Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetická autonomní neuropatie

Datum vložení dotazu: 09.11.2022

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, mám již 28let cukrovku I. typu poslední glykovaný hemoglobin 54,00 mmol/mol před několika dny jsem absolvovala vyšetření na diabetickou neuropatii a bohužel mi vyšla neuropatie s poškozením tenkých i silných vláken ale co hůř i Incipientní CAN (snížené E: I ratio test hlubokého dýchání) ostatní parametry v testu v normě jsem naprosto psychicky zdrcená, jelikož jsem si přečetla, že po 8 letech umírá až 30% diabetiků s CAN!!! je mi 38let a bojím se, že můj život brzy skončí! je nějaká šance, že se to nějak zastaví? Děkuji moc !!!! Jana
věk: 38 let

Odpověď

Milá Jano, pokud bych věřil, že máte smysl pro humor, tak bych se přiznal, že mi váš dotaz vyvolal úsměv na tváři. Mám sto chutí odpovědět, jak krásná vidina je mít před sebou přinejmenším 8 let. Kdo to při dnešní mezinárodní situaci, klimatické krizi a četnosti padajících střešních tašek může říci? Takto odpovědět si však neodvažuji, a tak si to prosím škrtněte. Jenom mi hloubá v duši, kde jste tu pitomost s 8 lety života nalezla?

Diabetická polyneuropatie je totiž v podstatě nejčastější komplikací diabetu. Nervové buňky a jejich vlákna jsou totiž citlivé vůči dlouhodobě zvýšeným hodnotám glykémie. Zvýšená glykémie zhoršuje jejich funkci, vede k poruše jejich ochranných obalů a může vést k jejich zániku.  Velmi záleží na délce trvání diabetu, ale ještě mnohem více na stupni vyrovnání diabetu. Nervových vláken a nervových buněk však máme v těle velmi mnoho. Dokáží se různě v těle zastupovat, takže mírnější poruchy se často nijak neprojevují a žádné skutečné riziko nepředstavují. Navíc, poruchy přičítané diabetické polyneuropatii, jsou často jen funkční (bez závažného postižení nervů) a zlepšují se při dlouhodobě dobrém vyrovnání diabetu.

Pokud se tedy velmi pečlivě zaměříme na diagnostiku diabetické polyneuropatie, u většiny pacientů s nemocí trvající déle než 15 let nějaké změny nalezneme. Může jít např. o zpomalené vedení nervových reakcí vyšetřované pomocí elektromyografie, alespoň v některých nervech (a když jich vyšetříme více, tak možnost nějakého patologického nálezu je o to vyšší). Diabetická autonomní neuropatie se vyšetřuje velmi obtížně a v podstatě jediné testy, které jsou běžně k dispozici, je měření pravidelnosti srdeční akce pomocí elektrokardiografie. Za normálních okolností je srdeční akce i v klidu mírně nepravidelná v závislosti na dýchání nebo na nějakých úkonech, jako je např. zatnutí pěsti či nafukování balonku. Tato přirozená nepravidelnost je při autonomní neuropatii snížená (srdeční akce je více pravidelná).

Reálně projevy diabetické polyneuropatie jsou zejména různé druhy bolestí a brnění v dolních končetinách (prstů, plosky) a poruchy citlivosti na nohách. Potíže mohou být samozřejmě i vážnější, jako třeba poruchy hybnosti, slabost, sklon ke křečím a mnoho dalších variant. Často se ale obtíže zlepší po zavedení dobrého vyrovnání diabetu a pravidelného cvičení. Autonomní neuropatie pak může působit poruchy zažívání, průjmy, poruchy močení a mnoho jiných problémů. Zjistit, že to je ale skutečně způsobeno autonomní neuropatií, není lehké. Rozvinutá diabetická neuropatie může být velmi nepříjemná, ale ohrožení života zpravidla nepředstavuje. Spíš hodně souvisí se špatným vyrovnáním diabetu, a to opravdu s délkou života může souviset.

Pokud nemáte současně nějaké zcela jiné onemocnění než diabetes, tak si odvažuji vám slíbit, že když:

 1. Budete mít velmi dobře vyrovnaný diabetes (glykovaný hemoglobin pod 57 mmol/l, ale mnohem raději pod 53 mmol/l
 2. Budete si kontrolovat krevní tlak a budete se snažit jej mít v rozmezí 110/70 – 130/90
 3. Budete mít díky správné dietě a případně hypolipidemické léčbě hodnoty krevních tuků v doporučeném rozmezí
 4. Budete o sebe fyzicky pečovat a alespoň trochu, zato pravidelně, cvičit
 5. Vyhnete se padajícím střešním taškám

tak vás čeká přinejmenším dalších 30, ale spíše 40 či více let života, a to i kdybyste měla skutečné projevy diabetické polyneuropatie včetně té autonomní. Moc vám přeju, aby vám těch nastávajících 40 let stálo za to, protože nikdo nevíme, jaké potíže se nám osud chystá postavit do cesty, dokonce ani to, jaké životní obtíže si způsobíme sami.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

