Poradna

zvyšování jednotek inzulinu Levemir

Ptá se: Zlatava

Dotaz

Dobrý den, teprve měsíc si píchám Levemir - 1x večer, začínala jsem 6 j, po 3 dnech, dle pokynů lékaře jsem přidala na 8 jednotek. Ranní glykemie se mi ale pohybuje stále mezi 6 - 7. Nevím, jestli ještě nějakou jednotku přidat, aby byla glykemie ještě nižší? Nejsem si jistá, zda ano a kolik? A zda se dají jednotky přidávat a ubírat nebo se má zůstat na stejném počtu jednotek? Zároveň nadále užívám 1x večer Synjardy. Zlatava

Odpověď

Milá Zlatavo, myslím, že postupujete správně. Ranní hodnoty mezi 6 a 7 mmol/l jsou celkem dobré a kdybyste hned na začátku inzulínové léčby prodělala hypoglykémii, mohlo by vás to odradit. Pokud se to ale dále samo neupraví, mohla byste v klidu ještě pár jednotek přidat, řekněme třeba po týdnu 2 jednotky a přípaně po dalším týdnu opět o 2 jednotky. Je to pořád malá dávka. Určitě ale bude záležet také na tom, kolik toho večer sníte.

Není to jednoznačné, ale já bych lék Synjardy doporučoval užívat spíše ráno. Na noc máte ten inzulín. Lék Synjardy obsahuje 2 látky, z nichž jedna zvyšuje vylučování glukózy do moči, ale to jenom tehdy, jestliže je glykémie zvýšená. Vy ale máte přes noc glykémii blízkou normě a naopak vám může stoupat přes den po jídle. Také by vás to mohlo nutit více močit v noci, a to si asi nepřejete. 

Do budoucna bude jistě dobře, když si budete sama umět upravovat potřebnou dávku inzulínu. Jen se nesmíte ukvapovat a bude vždy lepší, když budete vycházet z opakovaných pozorování než z jedné náhodné hodnoty. Přiznám se ale, že váš zodpovědný přístup chválím.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Zdravím, lékař mi naměřil hodnotu glykémie 8, žádné symptomy jsem necítila. Už týden užívám lék Stadamet. Přítel mi přinesl německý přípravek fy Gesundhaus - vitamíny pro diabetiky a tvrdí, že on sám se takto vyléčil a že bych neměla být závislá na lécích a měla je vysadit. Prosím poraďte. A také zda je cukrovka opravdu nevyléčitelná, a nemůžou-li být naměřené hodnoty způsobeny změnou v jídelníčku - já jsem například v poslední době před měřením spotřebovávala hodně medu a koly. Děkuji za odpověď. Mgr. Z.Drozdová

  Odpověď

  Milá paní magistro, cílem léčby diabetu je dosahovat hodnot glykémie co nejblíže normy a to na lačno i po jídle. O tom, zda jsou glykémie v dobrém rozmezí, je nejlépe se informovat samostatně pravidelným měřením glukometrem. Dlouhodobým ukazatelem je glykovaný hemoglobin, a ten by ve vašem případě pokud možno neměl být nad 45 mmol/mol.

  Pokud nejsou hodnoty vyhovující, je vhodná léčba. Ta na prvním místě spočívá v dietě. Pokud tedy konzumujete zbytečně kalorická a sladká jídla, děláte chybu. Měla byste se pokusit spočítat celkový obsah sacharidů ve vaší dietě. V závislosti na Vaší hmotnosti, věku a tělesné zátěži by jejich celkové množství mělo být mezi 175 a 225 g/den. Odhadem tedy pro Vás asi 200 g/den, i když o vás nic bližšího nevím. Budete-li se k tomu i více pohybovat, je možné, že již tato úprava sama povede ke zlepšení a Stadamet nemusí být potřebný.

  Vzhledem k tomu, že řada lidí toto doporučení plně neuposlechne, bývají léky na úpravu glykémií často nutné. Rozhodně se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Pokud tedy např. budete mít hodnoty glykémie na lačno nad zhruba 6 mmol/l, případně hodinu po jídle nad 8 mmol/l, bude pro vás Stadamet jako první lék velice vhodný. Je s ním letitá zkušenost a závažných nežádoucích účinků je málo. Kdyby vám přeze všechno nevyhovoval, jsou k dispozici jiné vhodné léky. Stadamet se podává zpravidla z počátku 2x 500 mg, doporučená dávka je jinak 2x 1000 mg.

