Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Diabetes 2. typu, zhoršená funkce ledvin

Datum vložení dotazu: 18.02.2023

Ptá se: Ladislav

Dotaz

Mám diabetes II. typu od roku 2006 – PAD terapie: 2x denně Xigduo 5/1000 mg a 1x denně Glimepirid 5/10 mg a Novapio 45 mg, kompenzace glykovaného hemoglobinu A1c na 52 mmol/mol. (+ 0,5x Furon 40, 1x, 0,5x Caduet 50/10, 1x Anopyrin 100, 1x Milurit 150, 1x Tanyz 0,4 mg) Od roku 2006 mi byla indikovaná také diagnóza C880 Waldenströmova makroglubulinémie – od počátku vykazuje prakticky beze změny stále stabilní hodnoty nízké koncentrace IgMK bez terapie (sledování na hematologii) - a N184 + N162 Tubulo-interst. porucha ledvin při krevním onemocnění a poruše imunity. Mám toho ode všeho trochu, ale snad zatím ještě ve vcelku únosné míře, subjektivně se cítím v dobré kondici, bez potíží, žádná omezení fyzicky nepociťuji. Při kontrole v souvislosti s diagnózou C880 na gastroenterologické ambulanci mi z důvodu zhoršené funkce ledvin (viz příloha) bylo doporučeno užívat Xigduo jen 1x denně a Glimepirid vyřadit. Po týdnu redukce PAD podle doporučení jsem si udělal 24hodinový snímek průběhu okamžitých hodnot glykemie (glykometr), který indikuje zvýšení jejich průměru proti obdobnému snímku před omezením PAD cca o 25%. Po delší době od změny by asi mohlo být ještě hůř. Do příští návštěvy u diabetologa se vracím k původnímu dávkování. Do té doby jsem ale chtěl vědět, jaké by změna dávkování bez náhrady mohla mít následky. Svému diabetologovi důvěřuji, se vším se obrátím na něj. K tomu mne ostatně nabádal i lékař z gastroambulance. Nicméně, ty ledviny mi dělají starost, i když závěr z poslední scintigrafie v porovnání s tím předcházejícím není až tak špatný. Zhoršení stavu ale konstatoval závěr z předcházejícího vyšetření. Nepřeháním to s obavami o ledviny vzhledem k jejich aktuálnímu stavu zbytečně nebo předčasně? Je možné v mém případě upravit/najít vhodnější perorální léčbu bez zásadního dopadu na ledviny? Předem děkuji za čas, který mi věnujete. Ladislav
věk: 76 let výška: 180 cm váha: 79 kg

Odpověď

Milý Ladislave, odpověď na váš dotaz je náročná i pro zkušeného lékaře. Pro spolehlivější posouzení bych musel znát více údajů o vašem zdravotním stavu. Nejdůležitější by pro mě bylo zhodnocení funkce vašich ledvin. K tomu je potřeba znát hodnoty:

-hladinu sérového kreatininu

-hodnotu tzv. glomerulární filtrace (ta se dá vypočítat i z hodnoty sérového kreatininu s přihlédnutím k vašemu věku a pohlaví)

-nález v moči, především přítomnost bílkoviny

Vy přikládáte výsledek tzv. dynamické scintigrafie ledvin, která se provádí pomocí sledování dynamiky „záření“ nad vašimi ledvinami po podání radioizotopu, který se vylučuje ledvinami. Tato metoda umožňuje porovnávat nález na obou ledvinách odděleně, dále ukazuje, zda v průběhu odtoku moči nedochází k městnání (např. v důsledku močového kamene či zúžení močovodů či zvětšení prostaty) a dovoluje také odhadovat funkci vašich ledvin. Pokud jde o to poslední, tak to se nejedná o standardní metodu, různá pracoviště mohou mít různé normy a nejsou přesně stanovené normální hodnoty. Váš  výsledek (pod zkratkou ERPF) je ještě v celku v normě, která platí pro pracoviště, na kterém jste byl vyšetřen. Je tedy pravděpodobné, že nemáte závažnější poruchu funkce ledvin. Jinak ale vyšetření glomerulární filtrace (pod zkratkou eGFR) je běžnou součástí laboratorních vyšetření a jistě byla ve vašem případě také vyšetřena. Podle této hodnoty bych se orientoval mnohem lépe.

