Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Vysoký cukr po akutním zánětu slinivky - dodatek

Datum vložení dotazu: 14.01.2023

Ptá se: Dana

Dotaz

"Dobrý den, začátkem října jsem prodělala akutní zánět slinivky, zřejmě po liraglutidu. Při propouštění z nemocnice jsem měla ranní cukr 12, 24.10. 5,9, jaterní testy v pořádku. Testy z 6.1. ukazují hodnotu ranního cukru 7,8, jaterní hodnoty zhoršené. Protože držím dietu, omezila jsem tuky na 50g denně, sacharidy, nesladím, zařadila jsem víc zeleniny, ovoce, luštěnin, vlákninu, beru ostropestřec, zhubla jsem od října 8 kg, od června celkem 14 kg. Pohyb výrazně nezařazuji, protože mám artrózu v koleni, která se rozbouřila po zánětu slinivky, takže chodím jen na dvě krátké procházky denně. Jsem velmi zklamaná, že úprava životního stylu vedla ke zhoršení mého stavu, nevím, co mám dělat a co mě čeká. Dana věk: 56 letvýška: 172 cmváha: 90 kg EDIT: zánět slinivky jsem prodělala 4.9.22, strávila jsem 8 dní na kapačkách a 12 hodin zažívala kruté neutuchající bolesti v pravém podžebří. Musela jsem si zavolat záchranku. Krevní testy potvrdily akutní zánět slinivky. V nemocnici jsem zhubla 1kg. Předtím jsem zhubla 6 kg na liraglutidu, který jsem brala jako podporu hubnutí. Diabetes jsem před záchvatem neměla, moje hodnoty se držely kolem 4,5. Zvýšily se v nemocnici na 12, při kontrole 24.10.poklesly na 5,9 a podle krevních testů už jinak byla biochemie v pořádku. Pokračovala jsem dietě, kterou jsem držela od června, ale ubrala tuky (50g) a sacharidy (170g) a přidala bílkoviny (90g), protože vyšetření ukázalo nedostatek bílkovin. Zhubla jsem dalších 7kg. Výsledkem je zhoršení stavu k 6.1. - cukr 7,8. Dietu beru velmi vážně, potraviny odvažuju, ráda bych zhubla ještě alespoň 10 kg. Chuť k jídlu mi nechybí, zhubnout mi dalo velkou práci. Proto jsem tak zklamaná. Podotýkám, že játra ztučnělá mám a také tady jsem si od zhubnutí slibovala alespoň udržení hodnot jaterních testů. Žlučník mi byl odoperován v roce 2015. Zajímalo by mě, jaké mám možnosti, co ještě můžu pro sebe udělat, a proč se mi nedaří situaci zlepšit.
věk: 56 let výška: 172 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milá Dano, po přečtení dodatečných informací, které jste nám poslala, mohu doplnit svoje úvahy a napsat vám svůj názor. I tak ale nemohu váš zdravotní stav znát přesně. Budu se snažit dát vám doporučení, které by vás nemělo nijak poškodit, i kdyby se situace vyvíjela jinak, než se mi to nyní podle vašich informací jeví.

Shrnu nejprve poznatky z vašich údajů:

  • Vy jste donedávna neměla diabetes, respektive nebyl vám dosud zjištěn. Nicméně pro nadváhu jste začala užívat lék liraglutid, pravděpodobně pod názvem Saxenda, což je přípravek liraglutidu určený k podpoře hubnutí. Tento lék si pro indikaci hubnutí musí zájemce hradit sám.

  • Liraglutid je tzv. analog lidského hormonu zvaného glukagon-like peptid 1 (tzv. GLP-1). Tato látka mění pohyblivost zažívacího ústrojí, podporuje sekreci inzulínu a zlepšuje jeho účinnost a díky svému působení jednak přímo na zažívací ústrojí, ale také i v mozku, kde navozuje větší pocit sytosti po jídle, a tím tlumí chuť k jídlu. Někdy dokonce navozuje mírnou nevolnost po jídle, což lidé s nadváhou ale často oceňují, protože potom jedí méně. Kromě tohoto pocitu nevolnosti má liraglutid celkem málo nežádoucích účinků. Někteří pacienti po něm ale zvracejí, zvláště když začínají vyšší dávkou. Málokdy je však nevolnost důvodem k přerušení léčby, udává se okolo 10 % případů. Velmi vzácným, zato však závažným vedlejším účinkem, je zánět slinivky břišní (pankreatitida). Proto se tento lék zpravidla nedává osobám, které zánět slinivky již v minulosti prodělali.

