Poradna

Je možný omyl při stanovení typu diabetu?

Datum vložení dotazu: 25.11.2019

Ptá se: Pavla

Dotaz

Proč se nepoužívá Stadamet u diabetu 1. typu – po zjištění diabetu od 14. 10. 2019 si píchám na noc Lantus a brala jsem Stadamet 2krát denně 500 mg. Měla jsem v průběhu dne většinou pod 7 glykémie nalačno a nyní si po jeho vysazení od 16. 11., kdy jsem měla hezky srovnané hodnoty při píchání 14 jednotek Lantusu na noc, musím píchat víc Lantusu (dnes už to bude 18) na noc + 2 jednotky Apidry před večeří. Po vysazení Stadametu se mi celkově zvýšila už hezky stabilizovaná hodnota glykémie přes den – nyní kolem 13. Nerozumím tomu – byla jsem pochválená, jak hezky držím diabetickou dietu a neztloustla jsem (mám nyní něco přes 74 kg při 185 cm – první den na diabetologii jsem vážila 73 kg) a stejně jsem dostala místo Stadametu Apidru 2 jednotky před večeří. Občas jsem to neodhadla, jsem čerstvě zachycený diabetik a kvůli občasným vyšším hodnotám glykémie k večeru 10 nebo 12 před večeří, jsem dostala tu Apidru a musela vysadit Stadamet. Nejsem opravdu žádný masochista a píchání injekcí mě extrémně obtěžuje, ale zvládám to. Mnohem snazší by bylo sníst prášek, co mi držel nízkou hladinu cukru v krvi. Vstávám po 10. hod. dopoledne, první jídlo mám oběd a když nemám vyšší glykémii v 16. hod. sním i nějakou svačinu. Pak jím až večeři ve 20 hod. Nevím, jestli by se ale tím vyloučeným cukrem vlivem Stadametu nějak nepoškozovaly ledviny. Jak to s tím prosím je? Pavla

Odpověď

Milá Pavlo, určit správně typ diabetu se dá mnohem lépe z vašich osobních údajů než z laboratorních hodnot. I na našem webu byste se dočetla, jak se od sebe liší typ 1 a 2 a mohla byste se ještě dozvědět, že existují ještě jiné, méně časté typy.

Diabetes 1. typu začíná většinou rychle. Pacienti většinou nemají nadváhu a v poslední době nápadně hubnou a bývají mladší, typicky do 20 let. Někdy jsou projevy tak nápadné, že prakticky není pochyb. Glykémie bývá vysoká, pacienti hodně močí, mají velkou žízeň a někdy jde až o život ohrožující stav. To ovšem neznamená, že tento typ diabetu nemůže vzniknout i v dospělosti či dokonce ve stáří. Ztráta inzulínové sekrece probíhá někdy velmi pomalu, takže je možné tento typ zaměnit zpočátku za typ 2, zvláště pokud pacienti mají zároveň nadváhu.

No a diabetes 2. typu je naopak typičtější pro starší osoby, nejčastěji s nadváhou. Většinou vzniká pomalu a někdy je zjištěn i náhodou. Později ale také může výrazně klesat inzulínová sekrece, takže může být inzulín potřebný.

Vy o sobě neudáváte mnoho informací, ale protože váš lékař zahájil léčbu Stadametem, tak předpokládám, že se skutečně domníval, že se jedná o typ 2. Výraznější nadváhu ale rozhodně nemáte. Z mé detektivní dedukce tedy spíše plyne, že se u vás jedná o velmi pomalu začínající diabetes 1. typu. V tomto případě podávání Stadametu není žádná chyba, ale pacientovi především chybí inzulín, který již není schopen v dostatečné míře sám tvořit, a proto je na místě inzulínová léčba. Bohužel, schopnost produkovat inzulín při diabetu 1. typu postupně klesá a většinou zanikne. Standardní léčba pak spočívá v podávání 4 dávek inzulínu (3x rychlý před jídly a jeden tzv. bazální s dlouhým působením). V časnějším stádiu může postačovat i dávka jedna, jako ten váš Lantus, ale postupně je nutné léčbu zintenzivnit. Rozhodně je dobré hned od začátku získat dobré návyky, aplikovat si inzulín častěji a měřit si glykémie.