Znalost funkce vašich ledvin je pro mě důležitá z následujících důvodů:

  1. Snížená hodnota by ukazovala na porušení funkce ledvin. Funkce by mohla být porušena jednak v důsledku dlouho trvajícího diabetu, ale také v důsledku vaší krevní nemoci (Waldenströmova choroba) nebo vlivem kombinace obou nemocí. Podle vašich údajů asi funkce mírně snížená je, ale asi jenom mírně, takže není důvod k vážnějším obavám. Izotopové vyšetření mi ale k posouzení nepostačuje.
  2. Při výrazně snížené funkci ledvin se upravuje dávkování některých léků. Týká se to ve vašem případě zejména metforminu. Metformin je obsažen v léku Xigduo. Proto vám asi váš lékař dávku upravil ze 2 tablet na 1 tabletu denně. Úprava je ale nutná až při těžší poruše, což asi není váš případ. Snad to udělal tedy jen pro jistotu. Pokud byste měl otoky, tak by také nemusel být vhodný lék Novapio, který v případě těžších otoků zhoršuje jejich stav. To ale asi také není váš případ.
  3. Lék Xigduo obsahuje kromě metforminu také Dapagliflozin. Dapagliflozin snižuje glykémii tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči. Dapagliflozin je ale nyní velmi populární i v jiných případech, a to při onemocnění srdce nebo ledvin, kdy zlepšuje jejich průběh. Proto se podává často ke zlepšení průběhu onemocnění ledvin, včetně diabetického onemocnění ledvin a dost možná i v případě postižení ledvin při Waldenströmově nemoci (jde o nemoc vzácnou, a tak zkušeností bude málo). Dapagliflozin se nepodává jen při velmi těžkém postižení ledvin, což určitě není váš případ.
  4. Glimepirid je lék, který stimuluje sekreci inzulínu (vy udáváte dávkování 5/10, což je asi chyba). Efekt glimepiridu může být zvýšen při poruše funkce ledvin a může případně vyvolávat hypoglykémie. To byl asi důvod, proč vám jej váš lékař nechce dávat.

A nyní moje doporučení:

  1. Sledujte si nadále svůj diabetes a snažte se mít glykémie blízko normy bez rizika hypoglykémií. Používejte nadále Xigduo v dávce 2x 1 tableta až do doby porady s vaším lékařem, který posoudí funkci vašich ledvin (eGFR). Bude-li vyhovující, můžete s tímto lékem v této dávce pokračovat. Pokud nikoliv, mohl by vám lékař tento lék nahradit jenom jeho jednou složkou, a to je ten Dapagliflozin, který lze dávkovat samostatně (lék jménem Forxiga). Působí příznivě na průběh onemocnění ledvin a zlepšuje diabetes 2. typu.
  2. Nebudou-li hladiny vašich glykémií vyhovující (bude stoupat váš glykovaný hemoglobin nad vaši dosavadní hodnotu 52 mmol/mol), bylo by nejlepší vám nasadit jednu dávku dlouze působícího inzulínu. Je to nejpřirozenější způsob léčby diabetu u osoby bez nadváhy, a to vy jste. Pro vás by to nebyl žádný vážnější problém, je to velmi jednoduché a přirozené. Jediným nežádoucím účinkem mohou být hypoglykémie při špatném dávkování či nedodržování režimu. Nemusel byste pak brát ani Novapio.
  3. Dbejte na pravidelný přiměřený příjem tekutin (1 500 až 2000 ml denně), kontrolujte si krevní tlak, který by měl být pokud možno v normě (120/80, rozmezí 110/70 – 130/90). To je velmi důležité pro ochranu ledvin jak při diabetu, tak při jiných nemocech.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

221 dotazů

  • Dotaz

    Pro zažívací problémy mám vyšetření v odpoledních hodinách. Večer před a ráno nemám píchat inzulin. Porad'te, prosím, co jíst, abych se vyhnula nadměrné hyper nebo hypoglykemii, a co v případě hypo užít - čtyři hodiny lačná. Jiřina

    Odpověď

    Milá Jiřino, abych mohl odpovědět, musel bych znát více podrobností. Takto je to téměř nemožné.

    Pokud byste měla diabetes 1. typu nebo i jiný typ, který je provázen úplnou či téměř úplnou ztrátou vlastní sekrece inzulínu, neměla byste bez injekčního inzulínu vůbec být. Řešením by bylo např. podání lehce snížené dávky vašeho dlouze působícího inzulínu a vynechání inzulínu před jídly. Měla byste pečlivě monitorovat glykémie a při hrozbě hypoglykémie byste mohla vypít něco málo sladkého nápoje, např. CocaColy. Pokud by naopak navzdory lačnění glykémie stoupala nad 10, dala byste si 1 až 2 j rychle působícího inzulínu ke korekci.

    U diabetu 2. typu s částečně zachovanou vlastní sekrecí inzulínu byste mohla inzulín úplně vynechat, případně podat si menší dávku pouze dlouho působícího inzulínu.

    V každém případě je dobré časté měření glykémií, např. každé 2 hodiny.

