Poradna

autonomní neuropatie u 12leté diabetičky I. typu

Ptá se: Irina

Dotaz

Dobrý den, předně děkuji moc za tuto poradnu, našla jsem zde hodně potřebných informací. Dcera je diabetik od svých 12 let, nyní jí je 26. Je celkem dobře kompenzována. glykovaný hemoglobin 50 Kvůli častému motání hlavy byla vyšetřena na Neurologii - mírná polyneuropatie a zároveň zjištěna posturální ortostatická tachykardie (POTS) - při změně ze sedu do stoje se jí změnil tep o 39 tepů Lékař jí zprávu poslal poštou, je tam pouze toto, a že medikace není nutná. Je pravda, že POTS je velmi častý u diabetu a může dceru nějak ohrozit v důsledku vzniku Kardiální neuropatie? Lékař při vyšetření akorát prohodil něco, že je to první fáze KAN? Dost mě to vyděsilo, jelikož jsem o kardiální neuropatii četla dost hroznou prognózu! A dcera je na takové věci dost mladá... Děkuji za názor. Irina

Odpověď

Milá Irino,

Vaše dcera je mladá, diabetes u ní trvá 14 let a je velmi dobře vyrovnaný. Proto se nedomnívám, že skutečně má závažnější formu diabetického postižení nervů (neuropatie).

Diabetická polyneuropatie má řadu forem. Nejběžnější je tzv. symetrická distální somatická neuropatie. Přeloženo do češtiny: postižení zejména dlouhých nervových vláken na končetinách, které zprostředkovávají jednak cítění (dotyk, tlak, vibrace, teplo apod.), jednak zajišťují hybnost a koordinaci svalstva. Tato forma se poměrně dobře diagnostikuje jednak podle obtíží pacienta, jednak podle vyšetření, která zjišťují citlivost končetin, nebo také složitějším způsobem se dá měřit rychlost vedení v nervech pomocí elektromyografie.

Nervová tkáň je vůči působení dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru nejcitlivější. Proto se určité poruchy objevují velmi často. Současně však nebývají příliš závažné. Teprve při velmi špatném vyrovnání diabetu a po více letech vznikají těžší formy, které jsou provázeny bolestmi, brněním a také poruchou citlivosti, což má význam zvláště na dolních končetinách, kde díky tomu mohou vznikat otlaky až vředy.

Druhá celkem běžná forma neuropatie se označuje jako tzv. autonomní neuropatie. Ta postihuje tkáně a orgány, které přímo neovládáme vůlí, např. krevní cévy, srdeční sval, močový měchýř, žaludek či střevo.

Autonomní neuropatie se velmi obtížně diagnostikuje a běžně se provádí jen vyšetření kardiovaskulárních reflexů. Při tom se sleduje elektrokardiografie (pravidelnost srdečních stahů) např. při nafukování balonku, při zmáčknutí rukou gumového kroužku, pří náhlém postavení. Typická u zdravých lidí je určitá nepravidelnost v souvislosti s dýcháním. Při autonomní neuropatii tato nepravidelnost často mizí.

Určitý pozitivní nález je u pacientů s dlouho trvajícím diabetem celkem běžný a nemusí to mít ještě velký význam. Nevím přesně, co znamená zkratka KAN, ale asi je to kardiální autonomní neuropatie, tedy postižení autonomních nervů na srdci.

Po rychlém postavení se zdravému člověku normálně zrychlí pulz a zvedne krevní tlak. To proto, že na základě čistě fyzikálních principů se trochu odkrví mozek. Aby mozek neměl ani na krátko nedostatek krevního zásobení, autonomní nervy zprostředkují zvýšení krevního tlaku a zrychlení pulzu. Při kardiální autonomní neuropatii bych tedy zejména očekával, že se tlak nezvýší dostatečně a pulz nezrychlí. To může mít za následek až krátkodobou poruchu vědomí a někdy kolaps, někdy přechodnou nevolnost. Tento jev se ale vyskytuje poměrně často u osob, které užívají některé léky proti zvýšenému krevnímu tlaku, při nedostatečném příjmu tekutin, při chudokrevnosti a také jako určitá celkem normální varianta častější u mladých velmi štíhlých žen jako funkční porucha, která nemá velký význam. Většinou pomůže, že se lidé zvedají opatrně, dost pijí a případně si dají kafe.

