Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

autonomní neuropatie u 12leté diabetičky I. typu

Datum vložení dotazu: 26.06.2019

Ptá se: Irina

Dotaz

Dobrý den, předně děkuji moc za tuto poradnu, našla jsem zde hodně potřebných informací. Dcera je diabetik od svých 12 let, nyní jí je 26. Je celkem dobře kompenzována. glykovaný hemoglobin 50 Kvůli častému motání hlavy byla vyšetřena na Neurologii - mírná polyneuropatie a zároveň zjištěna posturální ortostatická tachykardie (POTS) - při změně ze sedu do stoje se jí změnil tep o 39 tepů Lékař jí zprávu poslal poštou, je tam pouze toto, a že medikace není nutná. Je pravda, že POTS je velmi častý u diabetu a může dceru nějak ohrozit v důsledku vzniku Kardiální neuropatie? Lékař při vyšetření akorát prohodil něco, že je to první fáze KAN? Dost mě to vyděsilo, jelikož jsem o kardiální neuropatii četla dost hroznou prognózu! A dcera je na takové věci dost mladá... Děkuji za názor. Irina
věk: 26 let

Odpověď

Milá Irino,

Vaše dcera je mladá, diabetes u ní trvá 14 let a je velmi dobře vyrovnaný. Proto se nedomnívám, že skutečně má závažnější formu diabetického postižení nervů (neuropatie).

Diabetická polyneuropatie má řadu forem. Nejběžnější je tzv. symetrická distální somatická neuropatie. Přeloženo do češtiny: postižení zejména dlouhých nervových vláken na končetinách, které zprostředkovávají jednak cítění (dotyk, tlak, vibrace, teplo apod.), jednak zajišťují hybnost a koordinaci svalstva. Tato forma se poměrně dobře diagnostikuje jednak podle obtíží pacienta, jednak podle vyšetření, která zjišťují citlivost končetin, nebo také složitějším způsobem se dá měřit rychlost vedení v nervech pomocí elektromyografie.

Nervová tkáň je vůči působení dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru nejcitlivější. Proto se určité poruchy objevují velmi často. Současně však nebývají příliš závažné. Teprve při velmi špatném vyrovnání diabetu a po více letech vznikají těžší formy, které jsou provázeny bolestmi, brněním a také poruchou citlivosti, což má význam zvláště na dolních končetinách, kde díky tomu mohou vznikat otlaky až vředy.

Druhá celkem běžná forma neuropatie se označuje jako tzv. autonomní neuropatie. Ta postihuje tkáně a orgány, které přímo neovládáme vůlí, např. krevní cévy, srdeční sval, močový měchýř, žaludek či střevo.

Autonomní neuropatie se velmi obtížně diagnostikuje a běžně se provádí jen vyšetření kardiovaskulárních reflexů. Při tom se sleduje elektrokardiografie (pravidelnost srdečních stahů) např. při nafukování balonku, při zmáčknutí rukou gumového kroužku, pří náhlém postavení. Typická u zdravých lidí je určitá nepravidelnost v souvislosti s dýcháním. Při autonomní neuropatii tato nepravidelnost často mizí.

Určitý pozitivní nález je u pacientů s dlouho trvajícím diabetem celkem běžný a nemusí to mít ještě velký význam. Nevím přesně, co znamená zkratka KAN, ale asi je to kardiální autonomní neuropatie, tedy postižení autonomních nervů na srdci.

Po rychlém postavení se zdravému člověku normálně zrychlí pulz a zvedne krevní tlak. To proto, že na základě čistě fyzikálních principů se trochu odkrví mozek. Aby mozek neměl ani na krátko nedostatek krevního zásobení, autonomní nervy zprostředkují zvýšení krevního tlaku a zrychlení pulzu. Při kardiální autonomní neuropatii bych tedy zejména očekával, že se tlak nezvýší dostatečně a pulz nezrychlí. To může mít za následek až krátkodobou poruchu vědomí a někdy kolaps, někdy přechodnou nevolnost. Tento jev se ale vyskytuje poměrně často u osob, které užívají některé léky proti zvýšenému krevnímu tlaku, při nedostatečném příjmu tekutin, při chudokrevnosti a také jako určitá celkem normální varianta častější u mladých velmi štíhlých žen jako funkční porucha, která nemá velký význam. Většinou pomůže, že se lidé zvedají opatrně, dost pijí a případně si dají kafe.

