Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka 1.typu - přestal fungovat inzulin podávaný perem

Datum vložení dotazu: 14.03.2024

Ptá se: martin

Dotaz

dobrý den, s cukrovkou 1. typu se léčím od listopadu loňského roku. Od nasazení inzulínové léčby vždy inzulín velmi rychle zabral a snížil hladinu cukru. U snídaně mi většinou stačili 2jednotky rychlého inzulínu (někdy jsem vůbec nepotřeboval), před obědem 4jednotky a před večeří 2 jednotky). dlouhý inzulín 9-10jednotek. Včera jsem byl na vytržení osmičky zubu, poměrně komplikovaný zákrok a od té doby hladina cukru velmi vysoká (16-20) a nelze snížit inzulínem. předepsané léky zubním lékařem : Duomox 1000mg, Fortecortin 4mg a Nimesil při bolesti. prosím o info jak postupovat děkuji. Martin
věk: 46 let výška: 179 cm váha: 80 kg

Odpověď

Milý Martine,

u vás začal diabetes 1. typu až ve středním věku a rozvíjel se pravděpodobně pomalu. Sekrece inzulínu ve vašem pankreatu klesá asi postupně. Normálně existuje v produkci inzulínu velká rezerva, takže při nějaké zátěži, jako je třeba probíhající infekční nemoc nebo i trhání zubu se prostě sekrece zvýší a nic se neděje. U vás je ale zbytková sekrece našponovaná na maximum a nemá rezervu. Stačí tedy málo, jako třeba ta extrakce zubu nebo větší jídlo, a již máte neočekávaně vysokou glykémii. Navíc ale jste dostal lék Fortecortin, nevím proč. Tento lék prudce stimuluje reakci vašeho hormonu kortizolu, který má mnoho účinků včetně zvyšování glykémie. Asi jste jej dostal pro snížení zánětu, k tomu se používá. U diabetiků ale může dělat problémy, což příliš nevadí, když jde jen o jednu dávku.

Až se rána po zubu uklidní a účinek Fortecortinu odezní, pravděpodobně budete reagovat na inzulín jako obvykle. Bohužel ale musíte počítat s tím, že u diabetu 1. typu vlastní sekrece inzulínu postupně klesá, takže budete asi potřebovat vyšší dávky než nyní. Prozatím tedy svoji běžnou dávku zvyšte podle potřeby, aby se glykémie upravily (ale abyste zase neměl zbytečnou hypoglykémii). Pak uvidíte. Takový je život s diabetem, ale člověk se to postupně naučí zvládat.
 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

308 dotazů

  • Dotaz

    Může užívání léku Tresiba způsobit bolesti kloubů,nebo je dlouhodobé užívání provázeno bolestmi kloubů.

    Odpověď

    Milý Zdeňku, v medicíně je možné skoro všechno, ale většinou se dějí věci obvyklé. Inzulín Tresiba nepůsobí bolesti kloubů ani jejich onemocnění. Na 99% je nutno hledat jiné příčiny.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru léky na ŠŽ,vysoký krevní tlak,na vysoký cholesterol,diabetes 2 nyní mi diabetolog přidal zexitor 500, 1.týden 1 tab,2.týden2 tab.,3.týden 3 tab a 4.týden 4 tab. četla jsem nežadoucí účinky,výpadek vlasů,už jich tak mám málo díky ŠŽ,myslíte že bych měla zkusit něco jiného? Monika

    Odpověď

    Vážená paní Moniko, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Zexitor 500 není spojován s vypadáváním vlasů. Tento nežádoucí účinek dokonce není součástí souhrnu údajů o přípravku ani příbalové informace. Výrobce jej v těchto oficiálních dokumentech neuvádí. V odborné literatuře lze nalézt několik publikovaných případů pacientů, u kterých při terapii metforminem, což je účinná látka přípravku Zexitor 500, bylo zaznamenáno vypadávání vlasů, ale tito pacienti užívali současně také jiné léky. Jinými slovy vypadávání vlastů při terapii mefrominem je patrně možné, ale jedná se o mimořádně vzácný nežádoucí účinek. V případě metforminu se v odborné literatuře tak trochu spekuluje, že by důvodem vypadávání vlasu mohl být nedostatek vitaminu B12, který může navodit dlouhodobé podávání metforminu. Já osobně považuji za významné spíše to, že metformin dokáže bránit vypadávání vlasů, které může být způsobeno převahou mužských pohlavních hormonů nad ženskými. Metformin má totiž schopnost změnit poměry těchto hormonů a potlačením vlivu tzv. androgenů (tj. mužských pohlavních hormonů) vždy vede ke zvýšení hustoty vlasů i jejich kvality. Pokud Vám vypadávají vlasy již nyní bylo by dobré provést laboratorní vyšetření (hladina vitaminu B12, TSH, androgenů). Podle mého názoru vše nasvědčuje tomu, že terapie metforminem je spíše spojena se zastavením vypadávání vlasů.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o informaci zda Stadamet může vyvolat extrémní vypadávání vlasů. Eva

