Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka a zácpa

Datum vložení dotazu: 14.10.2023

Ptá se: Roman

Dotaz

Dobrý den mám tři roky cukrovku 2 tipů je my 68 leť a skoro pořád mám velkou zácpu piju dva litry tekutin a často chodím na procházku ale nic nepomáhá . Co mám dělat? Děkuji za odpověď. Roman
věk: 68 let výška: 180 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milý Romane, cukrovka je opravdu málokdy příčinou zácpy. Při dlouhém trvání diabetu se může vyvinout tzv. autonomní neuropatie, která postihuje ty systémy v těle, které my nedokážeme vůlí kontrolovat. Patří k tomu např. vyprazdňování močového měchýře (můžeme jenom břišním lisem zvyšovat tlak v břiše a tím pomáhat vypuzovat moč), nedokážeme vůlí řídit činnost střev a žaludku. To se někdy může projevovat jako různé poruchy evakuace žaludku, často průjmy a vzácně zácpou, která se může střídat s průjmy.

Ve vašem případě je asi příčina jiná. Především je ale potřeba ujistit se, jak se vaše zácpa projevuje. Jak často chodíte „na velkou“, zda při tom máte nějaké bolesti, jak vypadá stolice, atd. Zatím jste na zácpu zkoušel dostatečně pít a hodně se pohybovat. To je dobrý přístup, ale tedy opravdu nikoliv, jak uvádíte, všechno.

Především je důležité složení stravy. V jídle by měl být dostatek tzv. vlákniny, která je hodně v zelenině a ovoci, ale dá se také ve formě zcela bez cukru zakoupit v lékárně a jíst třeba v jogurtu nebo rozpuštěnou ve vodě. Vláknina zadržuje vodu ve střevě a „změkčuje“ stolici.

Dále se mohou zkusit mírná laxativa, tedy kromě té vlákniny např. laktulóza, která rovněž stolici zvlhčuje a zvětšuje její objem a není pro střevo návyková. Také se to dá zakoupit v lékárně.

Konečně, všechny osoby nad 50 a zvláště nad 60 let by měly podstoupit preventivní kolonoskopii, která může zachytit včas některé abnormality v tlustém střevě, např. nádor tlustého střeva ještě ve stádiu, než začíná prorůstat střevo a šířit se. Nevím, zda jste na kolonoskopii v posledních řekněme 2 letech byl. Pokud nikoliv, měl byste se k ní objednat u praktického lékaře, který její provedení zařídí.

K zácpě také přispívají některé léky a je vhodné se o nich poradit s lékařem, který vám je předepisuje.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

262 dotazů

  • Dotaz

    Vážený pane profesore,zhruba před půl rokem jsem Vám posílala dotaz kvůli hypoglykémii,která se u mě projevila po požití sladkých napojů typu Fanta,piva třeba v kombinaci s hranolkami.Vždy zhruba za 2 hodiny jsem měla glykemii 4-4,5.Od té doby jsem začala pravidelně jíst po třech hodinách,vynechla jsem slazené nápoje,zařadila celozrné pečivi,bílkoviny a zeleninu,takže jsem během půl roku zhubla 10kg tuku,což se mi nikdy předtím nepodařilo.Ranní lačnou glykemii jsem měla 5,7 což dříve jsem měla hodnoty kolem 7.Žádné léky neberu jsem čistě na dietě.Co mě ale docela trápí,že mám strach z hypoglykemie.Obvykle snídám až za 3 hodiny od probuzení a potom za tři hodiny po prvním jídle mám glykemii 4,5 a začínám pociťovat nervozitu.Po 10 minutách mi glykemie vyskočí na 5 a moje nervozita se zmírní.Vždycky mám strach,že spadnu do hypoglykemie,přitom vím,že hodnoty jsou normální.Tak nevím jestli je to tím,že jsem byla zvyklá se pořád dojídat a mít hodnoty vyšší?Řešila jsem svůj problém i s paní psycholožkou a ta mi řekla že mám všechny měřící přístroje vyhodit a nekontrolovat se.Potřebovala bych se z toho začarovaného kruhu dostat a normálně žít.Můžete mi prosím poradit jak nízké hodnoty mám opravdu řešit? Lenka

    Odpověď

    Milá Lenko, z vašeho líčení mám opravdu dojem, že vaše psycholožka má pravdu. Vy jste si žádné skutečné hypoglykémie nenaměřila a vlastně ani nevím, proč se tolik měříte.

