřit krevní tlak, podívat se vám do krku, poslechnout si dýchání, nemohu to zde vše vypisovat, ale jde o základní tzv. fyzikální vyšetření.
- Základní krevní vyšetření pomůže zjistit, zda se nejedná o nějakou závažnou poruchu, která by vás mohla přímo ohrožovat. Především je potřeba ověřit, zda váš diabetes není zcela rozkolísaný nebo vaše glykémie zda nejsou dlouhodobě vysoké. To pochopitelně může slabost způsobovat. Častou příčinou ve vašem věku a při diabetu je porucha funkce štítné žlázy, kterou lze orientačně snadno posoudit. Vyšetření krevního obrazu ukáže, zda nemáte chudokrevnost a zda nemáte zvýšený počet bílých krvinek, což by svědčilo např. o probíhající infekci. Je třeba vyloučit, že nemáte závažné jaterní onemocnění či onemocnění ledvin, k čemuž pro začátek postačuje stanovení několika základních ukazatelů. Vyšetření CRP (C-reaktivní protein) pomůže odhalit probíhající zánět v těle.
Je potřeba alespoň orientačně posoudit činnost vašeho srdce, a to poslechem, vyšetřením EKG, je možné provést prostý snímek hrudních orgánů (RTG), případně podle výsledků vyšetření rozšířit, např. o vyšetření břicha ultrazvukem.
- Většinou tato základní vyšetření nějaké vysvětlení poskytnou. Pokud nikoliv, je nutné vyšetření cíleně rozšířit. To většinou již provádějí specialisté. Jen připomínám, že v každém případě byste měla absolvovat gynekologické vyšetření. Ve vašem věku by také měli všichni lidé podstoupit preventivní vyšetření tlustého střeva (kolonoskopie). V této situaci bych ale počkal na výsledky předchozích vyšetření a pak teprve ordinoval preventivní kolonoskopii. Pokud by např. zde byl zjištěn nějaký nález, např. nezhoubný nádor, mohl by být příčinou krvácení do stolice, chudokrevnosti a následně i slabosti.
Provedení bodů 1 – 3 zpravidla postačuje a zabere 2 – 3 dny. Tak neváhejte a raději s tím začněte .
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
965 dotazů
-
Jak uplatnit nárok na proužky do glukometru
(24.04.2025)
Dotaz
Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.Odpověď
Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.
Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.
Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.
Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.
Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.
-
Diabetes a vysoký cukor
(18.04.2025)
Dotaz
Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujemOdpověď
Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.
Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.
U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).
Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).
-
Hodnoty z glukometru
(16.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.Odpověď
dobrý den
pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.
Hodnoty po jídle máte ještě v normě.
s pozdravem
-
Zvýšení cukru v krvi o 10 jednotek a více.
(15.04.2025)
Dotaz
Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia
Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.
Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra
Odpověď
Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.
Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.
Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.
Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
-
Hladina cukru po jídle
(11.04.2025)
Dotaz
Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. JanaOdpověď
Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.
Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!