Stadamet je lék obsahující látku metformin. Ten působí velmi příznivě u diabetu 2. typu. Jejich porucha totiž spočívá hlavně v tom, že málo reagují na svůj vlastní inzulín, takže inzulínu je třeba mnoho. U diabetu 2. typu se metformin téměř nepodává. Někdy jej zkoušíme u pacientů, kteří potřebují velmi vysokou dávku inzulínu, a předpokládáme u nich také jeho snížený účinek.

Také u diabetiků 2. typu jsou stavy, kdy metformin nepodáváme. Jedná se zejména o pokročilá onemocnění ledvin, jater a srdce.

Ať se jedná o jakýkoliv typ diabetu, je potřeba, aby byl dobře vyrovnaný. Pokud vám tedy nepostačuje dieta a zvýšený pohybový režim, budete léky potřebovat. Pro diabetiky 1. typu je naprostým základem inzulín. Pro pacienty 2. typu existuje řada možností a nakonec je někdy také nutný inzulín. Metformin je jinak dobrý a bezpečný lék a ledviny nepoškozuje. Jenom u diabetiků 1. typu zpravidla není potřebný, protože oni zpravidla nemají poruchu citlivosti na inzulín.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

144 dotazů

 • Dotaz

  Mám diabetes typu l, píchám si inzulín 4x denně 8,8,6 a noční 15. Hladiny cukru jsou vyšší, někdy v normě, ale často dochází ke hypotéku (k hypoglykémii, pozn. redakce), až na 2 mmol/l. Někdy stačí sušenka, ale někdy to není možné nahodit a musím sníst spousty cukru, potím a jsem jako hadr. Stravuji se pořád stejně, nevím proč mě ten cukr padá. Nechci se cpát sladkostmi, za prvé se spravují a za druhé je mi z toho zle, a to nejhorší je, že nevím, kdy a proč se mi to stává - nečekaně. Inzulín píchám denní Fiasko (pozn. redakce Fiasp), noční Toujeo. Díky Věra

  Odpověď

  Milá Věro, je to psina číst váš dotaz, když na něm zapracuje slovní editor a vy si to před odesláním po sobě nepřečtete. Dočítám se tak, že vám hrozí těžká hypotéka a nepomůže vám na to ani Fiasko. Schválně si to po sobě přečtěte alespoň nyní. Myslím Váš původní mail, protože redakce zcela jistě vše opravila...

  No, ale já tomu stejně rozumím.

  Zjevně vám stačí poměrně malé dávky inzulínu a stačí také málo, a máte hned hypoglykémii. Pak toho zase sníte zbytečně moc a je vám z toho všeho špatně.

  Potřeba inzulínu se někdy hodně mění v prvním období poté, co je prvně zjištěn diabetes. Po nasazení léčby se buňky produkující inzulín mohou zotavit, pracují nepravidelně a v kombinaci s inzulínem podávaným injekčně, působí někdy hypoglykémie. Dávky je potom nutné snížit, nicméně později se ty inzulín produkující buňky stejně vyčerpávají, takže je nutné dávky zase postupně zvyšovat.

  Jindy se potřeba inzulínu začne měnit, když člověk z různého důvodu začne méně jíst a hubne. To je často žádoucí jev, ale asi nikoliv ve vašem případě.

  Potřeba inzulínu také někdy klesá při pokročilém onemocnění ledvin.

  Jako opatření vám doporučuji následující:

  Dávku Toujeo jako bazálního inzulínu zvolte tak, abyste glykémie na lačno měla blízko normy, ale abyste neměla během noci či ráno hypoglykémie.