  Je to lék bezpečný a kromě působení na glykémii zlepšuje i hladinu krevních tuků a předchází rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Žádné vitamíny jej rozhodně nenahradí. U lehčích forem je může nahradit přísnější dieta a tělesný pohyb.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  o vhodném složení potravin, dietě, či zajímavých receptech se dočtete v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes typu 2 a od roku 2015 beru léky : FORXIGA 10mg FML 30x1 1-0-0 GLIMEPIRID MYLAN 3 mg 2-0-0 JANUVIA 100 mg 1-0-0 GLUCOPHAGE XR 100mg 0-0-2 Je nutné brát všechny tyhle léky ??? HbA1C mám 52. V současné době mi odborný lékař na diabetiku předepsal lék a na receptu je napsáno : " HRADÍ PACIENT " a doplatek na lék je 1323,-Kč. Z jakých důvodů mám dnes celý lék platit sám ??? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe, Vaše výsledky, posuzované podle hodnoty glykovaného hemoglobinu 52 mmol/mol jsou dobré. Nejsou však stále vynikající. Obecně platí, že čím se hodnoty glykémií a potažmo glykovaného hemoglobinu více blíží normě, tím bude menší riziko, že se u vás rozvinou dlouhodobé komplikace diabetu na malých i velkých cévách. Tyto komplikace jsou po delším trvání diabetu opravdu nepříjemné a mnohdy jsou i příčinou předčasného úmrtí. Cílová hodnota glykovaného hemoglobinu se proto stanoví individuálně. Přihlíží se zejména k tomu, do jaké míry je určitý pacient schopen a ochoten dodržovat léčebný režim, případně jaké je riziko hypoglykémií, které podávané léky mohou vyvolávat. Někdy by také další zlepšení přineslo zpřísnění diety a více pohybu. Tím by pacient mohl případně snížit množství potřebných léků.

  Kombinace, kterou užíváte, je dobrá a moderní. Zahrnuje léky ze 4 skupin. Glucophage (metformin) a Glimepirid jsou starší, osvědčené a jsou levnější. V současné době je u všech jmenovaných léků nějaký doplatek a formy metforminu s prodlouženým účinkem, tj. to XR za názvem léku, mají také doplatek.

  Januvia a zejména Forxiga jsou léky poměrně nové. Jsou velmi dobře ozkoušené, rovněž osvědčené a jsou poměrně drahé, ale platí pro ně určitá indikační omezení.

  Budou-li doplatky pro vás příliš velké, zvažte následující:

  1. Buďte rád, že vám lékař píše dobré a účinné léky a přijatelný doplatek zaplaťte
  2. Požádejte svého lékaře, ať vám lék, na který hodně doplácíte, vymění za jiný, na který není doplatek. Případně se může jednat o lék méně účinný, ale to by vám lékař měl vysvětlit
  3. Zvažte, zda byste např. nedokázal zhubnout (je-li to vhodné) a zda byste se mohl více pohybovat. Velmi pravděpodobně by to vedlo ke zlepšení vyrovnání diabetu a případně by bylo možné některý lék vysadit. Bohužel mnoho pacientů toho schopno není a raději mají více léků, než aby utužili svoji životosprávu.
  4. Vaše léky nezvyšují riziko hypoglykémie s výjimkou Glimepiridu. Ten může při nesprávném používání u některých pacientů vyvolat nadměrné snížení glykémie. Stimuluje totiž produkci vašeho vlastního inzulínu. Myslím ale, že se do vaší kombinace celkem hodí. Kdybych však měl přece jen nějaký lék při dalším zlepšení vysazovat, byl by to právě Glimepirid, navzdory tomu, že je spíše levný. Stimulace produkce inzulínu může trochu zbytečně zatěžovat vaše vlastní buňky produkující inzulín a na rozdíl od ostatních, při užívání Glimepiridu se nezlepšuje sklon k hubnutí, spíše naopak.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Cena 1 323 Kč, kterou uvádíte, se zcela jistě týká přípravku Forxiga 10 mg (30 tab). Pro něj platí již zmíněné indikační omezení, tzn. že ho lékař může napsat na náklady pojišťovny pouze tehdy, když pacient indikační omezení splňuje. V takovém případě doplácí na Forxigu 10 mg (30 tab) pouze 61 Kč, zbytek hradí pojišťovna. Indikační omezení platí nejen pro zahájení léčby Froxigou, ale též pro její pokračování. Po 6 měsících léčby lze na náklady pojišťovny Forxigu předepisovat pouze za splnění následujících kritérií: hladina HbA1C se snížila o alespoň 7 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy a tělesná hmotnost pacienta poklesla o minimálně 2 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda moje lékařka stanovila správně diagnózu Diabetes mellitus typ 2. C- peptid byl lehce nad dolní hranicí, anti GAD S byly mnohokrát nad hranicí normy (více než 250). Je mi 43 let, nejsem obézní, tlak je v pořádku, cholesterol také. Užívám ráno 1xStadamet, k obědu 1xDibetix a večer injekčně Levemir 8J. Nástup nemoci byl poměrně rychlý - zhoršený zrak, rychlé hubnutí, žízeň, noční močení. Obávám se, že se spíše jedná o DM typ 1. Předem děkuji za Vaši odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, je dost možné, že máte pravdu. Diabetes 1. typu může vzniknout v kterémkoliv věku, u dospělých osob bývá častější pomalý rozvoj. Ze začátku to může připomínat diabetes 2. typu, zvláště když se jedná o silnější postavy. Pomáhat mohou i léky v tabletách, pokud je ještě zachována ve významné míře vlastní produkce inzulínu. Mezi lékaři je populární to označovat jako tzv. diabetes typu LADA (late autoimmune diabetes in the adult – pozdní autoimunitní diabetes u dospělého), což je vlastně pomaleji vznikající forma diabetu 1. typu v dospělosti. Pro správné označení se vyžaduje právě pozitivita protilátek typu anti-GAD nebo jiných. Existují i jiné mnohem vzácnější typy diabetu, o které by se mohlo jednat, ale právě ta pozitivita anti-GAD je dost přesvědčivá, i když ne 100%.