Při náhlém zrychlení pulzu po postavení je důležité především vědět, z jaké hodnoty a na kolik a na jak dlouho se pulz zvýší. Pokud by se jednalo opravdu o výraznější odchylku, doporučoval bych především kardiologické vyšetření. Časté jsou různé vrozené poruchy vedení vzruchů, které se dají zjistit a většinou i léčit. To považuji za důležité. Na autonomní diabetickou neuropatii bych v tomto případě příliš nemyslel.

Můj závěr tedy je: pokud uvedený stav dělá vaší dceři obtíže, měla by požádat především o podrobnější kardiologické vyšetření (kvalitní EKG, echokardiografie aj.). Pokud bude nález negativní, domníval bych se, že nejspíše půjde o variantu, která se občas vyskytuje. Dá se zlepšit tréninkem a lepším sledování příjmu tekutin. Je také třeba vyloučit koincidenci s případnou nízkou hodnotou glykémie.

Po určité době trvání diabetu lze pečlivými testy prokázat určitý stupeň diabetické polyneuropatie. Zpravidla to ale u mladých a dobře léčených pacientů nemá žádný hlubší význam, než upozornění na pečlivou léčbu diabetu a prevenci otlaků na dolních končetinách a nošení kvalitní obuvi.  

Kardiální autonomní neuropatie může být příčinou vzniku náhlé srdeční arytmie, ale to jen u osob s pokročilou formou a zpravidla v souvislosti s jiným srdečním onemocněním nebo při těžší hypoglykémii. Nepředpokládám, že toto riziko se týká vaší dcery.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

966 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň chcem sa spýtať syn 17 rocny ma občas zvyseny cukor na lacno väčšinou tých 5,6 až 6 ,2 dve hodiny po jedle ma v norme. Raz jedol pizzu a tam mu cukor po dvoch hodinách lacenia vyskočil na 11 a ráno mal stále zvysene 6,5 je to normálne? Glikovany hemoglobin mu merali v lekárni a ten mal 5,8

    Odpověď

    Milá Moniko, na tuto otázku nemohu bez dodatečných informací dostatečně odpovědět. Glykémie na lačno ráno 6,2 mmol/l je mírně zvýšená. Glykovaný hemoglobin se v ČR uvádí v mmol/mol a normální hodnota je do 40. Na Slovensku se uvádějí %, což lze přepočítat na naši hodnotu v mmol/mol a 40 mmol/mol by odpovídalo 4%.  Hodnota 5,8 % je tedy dosti zvýšená a jasně odpovídá diabetu. Ale: někdy se používá přepočet používaný v USA. Při použití této metody by hodnota 5,6 % odpovídala 38 mmol/mol, což by bylo v normě.

    Já si ale myslím, že na Slovensku se ten americký přepočet nepoužívá.

    Váš syn má tedy nejspíše diabetes, zatím celkem ještě vyrovnaný, nicméně nutně vyžadující další upřesnění a případně léčbu.

    Může se jednat o nově zachycený diabetes 1. typu, což je nejpravděpodobnější. Pokud by byl váš syn silně obézní, mohlo by jít jíž i o projev diabetu 2. typu. Konečně, ve vzácném případě by se mohlo jednat o některý z typů diabetu MODY, např. MODY 2.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.

    Odpověď

    Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.

    Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.

    Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.

    Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.

    Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujem

    Odpověď

    Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.

    Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.

    U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).

    Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.

    Hodnoty po jídle máte ještě v normě.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia

    Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.

    Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra

    Odpověď

    Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.

    Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.

    Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.

    Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!