Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetická autonomní neuropatie

Datum vložení dotazu: 09.11.2022

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, mám již 28let cukrovku I. typu poslední glykovaný hemoglobin 54,00 mmol/mol před několika dny jsem absolvovala vyšetření na diabetickou neuropatii a bohužel mi vyšla neuropatie s poškozením tenkých i silných vláken ale co hůř i Incipientní CAN (snížené E: I ratio test hlubokého dýchání) ostatní parametry v testu v normě jsem naprosto psychicky zdrcená, jelikož jsem si přečetla, že po 8 letech umírá až 30% diabetiků s CAN!!! je mi 38let a bojím se, že můj život brzy skončí! je nějaká šance, že se to nějak zastaví? Děkuji moc !!!! Jana
věk: 38 let

Odpověď

Milá Jano, pokud bych věřil, že máte smysl pro humor, tak bych se přiznal, že mi váš dotaz vyvolal úsměv na tváři. Mám sto chutí odpovědět, jak krásná vidina je mít před sebou přinejmenším 8 let. Kdo to při dnešní mezinárodní situaci, klimatické krizi a četnosti padajících střešních tašek může říci? Takto odpovědět si však neodvažuji, a tak si to prosím škrtněte. Jenom mi hloubá v duši, kde jste tu pitomost s 8 lety života nalezla?

Diabetická polyneuropatie je totiž v podstatě nejčastější komplikací diabetu. Nervové buňky a jejich vlákna jsou totiž citlivé vůči dlouhodobě zvýšeným hodnotám glykémie. Zvýšená glykémie zhoršuje jejich funkci, vede k poruše jejich ochranných obalů a může vést k jejich zániku.  Velmi záleží na délce trvání diabetu, ale ještě mnohem více na stupni vyrovnání diabetu. Nervových vláken a nervových buněk však máme v těle velmi mnoho. Dokáží se různě v těle zastupovat, takže mírnější poruchy se často nijak neprojevují a žádné skutečné riziko nepředstavují. Navíc, poruchy přičítané diabetické polyneuropatii, jsou často jen funkční (bez závažného postižení nervů) a zlepšují se při dlouhodobě dobrém vyrovnání diabetu.

Pokud se tedy velmi pečlivě zaměříme na diagnostiku diabetické polyneuropatie, u většiny pacientů s nemocí trvající déle než 15 let nějaké změny nalezneme. Může jít např. o zpomalené vedení nervových reakcí vyšetřované pomocí elektromyografie, alespoň v některých nervech (a když jich vyšetříme více, tak možnost nějakého patologického nálezu je o to vyšší). Diabetická autonomní neuropatie se vyšetřuje velmi obtížně a v podstatě jediné testy, které jsou běžně k dispozici, je měření pravidelnosti srdeční akce pomocí elektrokardiografie. Za normálních okolností je srdeční akce i v klidu mírně nepravidelná v závislosti na dýchání nebo na nějakých úkonech, jako je např. zatnutí pěsti či nafukování balonku. Tato přirozená nepravidelnost je při autonomní neuropatii snížená (srdeční akce je více pravidelná).

Reálně projevy diabetické polyneuropatie jsou zejména různé druhy bolestí a brnění v dolních končetinách (prstů, plosky) a poruchy citlivosti na nohách. Potíže mohou být samozřejmě i vážnější, jako třeba poruchy hybnosti, slabost, sklon ke křečím a mnoho dalších variant. Často se ale obtíže zlepší po zavedení dobrého vyrovnání diabetu a pravidelného cvičení. Autonomní neuropatie pak může působit poruchy zažívání, průjmy, poruchy močení a mnoho jiných problémů. Zjistit, že to je ale skutečně způsobeno autonomní neuropatií, není lehké. Rozvinutá diabetická neuropatie může být velmi nepříjemná, ale ohrožení života zpravidla nepředstavuje. Spíš hodně souvisí se špatným vyrovnáním diabetu, a to opravdu s délkou života může souviset.

