Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Je možný omyl při stanovení typu diabetu?

Datum vložení dotazu: 25.11.2019

Ptá se: Pavla

Dotaz

Proč se nepoužívá Stadamet u diabetu 1. typu – po zjištění diabetu od 14. 10. 2019 si píchám na noc Lantus a brala jsem Stadamet 2krát denně 500 mg. Měla jsem v průběhu dne většinou pod 7 glykémie nalačno a nyní si po jeho vysazení od 16. 11., kdy jsem měla hezky srovnané hodnoty při píchání 14 jednotek Lantusu na noc, musím píchat víc Lantusu (dnes už to bude 18) na noc + 2 jednotky Apidry před večeří. Po vysazení Stadametu se mi celkově zvýšila už hezky stabilizovaná hodnota glykémie přes den – nyní kolem 13. Nerozumím tomu – byla jsem pochválená, jak hezky držím diabetickou dietu a neztloustla jsem (mám nyní něco přes 74 kg při 185 cm – první den na diabetologii jsem vážila 73 kg) a stejně jsem dostala místo Stadametu Apidru 2 jednotky před večeří. Občas jsem to neodhadla, jsem čerstvě zachycený diabetik a kvůli občasným vyšším hodnotám glykémie k večeru 10 nebo 12 před večeří, jsem dostala tu Apidru a musela vysadit Stadamet. Nejsem opravdu žádný masochista a píchání injekcí mě extrémně obtěžuje, ale zvládám to. Mnohem snazší by bylo sníst prášek, co mi držel nízkou hladinu cukru v krvi. Vstávám po 10. hod. dopoledne, první jídlo mám oběd a když nemám vyšší glykémii v 16. hod. sním i nějakou svačinu. Pak jím až večeři ve 20 hod. Nevím, jestli by se ale tím vyloučeným cukrem vlivem Stadametu nějak nepoškozovaly ledviny. Jak to s tím prosím je? Pavla
věk: 48 let

Odpověď

Milá Pavlo, určit správně typ diabetu se dá mnohem lépe z vašich osobních údajů než z laboratorních hodnot. I na našem webu byste se dočetla, jak se od sebe liší typ 1 a 2 a mohla byste se ještě dozvědět, že existují ještě jiné, méně časté typy.

Diabetes 1. typu začíná většinou rychle. Pacienti většinou nemají nadváhu a v poslední době nápadně hubnou a bývají mladší, typicky do 20 let. Někdy jsou projevy tak nápadné, že prakticky není pochyb. Glykémie bývá vysoká, pacienti hodně močí, mají velkou žízeň a někdy jde až o život ohrožující stav. To ovšem neznamená, že tento typ diabetu nemůže vzniknout i v dospělosti či dokonce ve stáří. Ztráta inzulínové sekrece probíhá někdy velmi pomalu, takže je možné tento typ zaměnit zpočátku za typ 2, zvláště pokud pacienti mají zároveň nadváhu.

No a diabetes 2. typu je naopak typičtější pro starší osoby, nejčastěji s nadváhou. Většinou vzniká pomalu a někdy je zjištěn i náhodou. Později ale také může výrazně klesat inzulínová sekrece, takže může být inzulín potřebný.

Vy o sobě neudáváte mnoho informací, ale protože váš lékař zahájil léčbu Stadametem, tak předpokládám, že se skutečně domníval, že se jedná o typ 2. Výraznější nadváhu ale rozhodně nemáte. Z mé detektivní dedukce tedy spíše plyne, že se u vás jedná o velmi pomalu začínající diabetes 1. typu. V tomto případě podávání Stadametu není žádná chyba, ale pacientovi především chybí inzulín, který již není schopen v dostatečné míře sám tvořit, a proto je na místě inzulínová léčba. Bohužel, schopnost produkovat inzulín při diabetu 1. typu postupně klesá a většinou zanikne. Standardní léčba pak spočívá v podávání 4 dávek inzulínu (3x rychlý před jídly a jeden tzv. bazální s dlouhým působením). V časnějším stádiu může postačovat i dávka jedna, jako ten váš Lantus, ale postupně je nutné léčbu zintenzivnit. Rozhodně je dobré hned od začátku získat dobré návyky, aplikovat si inzulín častěji a měřit si glykémie.

Stadamet je lék obsahující látku metformin. Ten působí velmi příznivě u diabetu 2. typu. Jejich porucha totiž spočívá hlavně v tom, že málo reagují na svůj vlastní inzulín, takže inzulínu je třeba mnoho. U diabetu 2. typu se metformin téměř nepodává. Někdy jej zkoušíme u pacientů, kteří potřebují velmi vysokou dávku inzulínu, a předpokládáme u nich také jeho snížený účinek.

Také u diabetiků 2. typu jsou stavy, kdy metformin nepodáváme. Jedná se zejména o pokročilá onemocnění ledvin, jater a srdce.

