Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

zvýšená amyláza a lipáza

Datum vložení dotazu: 17.11.2022

Ptá se: Magdalena

Dotaz

Dobrý deň, dia doktorka mi zmenila ranný liek z Amarylu 4mg na Janumet. Okrem toho ešte beriem večer Amaryl 2mg a 2000 mg Glukophage XR. Cukor sa mi po Janumete výrazne znížil, čo ma potešilo, avšak asi po 3 mesiacoch mi náhodne pri gastro vyšetrení mi zistili vysoké hodnoty S-amylázy 2,54 a S-lipázy 5,21. Následne mi Janumet vysadili s tým že tento liek nie je pre mňa vhodný. Odvtedy sa mi hodnoty cukru zvýšili - ráno okolo 8-9 a po raňajkách s 1 rohlíkom nátierkou a zeleninou až 15. Vidíte to na zmenu liečby alebo na inzulín ktorému sa chcem vyhnúť. Ďakujem za odpoveď. Magdalena
věk: 68 let výška: 164 cm váha: 61 kg

Odpověď

Milá Magdo,

pokud tomu dobře rozumím, užívala jste současně Janumet, Glucophage XR a Amaryl. Dovoluji si připomenout, že lék Janumet obsahuje 2 účinné složky, a to sitagliptin a metformin. Metformin ale obsahuje také lék Glucophage XR, který berete ve standardní plné dávce 2000 mg. Doporučoval bych, abyste jej brala 2x 1000 mg a nikoliv 2000 mg večer. Zároveň ale už se moc k tomu nehodí ten Janumet, kde je metformin rovněž obsažen. Pro vás je podle mého názoru důležitější ten metformin než ta druhá složka (sitagliptin), takže byste tento lék brát asi nemusela nebo neměla.

Janumet je lék dobře snášený a bezpečný, ale zcela výjimečně se uvádí podráždění slinivky břišní, což se může projevovat zvýšenými hodnotami amylázy a lipázy. Proto je dobře, že pro jistotu byl tento lék vysazen.

Vy jste celkem štíhlá osoba, a tak není na místě vám doporučovat zhubnutí, jen byste měla dát pozor na celkové množství sacharidů v dietě, které by mohlo být při vašem vzrůstu a věku asi 150 g denně a nikoliv více. Zkuste si to přepočítat s pomocí kalorických tabulek. Možná vám to pomůže ke snížení glykémie. Pokud by tato léčba nestačila, doporučoval bych skutečně malou dávku dlouze působícího inzulínu v jedné dávce, protože je to zřejmě inzulín, co vám chybí. Mezistupněm by mohlo být nasazení krátce působících tablet, které stimulují sekreci inzulínu, asi lépe než ten dlouze působící Amaryl (navíc jeho podání večer moc nerozumím). Takový krátce působící stimulující lék je např. repaglinid (léky Repaglinide, Enyglid, Dibetix, Novonorm či Prandin),  který se bere před jídly.

Kromě toho byl asi nějaký důvod, proč jste šla na gastroskopii. Vzhledem k tomu, že máte zvýšené hodnoty amylázy a lipázy, tak bych vám doporučoval vyšetření slinivky břišní, např. ultrazvukem, nejlépe s pomocí tzv. jícnové sondy, kdy se slinivka snáze zobrazí, protože je uložena poměrně hluboko. Ale možná jste právě na takovém vyšetření byla, jen to neumíte popsat.

poznámka redakce:

U Amarylu (glimepiridu) je doporučeno užívání krátce před nebo během vydatné snídaně. U pacientů, kteří nesnídají pak krátce před nebo během prvního hlavního jídla.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

531 dotazů

  • Dotaz

    došel mi novorapid,toujenu mám dostatek.mohu si ho píchat místo novorapidu (dočasně)

    Odpověď

    Milý Václave, již jste asi předběžnou odpověď dostal. Novorapid je rychle působící inzulín a podává se před jídly. Za určitých okolností, kdy lidé nic nejedí, by v některých případech mohli jeho dávku vynechat. Lék Toujeo je velmi dlouho působící inzulín, déle neř 24 hod. Jeho podání před jídlem nemá žádný bezprostřední efekt, ale při opakovaném podání by vám mohl způsobit hypoglykémii, když by se v těle nahromadil.