  • Vy jste měla dost výraznou nadváhu. Ta bývá spojena s tzv. inzulínovou rezistencí a představuje rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu. Bývá provázena ztukovatěním jater a většinou také se ztukovatěním slinivky břišní, což snižuje její výkonnost. Při zhubnutí se často citlivost na inzulín zlepšuje a ztučnění, jak jater, tak slinivky ustupuje. Je to ale proces pomalý, může trvat řadu měsíců.

  • Je dost možné, že váš případ zánětu slinivky břišní byl vyvolán podáváním liraglutidu, i když se na tom mohly podílet i jiné faktory, jako je sama obezita, kameny ve žlučových cestách (i po odstranění žlučníku) či nějaká vloha k zánětu slinivky, mezi něž např. patří vysoká hladina krevních tuků nebo vysoká hladina vápníku. Existují také vrozené poruchy, které riziko vzniku zánětu slinivky zvyšují, ty jsou ale vzácné. Mezi časté faktory patří alkohol, riziko také zvyšují některé léky, např. glukokortikoidy (často používané v léčbě kloubních obtíží, ať již ve formě tablet, či injekcí do kloubů). Vy udáváte silnou artrózu, tak je možné, že jste takto i byla léčena.

  • Zánět slinivky může mít těžký průběh a někdy může vést k poruše funkce slinivky. To se může týkat i postižení Langerhansových ostrůvků, které produkují ve slinivce inzulín.

  • Nyní jste částečně zhubla, ale chtěla byste ještě zhubnout více. Přitom vám ale glykémie v poslední době spíše stoupla, i když se zatím nejedná o vysoké hodnoty. „Jaterní testy“ máte dosud zvýšené a domníváte se tedy, že ztukovatění jater přetrvává. Přitom nadále držíte redukční dietu.

Co bych vám nyní doporučoval:

  1. Nedoporučuji vracet se znovu k léčbě žádným přípravkem typu GLP-1 analoga, který obsahuje účinnou látku, jako jsou liraglutid, semaglutid a dulaglutid.
  2. Držte nadále dietu s omezením tuků a sacharidů. Pokud to dokážete, věřím, že dále ještě zhubnete. To pomůže jednak bránit rozvoji diabetu, ale postupně se zlepší i „jaterní testy“, krevní tuky a ustoupí ztučnění jater a slinivky. Chce to ale vytrvalost, nečekejte rychlý zázrak. Úspěchem bude, když během jednoho roku zhubnete o 5 kg.
  3. Na základě vyšetření jater, např. ultrazvukem, se ujistěte, že nemáte přítomné další žlučové kameny a že nedochází i po odstranění žlučníku k stáze žluči. To je důležité pro prevenci opakování zánětu slinivky. Nepijte alkohol, nebo jen zcela minimálně, snažte se vyhnout glukokortikoidům při léčbě artrózy (včetně obstřiků).
  4. Jak bude dále probíhat vaše porucha glukózové tolerance, to nedokážu předvídat. Nicméně vhodná dieta s pokud možno dostatkem pohybu (navzdory kloubním potížím) je nejlepší prevence. Snažte se najít pro vás vhodný a spíše příjemný způsob fyzické zátěže, jako např. plavání, jízda na kole apod. Může se ale stát, že budete potřebovat nějaký další lék, např. metformin, který zlepšuje působení inzulínu, případně jiný typ tablet. Pokud by vaše slinivka opravdu byla postižená a vedlo to i k poruše sekrece inzulínu, mohla byste později potřebovat malé dávky tohoto přirozeného a bezpečného hormonu.
  5. Mějte trpělivost. Obezitu jste si nastřádala nejspíš během mnoha let, tak se nedivte, že ustupuje tak pomalu. Hlavní je, že ustupuje. Navíc, zánět slinivky je závažné onemocnění. Rekonvalescence může trvat dost dlouho. Budete-li ale zdravě a málo jíst a pokud možno dostatečně se pohybovat, uděláte pro svoje zdraví hodně a postupně se to projeví, uvidíte. Moc vám doporučuji spolupráci s nutričním terapeutem. Pomůže vám odhalit chyby v dietě a posílí vaši motivaci.

Držte se!

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,chci se zeptat .pracuji ve tří smněném provozu ,mám cukrovku typu 2 beru léky na tlak a mám již delší problémy s infekci v těle a neustále abscesy na v nitřních stehnech .Byl jsem už kvuly tomu na operaci ale bohužel se to vrací furt ,dokonce jsem podstoupil operaci žaludku (plikaci)abych zhubnul ,vše marně proto bych jsem vás zeptal zda bych mnel nárok na invalidní důchod .Dekuji

    Odpověď

    Milý Míchale,

    invalidní důchod se neuděluje na určitou diagnózu (ve vašem případě na prvním místě obezita), ale uděluje se s přihlédnutím k vašich schopnostem vykonávat určitou práci. To musí posoudit posudkový lékař, který se při tom opírá o odborné zprávy diabetologa, případně obezitologa. Posudkovém lékaři pak celou žádost předává váš obvodní lékař.