  Pro podávání velmi rychle působícího inzulínu Fiasp si vždy změřte glykémii. Inzulín si podávejte až těsně při jídle, jehož složení již vidíte na talíři. Používejte tzv. Bolusový kalkulátor, který vám podle vaší odhadnuté citlivosti, podle aktuální glykémie a podle složení jídla navrhne, kolik inzulínu si máte dát. Postup můžete najít například, když si kliknete zde. Také by vás to mohla naučit vaše diabetologická sestra.

  Měřte si glykémie. Rozhodně byste měla mít senzor glykémií. Nejlépe takový, který vás bude sám upozorňovat na hrozící hypoglykémii, a to včas. Prodiskutujte to se svým lékařem. Bylo by to pro vás ale vhodné. Zlepší vám to život i zdraví.

  Konečně: Žijte pravidelně. Když budete mít méně výkyvů v jídle i činnosti, budete moci mnohem lépe očekávat, jak se budou chovat glykémie. Obzvlášť dobře to pak funguje, když budete používat ten bolusový kalkulátor.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsou dávky v pořádku? Ráno 34 j. Poledne12 j. Večer30 j Inzulín píchám 2 roky. Cukrovku mám 20 let na tabletkách a nyní inzulín. Ludmila

  Odpověď

  Milá Ludmilo,

  Inzulín se většinou dávkuje tak, abyste:

  - měla vyrovnané glykémie blízko normy, a to na lačno i po jídle

  - neměla závažnější hypoglykémie

  - abyste zbytečně nenabírala na váze

  Záleží tedy na individuální situaci, je možná řada kombinací. U řady pacientů s diabetem 2. typu by bylo možné dávky inzulínu snižovat a nebo dokonce vysadit, kdyby.....kdyby opravdu jedli málo a dostatečně se pohybovali.

  Existují dnes léky, většinou také injekční, které pomáhají zlepšovat účinnost inzulínu a snižují chuť k jídlu, tzv. analoga glukagon-like peptidu 1. Protože máte ale potřebu inzulínu poměrně vysokou, tak by asi k vysazení inzulínu léčba s jejich pomocí nestačila. Vy se přinejmenším snažte, aby se vám dávky inzulínu díky jídlu nemusely zvyšovat, a tím aby se neprohlubovala nadváha.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  môžem zmiešať doteraz používany inzulin Apidra s inzulínom Fiasp, inzulín Apidra som užíval asi 5 rokov v inzulinovej pumpe nový inzulin Fiasp chcem vyskúšať či bude pre mna vhodný dakujem Stefan

  Odpověď

  Milý Stefane, opět se učím slovensky. Nemám sice k dispozici slovník, ale domnívám se, že slovo „zmiešať“ česky znamená „smíchat“ či „smísit“. Je-li tomu tak, potom byste neměl inzulíny Apidra a Fiasp mísit dohromady, např. v jednom zásobníku v pumpě či v injekční stříkačce. Každý inzulín je připraven trochu jinak a látky, které jsou v ampulkách obsaženy kromě inzulínu, nemusejí být spolu kompatibilní.

  Vy jste ale měl asi na mysli, zda je možné inzulín Apidra vyměnit za Fiasp a dávat si tedy do pumpy Fiasp.

  Inzulín Fiasp může být používán v inzulínové pumpě a tento způsob podání byl ověřen. Já v tom sice nevidím velký smysl, ale zkušenosti s tím nemám. Pokud máte pocit, že vám Apidra v pumpě nefunguje dostatečně, tak si spíš zkontrolujte, zda si dostatečně často měníte kanyly. Já za úplné maximum považuji 3 dny, ale doporučuji spíše 2. Potom už často vzniká v místě vpichu reakce a inzulín se nemusí vstřebávat tak, jak očekáváme.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň. Mam glyķémiu na lačno 8.6, beriem stadamed l 500 len tretí mesiac 2x1, ale raňajšia glykémia neklesá. Nadváhu nemám, ale schudla som 4 kilá, dodržiavam diétu aj pohyb. Poprosím o radu. Ďakujem. Andrea