Pokud nemáte současně nějaké zcela jiné onemocnění než diabetes, tak si odvažuji vám slíbit, že když:

  1. Budete mít velmi dobře vyrovnaný diabetes (glykovaný hemoglobin pod 57 mmol/l, ale mnohem raději pod 53 mmol/l
  2. Budete si kontrolovat krevní tlak a budete se snažit jej mít v rozmezí 110/70 – 130/90
  3. Budete mít díky správné dietě a případně hypolipidemické léčbě hodnoty krevních tuků v doporučeném rozmezí
  4. Budete o sebe fyzicky pečovat a alespoň trochu, zato pravidelně, cvičit
  5. Vyhnete se padajícím střešním taškám

tak vás čeká přinejmenším dalších 30, ale spíše 40 či více let života, a to i kdybyste měla skutečné projevy diabetické polyneuropatie včetně té autonomní. Moc vám přeju, aby vám těch nastávajících 40 let stálo za to, protože nikdo nevíme, jaké potíže se nám osud chystá postavit do cesty, dokonce ani to, jaké životní obtíže si způsobíme sami.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

212 dotazů

  • Dotaz

    jdu na operaci kyčle (endoproteza) ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, během operačního zákroku může dojít na přechodnou dobu ke snížení funkce ledvin, případně i samotná celková anestezie může mít určitý vliv na výskyt nežádoucích efektů metforminu (což je Siofor). Riziko je velmi malé, ale přesto se pro jistotu metformin před operačními zákroky vysazuje, zpravidla tak 3 dny před výkonem. Vy máte sice dávku malou, ale přece jen je dobré lék vysadit, už jen proto, aby vám pak operaci neodmítli provést. Kolem operace budete určitě méně jíst, respektive určitou dobu jíst nebudete a to bude na váš diabetes a na vaši nadváhu působit lépe než metformin. Po operaci, jakmile začnete běžně jíst a pít, můžete lék zase začít užívat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, dle vysledku ledvin kreatinin atd mam vse ok ale curam nad 2litry denne a to podle vych mediciny mohou byt oslabene ledviny. Nevim zda mam strevni chripku ale dnes me boli zaludek a je mi na zvraceni, bojim se aby to nebyla lakta acidoza. Dekuji Petra

    Odpověď

    Milá Petro, tzv. laktátová acidóza způsobená metforminem je opravdu velmi vzácná a vyskytuje se zejména tehdy, když pacient tento lék užívá a při tom má závažné onemocnění ledvin se sníženou funkcí, závažnější formu srdeční nedostatečnosti nebo závažnější formu onemocnění jater, případně má jiný závažný stav, jako může být např. těžký úraz, šok apodobně.

    Vy máte normální hladinu kreatininu, alespoň to píšete. To prakticky vylučuje závažnější onemocnění ledvin, respektive jejich sníženou funkci. To, kolik močíte, není tak důležité, pokud se nejedná o nějaký extrém, např. močení pod 800 ml/den či nad 4 litry. Pokud vám není dobře a není to způsobeno zhoršeným vyrovnáním diabetu, tak můžete klidně Glucophage na pár dnů vysadit a méně jíst. Nebude to ale kvůli riziku laktátové acidózy, ale spíš, abyste ulehčila svému žaludku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Neudělá Mito zánět močových cest.

    Odpověď

    Vážený pane,

    píšete opravdu krásně, takže to chce dost fantazie, abych pochopil, co máte na mysli. Taková „svěcená prostata“, to zní hezky.

    Ale k věci: Forxiga zvyšuje vylučování cukru do moči. Nicméně, při špatně vyrovnaném diabetu se cukr do moči dostává i tak, jenom méně. Velká přítomnost cukru v moči skutečně zvyšuje riziko močových infekcí, protože cukr, to je živná půda pro bakterie a kvasinky. Kvasinky se kromě toho mohou usazovat i pod předkožkou, což může působit zánět.