  Co je ale důležité, moc na tom nezáleží. Důležité bude hned od počátku provádět léčbu kvalitně, abyste měla po většinu dne glykémie v dobrém rozmezí a abyste měla dobré hodnoty glykovaného hemoglobinu. Inzulínová sekrece se bohužel u diabetu 1. typu postupně snižuje, takže asi dosavadní léčba později nebude postačovat a bude vhodné přejít na tzv. intenzivní inzulínový režim. Možná by to bylo vhodné už nyní, ale pokud je diabetes dobře vyrovnaný, dávala byste si jen velmi malé dávky inzulínu. Pokud budou vaše glykémie vyrovnané a blízké normě, mohla by pravidelná léčba 3 – 4 dávkami malých dávek inzulínu přispět k tomu, aby se vaše beta-buňky, které tvoří inzulín, šetřily a déle vydržely. Nemělo by to ale být za cenu zbytečných hypoglykémií.

  Asi bych vám v současnosti doporučoval toto: Pokud už dále nehubnete, vaše glykémie se pohybují během dne v rozmezí 4 – 10 mmol/l a váš glykovaný hemoglobin je do 45 mmol/mol, současnou léčbu zatím neměňte. Jsou-li vaše glykémie, zvláště po jídle, vyšší, mohla byste klidně zařadit malé dávky rychle působícího inzulínu před jídly. Je ale potřeba se zacvičit v monitorování glykémií, naučit se složení stravy a volit si podle toho potřebné dávky inzulínu. Velmi doporučuji, abyste hned od počátku vše prováděla pečlivě, protože později se budete špatným návykům obtížně odnaučovat. Stadamet vám nyní jistě neuškodí, i když se při diabetu 1. typu nepoužívá. Dibetix stimuluje sekreci inzulínu a v podstatě také nevadí. Nemělo by ale smysl jeho dávky zvyšovat, lepší by bylo přidávat podle potřeby inzulín. U jasného diabetu 1. typu se nepoužívá.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Má užití Tebokanu - kapky 1ml na lačno vliv na zvýšení glykémie o 1mmol/l ? Měřeno po 30minutách. Svatoš

  Odpověď

  Milý Svatoši, Tebokan doporučuje řada lékařů na různé obtíže, jako jsou např. hučení v uších, nedoslýchavost, špatné prokrvení tkání, pomalá výbavnost a podobně. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami, dobře se snáší a nemá mnoho vedlejších účinků. Bohužel, jeho účinnost nebyla ověřena pomocí větších klinických studií. Na hladinu krevního cukru vliv nemá.