  Odpověď

  Milá Andreo, tak snad léčba diabetu neprobíhá, aby stačilo napsat 2 či 3 čísla a já bych vám odpověděl, jak se máte léčit. Pokud vám nyní poradím, budu vycházet z předpokladu, že cukrovku už máte delší dobu a kromě toho, že jste v poslední době 4 kg zhubla, dlouhodobě nehubnete a jste, řekněme, dobře stavěná, ale bez obezity. Jedná se tedy skoro jistě o diabetes 2. typu, takže bude dost času léčbu postupně vyladit.

  V prvé řadě byste si měla upřesnit jídelníček a spočítat si, kolik sacharidů denně sníte. Já bych vám doporučoval tak 150 g. Příklad jídelníčku s takovým obsahem sacharidů byste našla i na našem webu.

  Dále by bylo vhodné zvýšit dávku Stadametu, a to zatím na 2x 850 mg. Stadamet se v této síle vyrábí.

  Při uvedené dietě a zvýšené dávce Stadametu byste si měla sledovat glykémie, a to nejen na lačno, ale také asi 1 hod. po jídle. Glykémie by pokud možno neměla stoupat nad 10 mmol/l. Situaci byste znovu zhodnotila asi za 4 týdny. Pokud by ranní glykémie byly dále nad řekněme 7 mmol/l a po jídle přesahovaly 10 mmol/l, bylo by vhodné přidat další lék. Existuje řada možností, včetně léků, které mají stejnou účinnou látku jako Stadamet a k tomu ještě něco, obojí v jedné tabletě. Takový lék by vám už ale musel předepsat diabetolog. Já bych doporučoval např. přípravky Synjardy, Xigduo nebo Vokanamet. Zase byste pak počkala několik týdnů, zda to bude dostatečně fungovat. Možností je ale více.

  Kdybyste ale nadále hubla a glykémie byly přitom zvýšené, možná byste potřebovala nasadit inzulín. To bude ale potřeba hodnotit až postupně. A nezapomeňte také, že kromě diety je také důležitý tělesný pohyb.

  Důležitým ukazatelem je také glykovaný hemoglobin. Pokud možno by jeho hodnota měla být do 53 mmol/mol. Vy vaši hodnotu neuvádíte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prediabetes,1x Stadamet, ranní glykémie 5,2 mmol/l 2 h po jídle 5,8 mmol/l, mohu vysadit Stadamet? Děkuji Martin

  Odpověď

  Milý Martine, z vašich osobních dat zjišťuji, že je vám 70 let a máte přiměřenou tělesnou hmotnost. V současné době máte glykémie na lačno v normě, ale asi vám dříve byly zjištěny hodnoty zvýšené, a proto vám byl nasazen Stadamet (metformin).

  Rozhodnutí, zda budete pokračovat v jeho užívání, bude záležet na vás. Stadamet je lék bezpečný a je o něm prokázáno, že zpomaluje přechod od porušené glukózové tolerance k diabetu. Má i jiné příznivé účinky, jako třeba že přispívá k lepšímu spektru krevních tuků, brání nárůstu obezity a působí protizánětlivě. Má jen málo nežádoucích účinků. Užívá se zpravidla v dávkách od 2x 500 mg po 2x 1000 mg.

  Nebudete-li chtít lék užívat, není pro vás v současné době nutný. Měl byste ovšem dodržovat diabetickou dietu s omezením kalorií a sacharidů a měl byste se dostatečně pohybovat. Pokud by glykémie později stouply, mohl by být lék znovu nasazen. Pokud jste ale měl dříve hodnoty vyšší, doporučuji vám v léčbě pokračovat a to minimálně v dávce 2x 500 mg.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!