    Pokud máte již lék nasazený, navrhuji, abyste jej vyzkoušel. Měl byste ale dbát o zvýšenou hygienu. Po každém močení je nutné se dostatečně „otřepat“, nejlépe opláchnout čistou vodou (bez mýdla) a osušit. Tím odstraníte zbytky moči obsahující cukr.

    Pokud by se opakované močové infekce u vás přesto objevily, lék byste musel vysadit a užívat jiný.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Uz delsi dobu me trapi zarudla predkozka a zalud. Nekdy je v klidu a nekdy se to vrati a je to opet zarudle. Taky mam bily jazyk. Po vycisteni jazyka ho mam porad bily a nekdy sucho v ustech. Mohlo by se jednat o cukrovku?

    Odpověď

    Milý Samueli, jedním z příznaků nově vzniklého diabetu může být pocit sucha v ústech, povlak na jazyku a zánět předkožky na penisu. Bývá to způsobeno zpravidla značně zvýšenou glykémií a přítomností cukru v moči. V oblasti předkožky mohou ulpívat zbytky sladké moči, která je dobrou živnou půdou pro kvasinky, které tam mohou způsobovat zánět. Kvasinkový zánět může vzniknout i v ústech.

    Vy si ale jinak nestěžujete na nic, co by jinak mohlo provázek neléčenou cukrovku, jako např. na výrazné hubnutí, žízeň a nadměrné močení. Nepředpokládám tedy, že ve vašem případě je příčinou obtíží diabetes či zvýšená glykémie.

    Měl byste tedy nejspíše navštívit urologa, který by příčinu pálení předkožky objasnil. Může se jednat o zánět způsobený „nadměrným“ či nesprávným „používáním“, případně anatomickou odchylkou předkožky (nejčastěji zúžení), kdy se pod ní může hromadit maz a kapky moči a působit zánět. I v tomto případě se jedná často o infekci kvasinkovou a pomoci může např. mast Fungicidin, či účinná látka clotrimazol (v přípravcích jako Candibene, Canesten, Cotylena aj.) , které dostanete volně v lékárně. Upozorňuji, že kvasinkový zánět předkožky může mít i původ od partnerky a tudíž by i ona měla být léčena, aby se vám to nevrátilo. Jsou však i jiné možnosti, které by měl urolog posoudit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zhoršil se mi zrak na blízku i na dálku, mám vše rozmazané. Jsem od 5.3. na inzulínu přez den NovoRapid 10;10;10 jednotek a večer Toujeo 18 jednotě. Glykémie před jídlem 6,4-7-5,7 a po jídle 8,4-4,2-6,4. Před spaním 6,4. Karla

    Odpověď

    Milá Karlo, možných příčin zhoršení zraku je více. Nejpravděpodobnější bude, že prostě potřebujete nové brýle, možná na blízko i na dálku.

    Popisuje se ovšem, že pokud je diabetes velmi špatně vyrovnaný a potom se rychle zlepší, mohou se změnit koncentrace solí v očních médiích a v oční čočce, takže přechodně má změněné vlastnosti a chvíli trvá, než se vnitřní prostředí v oku vyrovná. Ještě vzácněji se popisuje, že po nasazení inzulínu se z celkem neznámých důvodů aktivuje rozvoj diabetické retinopatie, ale na to bych opravdu nesázel.

    Nevím, jaké hodnoty glykémií jste mívala před nasazením inzulínu. Nyní je máte velmi dobré. Pokud jste před tím mívala hodnoty okolo 20, byla by to velká a rychlá změna, která by se přechodně mohla projevit zhoršenými vlastnostmi čočky. I tak bych ale čekal postupné zlepšení.

    V každém případě musíte co nejdříve navštívit očního lékaře, aby se příčina vysvětlila.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!