Při náhlém zrychlení pulzu po postavení je důležité především vědět, z jaké hodnoty a na kolik a na jak dlouho se pulz zvýší. Pokud by se jednalo opravdu o výraznější odchylku, doporučoval bych především kardiologické vyšetření. Časté jsou různé vrozené poruchy vedení vzruchů, které se dají zjistit a většinou i léčit. To považuji za důležité. Na autonomní diabetickou neuropatii bych v tomto případě příliš nemyslel.

Můj závěr tedy je: pokud uvedený stav dělá vaší dceři obtíže, měla by požádat především o podrobnější kardiologické vyšetření (kvalitní EKG, echokardiografie aj.). Pokud bude nález negativní, domníval bych se, že nejspíše půjde o variantu, která se občas vyskytuje. Dá se zlepšit tréninkem a lepším sledování příjmu tekutin. Je také třeba vyloučit koincidenci s případnou nízkou hodnotou glykémie.

Po určité době trvání diabetu lze pečlivými testy prokázat určitý stupeň diabetické polyneuropatie. Zpravidla to ale u mladých a dobře léčených pacientů nemá žádný hlubší význam, než upozornění na pečlivou léčbu diabetu a prevenci otlaků na dolních končetinách a nošení kvalitní obuvi.  

Kardiální autonomní neuropatie může být příčinou vzniku náhlé srdeční arytmie, ale to jen u osob s pokročilou formou a zpravidla v souvislosti s jiným srdečním onemocněním nebo při těžší hypoglykémii. Nepředpokládám, že toto riziko se týká vaší dcery.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Začal jsem používat Lantus na noc 1x24 hod. A začal mě problém se stolicí. Mám nucení i cítím tlak do konečníku ale potřebu hned nevykonám nejde to. Může to s Lantusem souviset? Tuze děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, inzulín sám o sobě nepůsobí ani zácpu ani průjem. Porušená pohyblivost střev je někdy součástí tzv. autonomní diabetické neuropatie, ale to je důsledek dlouhodobě nedostatečného vyrovnání diabetu.

  Pro vaše obtíže proto hledejte jiné vysvětlení než podávání Lantusu. Zácpě byste mohl předcházet stravou, která obsahuje hodně přirozené vlákniny, která je zejména v zelenině a v ovoci. Vlákninu je možné získat i jako doplněk stravy v lékárně. Může se jednat třeba o výlisky vlákniny z grapefruitů či pomerančů. K vláknině je vhodné užívat také dostatek tekutin.

  Pokud by ale vaše potíže přetrvávaly, měl byste se poradit s vaším lékařem. Obecně se také doporučuje, aby lidé po 60. roku věku podstoupili kolonoskopii, což je vyšetření tlustého střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sháním pracoviště (klidně soukromé) kam by mohl docházet můj tatínek. Trpí cukrovkou, má nohu po amputaci prstů, je sledovaný u různých doktorů ale potřebuje komplexní péči. Noha se mu stále otevírá, nehojí se. Praha, Písek, Tábor. Klára

  Odpověď

  Milá Kláro, souhlasím s vámi, že léčba syndromu diabetické nohy vyžaduje systematickou dlouhodobou prevenci a péči. Kromě toho je nutné zajistit kvalifikovanou léčbu diabetu a jeho dalších komplikací. Je také nutné spolupracovat s dodavatelem vhodné obuvi pro diabetiky a případně s protetikem. Někdy jsou potřebná náročnější vyšetření či operační zákroky, jejichž provedení by měl koordinovat příslušný specialista na léčbu syndromu diabetické nohy.

  Postup samozřejmě také vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem, který by měl respektovat požadavky na dobré vyrovnání diabetu, omezení pohybu a odlehčení končetiny a používání vhodných pomůcek. Velmi důležitá také bývá pomoc rodinných příslušníků.

  Pacientů se syndromem diabetické nohy je v ČR velké množství a není možné je koncentrovat do jednoho nebo jen několika málo center. Ta jsou navíc často vzdálená od místa bydliště. Seznam specializovaných podiatrických ambulancí naleznete na stránkách České diabetologické společnosti.

