Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

vyšší ranní glykémie - část. 2

Datum vložení dotazu: 02.06.2023

Ptá se: Andrea

Dotaz

Dobrý den, reaguji ještě na Vaši odpověd zde v poradně na můj dotaz k vyšší ranní glykémii. Takže ještě upřesním, že ono se to u mě má tak, že ta ranní glykémie, kterou mám obecně nejvyšší, je vždy měřena po cca 12 hodinách a nalačno od večeře, kdy ale po večeři už nemám pohyb a pak jdu spát. To je to, jak mi vychází cca 5,9 a dnes třeba 6,2. Tím, že ale já dále lačním, jak jsem psala, že se stravuji přerušovaným půstem - 20 hodin půst a 4 hodiny jím, tak následné další měření je provedeno vlastně též opět nalačno stále, ale už tam vstupují faktory delší doba lačnění od té večeře již není těch 12h ale 20 h + už tam byly i aktivity a práce během dopoledne a odpoledne. V tuto chvíli mám měření však naprosto zdravé - dnes např. 4,4 a včera třeba 4,8. Následně se najím prvním jídlem bohatém na komplexní sacharidy a další živiny (bílkoviny a tuky) a glykémie po 30 min se nezmění absolutně a následně za hodinu po jídle se zvýší též do normy zdraví - např. jen na 6 a po další hodině a jídle opět jen třeba na 6,1. Takže u mě je jen ten faktor, že se vlastně neděje s glykémií nic od té doby po večeři po těch cca 12 hodin, když už jdu i spát. Nicméně ale po další čas a též nalačno je těch 4,4. Takže myslíte, že je i tzv. možnost prediabetu v tomto případě vyloučena a je to spíš jen dáno tou formou mého stravování,ale problém s glukozovou tolerancí a inzulínem tam nebude?? Ještě jen chci upřesnit takovou drobnost, kterou jsem ale vypozorovala a co mi přijde zvláštní, protože se většinou doporučuje a tvrdí opak. Jenom mi je divné, jak je možné, že paradoxně po jídle s vyššími sacharidy mám glykémii nižší, než když jsem před půl rokem jedla stravu právě s nižším podílem sacharidů a tam jsem glykémie měla i vyšší - nad 7. Co jsem znovu zařadila sacharidy, tak se to stáhlo právě na těch max. 5-6 a mám krásně i ty 4,4 apod...plno lidí toto nechápe, protože se paradoxně doporučuje opak a i lidé právě po jídlech s nižším podílem sacharidů dosahují nižších glykémií, ale je pravda, že já jsem zase opravdu hodně moc aktivní člověk a bez těch sacharidů jsem se dostávala i do lehké ketozy. Jinak ještě k té životosprávně. Tam opravdu není problém, protože já sladká jídla nebo jídla typu pizza apod opravdu nejím a jsem velmi aktivně sportovně založená - hýbu se denně min. 5-6 hodin + činnosti běžné chodu domácnosti a jak jsem psala, hmotnost mám spíše lehce ještě nižší než bych měla mít. Moc děkuji za doplnění a ještě jednou odpovědi.
věk: 29 let výška: 161 cm váha: 50 kg

Odpověď

Milá Andreo, ještě vám znovu sdělím můj názor na váš problém, kterému jsem se již věnoval v odpovědi za váš dotaz z posledního dne května t.r.

Protože lékař si na dálku nemůže být nikdy jist o zdravotním stavu osob, které nesleduje, uvedl jsem ve své minulé odpovědi také 2 málo pravděpodobné možnosti, které však z důvodů nemohu s jistotou vyloučit:

Můžete mít skutečně lehkou poruchu glykémie na lačno, což může být projevem pomalu se rozvíjejícího se diabetu 1. typu, nebo by také mohlo jít o dědičnou formu vzácného typu diabetu typu MODY (nejspíše typ 2). Diabetes 1. typu se ale zpravidla sám postupně projeví a v podstatě se mu zatím nedá účinně předcházet, typ mody zase mívá velmi lehký průběh a zatím by se s tím rozhodně nic nedělalo. Proto si myslím, že plně bude postačovat, když si občas změříte glykémii, např. 1x měsíčně ráno před jídlem.

Není mi jasné, proč ale dodržujete poměrně komplikovanou dietu a proč nejíte normálně. Říká se, že proti gustu není distputát, a protože jste zdravá a chcete to takto dělat, budiž. Ale že byste tím nějak zvlášť posílila své zdraví, o tom pochybuji. Zvlášť když máte pocit, že při takovéto dietě není všechno v pořádku. Myslím si, že pro vás by byla vhodná 3 denní jídla, z nichž večeře by právě měla být nejlehčí. Nemusíte si nic odměřovat ani nic odpírat, jen bych se vyhýbal vysokému celkovému příjmu sacharidů najednou. Tím myslím i větší příjem komplexních sacharidů např. v tmavém pečivu, např. více než 60 g těchto sacharidů naráz. Pokud toho sníte naráz velmi mnoho (vzhledem k vaší konstituci), může se opravdu stát, že se to potom dlouho pomalu vstřebává a ráno pak máte hodnotu lehce vyšší. Jinak ale cukr se v těle také sám tvoří (uvolňuje z jater a nově syntetizuje), a to probíhá právě zejména v noci.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

