Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

výzkum diabetu

Datum vložení dotazu: 18.05.2018

Ptá se: Renáta

Dotaz

Mohl by mi někdo od Vás přiblížit aktuální situaci s výzkumem v oblasti diabetu. Slyšela jsem například o použití T-lymfocytů k ,převýchově‘ imunitního systému? Nebo jsou nějaké další pokroky v léčbě?
věk: 27 let

Odpověď

Milá Renáto, asi nikdo nedokáže odpovědět na takto široce postavenou otázku. Diabetes má více typů, které vznikají z různých důvodů. Proto také se výzkum ubírá mnoha směry. Problematika je celospolečensky závažná, ve společnostech podobných té naší postihuje diabetes skoro 10% obyvatel.

Stejně jako u jiných nemocí je snahou vědců hledat metody, které

  • Zabrání vzniku diabetu
  • Zpomalí jeho průběh
  • Vyléčí již rozvinutou chorobu
  • Zpomalí nebo zastaví rozvoj komplikací, které diabetes přináší
  • Zmírňují již rozvinuté komplikace
  • Zlepšují kvalitu života nemocných s diabetem
  • Prodlužují život pacientů s diabetem

Výzkum je prováděn buď ve státem řízených institucích, jako jsou university nebo státem řízené výzkumné ústavy, nebo v soukromých společností. Státem řízené instituce mají řešit zejména obecné biologické a zdravotnické otázky, které vyplývají ze státem schválených priorit a mají vést ke zlepšení zdravotního stavu populace. Soukromé instituce hledají zejména taková řešení, která se mohou uplatnit ve farmaceutickém průmyslu či na trhu zdravotní péče. Je pochopitelné, že soukromé společnosti jsou schopny investovat mnohem větší množství finančních prostředků pro výzkum, ale na druhé straně často očekávají rychlá řešení, která se brzy uplatní v praxi a vynaložené prostředky se vrátí. Jejich hlavním cílem je zlepšení léčby prostřednictvím nového bezpečného perorálního antidiabetika, nebo pomocí nového přípravku inzulínu, který má výhodnější vlastnosti, než dosavadní přípravky.

Vy jste asi měla na mysli možnost vyléčit vznikající nebo již rozvinutý diabetes 1. typu. Ale ani u takto zúženého dotazu není možné odpovědět pomocí jednoho příspěvku. Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění způsobené tím, že u predisponovaných osob dochází zatím z neznámého důvodu k postupnému zániku beta buněk pankreatu, které vyrábějí inzulín. Protože se ještě ani neví, co vlastně zánik beta buněk způsobuje, nemohou být zatím výzkumné postupy zaměřeny cíleně na jednu určitou příčinu. Je celkem jasné, že řešení nemůže být krátkodobé a že případné zkoušení nového léčebného zásahu s nejistým úspěchem přináší výsledky až po několika letech výzkumu, což výrobci velmi pečlivě zvažují.

Postupů, jak předejít vzniku diabetu, zpomalit jeho rozvoj a případně vyléčit již rozvinutý diabetes mellitus 1. typu, se v experimentech, a ojediněle v klinických studiích u lidí, zkouší mnoho. Časová období, na které se různé studie zaměřují, ukazuje obrázek.

Dokud pacient nemá diabetes a ještě neprobíhá „ničení a zánik“ jeho buněk, je zde příležitost k preventivním opatřením. Protože ale dosud nevíme, co vlastně diabetes vyvolává a zda je určitá osoba skutečně ohrožena jeho vznikem, je možné se zatím zaměřovat jen na zcela bezpečné postupy, jako třeba vynechávání určitých složek potravy apod. Výzkum se odehrává zejména na úrovni molekulárně-genetické a hledají se určité odlišnosti u osob, u kterých diabetes nakonec vznikne.

V období označeném na obr. jako stádium I je již možné laboratorně prokázat, že autoimunitní proces skutečně probíhá, ale příslušná osoba má ještě normální hladiny krevního cukru. Počet beta buněk již klesá, a to je příležitost pokusit se imunitní proces nějakým způsobem zvrátit. Zbytek beta buněk by mohl zůstat uchován a dokonce by se mohly zregenerovat některé nové beta buňky.

Ve stádiu II už počet beta buněk kriticky poklesl a hladina krevního cukru stoupá. Nyní již víme, že pacient má diabetes 1. typu a můžeme si dovolit náročnější testování. Na úplné vyléčení ale už může být pozdě. Mohlo by se podařit uchovat alespoň část beta buněk a tím výrazně zlepšit průběh diabetu.