  Z oblasti bližší Táboru a Písku vám přímo přeposílám následující odkazy na podiatrické ambulance. Doporučení do podiatrické ambulance by mohl vašemu otci připravit jeho diabetolog či případně lékař, který se zatím jeho léčbou zabýval. Jistě ale můžete pracoviště kontaktovat sama. Odborníci pak posoudí, jaký postup bude pro vašeho otce nejvhodnější.

  Příbram

  MUDr. Věra Prýmková
  Další lékař:
  MUDr.Jan Bürger
  Oblastní nemocnice Příbram, areál I
  Gen.R.Tesaříka 80, Příbram I, 26101
  tel: 318 641 282 (úterý), 318 641 285 (diabetol. ambulance)
  Email: vera.prymkova@onp.cz

  ordinační hodiny:
  Úterý 7:30 - 12:00 a 12:30 - 15:30

  České Budějovice Medipont
  MUDr. Ivana Přibáňová
  Ambulantní klinika Medipont
  Matice školské 17, České Budějovice, 370 01
  tel: 387 730 439
  Email: iva.prib@centrum.cz

  ordinační hodiny:
  Po - Čt 7 – 15:30

  České Budějovice Nemocnice
  MUDr. Ondřej Vrtal
  Další lékař: MUDr. Ivo Staněk
  email: vrtal.ondrej@nemcb.cz

  ordinační hodiny:
  Pátek 7:30 - 15:30

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  VZP nám hradí výkon vyšetření rizika syndromu diabetické nohy jehož součástí je i vyšetření mikrofilamentem - lze je v ČR zakoupit v nějakém e-shopu - nepodařilo se mi nikde vygooglovat, jen v zahraničí - e-bay apod. Děkuji Dr.Doležel

  Odpověď

  Vážený pane doktore, zatím jsme našli tento kontakt, pokud zjistíme další, ozveme se Vám.

  https://boticky0.webnode.cz/diagn-nastroje/

  Další kontakty jsou na firmy Somedic a Marstock, také existuje vyšetřovací pomůcka Neuropen, jehož součástí je i 10g microfilamentum…

  Ještě budeme kontaktovat paní as. Piťhovou, se kterou jsme připravili o vyšetřování pomocí monofilamenta článek na našem webu.

  Je možné kontaktovat BioVendor – Lékařská technika. Mají to snad v nabídce. Monofilament TYP1, 250 KČ. Myslím, že je to sada s tlakem 2 – 10 g. Je to v příloze.

  https://www.biovendor-lekarskatechnika.cz/Monofilamenta-c2_6_2.htm

  Vaše redakce

  cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prípravok SugaNorm je inzerovaný na viacerých webovských stránkach ako super prípravok na liečbu "cukrovky". V komentároch ho odporúča aj endokrinológ s menom podľa krajiny a jazyka konkrétnej webovskej stránky a s tou istou fotografiou ku ktorej je napísané vždy že ide o endokrinológa daného domáckeho mena, kandidáta lekárskych vied... 4 fotografie s textom v rôznych jazykoch pripájam v súboroch. Na týchto fotografiách je zaujímavé aj to, že ide o fotografie otočené, pretože pri pohľade na fotografie tohto údajného endokrinológa je vrecko na jeho lekárskom plášti na obrázku na ľavej strane, ale v skutočnosti keď sa pozeráte na niektorého lekára ktorý stojí oproti Vám, tak má vrecko s menovkou na svojej ľavej a na Vašej pravej strane. Seriózny lekár endokrinológ by nikdy nemenil svoje meno podľ toho v akej krajine bude prezentovať osvedčený liek. Ivan

  Odpověď

  Milý Ivane, už jsem měl dotaz na tento přípravek. Protože jsem jej neznal, tak jsem si to prostudoval trochu blíže. Je to opravdu jen klamavá reklama, což se ostatně pozná hned z toho, že na konci je vždy nabídka posledních několika balení, která jsou ještě se slevou.

  Všiml jsem si také, že údajný lékař se pod různými jmény vyskytuje na internetu vícekrát. Jeho přednáška s kritikou  lékařů v ČR, na Slovensku, na Ukrajině a také ve Švýcarsku je na internetu ve více jazycích.

  Co se týče samotného obsahu v tomto doplňku stravy, žádný nemá prokázané významnější účinky na diabetes. Některé vitamíny, flavonoidy a antioxidanty mají určité efekty, ale nikoliv zásadní. Přípravek jako takový nebyl nikdy odborně testován.

