Poradna

Vysoká raní glykémie

Ptá se: Hana

Dotaz

Dobrý den. Jsem diabetik I. Nově užívám Fiasp a dlouhodobě Toujeo. Během dne je glykémie standartní. Večeřím v 19hod. Druhou večeři nemám, pouze při nižší glykémii. Při nočním měření hodnota stoupne max. o dva. Ráno mám glykémii kolem 20. Před snídaní korekční inzulín a celý den mám dobré glykémie.Před Fiasp jsem měla Apidru. Na noční hypa netrpím. Diabetikem jsem 6 let. Děkuji Hana

Odpověď

Milá Hano, za hlavní problém ve vašem případě považuju nedostatečně fungující inzulín Toujeo. Toujeo je dlouhodobě působící inzulín, který má fungovat déle než 24 hod. a má mít vyrovnané hladiny po celých 24 hod. Je více koncentrovaný, takže se ho podává poměrně malé objemové množství, což má výhodu hlavně u osob, které potřebují velké dávky. Jinak se jedná o stejný inzulín, jako je Lantus, který méně koncentrovaný (100 jednotek v 1 ml na rozdíl od Toujeo, jež má 300 j. v 1 ml). Toujeo je navíc „rozpuštěné“ v hustější tekutině, což způsobuje ještě delší působení.

První, co bych ve vašem případě doporučil, je zvýšit dávku Toujeo, např. z 20 na 25 j. Toujeo se může dávat ráno nebo večer, běžnější je asi večer. Jeho dávky se upravují tak, že se postupně zvyšují, dokud ranní glykémie se nebudou pohybovat kolem 5 – 6 mmol/l a zároveň se ovšem nemají vyskytovat noční hypoglykémie.

Hlavním úkolem večer podávaného dlouho působícího inzulínu je právě zabránit, aby se během noci a časně ráno nezvyšovala glykémie tím, že se glukóza uvolňuje z jater. Inzulín tuto reakci brzdí. Pokud je ho málo, tvorba glukózy se odbrzdí a glykémie stoupá. Navrhuji tedy podávat Toujeo večer, např. před spaním. Dávku postupně lehce zvyšovat. Pokud by to nefungovalo dostatečně, anebo byste pak měla během dne hypoglykémie, nahradil bych Toujeo inzulínem Lantus a podával jej rovněž před spaním. Má sice o něco kratší účinek, ale právě asi za 8 hod. po večerním podání můžeme očekávat jeho plné působení.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, Mám přítelkyni s diabetem 2. typu, která je mírně obézní a léči se kromě cukrovky ještě na vysoký krevní tlak. Užívá Stadamet 850 a Prestarium Combi. Slyšela jsem o přípravku, který se podává 1x týdně a léčí všechny zmíněné problémy. Můžete mi k tomu něco napsat? Předem děkuji za odpověď. Linda

  Odpověď

  Milá Lindo, Léčba diabetu 2. typu dnes může být značně individuální a vychází s charakteru samotného onemocnění u určitého pacienta, úrovni jeho metabolické kontroly a také z jeho přání a možností.

  Základem je vždy dobré pochopení dietních a pohybových opatření, a zde je možné dosáhnout velmi mnoho.

  Pokud úprava životního režimu nepostačuje, představuje pro většinu pacientů základní lék metformin (obsažený např. ve Stadametu). Ten upravuje hlavní poruchu při diabetu 2. typu a současně je velmi dobře ozkoušený.

  Pokud ale metformin nepostačuje k dostatečnému vyrovnání glykémií, je možné přidávat celou řadu léků. Ty se užívají 1x či 2x denně a mnoho z nich existuje ve fixní kombinaci s metforminem.

  Jednotýdenní zajištění léčby mohou poskytnout některá analoga tzv. glucagon-like peptidu 1 (GLP-1 analoga), které obsahují modifikovaný lidský peptid.

  GLP-1 má příznivý efekt na celou řadu poruch, které provázejí diabetes 2. typu. Zejména stejně jako metformin zlepšuje účinnost inzulínu. Navíc ale zlepšuje schopnost beta buněk pankreatu produkovat inzulín. GLP-1 také ovlivňuje rychlost vstřebávání potravy, pocit nasycení po jídle a snižuje také pocit hladu v centrálním nervovém systému.

  GLP-1 analoga jsou dne mezi léky na diabetes 2. typu velmi populární a při jejich dlouhodobém podávání byly prokázány také dobré účinky na další problémy provázející diabetes, jako jsou např. hypertenze a sklon ke kardiovaskulárním onemocněním. Protože GLP-1 je peptid a rozkládá se v zahřívacím ústrojí, je nutné jeho analoga podávat injekčně do podkoží, většinou 2x nebo 1x denně.

