Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 1. typu a snížení tělesné hmotnosti

Datum vložení dotazu: 03.11.2023

Ptá se: Emilie

Dotaz

Čím snížit tělesnou hmotnost. Beru inzulín 3×denně Apidra 4jednotky a noční inzulín Toujeo 14jednotek
věk: 60 let výška: 170 cm váha: 83 kg

Odpověď

Dobrý den, 

odpověď na dotaz čím snížit hmotnost není vůbec jednoduchá. Tuto otázku řeší jen v ČR desetitisíce jedinců a bylo na toto téma napsáno nespočet knih a článků.

Dle Vámi zadaných údajů se pohybujete v pásmu nadváhy -  alespoň podle BMI, ale to samozřejmě může být lehce zavádějící, protože není schopné zhodnotit svalovou hmotu a stav osoby.

Základem bohužel chtě nechtě je dietní režim a pohyb. Je vhodné nastavit příjem energie tak aby byl nižší než výdej.

Na začátku je vhodné zjistit kolik by měl vůbec jedinec mít základní příjem energie - kolik je jeho přibližný běžný výdej. S tím mohou pomoci různé kalkulačky na internetu nebo aplikace do mobilů. Např. se dají využít kalorické tabulky (jsou na internetu i do mobilu) -  ty jsou dle věku, váhy, pohlaví, výšky + případně velikosti denní aktivity schopny vypočítat orientační výdej energie jedince. Pokud zadáte, že chcete zhubnout, spočítají na kolik příjem energie snížit, aby byla šance na hubnutí. Samozřejmě metabolismus každého je trochu jiný, ale jako základ to je možné použít. Upozornění -  u chronických dietářů -  kteří opakovaně hodně hubnou, hladoví a pak zase přibírají, může být snížena potřeba energie (tzv. bazální metabolismus -  kolik tělo potřebuje energie, aby mohlo vůbec existovat). Zjednodušeně -  tělo u těchto osob se přizpůsobilo nedostatku energie a očekává, že může kdykoliv zase přijít hlad, tak chce přežít a nestrádat.

Pokud víte jaký by měl být u Vás příjem energie, je čas začít se zdravě stravovat. Já z osobní zkušenosti doporučuji spočítat si kalorickou hodnotu alespoň základních jídel a potravin, které častěji jíte -  ať máte představu, kolik mají vůbec energie. Nemá cenu hladovět nebo držet nějakou extrémní dietu -  je to dlouhodobě neudržitelné, většinou nezdravé a vede jen k jojo efektu. Důležité je i složení potravin -  dostatek bílkovin, vlákniny… Pohyb hraje samozřejmě důležitou roli - spotřebovává energii, stimuluje tvorbu svalstva (zde jsou potřeba právě zmiňované bílkoviny), pomáhá spalovat samotné tuky…

Na to aby došlo ke spalování tuků např. při aerobní aktivitě (střední zátěži), je potřeba tuto aktivitu provádět alespoň 30 minut bez větších přerušení. Pro přiblížení: při této aktivitě se  zapotíte, ale ještě dokážete tvořit krátké věty a nemusíte zastavit, případně složitější vysvětlení  této aktivity  lze provést podle tepové frekvence  (70% vaší maximální tepové frekvence. Maximální tepová frekvence se vypočítá 220 mínus věk). Tzn. ve věku 60 let je to tepová frekvence kolem 112/min (70% z 220-60). Více byste ale našla jistě na internetu, jak stran rozsahu tak přesnosti informací -  lze najít informace o dietě, o cvičení (případně kolik energie se spálí během jednotlivých aktivit/cvičení/uklízení…. Zde připomínám -  pravidelné cvičení nejen spaluje energii při samotném cvičení, ale lehce zvyšuje i celkový bazální metabolismus (ovlivňuje celkový stav a stavbu těla -  tělo pak spotřebuje více energie i když zrovna v tu chvíli necvičí).