Ve stádiu III už téměř všechny beta buňky zanikly. Pokud není pacient správně léčen dostupnými inzulinovými metodami, jeho diabetes je nestabilní a mohou se vyvíjet dlouhodobé komplikace. Zde se mohou z nových léčebných postupů uplatnit transplantace pankreatu, transplantace Langerhansových ostrůvků a případně transpslantace beta buněk vytvořených v laboratoři, a to buď tzv. přeprogramováním jiných typů buněk, vypěstováním beta buněk z kmenových buněk anebo případně i použití buněk zvířecích.

Postupný rozvoj diabetu 1. typu od genetické vnímavosti až po úplnou autoimunitní destrukci a možnosti léčebného zásahu

Stádium

Metoda (příklady)

Rizika

Klinické studie

Efekt

Prevence

Vynechání kravského mléka u kojenců

Žádná

Ano

Malý či žádný

Perorálně či nosem podávaný inzulín

Žádná

Ano

Žádný

I

Vakcinace proti různým  autoantigenům

Infekce

Ano

Zatím neprokázáno

II

Teplizumab

Infekce, reakce po podání léků

Ano

Zlepšená zbytková sekrece inzulínu

Tocilizumab

Ano

Pravděpodobně zlepšená zbytková sekrece inzulínu

Abatacept

Ano

Zatím neprokázaný

Různé imunosupresívní léky

Oslabení imunity, orgánová toxicita

Ano

Střední až výrazný, ale jen dočasný a provázený nežádoucími efekty

Regulační T lymfocyty

Bezprostředně malá, dlouhodobě neznámá

Ano

Zlepšená zbývající sekrece inzulínu v předběžném hodnocení

III

Beta buňky odvozené z kmenových buněk

Neznámá, potenciální závažná

Ano

Průkaz určité sekrece inzulínu

Přeprogramované B buňky

Neznámá, potenciální závažná

Ne

Částečný efekt u zvířat

Prasečí enkapsulované ostrůvky

Většinou malé

Ano

Zatím malý či žádný efekt u lidí

V laboratoři namnožené beta buňky

Neznámo

Ne

Možné v laboratoři

Léková stimulace regenerace beta buněk

Neznámo

Ne

Testy u zvířat

Jak vidíte, výzkum léčby diabetu intenzivně probíhá. V klinických studiích se však zcela nové postupy testují opatrně a prvním cílem je posoudit, zda nejsou škodlivé a zda mají určitý alespoň laboratorní efekt. Pokud se určitý efekt prokáže a postup se jeví jako přijatelně bezpečný, naplánují se déle trvající studie u většího počtu pacientů. Ze všech intervenčních postupů, které jsou uvedeny v tabulce, se zatím žádný v dlouhodobém měřítku neosvědčil a nepoužívá se zatím jako skutečná léčba diabetu.

Pro dnešek je možné dodat již jen pár slov k „regulačním T lymfocytům“, na které jste se asi ptala:

Všechny správné imunitní reakce jsou v těle dobře koordinovány. Tak např. když onemocníte chřipkou a virus chřipky napadne vaše buňky, některé specializované T buňky to rozpoznají a dostanou signál, aby se rychle množily a připravily se na boj s chřipkovým virem. Trvá jim to několik dní a virus se zatím množí. Asi po 5 dnech je jich již tolik, že množství viru v těle začne klesat a bohužel některé napadené buňky v těle jsou v obranném boji zničeny i s virem. Kdyby to pokračovalo dále, tělo by se nakonec samo poškodilo. Proto se současně množí i tzv. regulační T-lymfocyty, které naopak mají za úkol imunitní proces v určitém okamžiku začít tlumit a téměř zastavit. Mezi tím se také vytvoří v těle protilátky a ty zbytkový virus drží na uzdě a vy se uzdravíte.

Při vzniku diabetu 1. typu se však má za to, že imunitní proces je z neznámých důvodů patologický a neměl by pokračovat, aby nebyly zničeny beta buňky. Proces by mohly ukončit regulační T lymfocyty, ale těch je zpravidla málo a na utlumení nestačí. Vědci proto zkoušejí odebrat od pacienta krevní vzorek a izolovat z něj regulační T lymfocyty. Ty se potom pokoušejí v laboratoři namnožit a aktivovat. Po navrácení takto namnožených regulačních T-lymfocytů by mohlo dojít k utlumení probíhajících imunitních reakcí. U některých nemocí se dokonce ukazuje, že to do určité míry funguje. Je to zejména v případech, kdy tělo reaguje proti více vlastním antigenům. U diabetu to zatím není vyzkoušené, ale mohlo by to také alespoň částečně fungovat. Podle mého názoru je hlavním problémem to, že některé regulační T-lymfocyty jsou celkově tlumivé a uklidňují více probíhajících imunologických procesů najednou – tedy i ty žádoucí. My bychom ale potřebovali specifické regulační T-lymfocyty, tedy jen ty, které budou tlumit další ničení beta buněk, ale nebudou se účastnit dalších imunitních procesů v těle. A to se zatím ještě nepodařilo.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

857 dotazů

  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!