    Odpověď

    Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

    vypadávání vlasů může být nežádoucím účinkem mnoha léků, jen málokdy se jedná o extrémní závažnost, jak uvádíte. Metformin společnosti Stada obchodovaný pod názvem Stadamet nemá nežádoucí účinek vypadávání vlasů uvedený v SPC, což ale neznamnená, že by k takovému nežádoucímu účinku nemohlo dojít. Podíval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků FDA. Metformin má v této databázi hlášených více než 58 tisíc nežádoucích účinků, ale žádný z nich není vypadávání vlasů. Vlasů se týkají jiné nežádoucí účinky, jako je abnormální růst, změna barvy vlasů, zarůstání vlasů, změna textury vlasů a hypertrichóza (tedy zvýšení růstu vlasů). Poslední nežádoucí účinek mě zaujal a tak jsem se podíval, zda se růstem vlasů zabývají také vědci z americké národní lékařské knihovny. Tam jsem ke svému překvapení objevil studii provedenou u zvířat, ve které aplikovali krém s metforminem, přičemž zjistili, že dochází ke zvýšení počtu vlasových folikulů a hustoty ochlupení laboratorních potkanů.

    Vypadávání vlasů je velmi nepříjemný nežádoucí účinek, proto Vám doporučuji se obrátit na zkušeného dermatologa. Je možné, že u Vás se na vypadávání vlasů podílí methotmin, ale je to málo pravděpodobné, protože by to byl první případ, který se mi podařilo najít. Je možné, že užíváte i jiné léky, nebo že jste změnila stravovací návyky nebo máte zvýšenou stresovou zátěž. Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin, je známo, že je věkem podmíněné, a že postihuje muže i ženy, obvykle ve vyšším věku. Tradiční léky na obnovu vlasů, jako je minoxidil, mají omezení, jako je podráždění kůže a hypertrichóza. Metformin je antidiabetikum, které může podpořit regeneraci vlasových folikulů prostřednictvím zvýšení indukce tvorby nových vlasových folikulů. Jen pro úplnost uvádím, že některá jiná antidiabetika mohou způsobit vypadávání vlasů jako nežádoucí účinek.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám 25 let diabetes 1. typu, vždy jsem víceméně dobře zvládal kompenzaci, zatím nemám chronické potíže. V poslední době pozoruji, že na vyrovnání glykémie po jídle potřebuji zhruba o třetinu méně inzulínu než dříve. Někdy mívám hypoglykémie, na jejichž zvládnutí potřebují opravdu velké množství sacharidů, 60g i více. Tyto hypoglykémie nemají příčinu ve špatném nastavení jídla a inzulínu, dříve jsem se s tím nesetkával. Martin

    Odpověď

    Milý Martine, s délkou trvání diabetu 1. typu se často zhoršuje přirozená ochrana organizmu před hypoglykémií. Ta je u diabetu narušena tím, že když je inzulín jednou v těle, tak už tam prostě je, zatímco u zdravého člověka se při klesající hodnotě glykémie okamžitě zarazí produkce inzulínu.

    Při diabetu 1. typu chybějí v ostrůvcích beta buňky, které produkují inzulín  a také přímo kontrují alfa buňky, které udržují „ve střehu“. Alfa buňky produkují glukagon, který glykémii naopak zvyšuje. U diabetu 1. typu jsou sice alfa buňky přítomné, ale reagují méně a časem se to dále zhoršuje.

    Takže na obranu proti hypoglykémii zbývá už jenom jeden hormon, a to je adrenalin. Ten nejen glykémii zvyšuje, ale jeho vyplavení také vyvolává příznaky hypoglykémie, takže člověk ji hned rozpozná a reaguje tím, že se nají.

    Bohužel, i ten adrenalin se časem opožďuje a viní se z toho autonomní neuropatie vyvolaná diabetem při dlouhém trvání. To může vést až k tomu, že si člověk hypoglykémii uvědomí až opravdu pozdě při nízké hodnotě, která může být i nebezpečná.