  K dispozici je nyní např. přípravek Trulicity, který si zachovává léčebnou účinnost i při podávání pouze 1x týdně podkožní injekcí. Lék se pomalu z podkoží vstřebává a i potom je chráněn před rychlou degradací v krvi. Prokazatelně zlepšuje dlouhodobé vyrovnání diabetu, sám o sobě nepůsobí hypoglykémie, nepřispívá k nárůstu obezity a vede spíše k mírnému hubnutí.

  Netroufám si říci, že by tento lék s jistotou nahradil všechny léky, které vaše přítelkyně nyní užívá (Prestarium Combi obsahuje hned 2 léky vhodné pro léčbu hypertenze). Určitě by ale přispěl ke zlepšení vyrovnání diabetu a možná by vedl k redukci hmotnosti a mírnému snížení krevního tlaku. Za těchto okolností by pak případně oba další přípravky mohly být vysazeny. Dulaglutid (látka obsažená v přípravku Trulicity) je však možné celkem bezpečně kombinovat jak se Stadametem, tak i s Prestariem. Na přípravek se v současné době vztahuje také určité omezení pro jeho předeppisovnání a úhradu zdravotními pojišťovnami. Proto se zpravidla podává tam, kde standardní (a levnější) léky nepostačují nebo prokazatelně jsou špatně snášené. Přípravek také není hrazen u pacientů, u kterého po 3 měsících podávání nedochází k prokazatelnému zlepšení. To totiž svědčí zejména o tom, že pacient nedodržuje léčebný režim.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, může dítě s DM1 užívat Erdomed? Přípravek obsahuje sacharózu, v letáku není psáno kolik. Po užití 2 dávek u dítěte došlo k značnému nárustu glykémie (18,5 mmol/l), ketony v moči +, cukr ++. Neumím posoudit vliv přípravku vs. zvýšení glyk. při viróze. Kde zjistím množství sacharidů v léčivu? Děkuji

  Odpověď

  Milý Jane, přípravek Erdomed v suspenzi skutečně obsahuje určitý obsah cukru. Správně připravená suspenze má v sobě v 5 ml 2 g řepného cukru (tedy běžného cukru používaného v potravinářství). Kromě toho obsahuje trochu umělého sladidla aspartamu, který ale glykémii nezvyšuje.

  2 g čistého cukru navíc by neměl být pro vaše dítě žádný problém, ale je nutné s tím trochu počítat. Zejména pokud má dítě zvýšenou glykémii a nedostane příslušnou dávku inzulínu, mohou tyto 2 g navíc způsobit další, ne příliš veliké zvýšení.

  V úvahu je ovšem třeba vzít, že v průběhu onemocnění dýchacích cest, při zvýšené teplotě a pravděpodobně při výrazném omezení fyzické aktivity během nemoci může dítě potřebovat větší dávky inzulínu než běžně. Je proto vhodné častěji kontrolovat glykémie a případně upravovat dávky inzulínu. 2 g cukru navíc nejsou mnoho, ale je dobré s tím také počítat. Připomínám ale, že třeba jeden bílý rohlík obsahuje asi 20 g sacharidů. Je tedy možné při odhadu množství potravin vybrat trochu menší rohlík, nebo nepatrně přidat inzulín, třeba o 0,5 jednotky více, pokud dítě dostane 5 ml suspenze Erdomedu. Znovu ale upozorňuji, že zvláště při horečnatém onemocnění se může potřeba inzulínu nečekaně zvyšovat.

  Samotný lék by ale nijak neměl zvyšovat tendenci k tvorbě acetonu (pozitivita ketonů v moči) nebo zhoršovat působení inzulínu. Z hlediska vyrovnání diabetu tedy nepovažuji užívání Erdomedu v dávce 3x 5 ml za problém, za den to bude 6 g sacharidů navíc a tomu je možné se snadno přizpůsobit.

  Dětem ale často sladká suspenze nechutná. Když už by měly jíst něco sladkého, tak to děti s diabetem raději využijí na něco „lepšího“. Pokud vaše dítě váží více než 30 kg a je mu více než 12 let, tak bych mu klidně dal 2x 1 tobolku, kde žádný cukr není.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím, lékař mi naměřil hodnotu glykémie 8, žádné symptomy jsem necítila. Už týden užívám lék Stadamet. Přítel mi přinesl německý přípravek fy Gesundhaus - vitamíny pro diabetiky a tvrdí, že on sám se takto vyléčil a že bych neměla být závislá na lécích a měla je vysadit. Prosím poraďte. A také zda je cukrovka opravdu nevyléčitelná, a nemůžou-li být naměřené hodnoty způsobeny změnou v jídelníčku - já jsem například v poslední době před měřením spotřebovávala hodně medu a koly. Děkuji za odpověď. Mgr. Z.Drozdová

  Odpověď

  Milá paní magistro, cílem léčby diabetu je dosahovat hodnot glykémie co nejblíže normy a to na lačno i po jídle. O tom, zda jsou glykémie v dobrém rozmezí, je nejlépe se informovat samostatně pravidelným měřením glukometrem. Dlouhodobým ukazatelem je glykovaný hemoglobin, a ten by ve vašem případě pokud možno neměl být nad 45 mmol/mol.