    Samozřejmě, inzulín by se vynechával jen proto, abyste nemusela před vyšetřením jíst, což bývá vhodné při vyšetření zažívacího ústrojí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pálení v nohách a rukách

    Květa

    Odpověď

    Milá Květo, na podobný dotaz jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde: https://www.cukrovka.cz/poradna?search=p%C3%A1leni%20nohou

    Rovněž doporučujeme podívat se na problematiku neuropatií podrobněji zde: https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem cca dva roky souběžně v přechodu a DM2. Užívám 1000mg Glucophage XR, 0-0-1. Pořídila jsem si glukometr, protože navečer a v noci mám "návaly". Ty uvozovky proto, že mám vždy glykemii přes 10 (ty večerní, v noci se neměřím). Přitom postprandiální glykemie hodinu po jídle mám pod 7, ranní lačnou pod 5,9. Stoupá v klimakterickém návalu glykemie, nebo mi z neznámého důvodu stoupá glc teoreticky lačná (2-3 hodiny po jídle)? Zuzana

    Odpověď

    Milá Zuzano, v souvislosti s hormonálními změnami kolem klimaktéria se často objevuje diabetes 2. typu u osob, které k tomuto onemocnění mají vlohy. Většinou to ale také souvisí s menší tělesnou aktivitou a tloustnutím.

    Glykémie nad 10 mmol/l určitě nejsou v pořádku, ale zároveň zpravidla nevyvolávají větší subjektivní obtíže, pokud to není trvale nebo více nad těch 10, např. až 15 mmol/l. V každém případě, pokud máte hodnoty nad 10, měla byste na prvním místě omezit příjem sacharidů a více se pohybovat. Pokud by toto nepomohlo, bylo by třeba přidat další léky ke snížení glykémie. Špatně léčený diabetes 2. typu je často provázen únavou a pocity zarudnutí obličeje. Vy ale udáváte většinou hodnoty glykémie nižší, tak si myslím, že ty pocity návalů skutečně souvisejí s hormonálními změnami.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manžel neměl nikdy dibetes, hodnoty glykemie 4,8mmol, 4,6 mohl. Kvůli srdečnímu selhání užívá asi 5 měsíců lék Jardiance 10mg, Entresto 24/26mg,.Asi tak měsíc má silně zakalenou moč, bílkovina 2, leuko 3,krev 3, glukoza 3, leuko>250,shluk leukocytů dle laboratoře. Mohl by toto lék Jardiance způsobit? Dle kultivace ATB, Biseptol nezabírají. Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, abych mohl dobře odpovědět, musel bych podrobně znát zdravotní stav vašeho muže.

    Lék Jardiance se nyní s úspěchem užívá i u osob bez diabetu pro léčbu srdeční nedostatečnosti. Jardiance vede k tomu, že se v moči objevuje cukr. To bych nepovažoval tedy za nežádoucí efekt, je to efekt očekávaný.

    Jardiance ale nevede k tomu, že se v moči objevuje bílkovina nebo krev. To musí mít jiné příčiny.

    Na druhé straně, vysoký obsah cukru v moči může přispívat ke vzniku močové infekce nebo k zánětu předkožky, což může být také způsobeno kvasinkami. Močová infekce se může projevovat přítomností leukocytů v močí, v mnohem menší míře také k přítomnosti červených krvinek. Opakované infekce močových cest při léčbě Jardiance mohou být důvodem k ukončení léčby. Důležité ale při léčbě tímto lékem je udržovaní zvýšené osobní hygieny, aby se odstranily po močení zbytky moče obsahující cukr, který je živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Většinou se doporučuje opláchnutí vodou a utření ubrouskem po každém močení.

    Na nutnost tohoto hygienického opatření lékař většinou pacienta předem upozorní. Pokud se močová infekce objeví po zvládnutí této příhody znovu, bude nutné posoudit, zda je léčba lékem Jardiance u vašeho muže vhodná.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Môžem požiadať o OZEMPIC, keď som po translantácii obličky 1,5roka,mám nadváhu a inzulín si pichám 10-10-10-18 Milan

    Odpověď

    Milý Milane, po transplantaci ledviny je v principu možné lék Ozempic užívat. Posoudit to ovšem musí váš lékař, který vás zná. Je také nutné pamatovat na to, že zcela zásadní úlohu pro vás má vhodná dieta a motivace. To Ozempic za vás nevyřeší.

    Pokud jde o úhradu tohoto léků, situace může být odlišná v ČR a na Slovensku. Na našich stránkách jsme o hrazení tohoto léků opakovaně psali, doporučuji si prohledat naše stránky a použít heslo „Ozempic“. Najdete pak mnoho informací. Začít můžete např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!