Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
vzestup glykémie po snídani
Datum vložení dotazu: 19.09.2023
Ptá se: Romana
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že využíváte hybridní systém - uzavřenou smyčku, když máte t:slimX2 se senzory.
Ideální by samozřejmě bylo vidět Vaše data na senzoru a přesné nastavení pumpy po celý den, ale zkusím aspoň trochu poradit i nyní.
Pokud je stoupání jen po jídle a není po delší dobu, nemusíme pravděpodobně měnit dávku bazálního inzulinu - pokud zrovna v tomto úseku nemáte nastaven bazální inzulin hodně nízko oproti ostatním hodinám a zbytku dne.
Pokud stoupání nastává i při normální glykémii nebude zde tak výrazný vliv korekčního faktoru - ten má hlavně vliv na to, jak pumpa počítá o kolik 1j sníží glykémii. Korekční faktor je dobré upravit, když pumpa obtížně bojuje se snižováním již vysoké glykémie…
Pokud je stoupání čistě po jídle při původně normální glykémii může být na vině inzulin-sacharidový poměr, množství sacharidů nebo doba podání bolusu před jídlem. Pokud jste přepočítala množství sacharidů, tak ho vynecháme.
Snídaně bývá problémový úsek, protože v rámci běžného denního rytmu těla se nad ránem uvolňují v těle hormony, které zhoršují citlivost na inzulin, případně i mírně zvyšují glykémii. Současně může být ráno i pomalejší vstřebávání inzulinu. Někdo má i sacharidovější snídaně (s větším množstvím cukru nebo jednoduššími cukry)než zbytek jídel během dne. Pomalejší vstřebávání inzulinu se projevuje prudším nárůstem glykémie po snídani (na senzoru jde křivka prudčeji nahoru než obvykle). V tomto případě je možné zkusit podat bolus před jídly např. o 5 minut dříve než jste zvyklá.
To co nám zbývá vyzkoušet je nastavení inzulin-sacharidové poměru. Pokud po snídani rostou glykémie hodně nahoru, je možné od 5 hodin např. do 10 hodin (podle toho jak máte rozdělené nastavení během dne a jak snídáte) snížit inzulin-sacharidový poměr. Pokud chcete více inzulinu, poměr snižujete. Můžete zkusit snížení např. na 1:9g. To znamená, že pumpa Vám např na 40g sacharidů místo původních 3,6j inzulinu nabídne 4,4j. Pokud by glykémie poté hodně padala je možné upravit poměr na 1:10g. Pokud by naopak úprava nestačila, je možné zkusit 1:8 (zde na 40g pumpa při normální glykémii nabídne 5j).
Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže. Bohužel bez přesných znalostí a možnosti zhodnocení záznamu z pumpy a senzoru, nejsem schopná poradit více.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
85 dotazů
-
Údaje na glukometr
(25.04.2025)
Dotaz
Když milukometr říká v limitu co to znamenáOdpověď
Milý Pavle, glukometrů se v ČR prodává asi 20 druhů. Každý se snaží něčím vyniknout a většinou jde o doplňkové informace, které se týkají paměti přístroje, souhrnného zpracování dat nebo posuzování jednotlivých výsledků.
Glukometry jsou určeny pro měření hladiny krevního cukru u osob s diabetem. Nejsou určeny k posuzování normálních výsledků nebo hodnot blízko normy u osob, které diabetes nemají nebo o tom dosud nevědí. To proto, že přístroje mají určitou přípustnou odchylku, která může činit až 1 mmol/l, což běžně není nijak významné, ale dovede to uvést ve zmatek zdravou osobu, která by třeba při laboratorním měření měla hodnotu 5,4 mmol/l (zcela v normě), ale přístroj by ukázal třeba 6,2 mmol/l, což už je hodnota zvýšená.
Proto si myslím, že pojem „v limitu“ znamená limit, který si pacient sám stanovil nebo mu ho nastavil či doporučil nastavit lékař. Tento limit je ale individuální, a tak si myslím, že byste si jej mohl sám natavit na přístroji. Ten jde potom zpravidla připojit k počítači či k telefonu a ukáže vám souhrnné hodnocení. Může to být např. procento hodnot, které byly ve stanoveném limitu.
Pro vás je ale zásadní znát naměřenou hodnotu a rozumět tomu, co to znamená. Velmi záleží na tom, jaký typ diabetu máte, jak jste léčen a jak aktivně jste schopen si léčbu diabetu řídit.
Normální hodnota glykémie na lačno u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l, ale u diabetika bych byl spokojen s hodnotami do 7 mmol/l.
Po jídle glykémie stoupá a pokud možno by za 2 hod. po jídle u diabetika neměla překročit 10 mmol/l.
Občas se stane, že hodnota je vyšší, ale většina hodnot by měla být „do tohoto limitu“.
Prostudujte si návod k použití či případně o vysvětlení pojmu „limit“ požádejte lékaře či sestru, kteří vám přístroj předepsali. Případně se podívejte na internetové stránky výrobce nebo přímo zatelefonujte na jejich české zastoupení.
-
Senzor a vyšetření CT
(15.04.2025)
Dotaz
Lze se senzorem Free style libre absolvovat CT zubů? Děkuji za odpověď.Odpověď
doporučujeme podívat se na odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-free-style-libre-ii-a-rentgen
-
Medtronic Minimed 780G - Apidra
(01.04.2025)
Dotaz
Dobry den, Mám inzulín Apidra a pouzivam v pumpe Medtornic Minimed 780G. Poslednej dobe hlási pumpa každý deň, že kanýl upchatý a musím to výmenit všetko. Môže byť dôvod problému že Apidra nevhodná do pumpy?Odpověď
Dobrý den,
dle SPC (souhrnu údajů o přípravku) je možné apidru do inzulinových pump používat, ale to neznamená, že Vám nemůže častěji ucpávat kanyly. Rozhodně nic nedáte za to, když zkusíte výměnu inzulinu - např. Novorapid nebo Humalog mají velice podobnou rychlost a délku působení - takže by to nebyla jinak velká změna a viděl byste, jestli se něco změní. Lyumjev, případně Fiasp mají o něco rychlejší nástup účinku, u Lyumjevu je i působení o něco kratší. Fiasp není špatný, ale už jsem párkrát zažila, že také více ucpával kanyly, i když u spousty jedinců je bez problémů (tak tam nevím nakolik byste pomohl). Jinak je potřeba kontrolovat pečlivě místa vpichů, zda už tam nejsou změny podkoží, které by vstřebávání inzulinu ovlivnily.
-
Neinvazivny Glukomer
(03.03.2025)
Dotaz
Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved DakujemOdpověď
Dobrý den,
o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.
Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.
Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr - často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.
-
Mobilní aplikace
(24.02.2025)
Dotaz
Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověďOdpověď
Dobrý den,
takové aplikace určitě jsou.
Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě
insulin-sacharidový poměr,
citlivost na inzulin
a cílovou glykémii.Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" - nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit - např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.
Z hlavy mě teď napadl např. mySugr, nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!