    Na podobný dotaz jsem již v této poradně podrobně odpovídal, tak si odpověď přečtěte zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    Jinak si ale myslím, že kromě určitého nepříliš vysokého finančního zajištění vám invalidní důchod příliš nepřinese. Naopak, budete asi ještě méně fyzicky aktivní a přiberete.

    Ta operace žaludku byla asi málo efektivní a měl byste nejspíš podstoupit jiný účinnější typ zákroku na zažívacím ústrojí. Jen to vyžaduje intenzivní spolupráci s lékaři, protože téměř všechny podobné zákroky se dají "přejíst"..., pokud se pacient současně nesnaží si sníženou váhu udržet. Jste ještě mladý a měl byste se snažit udržet si větší fyzickou aktivitu a tím i lepší zdraví.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 45 letech po vyjmutí štítné žlázy pro karcinom a zároveň selhání vaječníku jsem začala tloustnout až na 104 kg při výšce 166. zkoušela jsem různé metody hubnutí, ale při žáené jsem významně nezhubla. Mám prediabetes -Metformin 500, beru léky na cholesterol, zvýšené tuky a dlouhodobě vysoké jaterní testy. Měla bych nárok na předepsání Ozempiku ? Soňa

    Odpověď

    Milá Soňo, na prvním místě je nutné ověřit, že máte dostatečnou dávku hormonů štítné žlázy, která vám byla odstraněna. Při malém dávkování může docházet k nárůstu hmotnosti. To musí ověřit váš lékař, nejspíš endokrinolog.

    Jinak Ozempic je v ČR hrazen jen u osob s diabetem 2. typu, kteří nemají diabetes dostatečně vyrovnaný při léčbě např. metforminem. Protože vy asi diabetes nemáte, tak nesplňujete preskripční omezení.

    Pro léčbu obezity bez zjevného a nedostatečně léčeného diabetu 2. typu není Ozempic hrazen a je nutné jej kupovat. Této problematice jsme se na našich stránkách věnovali opakovaně. Podívejte se tedy na dřívější odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2.Muzu brát Ozempic i když jsem se léčil s játry. Josef

    Odpověď

    Milý Josefe, v principu Ozempic užívat můžete. Měl byste si ale přečíst dnes již řadu odpovědí na podobný dotaz na našich stránkách. Vyhledejte si naše předchozí odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Je tam také mnoho napsáno o úhradě tohoto léku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik, PAD druhého typu a rád bych chtěl snížit váhu . Léčím se taky se srdcem, mám umělou chlopeň a beru warfarin, takže i stravu si musím hlidat miroslav

    Odpověď

    Milý Mirku, lék Ozempic pro vás může být vhodný. To, co uvádíte, není kontraindikací. Jinak ale vhodnost jeho nasazení musí posoudit váš lékař. Lék Ozempic má také svoje preskripční omezení, aby byl pro vás hrazen. O tom jsme již mnoho psali na našich stránkách a neustále opakování je už namáhavé.

    Hledejte pod heslem „Ozempic“ a mnohé naleznete.

    Zkuste např. toto:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím jak zjistím, kolik g sacharidů je pro mě denně optimální? Mám cukrovku 2. typu, 91 kg (zhubla jsem za rok ze 110 kg), 34 let, sport 4x týdně, beru 1 tbl Maysiglu + 1 tbl glukophage, dlouhodobý cukr teď z březnové kontroly 43. Moc děkuji za odpověď. Renáta

    Odpověď

    Milá Renáto, především vám opravdu gratuluju, že jste zhubla téměř o 20 kg. To je pozoruhodný úspěch. Jen se snažte si jej udržet, bude to těžké.

    Vy stále máte nadváhu, a tak by kalorické omezení mělo nadále pokračovat. Měla byste jíst co nejvíce málo sladké zeleniny, málo sladkého ovoce, přiměřené množství zdravých bílkovin s nízkým obsahem živočišných tuků (řekněme 60 – 80 g bílkovin denně), a pokud možno málo sacharidů. V podstatě ta zelenina a ovoce už jich bude obsahovat skoro dostatek. Já vám navrhuji maximálně 150 g denně, ale in 120 g by bylo dost. Jen je nutné skutečně započítávat všechny, tedy i ty v omáčkách, salátech, v polévce a podobně. Pravděpodobně se v dietě vyznáte, když jste tak úspěšná. Můžete se ale podívat i na naše stránky, jsou tam pěkné návrhy s propočtem sacharidů a s fotografiemi.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!