Ať se jedná o jakýkoliv typ diabetu, je potřeba, aby byl dobře vyrovnaný. Pokud vám tedy nepostačuje dieta a zvýšený pohybový režim, budete léky potřebovat. Pro diabetiky 1. typu je naprostým základem inzulín. Pro pacienty 2. typu existuje řada možností a nakonec je někdy také nutný inzulín. Metformin je jinak dobrý a bezpečný lék a ledviny nepoškozuje. Jenom u diabetiků 1. typu zpravidla není potřebný, protože oni zpravidla nemají poruchu citlivosti na inzulín.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

640 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,už jsem jednou kontaktoval vaši poradnu a odpovídal mně Prof.MUDr.F.Saudek,DrSc.,ale pořád si nevím rady.Mám cukrovku 2.typu a už jsem měl hodně léků,ale nějak to u mě nefunguje.Užíval jsem Glycladu,Jazetu,Sitagliptin,Jardience,dále Fiasp,Toujeo.Jediný,který mně učínkoval,byly injekce Xultophy,ale bohužel mně způsobovaly problémy s trávením(škytání,pálení žáhy,bolest břicha).Nově jsem dostal Ryzodeg,ale vůbec nezabírá,ráno mám kolem 10 a později i 17.Už jsem z toho nešťastný.Paní doktorka říká,že se mně inzulín tvoří,ale málo,mám intoleranci metforminu.Jinak jsem vzhledem k věku celkem čilý,3x denně chodím se psem na dlouhé vycházky.Poradíte,co se mnou?Mám strach o další orgány.Děkuji. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, na prvním místě se ujistěte, že rozumíte diabetické dietě a jíte přiměřené množství sacharidů. Ve vašem případě bych doporučoval odhadem asi 200 g sacharidů denně, ne více. Vzorové diety byste mohl najít na našich stránkách a porovnat je s vašimi zvyky.

    Ve stoupání bych nehledal žádnou magii. Asi si podáváte malé dávky inzulínu nebo jíte příliš sacharidů, případně obojí.

    Inzulín Ryzodeg by měl fungovat dobře. Jedná se o fixní kombinaci  dvou druhů inzulínu, a sice velmi dlouze působícího inzulínu (déle než 24 hod.) a velmi krátce působícího inzulínu. Toho s dlouhým působením je 70% a toho krátce působícího 30 %.

    Pokud byste si tedy např. dával 30 j., tak byste měl 21 j. toho dlouhého a 9 j. toho krátkého.

    Nevýhodou této fixní kombinace je, že pokus si ho podáváte ráno, máte dobře zajištěnou snídani, ale před obědem a večeří už nemáte žádný rychlý inzulín a musíte tedy silně omezovat sacharidy a nebo si ještě před obědem a večeří přidávat samotný krátce působící inzulín.

    Nevím, jakou dávku nyní užíváte. Pokud chcete zůstat zatím u inzulínu Ryzodeg, doporučuji tedy zvýšit  dávku, abyste po snídani za 2 hod. měl hodnoty pod 10 mmol/.

    K obědu a k večeři byste už měl být ale velmi opatrný na příjem sacharidů. Budou-li glykémie vysoké, bude potřeba přidat krátce působící inzulín. Nejprve bych ale opravdu doporučoval zkusit to dietní omezení.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Cukr mám 5,7 je to už nutné Marcela

    Odpověď

    Milá Marcelo, nutné to není, ale je to vhodné. Stadamet je dobrý a bezpečný lék. Kdybyste opravdu nasadila vhodnou diabetickou dietu a dobře ji dodržovala, pravděpodobně byste Stadamet zatím užívat nemusela.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2. typu 34 let. V roce 2019 jsem měla rakovinu prsu. Od té doby si musím píchat 4x denně inzulín a za těch 5 let jsem přibrala 10 kg. Nyní mi byla nasazena Forxiga pro hraniční hodnotu ledvin. Děsí mě příkazový leták. Lék mi předepsal diabetolog. Obvodní lékařka by tento lék vůbec nedávala pro jeho nedostatečný výzkum. Mohu tento lék užívat?Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    lék Forxiga prošel klinickými studiemi, ve kterých prokázal v dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv na ledviny, ochranu cév a zlepšení kontroly cukru. Byl následně schválen regulačními úřady, které posuzují účinek a možné nežádoucí účinky léků. Proto bych se nebála o jeho bezpečnost.

    Jeho užívání zpomaluje zhoršování funkce ledvin, vede ke snížení hmotnosti cca  3-5 kg. Ano mohou se projevit nežádoucí účinky (cca u 5-7% pacientů), v případě potíží se lék vysazuje. Hodně jej nyní doporučujeme právě pacientům s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou nebo s nemocemi ledvin či srdce.

    Myslím že jej můžete vyzkoušet a sama posoudíte jaký vliv bude mít na hodnoty krevního cukru a jak jej budete tolerovat.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!