120 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Poslední 2 měsíce pozoruji rozmazané vidění promenlivé intenzity. Na prohlídce očního lékaře mi bylo nameřeno. 1.25 dioptrie. Dříve kratkozrak9st nebyla. V září došlo k úrazu leveho oka který se již zhojil. Rozmazané vidění je právě od té doby, dále nevolnost a občasná závrať. Při laboratorním vyšetření krve byl cukr 6,22. Otázkou je zda i mírně zvýšený cukr například mezi 6 až 7 může toto způsobovat . A za další zda vidění kolísá během i několika hodin. A například druhý den ráno může být opět ostré? Toto se děje a chci přijít na příčinu těchto problémů. Jiné příznaky než uvedené nemám. Následující týden jdu opět na rozbor krve. Ještě uvádím že mi je 38 let, 185 cm 90kg.cukrovku neměl v rodině nikdo.

  Odpověď

  Dobrý den,

  Váš dotaz je plný důležitých informací.

  1. Zásadní je údaj o výsledku laboratorního vyšetření krve – cukr 6,22. Zvýšení a kolísání hladiny cukru – glukózy může vysvětlit Vaše potíže s kolísáním zrakové ostrosti během dne. Nově zjištěná krátkozrakost také může se zvýšenou hodnotou cukru souviset. Důležitá je informace o naplánovaném dalším kontrolním vyšetření krve se zaměřením na hladinu cukru (glukózy a eventuálně dalších parametrů a testů). Pokud by se podezření na „cukrovku“ potvrdilo, tak po zavedení léčby by se mohly oční obtíže postupně zmírnit. Zároveň bych doporučila podstoupit vyšetření sítnice.
  2. Není uvedeno, zda je rozmazané vidění patrno na dálku nebo na blízko, zda se Vám deformují linie/obraz (lze posoudit na Amslerově mřížce), zda Vám oční lékař předepsal brýle, zda doporučil nebo naplánoval další vyšetření. Z očního pohledu mohou obtíže souviset s celou řadou dalších diagnóz, ale i pouze s věkem.    
  3. Nejsou uvedeny údaje o úraze oka, ale předpokládám, že byl úraz bez dalších očních komplikací, jinak by Vás o nic oční lékař informoval.
  4. Důležitá je i informace o dalších obtížích (nevolnost a občasná závrať), kterých si všímáte po úraze. Jednalo se i o úraz hlavy? Obtíže mohou souviset s úrazem nebo s jiným onemocněním, proto je tak důležité podstoupit naplánované kontrolní vyšetření.

  Doporučuji podrobně informovat Všeho praktické lékaře o všech Vašich obtížích a mechanismu úrazu. Váš praktický lékař po vyhodnocení rizikových faktorů a dle výsledků kontrolní laboratoře Váš nález posoudí a doporučí další postup, eventuálně naplánuje další vyšetření.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možný že se vytvoří jamky. Irena

  Odpověď

  Milá Ireno, bohužel se ptáte dost neurčitě. Zejména mi není jasné, čemu říkáte „jamky na stehně“. Může jít o drobné prohlubeninky, které brzy mizí, ale může jít také o výrazný efekt ne jednom nebo více místech, který přetrvává a dělá obtíže.

  Z drobných několikamilimetrových a mělkých jamek bych nedělal problémy, jen je nutné měnit místa vpichu a občas načas zcela opustit stehna jako místo aplikace inzulínu a podávat injekce do kůže břicha, hýždí či paží.

  Hlubší a tužší „jamky“, nebo vysloveně zjevný úbytek tuku v určité oblasti označujeme termínem lipodystrofie nebo lipoatrofie. Naopak, na místech častého vpichu inzulínu může docházet k většímu hromadění tuku, a v tomto případě mluvíme o lipohypertrofii. Někdy také  dochází k oběma poruchám současně.

  Při používání moderních vysoce čistých inzulínu se lipoatrofie (místní úbytek tuku)  vyskytuje vzácně. Případy lipohypertrofie se stále občas vyskytují a jsou způsobeny přímým působením inzulínu, který přímo stimuluje tvorbu tuku v místě vpichu u některých osob.

  Pokud mluvíte o „důlcích“, tak mě napadá spíše případ lipoatrofie, tedy úbytek tuku v místě častých vpichů. To může být způsobeno imunologickou reakcí na složky inzulínových injekcí, což může být samotný inzulín nebo látky přidávané do ampulek. Na prvním místě bych vám tedy doporučoval přejít na jiný typ inzulínu. Zadruhé, pečlivě střídejte místa vpichu, a to například tak, že si 3 či 4 týdny pícháte inzulín do stehen (střídavě vlevo a vpravo), 3 až 4 týdny do břicha, 3 – 4 týdny do paží a když to zvládnete, tak 3 až 4 týdny do hýždí (případně vám může někdo pomoci). Ale ani pokud jde o jednu oblast, např. na těch stehnech, nedávejte injekce na stejná místa, ale postupně je dávejte do celé oblasti k tomu určené, vždy o několik centimetrů vedle než minule. Dále vyměňujte často injekční jehly. Je zvykem, že se používají opakovaně, ale to neznamená, že třeba 10x.