    Moc vám doporučuji promyslet si svoji dietu, zejména aby se vám podařilo zhubnout. K tomu určitě budete potřebovat poradit se s nutričním terapeutem. Myslím, že vaše hypoglykémie je zejména taková zakuklená chuť k jídlu, která až vyvolává tyto pocity a opravňuje vás jíst. Za laboratorní hypoglykémii se obecně považuje hodnota pod 3,8 mmol/l, ale příznaky se často objevují až při hodnotách pod 3,5 mmol/l.

    Pokud byste měla prokazatelně (to znamená měřeno v laboratoři) hodnoty glykémie pod 3,8 mmol/l a k tomu příznaky hypoglykémie, tak by to stálo za nějaké vyšetření. Ale myslím, že takové hodnoty nemíváte.

    Mohla byste si také pořídit kontinuální senzor Freestyle Libre 2, který umožňují kontinuální sledování, ale myslím, že by vás to ještě více odvedlo od vašeho hlavního problému, a tím je nadváha. Senzor byste si ale musela zakoupit a naučit se jej používat. Je to sice jednoduché, ale cena na 14 dnů je asi 1 500 Kč.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si tam 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,dnes se mi objevil na prstu u nohy tmavy pravidelný flek,bez zadneho urazu.Otec měl cukrovku,prosim o zkouknuti,zda vypada prst jako diabeticky...k dr.samozrejme take zajdu,pokud nezmizi...zasílám foto,...děkuji

    Odpověď

    Milá Evo, skvrna na prstu u nohy, která se vám nově objevila, nevypadá jako typický hrozící defekt, jaké vídáme u osob s diabetem při dlouhém trvání onemocnění. Navíc vy pravděpodobně ani nemáte diabetes. O svém zdravotním stavu nic nepíšete.

    Možností, o co by se mohlo jednat, je více. Mohlo by jít o otlak z bot, plísňové onemocnění nebo důsledek nějakého poranění, o kterém vůbec nevíte. U diabetiků jde nejčastěji o důsledek špatného prokrvení prstů, porušení jemné inervace na noze a k tomu ještě důsledek špatné obuvi, nebo nějakého drobného poranění. Následně se pak přidává infekce.

    Přesto vám doporučuji, abyste se včas dostavila nejlépe na kožní vyšetření.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne S pozdravem Alena

    Odpověď

    Milá Aleno, ohledně vyrážky u vaší matky bych se řídil doporučením kožního lékaře.

    Z nedostatečně zřetelné fotografie se zdá nejpravděpodobnější, že se jedná o projev alergie, která může být téměř na cokoliv. Pokud je vyrážka opravdu jen na zádech, tak bych uvažoval, s čím přichází vaše matka do styku speciálně na tomto místě. Spona od podprsenky je opravdu reálná možnost a používání podprsenky bez spony, jen látkové, považuji za rozumný pokus.

    Další možností ale může být kosmetika, prací prášky a mnoho dalších možností včetně složek potravy.

    Může jít také o alergické projevy na některé léky. Pak je potřeba ve spolupráci s lékařem postupně jednotlivé léky vysazovat a zkoušet, zda se stav zlepší.

    Méně pravděpodobné je, že by se jednalo o kvasinkové nebo mykotické onemocnění kůže, které bývá u osob se špatně léčeným diabetem častější. Nejčastější místo výskytu jsou ale partie, kde se člověk zapařuje, např. v tříslech, pod prsy, na břiše mezi „faldy“, které ovšem vaše maminka nemá.

