Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
diabetická autonomní neuropatie
Datum vložení dotazu: 09.11.2022
Ptá se: Jana
Dotaz
Odpověď
Milá Jano, pokud bych věřil, že máte smysl pro humor, tak bych se přiznal, že mi váš dotaz vyvolal úsměv na tváři. Mám sto chutí odpovědět, jak krásná vidina je mít před sebou přinejmenším 8 let. Kdo to při dnešní mezinárodní situaci, klimatické krizi a četnosti padajících střešních tašek může říci? Takto odpovědět si však neodvažuji, a tak si to prosím škrtněte. Jenom mi hloubá v duši, kde jste tu pitomost s 8 lety života nalezla?
Diabetická polyneuropatie je totiž v podstatě nejčastější komplikací diabetu. Nervové buňky a jejich vlákna jsou totiž citlivé vůči dlouhodobě zvýšeným hodnotám glykémie. Zvýšená glykémie zhoršuje jejich funkci, vede k poruše jejich ochranných obalů a může vést k jejich zániku. Velmi záleží na délce trvání diabetu, ale ještě mnohem více na stupni vyrovnání diabetu. Nervových vláken a nervových buněk však máme v těle velmi mnoho. Dokáží se různě v těle zastupovat, takže mírnější poruchy se často nijak neprojevují a žádné skutečné riziko nepředstavují. Navíc, poruchy přičítané diabetické polyneuropatii, jsou často jen funkční (bez závažného postižení nervů) a zlepšují se při dlouhodobě dobrém vyrovnání diabetu.
Pokud se tedy velmi pečlivě zaměříme na diagnostiku diabetické polyneuropatie, u většiny pacientů s nemocí trvající déle než 15 let nějaké změny nalezneme. Může jít např. o zpomalené vedení nervových reakcí vyšetřované pomocí elektromyografie, alespoň v některých nervech (a když jich vyšetříme více, tak možnost nějakého patologického nálezu je o to vyšší). Diabetická autonomní neuropatie se vyšetřuje velmi obtížně a v podstatě jediné testy, které jsou běžně k dispozici, je měření pravidelnosti srdeční akce pomocí elektrokardiografie. Za normálních okolností je srdeční akce i v klidu mírně nepravidelná v závislosti na dýchání nebo na nějakých úkonech, jako je např. zatnutí pěsti či nafukování balonku. Tato přirozená nepravidelnost je při autonomní neuropatii snížená (srdeční akce je více pravidelná).
Reálně projevy diabetické polyneuropatie jsou zejména různé druhy bolestí a brnění v dolních končetinách (prstů, plosky) a poruchy citlivosti na nohách. Potíže mohou být samozřejmě i vážnější, jako třeba poruchy hybnosti, slabost, sklon ke křečím a mnoho dalších variant. Často se ale obtíže zlepší po zavedení dobrého vyrovnání diabetu a pravidelného cvičení. Autonomní neuropatie pak může působit poruchy zažívání, průjmy, poruchy močení a mnoho jiných problémů. Zjistit, že to je ale skutečně způsobeno autonomní neuropatií, není lehké. Rozvinutá diabetická neuropatie může být velmi nepříjemná, ale ohrožení života zpravidla nepředstavuje. Spíš hodně souvisí se špatným vyrovnáním diabetu, a to opravdu s délkou života může souviset.
Pokud nemáte současně nějaké zcela jiné onemocnění než diabetes, tak si odvažuji vám slíbit, že když:
- Budete mít velmi dobře vyrovnaný diabetes (glykovaný hemoglobin pod 57 mmol/l, ale mnohem raději pod 53 mmol/l
- Budete si kontrolovat krevní tlak a budete se snažit jej mít v rozmezí 110/70 – 130/90
- Budete mít díky správné dietě a případně hypolipidemické léčbě hodnoty krevních tuků v doporučeném rozmezí
- Budete o sebe fyzicky pečovat a alespoň trochu, zato pravidelně, cvičit
- Vyhnete se padajícím střešním taškám
tak vás čeká přinejmenším dalších 30, ale spíše 40 či více let života, a to i kdybyste měla skutečné projevy diabetické polyneuropatie včetně té autonomní. Moc vám přeju, aby vám těch nastávajících 40 let stálo za to, protože nikdo nevíme, jaké potíže se nám osud chystá postavit do cesty, dokonce ani to, jaké životní obtíže si způsobíme sami.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
292 dotazů
-
3 mesiace inzulín vymenený na tab.Siofor chudneme problémy so žaludkom môže spolu súvisieť.
(26.04.2025)
Dotaz
Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.Odpověď
Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.
Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.
-
Amputace prstů dolní končetiny
(25.04.2025)
Dotaz
Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévamiOdpověď
Milý Jiří,
Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.
V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.
Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.
Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok. -
Píchnuti nočního inzulínu před jídlem
(24.04.2025)
Dotaz
pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅Odpověď
Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...
"Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭Odpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?Odpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!