    Nejlepším řešením je bezprostředně vynechat jídlo před vynechanou dávkou Novorapidu. Dále byste se měl hned vydat na pohotovost a nechat si předepsat svůj Novorapid a řádně jej užívat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dorby den, dle vaseho doporuceni nechal jsem si urychlene udelat test - Mam aktualni vysetreni dnes, (viz priloha), glc 4.6m, B_Hba1c 35, S_Inzulin 4.7 mIU/L, coz ale podle vseho nejsou tak spatne hodnoty. Ale presto mam problem s glykemii po jidle ktera byva 10-15 mmlo/L, nerozumim proc, je to snad specialni typ diabetu ?

    Odpověď

    Dobrý den,

    v poslední odpovědi (ze dne 13.9.2023)  jsem Vám doporučovala návrat k dietě, pohybu a rovněž lékům na cukrovku. Nechal jste si udělat testy, produkce inzulínu je v normě, rovněž tak glykémie nalačno a HbA1C. Nicméně máte vyšší glykémie po jídle. Vzestup glykémie po jídle může být prvním projevem, že slinivka netvoří v reakci na příjem cukrů tolik inzulínu, kolik by bylo potřeba.

    Nepíšete zda jste již začal užívat léky, které jste v minulosti užíval a které vedly k uspokojivé kompenzaci diabetu. Od vašeho dotazu uplynulo 10 dnů. Pokud jste skutečně začal držet dietu, hýbat se a užívat léky, je třeba vytrvat cca 3-4 týdny. Pokud poté při maximální dávce léku budete mít stále glykémii po jídle nad 10,0 mmol/l, je třeba navštívit vašeho lékaře a upravit léčbu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.

    Odpověď

    Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

    jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné užívat současně lék Jardiance a Novapio? Jana

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    oba léčivé přípravky, tj. Jardiance a Novapio se používají k léčbě diabetu. Jejich vzájemná kombinace je možná a je spojena se zvýšením antidiabetického účinku, neboť tyto léky mají odlišný mechanismus působení. Vedle toho, že si oba léky vzájemně zvyšují účinek "proti cukrovce", empagliflozin (přípravek Jardiance) navíc může mírně zvyšovat koncentrace pioglitazonu (přípravek Novapio) v krvi, zatímco pioglitazon nemá vliv na osud empagliflozinu. Uvedená léková interakce nebrání současnému podávání obou léků, naopak může být výhodná a přispět k vyšší účinnosti.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.prosim stane se něco když na dva dny vynechám aplikaci inzulínu xultophy?aplikují 43jednotek.a mám potom začít zase hned s 43 j.? děkuji

    Odpověď

    Milá Andreo, nerozumím tomu, proč byste měla lék na dva dny vynechávat. Jediným trochu pochopitelným důvodem je situace, kdy někam odcestujete a inzulín se zapomenete vzít s sebou. I v takovém případě byste si ale měla rychle opatřit nějakou náhradu v podobě podobně působícího inzulínu.

    Inzulín Xultophy se užívá téměř výhradně k léčbě diabetu 2. typu. Často tomu tak je u osob, které mají do určité míry zachovanou sekreci vlastního inzulínu. V tom případě pak záleží na tom, kolik vlastního inzulínu jim ještě zbývá. Pokud mají sekreci celkem dostatečnou a lék užívají jen ke zlepšení vyrovnání diabetu, může dojít jen k přechodnému zvýšení glykémií bez závažnější zdravotní poruchy. Po dobu vynechání inzulínu je vhodné alespoň redukovat celkový příjem sacharidů.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!