    Nakonec, může se výjimečně jednat o projev nějakého celkového onemocnění nesouvisejícího s diabetem.

    Kožní lékař by vám jistě poradil jak místní tak i celkovou léčbu. Vy byste mohla např. zkusit kapky Fenistil celkově a Fenistil gel místně. Oba léky jsou volně prodejné bez předpisu.

    Diabetes má maminka asi celkem uspokojivě vyrovnaný. Nyní má maminka hmotnost celkem přiměřenou, ale pokud opravdu dál hubne, tak bych po vyloučení nechutenství z důvodu nějaké nemoci doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je pravda, že když upadnu do bezvědomí při hypoglykémii bych se sama bez pomoci probrala k plnému vědomí?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při závažné hypoglykémii může dojít k poruše vědomí. Je nutné si uvědomit, že pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie a tak při hypoglykémii vznikají neurologické příznaky jako např. zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita. V další fázi může dojít k poruše vědomí. Samozřejmě jsou i příznaky jako bušení srdce, změnu barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou...

    Při hypoglykémii se u jedince spouští kontraregulační procesy (tělo dělá všechno proto, aby nemělo hypoglykémii -  uvolňuje stresové hormony...). Teoreticky  tyto procesy mohou o něco zvednout glykémii a mohlo by dojít k "probuzen z bezvědomí".  Hodně zaleží na tom, čím byla hypoglykémie vyvolána -  inzulinem (jakým inzulinem), léky, jinou příčinou. Jak říkám teoreticky se může jedinec z bezvědomí probudit, ale nebude to jasné vědomí bez obtíží -  stále tam může být zmiňovaná zmatenost, porucha vidění, spavost...

    Rozhodně nelze spoléhat na to, že tělo vyřeší hypoglykémii samo a jedinec se z bezvědomí probudí. Současně závažné hypoglykémie (hlavně ty dlouho trvající) poškozují neurony v mozku a může dojít ke zhoršování kognitivních funkcí (vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování...).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manzelovi picham onzulin. Ma 80 let. Ale stale ma po jidle 13-16 glykemii. Dnes dokonce 20. Nevim co mam delat je nedele a nemam s kym se poradit

    Odpověď

    Milá tazatelko,

    omlouvám se za pozdní odpověď, ale dotaz se ke mně dostal teprve nyní.

    Je velmi těžké navrhnout nějaké doporučení, když nevím, jaký inzulín a v jaké dávce váš manžel užívá a nevím také, zda a jakou drží dietu.

    Glykémie má obecně stále velmi vysoké a je potřeba léčbu upravit. Nejčastěji se inzulín v takovém případě dává ve 3 nebo 4 dávkách, a to 1x dlouze působící inzulín a dále před jídly rychle působící inzulín v závislosti na tom, jakou má zrovna glykémii a co se chystá sníst.

    Při vysoké glykémii kolem 20 se zpravidla přidá určitá dávka rychle působícího inzulínu, aby glykémie klesla, např. 6 či 8 j., ale to je individuální, lékař musí pacienta znát a znát jeho obvyklé dávky.

    Jako první reakce ve vašem případě, kdy skutečně nevím, jaké dávky inzulínu má, je nejlepší omezit příjem sacharidů v dietě a pokračovat v dosavadní inzulínové léčbě. Při hodnotě směřující k 20 mmol/l tedy zcela vynechat sacharidy a zajistit dostatečný příjem nesladkých tekutin.

    Dlouhodobě bude asi nutné zvýšit dávky inzulínu, ale na prvním místě je nutné se ujistit, že váš muž nemá v dietě příliš mnoho sacharidů. Rozhodně se budete muset poradit s lékařem, který vašeho muže zná a získat přesnější instrukce, jak postupovat.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!