Ideální obuv pro diabetika – novinka s úhradou

Autor:
SHAPER

Pracoviště:

Vloženo: 1. 10. 2020


 PR článek

Syndromem diabetické nohy trpí asi 15–25 % diabetiků. Jedná se o závažnou chronickou komplikaci diabetu způsobující  destruktivní postižení tkání dolních končetin. Diabetici v rizikové skupině (trpící již například postižením nervů – neuropatií) by měli svým nohám věnovat maximální péči. „Existují školení zaměřená právě na problematiku syndromu diabetické nohy, která by pacienti s diabetem měli absolvovat, aby věděli, jak se v případě diagnostikované neuropatie chovat. Stěžejní je pravidelné prohlížení nohou a hlavně výběr vhodné obuvi, která musí mít správný rozměr a vlastnosti,“ říká MUDr. Milan Flekač, Ph.D., vedoucí lékař odborných ambulancí Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Aby obuv mohla diabetikům posloužit jako účinná prevence, měla by splňovat velice náročná kritéria. V první řadě nesmí nikde tlačit. „Diabetická obuv musí mít dostatečný prostor pro prsty v přední části boty, fixaci na suchý zip či šněrování, podpatek by neměl být vyšší než 2,5 cm. Vnitřek boty musí být jemný, hladký, nesmí tam být žádné švy tlačící na pokožku,“ upozorňuje MUDr. Milan Flekač, Ph.D.

Obuv musí být pohodlná

Aby bylo v botě příjemně, musí být prostorná, lehká, dobře se odvalovat a mít schopnost ventilovat. Když je horko, zdraví lidé nazují otevřenou obuv, která je však pro diabetiky zcela nevhodná, protože se do ní mohou dostat kamínky a nohu poranit. „Nejvhodnější materiál pro zavřenou botu je useň (kůže). Syntetický materiál nemá takovou schopnost vlhkost absorbovat a být prodyšný,“ vysvětluje Ing. Michal Špaček, obuvnický technik, který se osobně podílel na vývoji české obuvi pro diabetiky společnosti SHAPER. Aby se noha v botě nepřehřívala, měly by být tlumící materiály vkládací stélky ideálně z open cell (otevřené buňky) materiálů. Ty vytvářejí pumpovací efekt – při došlapu se vzduch vytlačí ven, s uvolněním se opět nasaje dovnitř. Tím se mikroklima v botě účinně reguluje.

Noha v botě nesmí klouzat

Obuv by měla diabetikovým nohám poskytovat naprosto bezpečný prostor. Pokud v ní chodidlo klouže, může se kůže poranit. Aby k tomu nedocházelo, měla by mít vkládací stélka boty tlumící vlastnosti a zároveň pro nohu vytvořit „lůžko“. Ideálně by se měla skládat z několika vrstev, přičemž vrchní vrstvu by měla tvořit oděruvzdorná podšívka, jež nezpůsobuje velké tření. Pod ní by měl být umístěný tzv. Memory Foam. „Memory Foam je materiál, který po prvním kroku pro nohu vytvoří originální lůžko a skluzu zabraňuje,“ říká Ing. Michal Špaček. Následovat by měly další vrstvy zabezpečující tlumení a dílce, které by měly imitovat funkci tkáně v místech nejčastějšího výskytu vředů.

Před koupí musí proběhnout měření

Správná velikost obuvi je naprosto klíčová, protože bota nevhodné velikosti může tlačit, a způsobit tak poranění. Samotné koupi proto musí předcházet důkladné změření nohou. „Pokud diabetikovi v prodejně řeknou, že si má normálně vyzkoušet botu jako zdravý jedinec (projít se, zda netlačí), měl by zpozornět, protože se rozhodně nejedná o optimální přístup. Diabetik nedokáže posoudit, jestli ho někde bota tlačí, protože má neuropatii a nemůže to cítit. Nohu by měl vyškolený personál prodejny nebo lékárny změřit a podle toho vybrat adekvátní obuv, která jeho nohu respektuje,“ upozorňuje MUDr. Milan Flekač, Ph.D.

Společnost SHAPER nabízí optimální obuv

„Společnost SHAPER nabízí optimální obuv, nově s částečnou úhradou

Česká diabota od společnosti SHAPER vznikla díky spolupráci špičkových odborníků na prevenci a léčbu diabetu z Univerzity Karlovy (pod vedením prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., MBA), techniků obuvnických firem a externí designérky obuvi MgA. Jany Buch. Splňuje všechny parametry pro optimální diabetickou obuv.

Obuv je registrovaná jako zdravotní prostředek a má přiznanou částečnou úhradu ve výší 1000Kč. Oproti číselníku je v roce 2020 dostupná s 50% slevou, tedy za 2500Kč. S poukazem od lékaře pak vyjde na 1500Kč.

Obuv je k dispozici v proškolených výdejnách ZP případně lékárnách, kde rádi pomohou při určení vhodné velikosti a při zkoušení.

Pro více informací  o diabotě SHAPER včetně kódů pojišťoven, aktualizovaného seznamu výdejen a mnoho dalšího navštivte www.diabota.cz, nebo doporučujeme ke zhlédnutí VIDEO.“

Jak je diabota konstruovaná?

Vnitřní prostor obuvi:
Respektuje nejen existující, ale i budoucí poškození chodidla diabetiků (tzv. „syndrom diabetické nohy“). Spolehlivě brání zhoršování příznaků. Preventivně chrání chodidla diabetiků dosud syndromem nezasažená. Zabraňuje otlakům a reflektuje častou neuropatii diabetiků.

Svršek:

Je schopen kompenzovat lehké deformity chodidla. Vyhovuje zákazníkům se 3-4 různými velikostmi nártu. Je zhotoven z kvalitní hydrofobní hovězinové usně.

Podšívka:

Je příjemná na dotek (připomíná samet). Moderní technologie sešití kombinuje maximální pevnost s takovou jemností spojení, že steh při chůzi vůbec není cítit.

Unikátní vkládací stélka:

Chrání ohrožená ischemická a neuropatická místa na chodidle. Předchází vzniku vředových onemocnění. Je příjemná na dotek (připomíná samet). Antibakteriální provedení s absencí stříbra, jehož používání moderní medicína dnes již nedoporučuje.

Napínací stélka:

Je osazena vrstvou z paměťové pěny. Zajišťuje mikrodynamiku chodidla.

Podešev:

Nově vyvinutá konstrukce se speciální geometrií nášlapu. Respektuje specifika v chůzi diabetiků – napomáhá odvalování. Jemně profilovaný dezén s protiskluzovými vlastnostmi. Anti-shock – pohlcuje otřesy během chůze.

Ukázky vhodných bot pro diabetiky:

pánská šněrovací bota celoroční                                    

 pánská bota celoroční na jeden suchý zip         

dámská letní bota - balerínka                                

dámská bota celoroční na dva suché zipy            

Pro více informací navštivte www.diabota.cz.