Pokud se ptáte na to zda je nějaký preparát, který by Vám mohl pomoci zhubnout, tak ano i ne. Na trhu se vyskytují léky, které mohou pomoci s hubnutím. Např. snižují chuť k jídlu. Tyto léky může předepsat např. obezitolog, praktický lékař, diabetolog… Tyto léky si musí každý hradit sám -  pojišťovna Vám je nezaplatí. Dále záleží na Vašem BMI a dalších chorobách, jestli jsou Vám tyto léky vůbec doporučeny. Základní požadavkem na předpis je BMI 30 a více. Některé z těchto léků mohou být napsány i při BMI 27 a více, ale většinou pak jedinec musí mít další chorobu (např. vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol…) 

Ne všechny léky by ale pro Vás byly ideální -  např. Saxenda, která je velice dobrá pro diabetiky 2. typu (protože zároveň snižuje glykémii), působí v mozku na snížení chuti k jídlu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což může vést k většímu pocitu sytosti, pro Vás vhodná není, protože jste dle Vašich údajů diabetik 1. typu a máte relativně malé dávky inzulinu. Teoreticky jiné léky by užít asi šlo. Pokud byste chtěla lékovou podporu, je vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékaře. Proč užívám slovo podpora - protože ani sebelepší lék nepomůže s hubnutím, pokud ho přejíte.

Bojím se, že ač byla moje odpověď dlouhá, asi Vás úplně neuspokojí, protože se pořád vrací ke starému dobrému -  dieta a cvičení. Pokud byste si lámala hlavu např. s dietním režimem, Váš diabetolog Vás může odeslat na edukaci k nutričnímu terapeutovi. Ten by Vám mohl pomoci s výběrem vhodných jídel na hubnutí, které zároveň budou vhodné i s ohledem na DM 1. typu. Obecně u DM 1. typu (alespoň já) nedoporučuji velmi nízkosacharidové diety. Neříkám, že omezení sacharidů není možné, ale rozhodně by nemělo jít do extrému, kde se pak zvyšuje riziko ketoacidózy. 

Jinak i stránkách cukrovka.cz je nyní možné najít např. fotojídelníčky nebo informace o životosprávě.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

214 dotazů

  • Dotaz

    Lék na hubnutí, můžu max. chodiť, mám chodítko kůli páteře, polyneuropatie chodidel, diabetická noha

    Odpověď

    Milá Barboro, máte výraznou nadváhu a určitě by vám pomohlo, kdybyste zhubla. Naprostým základem je redukční dieta, ale je velmi těžké ji dlouhodobě spolehlivě držet. Moderní léky na hubnutí, zejména při diabetu 2. typu, dietu usnadňují a skutečně pomáhají. Ne nutné se o tom poradit s vaším lékařem.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně postupně klíčová slova Ozempic, Mounjaro, Saxenda, Wegovy, Rybelsus naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem 25 let diabetička, užívám glukofoge a mám výsledy vyšetření kolem 7-8 a dlouhodobý 42, vážím 87 kg a léčím se takoés tukama v krvi a to sortisem, mohla bych požádat lékaře o ozempic a jak často se píchá? Jsem ochotna si i zaplatit

    Odpověď

    Dobrý den,

    na Váš dotaz naleznete mnoho informací, když zadáte do rámečku Hledat v poradně slovo Ozempic.
    Doporučujeme například prohlédnout si tyto odpovědi: 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den .Je me 66 let a měřil jsem si doma cukr z kapky krve.Na lačno 6.5 a 2 h pojidle 9.5..je nějaké riziko?Děkuji za info.

    Odpověď

    Milý Jiří, zřejmě máte poruchu glukózové tolerance, ze které se při vaší nadváze může snadno vyvinout diabetes. Posoudit to ale ze 2 nestandardně měřených glykémií spolehlivě nelze.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,picham si inzulin 4 krat denne ale přesto nemam narok na senzor diky tomu že jsem diabetik 2 stupně ??Co to je za bor-nepořádek ?!!

    Odpověď

    Milá Miro, je důležité posoudit, jaký zdravotní přínos má pro pacienta používání senzoru. Ten je vhodný zejména pro osoby s diabetem 1. typu, kterým může glykémie hodně kolísat a oni si neustále upravují dávky inzulínu a množství jídla podle vývoje glykémií. Na druhé straně mnozí pacienti s diabetem 2. typu mají glykémie více či méně zvýšenou, příliš jim nekolísá a oni si jídlo ani inzulín nijak neupravují. Potom senzor, který je drahý, nemá žádný smysl a stejnou informaci poskytne měření kapilární glykémie třeba 2x denně. Vhodnost senzoru, který je hrazený zdravotními pojišťovnami, určuje lékař. Dohodněte se svým lékařem a zejména jej přesvědčte, že vaše výsledky jsou o hodně lepší, když senzor užíváte.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Doktor mi předepsal ozempic 1mg na hubnuti. Nevím kolikatkou mám začít. Četla jsem o to děsivé recenze. Můžete mi napsat mail prosím? Děkuji 

    Odpověď

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!