  Při této příležitosti je nutné upozornit, že hladina krevního cukru se může poměrně rychle měnit, a to i když žádné jídlo nepožíváme. Rozdíl o 1 mmol/l za 30 min. je docela snadno možný. Zejména ale přesnost osobních glukometrů není dokonalá. Jestliže provedeme 2 měření ze stejné kapky krve, může být rozdíl také 1 mmol/l, aniž by to znamenalo, že glukometr je nekvalitní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat, jako diabetik s cukrovkou 2. typu, zda je možné během začátku léčby, po 2 měsících, léčbu změnit, nebo přidat jiné léky. Cukr v krvi se pohybuje ráno na lačno 12 - 14, po jídle 16 i po nasazení Stadametu, po kterém mám velké problémy s plynatostí a nyní i s průjmem. Můj diabetolog tvrdí, že léky nemůže změnit kvůli pojišťovně, údajně pro vysokou cenu jiných léků. Děkuji za odpověď a ještě doplňuji, že léčba inzulinem injekčně by mě velmi stresovala a mám změřeno, že při stresu jsou tyto hodnoty cukru v krvi vždy hodně zvýšeny. Marie

  Odpověď

  Milá Marie, základ pro  léčbu diabetu 2. typu představují dieta a pohyb. Musíte si umět spočítat, kolik které jídlo obsahuje sacharidů a kolik tuků. Zejména nízkokalorická dieta přinese postupně úspěch. Teprve když to nepostačuje, přidávají se postupně léky. Ale samy práci za vás neudělají, musíte jim pomáhat. Většinou se postupuje stupňovitě. To znamená, že když po určité době nějaký lék nepostačuje, přidá se k němu další. Znovu ale připomínám, že základem je dieta. Ta by často dokázala nahradit mnoho léků, ale lidé to většinou nevydrží a dávají jim přednost.

  Když jsou hodnoty vysoké, je možné samozřejmě začít aktivněji a nasadit hned několik léků zároveň. Někdy je nutný také inzulin.

  Stadamet se většinou podává v dávce 2x 1000 mg a je možné, že vy zatím máte dávku nižší. Nežádoucí účinky po nějaké době většinou vymizí. K němu je možné přidávat do kombinace některé další léky.

  Opakovaně vyšší hodnoty než 14 jsou už opravdu vysoké a mělo by se s tím něco dělat. Je při tom ale nutné opustit některé předsudky a pustit se do toho. Především je nutné se ujistit, že skutečně nejíte zbytečně moc a že vaše strava není příliš kalorická. Pomohl by vám určitě rozhovor s dietní sestrou. Není vůbec nutné jíst 4x a vícekrát denně, 3x denně určitě stačí. Chleba, brambory, knedlíky a rýži byste měla co nejvíce nahradit zeleninou.

  Existuje řada léků, které je možné kombinovat s metforminem a stálo by za to některé vyzkoušet. Pokud jsou ale hodnoty vysoké, neznám důvod, proč byste se měla obávat inzulínu. Je to lék, který skutečně funguje a je pro tělo přirozený. A přece se vy, dospělá osoba, nebudete obávat vpichu tenkou jehlou! To se vám během dne určitě přihodí mnohem víc nepříjemných věcí, které jsou horší než injekce tenoučkou jehlou. Vždyť si inzulín podávají samy malé děti, třeba i 5x denně, a vůbec kolem toho nenadělají žádné caviky. Mnohem víc jim  vadí, když i tak nemají glykémie v pořádku. Žádný stres jim to nedělá a vám by také nedělalo.

  Pro diabetiky 2. typu s nadváhou se nyní také s úspěchem podávají injekčně i jiné léky, které snižují glykémie a napomáhají hubnutí. Jsou to tzv. analoga hormonu GLP-1. Podávají se 1x denně (většinou) podobně jako inzulín. Hodí se do kombinace s metforminem (ten je v tom vašem Stadametu). Existují nyní dokonce již přimíchané i k inzulínu, takže se podávají spolu s ním v jedné injekci, je-li to potřeba.

  Doporučuji vám nyní tento postup:

  1. Nadále si měřte glykémie

  2. Zkuste si spočítat, kolik toho denně sníte, kolik je v tom sacharidů a tuků. Nedokázala byste snížit kalorickou vydatnost vašeho současného jídla?

  3. Ujistěte se, že užíváte dostatečnou dávku Stadametu. Jste-li jinak celkem zdráva, měla byste ho užívat 2 X 1000 mg denně.

  4. Budou-li vaše glykémie nadále vysoké, požádejte svého lékaře o zintenzivnění léčby. Nabízí se hned několik skupin léků, které by so mohly hodit. Máte-li nadváhu a velkou chuť k jídlu, mohl by se pro vás hodit některý z analogů tzv. GLP-1. Ty se podávají injekčně podobně jako inzulín. Injekce jsou ale velmi jednoduché.

  4. Bude-li to nutné, nebraňte se inzulínu. Mohla byste jej užívat např. večer a dávku byste volila tak, aby ranní glykémie byly blízko normmální hodnoty. Inzulín je přirozená látka, snadno se podává a většinou velmi dobře funguje. Kdybyste později třeba zhubla, je docela možné, že by se inzulín mohl později zas vysadit a nahradit nějakými tabletami.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!