  Česká diabetologické společnost se již proti této klamavé reklamě vyjádřila.

  viz také: https://manipulatori.cz/produkt-suganorm-aneb-jak-podvodnici-na-internetu-ohrozuji-zdravi-pacientu/

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zrovna jsem se vrátila z nemocnice, kde jsem si inzulín aplikovala poprvé a až doma jsem si uvědomila, že jsem na svém inzulínovém peru zapomněla nasadit krytku na jehlu. Nasadila jsem si novou jehlu, ale až po dvou hodinách, kdy byla jehla bez krytky a tak se chci zeptat, jestli za tu dobu mohl inzulín ztratit účinnost. Mám na víkend jen jedno pero, další dostanu až v pondělí. Děkuji za odpověď. Jaroslava

  Odpověď

  Milá Jaroslavo, vašemu inzulínu se určitě nic nestalo. Ono je to celé trochu zamotané, ale ve skutečnosti jednoduché. Důležité je dodržovat několik zásad. Ostatní jsou doporučené věci, které ale nikdo nedělá.

  Tedy:
  1. Používané pero je možné skladovat při pokojové teplotě. Zásobní pera mají být v ledničce při teplotě 2 - 8 st. C. Inzulín nesmí zmrznout.

  2. Před podáním inzulínu se má nejprve dát malinkatá dávka jen tak do vzduchu. Navolí se 1 jednotka, pero se nasměruje jehlou vzhůru a inzulín se vypustí do vzduchu. To je proto, že inzulín, který zbyl v jehle od poslední injekce, nemusí být plně účinný. V jehle také může být trochu vzduchu, který se takto odstraní. Je to důležité, zvláště když si lidé dávají jen malé dávky.

  3. Jehlu je vhodné měnit vždy, když se vám zdá jehla tupá nebo zahnutá. Záleží na počtu denních injekcí. Může to být každý den nebo také 1x za 4 dny. Jehla se také mění, když si nejste jistá, že byla celou dobu v čistotě. Např. když vám pero upadne nebo na jehlu sáhnete rukou.

  Z toho plyne, že když si nyní dáte tu jednu jednotku do vzduchu, můžete pero klidně dál používat. V inzulínu je navíc protibakteriální látka, která brání tomu, aby se tam za normálních okolností namnožily bakterie.

  Nyní další zásady, které se v praxi nedodržují a bylo by dokonce těžké je dodržovat:

  Jehla je určena na jedno použití. Tak to píše výrobce, aby se chránil pro případ nějaké infekce v místě vpichu. Nic jiného vám ani lékař doporučit nemůže. Kvůli tomu se dělají krytky na jehlu schválně velmi úzké, aby se špatně nasazovaly. Díky tomu se někdy stane, že pacient na jehlu někdy omylem sáhne (což u čistých rukou ve skutečnosti nevadí), nebo se dokonce o jehlu píchne do prstu, což bývá horší. výrobci jsou rádi, když se jehel spotřebuje hodně. Snad žádný pacient je ve skutečnosti nepoužívá jen jedenkrát. Ani by neměl jehel dost. Ale tupé jehly by se používat neměly.

  Protože jste začátečnice, tak vám ještě připomínám: Některé inzulíny vyžadují nejprve promíchání v peru kývavým pohybem. Týká se to jen některých typů dlouze působícího inzulínu. Lékař by vás na to měl upozornit. V peru jsou 3 skleněné kuličky a vy uslyšíte jemné klapání, jak se tam převalují (netřepat!). To se ale většiny inzulínů netýká. Já většinou doporučuji jehly dlouhé 8 nebo 9 mm. U štíhlých osob mohou někdy stačit jen jehly dlouhé 6 mm. Nezapomeňte dát tu 1 jednotku do vzduchu. Injekci je lepší dát rychle. Potom zmáčkněte píst a počítejte do deseti. Teprve potom jehlu vytáhněte. Mohlo by se totiž stát, že inzulín nestačí protéci jehlou do podkoží, a pak byste část vystříkla jen tak do vzduchu.

  Tak si užijte propustku a nedělejte si z toho hlavu. Injekce inzulínu jsou snadné a zvyknete si na ně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!