860 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, provádím sem tam měření cukru v krvi, jelikož máme v rodině nejednoho cukrovkáře + jsem měl za poslední rok vyšší hodnoty cukru na lačno při krevních testech (okolo 6mmol/l). Nevím, jak se v tom úplně vyznat. Za tento týden: Ráno mám nalačno hladinu kolo 5,9-7,6 mmol/l Ihned po snídani okolo 7mmol/l Dvě hodiny po snídani pořád 7mmol/ A třetí hodinu po snídani mi hladina spadne na 3,5-4,3mmol/l (pokud kontroly byla i velmi náhlá a silná únava a ztráta zájmu o cokoliv) Toto se prakticky po každém jídle (snídaně, oběd , večeře) opakuje až na to, že dvě hodiny po jídle před spaním mívám hladinu průměrně 8,7 mmol/l Jednou v týdnu jsem měl uprostřed noci (4h před budíkem po 3h spánku) hodinu 14mmol/l a ráno to zase spadlo na "standardních" 6,7mmol/l. Je mi 21 let Vážím 85kg Měřím 170 cm Sedavé zaměstnání s častým fyzickým pohybem a s průměrně aktivním životním stylem. Avšak se potýkám s větším obsahem tuku v oblasti břicha. Jsou tyto hodnoty ještě v normě i v rámci různého kolísání, či už bych se měl začít bát o začínají předcukrovku? Předem děkuji za radu. Lucas

    Odpověď

    Milý Lucasi, docela by stálo zato vědět, jaký typ diabetu se ve vaší rodině vyskytuje. Opakované hodnoty glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l již odpovídají diabetu, a tak pokud by to byla pravda (přesné měření), mohlo by se jednat o počínající stádium zjevného diabetu 1. typu, o projev diabetu 2. typu či případně o některou ze vzácných dědičných forem diabetu tzv. typu MODY.

    Navrhuji vám tedy, abyste si dal vyšetřit glykémii na lačno ve standardní laboratoři. Kromě toho byste nejspíše měl podstoupit glukózový toleranční test. Lékař by také měl zhodnotit, jaké formy diabetu se ve vaší rodině vyskytují a do jaké míry jsou dědičné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 1. typu, diagnostikován září 2023, inzulín Novorapid před jídlem, na noc Toujeo. Novorapid píchám cca 3-4 jednotky před jídlem, dle naměřené glykemie a Toujeo na noc 6 jednotek. Ranní glykemie se pohybují mezi 7 - 8, během dne před jídlem též. Někdy se stane, že mám glykemii před jídlem 5 - 6, tudíž se bojím si píchnout Novorapid, kvůli hypoglykemii. Glykemie po jídle je po nulové dávce Novorapidu 12. Chci se zeptat, zda je to správný postup, či zda mám něco změnit. Děkuji za odpověď. Marie

    Odpověď

    Milá Marie, diabetes 1. typu zjištěný v pokročilé dospělosti má často pomalý rozvoj a často zůstává zachována vlastní inzulínové sekrece, i když většinou postupně klesá. Vy zatím máte velmi malou potřebu injekčního inzulínu a váš vlastní inzulín to vyrovnává, ale beta buňky produkující inzulín se musejí hodně namáhat.

    Já bych vám doporučoval s ohledem na množství jídla, které se chystáte sníst, injekční inzulín před jídlem podat a případně snížit jenom dávku, pokud v jídle není mnoho sacharidů, nebo pokud se po jídle chystáte k nějaké fyzické aktivitě.

    Ze všeho nejlepší by ale bylo vybavit se kontinuálním senzorem hladin glukózy v podkoží. Pro vás asi nejspíše senzor Freestyle Libre 2. Pro vaši diagnózu by měl být plně hrazen. Vy byste trvale viděla, jak se hodnoty cukru pohybují, zda klesají či stoupají. To pro vás bude mít velký edukační význam, ale také včas uvidíte, kdyby vám glykémie klesala a hrozila by hypoglykémie.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v minulosti jsem 2x měla těhotenskou cukrovku. Protože jsem si opakovaně nyní našla cukr v moči, pokud tedy nejsem večer úplně nalačno, pak je to v pořádku. Přes den se mi cukr ukáže téměř vždy, nevím, zda je to v běžné. Poměrně často močím, nyní už i v noci. Nechala jsem si udělat odběry. Prosím o konzultaci výsledků v příloze, zda by se mohlo jednat o nějakou formu cukrovky a mám dále nějak řešit. Od mládí trpím hyperprolaktemií (sekrece mléka) bez zjištěných příčin( MR mozku před několika lety bez nálezu). Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, těhotenská cukrovka, i když po porodu odezní, je určitým ukazatelem rizika pro vznik diabetu v budoucnosti. V podstatě ukazuje, že při zvýšených nárocích na tělo (jako např. v těhotenství) už nepostačuje plně inzulínová sekrece, aby tuto zvýšenou potřebu překonala.

    Pokud byl váš odběr krve skutečně na lačno, je hodnota 6,1 mmol/l lehce zvýšená a odpovídá porušené glukózové toleranci. Ovšem jedno vyšetření pro posouzení nestačí.

    Cukr v moči by být neměl, většinou se tam dostává, pokud glykémie překročí přibližně 10 mmol/l, např. možná ve vašem případě po jídle. Na druhé straně, hodnotu glykovaného hemoglobinu máte zcela v normě, takže prakticky lze vyloučit zjevný diabetes.

    I když jste štíhlá, doporučuji dávat pozor na dietu, mírně omezit příjem sacharidů na maximálně 200 g/den a být pokud možno fyzicky aktivní. Pokud byste chtěla větší upřesnění, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test. Ale jinak si myslím, že v současné době není potřebná žádná léčba kromě zdravé diety s mírným omezením sacharidů v dietě. Mohla byste si také opatřit osobní glukometr a občas si zkontrolovat glykémii, např. 2 hod. po jídle. Vaše laboratorní vyšetření včetně moči je jinak v normě, jen ta glykémie je lehce vyšší. Hladina inzulínu není důležitým ukazatelem – na lačno může být nízká i u zcela zdravého člověka.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!