Každý desátý klient VZP trpí cukrovkou

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 14. 11. 2022


Diabetes mellitus, neboli cukrovka, patří mezi chronické civilizační onemocnění. Jen mezi klienty VZP se vloni s touto chorobou léčilo téměř 570 tisíc lidí, třetinu z nich tvoří senioři ve věku 70–79 let.  Pojišťovna za léčbu cukrovky svých klientů vloni uhradila 8,4 mld. Kč, tj. o 1,3 miliardy korun více než před pěti lety. Statistiku vydává pojišťovna k příležitosti Světového dne diabetu. Z 8,4 miliard celkových nákladů na péči o diabetiky šlo loni více než 4,7 miliardy korun na léky na předpis. Necelé dvě a půl miliardy zaplatila VZP za zdravotní výkony. Zbytek do celkové částky připadl například na různé zdravotnické pomůcky, lázně apod.

„Diabetes mellitus nebolí, a proto probíhá často mnoho let skrytě. VZP proto velmi dbá na motivaci především praktických lékařů k provádění pravidelného screeningu, tzn. vyhledávání nemocných, a jejich následnému důslednému léčení,“ říká předseda Správní rady VZP ČR.

Diabetes mellitus se bohužel nevyhýbá ani nejmladším ročníkům. V těchto případech jde zejména o cukrovku 1. typu, která je spojována s váhovými výkyvy, nechutenstvím nebo přejídáním, žízní a častým močením, opakovanými kožními infekcemi apod. Pacienti s touto diagnózou jsou doživotně odkázáni na podávání inzulínu.

Nejvíce léčených klientů s diabetem ale VZP mezi svými klienty eviduje ve věkových kohortách 60–69 let a 70–79 let. V součtu se v této věkové kategorii jedná o více než 340 tisíc lidí. V tomto případě jde nejčastěji o cukrovku 2. typu. Propuká u lidí ve středním a vyšším věku. Choroba nemá tak agresivní nástup jako diabetes 1. typu, proto dochází k jejímu pozdějšímu odhalení. Ohroženější jsou lidé obézní, s nedostatkem pohybu, nezdravými stravovacími návyky a genetickou zátěží. 

Diabetes 2. typu zkracuje očekávanou délku života až o deset let, příčinou jsou především dlouhodobé komplikace. Základní úkol pro VZP je podporovat své klienty v prevenci diabetu dodržováním zdravého životního stylu a v případě onemocnění k dodržování léčebného režimu tak, aby hladina cukru v krvi nekolísala a byla co nejblíže fyziologickým hodnotám. Lékaři dnes mají k dispozici nejmodernější léčebné, diagnostické a monitorovací metody, včetně široké škály léků určených k terapii diabetu, pomocí kterých je možné držet hladinu cukru v krvi blízko normálním hodnotám a tím předejít chronickým komplikacím.

Dospělí klienti, kteří se léčí s diabetem, budou moci od 1. ledna 2023 nově čerpat 3 000 korun na odbornou přístrojovou pedikúru nebo ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem.

Pojišťovna nabízí příspěvek 3 000 Kč určený výhradně diabetikům (pacientům dětským i dospělým). Lze jej využít k proplacení desinfekčních prostředků či testovacích proužků, na nákup jehel k inzulinovým perům, na nákup gelů a krémů určených k hojení ran a další. K žádosti je třeba pouze doklad o zaplacení a potvrzení diagnózy.

Příčinou cukrovky je porucha metabolismu cukrů, při které tělo není schopné udržet hladinu krevního cukru v mezích normy. Prevence je možná jen částečně. Spočívá mj. v dostatku pohybu. VZP proto svým klientům přispívá na pohybové aktivity. Dospělým klientům od 18 let 500 Kč ročně, dětem a mladistvým 800 Kč (do 31. 12. 2022), resp. 1 000 Kč (od 1. 1. 2023).

Klienti VZP, kteří se léčí s diabetem, mohou nově absolvovat oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích některých diabetologů. Po dohodě s Českou diabetologickou společností zavedla VZP nové výkony, které toto umožňují. Podmínkou je potřebné vybavení k počítačové analýze digitálních snímků sítnice. Dle TZ

zdroj:

www.vzp.cz