    Člověk by tohle všechno měl pochopit a uvědomit si, že je to hodně v jeho rukách. K dispozici jsou nyní naštěstí senzory hladiny glukózy v podkoží, které pacienta včas varují. Kromě toho mohou být přímo napojené na inzulínovou pumpu, která dnes dokáže infúzi inzulínu zpomalit či úplně na nějakou dobu zastavit.

    I s použitím této technologie je to ale problém. Člověk musí být mnohem více opatrný a musí pokud možno hypoglykémiím předcházet. Je totiž známo, že každá další hypoglykémie poruchu dále zhoršuje a naopak se vnímání hypoglykémie zlepšuje, když je člověk dlouhodobě téměř bez hypoglykémií.

    Potřeba inzulínu u osob ve starším věku bez obezity často klesá. Potřebu inzulínu také snižuje pokročilé onemocnění ledvin.

    Co tedy můžete dělat:

    Rozhodně trvale používejte senzory a zvažte užívání pumpy – je ovšem nutná dobrá edukace. Vývoj glykémií pečlivě sledujte a snažte se hypoglykémiím předcházet příjmem malého množství sacharidů při klesající hodnotě  nebo vypitím malého množství např. džusu. Monitor senzoru si nastavte tak, aby vás před hrozící hypoglykémií včas varoval. Opatrný buďte zejména při fyzické aktivitě a včas si dejte malou dávku sacharidů.

    A konečně: pro jistotu noste při sobě Glukagen hypokit, který je určen pro poučené blízké osoby, aby jej mohly použít v případě vaší těžké hypoglykémie, kdybyste si sám již nedokázal pomoci.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívam inzulín humalog KwikPen,Toujeo noční a k tomu mi lékař naaordinoval siofor prolong 100mg a Pioglitazon Actavis 30mg. Jenomže po užíti těchto medikamentů mívam velmi často silné astmatické záchvaty a musí mi být aplikovány kortikoidy abych mohl vůbec existovat. Chtěl bych vědět zda záchvaty nespouští Siofor.Děkují.

    Odpověď

    Vážený pane Jane, přeji dobrý den

    děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na mě obracíte. Z Vašeho sdělení vyplývá, že užíváte kombinovanou léčbu diabetu 2. typu, konkrétně: inzulin prandiální (Humalog), bazální inzulin (Toujeo), metformin s prodlouženým uvolňováním (Siofor prolong 1000 mg) a pioglitazon (Actavis 30 mg). Uvádíte výskyt opakovaných a závažných astmatických záchvatů po nasazení metforminu a pioglitazonu, přičemž stav si opakovaně vyžádal podání kortikoidů. Tento vývoj je samozřejmě velmi znepokojivý, a je správné jej řešit.

    Metformin (účinná látka přípravku Siofor prolong) má velmi příznivý bezpečnostní profil a bývá většinou velmi dobře snášen, ale velmi vzácně může vyvolat nežádoucí účinky, včetně nežádoucích účinků v oblasti dýchacích cest. Byl např. popsán případ pacienta s astmatickým záchvatem (Insulin/metformin/ramipril. Reactions Weekly 1978, 212 (2023). https://doi.org/10.1007/s40278-023-47579-x), který může být spuštěn hypersenzitivní reakcí nebo nespecifickým podrážděním bronchů. Pokud se záchvaty začaly objevovat po nasazení Sioforu a dříve jste takové potíže nemíval, nelze souvislost vyloučit. Rozhodně by bylo vhodné léčbu metforminem přechodně přerušit a zhodnotit, zda záchvaty ustoupí – ovšem výhradně po domluvě s Vaším ošetřujícím diabetologem. Naopak, některé studie naznačují, že metformin může mít pozitivní vliv na kontrolu astmatu. Např. studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že užívání metforminu bylo spojeno s nižším rizikem astmatických záchvatů u pacientů s diabetem 2. typu a současně s astmatem.

    Pioglitazon je derivát thiazolidindionu a působí protizánětlivě, ale v literatuře nejsou známy přímé souvislosti s vyvoláním astmatických záchvatů. Může však zadržovat v těle tekutiny, což v ojedinělých případech zhoršuje dechové obtíže u pacientů se srdečním nebo plicním onemocněním.

    Doporučuji Vám obrátit se na svého diabetologa/diabetoložku, jedině ten/ta může rozhodnout o změně terapie, nebo její úpravě. Rozhodně by nebylo dobré užívat léky, které způsobují zhoršení dušnosti vyžadující podání glukokortikoidů, už jen proto, že glukokortikoidy zhoršují kompenzaci diabetu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!