Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
diabetická neuropatie
Datum vložení dotazu: 03.05.2022
Ptá se: Jaroslava
Dotaz
Odpověď
Milá Jaroslavo,
Z vašeho líčení jsem přesvědčen, že váš muž má diabetes 1. typu, který dostal asi ve 45 letech. Váží nyní ale 62 kg, a to zhubnul o 40 kg. Při výšce 164 cm musel být tedy původně velmi obézní, což bývá častější u diabetu 2. typu. Nicméně ztráta 40 kg živé váhy během krátké doby svědčí již o pěkném ignorování zdravotního stavu.
Podle vašeho líčení má váš muž nejspíše pokročilou diabetickou polyneuropatii, která se vyvinula v důsledku nedobře léčeného diabetu v průběhu několika posledních let. Při ní mohou vzniknout i zažívací problémy, protože i žaludek a střeva jsou řízeny nervovým systémem.
Na diabetickou polyneuropatii neexistují žádné konkrétní léky, které by ji léčily. Základem léčby je dobře vyrovnaný diabetes. Neurologické vyšetření bylo pro vašeho muže důležité zejména proto, aby se vyloučily jiné možné příčiny nervových obtíží, které by případně šly léčit jinak.
Při nevyrovnaném diabetu dochází postupně k poškozování nervové soustavy v těle. Podobně ale bývá často poškozována oční sítnice a vyvíjejí se i jiné komplikace diabetu, které se pak obtíže upravují.
Vzhledem k tomu, že diabetes netrvá ještě tak dlouho (alespoň rozpoznaný), je možné, že v případě zásadní změny ve vyrovnání diabetu se nervové obtíže postupně upraví a zmírní. Většinou to trvá alespoň půl roku. A i potom je nutné o diabetes řádně dbát. Pacienti potřebují podrobné poučení a zaškolení, případně pomoc při motivaci. Jinak ale každodenní péči o diabetes neprovádí ani lékař, ani sestra, ani manželka – ale pacient sám. Je jenom nutné ho to naučit, on o to musí stát a musí se snažit. Když to pak dělá dobře, daří se mu dlouhodobě skoro stejně dobře jako zdravým osobám, i když mu to dá více práce.
V současné době je vhodná podrobná edukace, navržení vhodného způsobu léčby diabetu a jeho kontroly a naučení, jak si správně monitorovat glykémie a podle toho podávat inzulín. Existuje mnoho vynikajících technických pomůcek, a proto pokud se pacient snaží, zpravidla vede normální život jako ostatní. Podle současného stav jak to líčíte by asi byla vhodná hospitalizace na nějakém diabetologickém pracovišti, kde by proběhlo nastavení léčby a základní zaučení.
Léky, které se při diabetické polyneuropatii používají, poruchu neléčí, ale zmírňují příznaky. Tak působí např. Grimodin i Amitriptylin, což je látka, která se jinak používá jako antidepresivum. Při vysokých dávkách se po nich může skutečně cítit jako zfetovaný. Pacienti, kteří o sebe nedbají a neuropatie pokračuje, vyžadují často řadu léků proti bolesti, na které postupně vzniká návyk (to nejsou dva uvedené léky) a celá situace, hlavně společensky, se postupně zhoršuje. Proto je nutné situaci pochopit, uvědomit si, že převážná část úkolů je v rukách pacienta samotného, a ne se tomu všemu podvolit. Pro manželku je to pak situace opravdu těžká, ne vždy to vydrží, když se manžel není ochoten postarat o sebe sám.
Co tedy navrhuji: krátkou hospitalizaci na interním oddělení, kde je zajištěná dobrá diabetologická péče a jsou tam dostupní edukační pracovníci. Zde by měla být nastavena vhodná léčba inzulínem, provedeno zaučení, měl by být zhodnocen neurologický nález k vyloučení jiných příčin obtíží a měla by být nastavena přiměřené léčba obtíží s přiměřenými dávkami léků. Doma by pak měla pokračovat odborná ambulantní edukace v diabetologii. Pacient by se měl také věnovat vhodné fyzické aktivitě, cvičit, hodně se hýbat. Někdy je vhodná i podpora psychologa. Nutné je také oční sledování a zkontrolování funkce ledvin, správná kontrola krevního tlaku a hladin krevních lipidů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
290 dotazů
-
Píchnuti nočního inzulínu před jídlem
(24.04.2025)
Dotaz
pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅Odpověď
Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...
"Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭Odpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?Odpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
-
Erdomed a diabetes
(17.04.2025)
Dotaz
Beru ho na kašel a zvyšuje se mi diabetes. EliškaOdpověď
Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,
erdostein je mukolytikum, tedy lék používaný k ředění (snížení viskozity) hlenu při onemocněních dýchacích cest (např. bronchitidě, CHOPN). Kromě mukolytického účinku má i antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využívá se zejména u pacientů s chronickým kašlem, nebo častými respiračními infekcemi. V současnosti je známo, že:
- V SPC (souhrnu údajů o přípravku) pro erdostein není uvedena hyperglykémie ani jiný metabolický efekt na glukózu mezi častými, méně častými nebo vzácnými nežádoucími účinky.
- Klinické studie ani postmarketingové sledování nezmiňují významný vliv na hladinu krevního cukru.
- U diabetických pacientů je erdostein běžně předepisován – není kontraindikován ani vyžadující zvláštní opatrnost s ohledem na glykémii.
Pokud u Váš došlo ke zvýšení glykémie během léčby erdosteinem, doporučuji vzít v úvahu i jiné možné faktory:
- Současně užívané léky (např. kortikosteroidy, beta2-agonisté aj.)
- Akutní infekce nebo zánět – ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci
- Stresová hyperglykémie – běžná u nemocných s akutním respiračním onemocněním
- Strava a fyzická aktivita během nemoci
S přátelským pozdravem a přáním krásných Velikonoc
-
Doanetes
(13.04.2025)
Dotaz
Mela jsem při odběr zvýšený cukr nasadoly prášky a pak jsem 3× spadla d02mmop až do bezvědomí co dal?Odpověď
Milá Aleno, vím, že to může být někdy obtížné, zejména když se píše např. přes telefon. Ale pokud ode mne očekáváte nějakou užitečnou odpověď, musí být dotaz srozumitelný. Proto je potřeba si jej před odesláním přečíst a opravit chyby.
Usuzuji, že po nasazení nějakých nových léků na diabetes jste měla opakovaně těžkou hypoglykémii.
Navrhuji tedy, abyste tyto léky zatím nebrala a dostavila se co nejdříve k lékaři, který vám je předepsal. Buď vám předepíše léky jiné nebo sníží jejich dávku.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!