  Pomoci může také místně podávaný krém s obsahem tzv. kortikoidů, ale to by vám musel předepsat kožní lékař.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli diabetes tipů 2 neléčený může způsobovat bolesti vlevo pod žebry jako by takové bodání v intervalech několikrát za den. Myslím že je to v místě slinivky. Děkuji Anna Šoltova

  Odpověď

  Milá Anno,

  diabetes 2. typu sám o sobě nezpůsobuje žádné bolesti, leda by byl opravdu mimořádně špatně léčený a celé tělo bylo „rozhozené“, nebo by se jednalo o nějaký projev pozdních komplikací pří dlouhém trvání diabetu. Mimo to, slinivka břišní se nachází zejména ve střední čáře, případně spíše vpravo a dosti hluboko v těle. Nepředpokládám tedy, že vaše občasné bodání souvisí se slinivkou či s diabetem. Vlevo se nachází slezina, která někdy bolí těsně po zahájení intenzivní zátěže, napři. na začátku běhu, kdy se slezina reflexně smršťuje, aby se z ní uvolnila zásobní krev a tím se podpořil krevní oběh. Také se v této oblasti nachází tenké i tlusté střevo, a to bývá nejčastějším zdrojem takového bodání. Tedy nejčastěji jde o tzv. „zaražené větry“ a není to významné. Pokud by se ale vaše obtíže opakovaly často, tak byste měla být vyšetřena.

  Dosti mě také udivuje, že uvádíte diabetes 2. typu ve vašem mladém věku. Máte nadváhu, tak prosím myslete na prevenci a žádný diabetes 2. typu v sobě zbytečně nepěstujte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dva týdny chladné nohy od nártu k prstům. Josef

  Odpověď

  Milý Josefe, pokud jste očekával, že vám pošlu podrobnou odpověď, měl jste toho o sobě říci přeci jenom více. Pocit chladných prstů může mít pochopitelně více příčin. Důležité by bylo vědět, zda kromě diabetu se léčíte také pro jiné poruchy, jaké léky užíváte, „v jakém stavu je váš diabetes“ a jak dlouho trvá, zda kouříte, jaký je váš krevní tlak, atd.

  Vyšetřit nebo alespoň zběžné prohlédnout dolní končetiny patří k pravidelným úkonům, které má lékař provést při každé návštěvě u pacienta s déle trvajícím diabetem. Je tak možné zachytit různé otlaky, poranění, otok, zvýšenou či sníženou kožní teplotu, vznikající deformity. Pokročilé změny se vždy léčí velmi obtížně.

  Na prvním místě mně ve vašem případě napadá nutnost ověřit u vás průchodnost tepen dolních končetin. Lékař se snaží nahmatat puls tepen v podkolenní jamce, na vnitřním kotníku a na nártu. Pokud končetina bolí a je chladná, případně ještě velmi bledá, mělo by se provést okamžité vyšetření ultrazvukem, kde se průchodnost tepen lépe ověří. Pokud by byl průtok malý, případně by nebyl tímto způsobem měřitelný, lékař by uvažoval o provedení arteriografie, tj. vyšetření rentgenem po podání kontrastní látky do tepny. Výrazné zúžení tepny se dá přitom rovnou ošetřit, např. roztáhnutím tepny ve zúženém místě pomocí balonku či „trubiček“ zavedených do tepny po vodiči.

  Pokud se jedná o spíše náhle vzniklou poruchu, málokdy jsou změny teploty na noze oboustranné a lékař se opírá o porovnání s druhou končetinou. Velký rozdíl je rovněž důvodem k okamžitému podrobnějšímu vyšetření. Z vašeho popisů usuzují, že máte potíže na obou stranách. To činí podezření na náhlý uzávěr či částečný uzávěr méně pravděpodobné. I tak si to ale zaslouží včasné vyšetření lékařem. Do té doby byste měl mít nohy v teple (ale nepopálit si je, pokud máte špatnou citlivost!!) a nosit přes měkké ponožky pohodlnou obuv, abyste si nezpůsobil odřeninu či defekt na noze. Špatně prokrvená noha se totiž snáze poraní a hojení bývá problematické.

  Doporučuji vám tedy co nejdříve (zítra) navštívit vašeho lékaře a nohy ukázat. Pokud by se mezitím porucha zhoršila, navštivte lékaře ihned. Pokud nepůjde o poruchu průchodnosti tepen, vše ostatní se může pak řešit již pomaleji a v klidu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!