  Pokud nejsou hodnoty vyhovující, je vhodná léčba. Ta na prvním místě spočívá v dietě. Pokud tedy konzumujete zbytečně kalorická a sladká jídla, děláte chybu. Měla byste se pokusit spočítat celkový obsah sacharidů ve vaší dietě. V závislosti na Vaší hmotnosti, věku a tělesné zátěži by jejich celkové množství mělo být mezi 175 a 225 g/den. Odhadem tedy pro Vás asi 200 g/den, i když o vás nic bližšího nevím. Budete-li se k tomu i více pohybovat, je možné, že již tato úprava sama povede ke zlepšení a Stadamet nemusí být potřebný.

  Vzhledem k tomu, že řada lidí toto doporučení plně neuposlechne, bývají léky na úpravu glykémií často nutné. Rozhodně se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Pokud tedy např. budete mít hodnoty glykémie na lačno nad zhruba 6 mmol/l, případně hodinu po jídle nad 8 mmol/l, bude pro vás Stadamet jako první lék velice vhodný. Je s ním letitá zkušenost a závažných nežádoucích účinků je málo. Kdyby vám přeze všechno nevyhovoval, jsou k dispozici jiné vhodné léky. Stadamet se podává zpravidla z počátku 2x 500 mg, doporučená dávka je jinak 2x 1000 mg.

  Je to lék bezpečný a kromě působení na glykémii zlepšuje i hladinu krevních tuků a předchází rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Žádné vitamíny jej rozhodně nenahradí. U lehčích forem je může nahradit přísnější dieta a tělesný pohyb.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  o vhodném složení potravin, dietě, či zajímavých receptech se dočtete v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes typu 2 a od roku 2015 beru léky : FORXIGA 10mg FML 30x1 1-0-0 GLIMEPIRID MYLAN 3 mg 2-0-0 JANUVIA 100 mg 1-0-0 GLUCOPHAGE XR 100mg 0-0-2 Je nutné brát všechny tyhle léky ??? HbA1C mám 52. V současné době mi odborný lékař na diabetiku předepsal lék a na receptu je napsáno : " HRADÍ PACIENT " a doplatek na lék je 1323,-Kč. Z jakých důvodů mám dnes celý lék platit sám ??? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe, Vaše výsledky, posuzované podle hodnoty glykovaného hemoglobinu 52 mmol/mol jsou dobré. Nejsou však stále vynikající. Obecně platí, že čím se hodnoty glykémií a potažmo glykovaného hemoglobinu více blíží normě, tím bude menší riziko, že se u vás rozvinou dlouhodobé komplikace diabetu na malých i velkých cévách. Tyto komplikace jsou po delším trvání diabetu opravdu nepříjemné a mnohdy jsou i příčinou předčasného úmrtí. Cílová hodnota glykovaného hemoglobinu se proto stanoví individuálně. Přihlíží se zejména k tomu, do jaké míry je určitý pacient schopen a ochoten dodržovat léčebný režim, případně jaké je riziko hypoglykémií, které podávané léky mohou vyvolávat. Někdy by také další zlepšení přineslo zpřísnění diety a více pohybu. Tím by pacient mohl případně snížit množství potřebných léků.

  Kombinace, kterou užíváte, je dobrá a moderní. Zahrnuje léky ze 4 skupin. Glucophage (metformin) a Glimepirid jsou starší, osvědčené a jsou levnější. V současné době je u všech jmenovaných léků nějaký doplatek a formy metforminu s prodlouženým účinkem, tj. to XR za názvem léku, mají také doplatek.

  Januvia a zejména Forxiga jsou léky poměrně nové. Jsou velmi dobře ozkoušené, rovněž osvědčené a jsou poměrně drahé, ale platí pro ně určitá indikační omezení.

  Budou-li doplatky pro vás příliš velké, zvažte následující:

  1. Buďte rád, že vám lékař píše dobré a účinné léky a přijatelný doplatek zaplaťte
  2. Požádejte svého lékaře, ať vám lék, na který hodně doplácíte, vymění za jiný, na který není doplatek. Případně se může jednat o lék méně účinný, ale to by vám lékař měl vysvětlit
  3. Zvažte, zda byste např. nedokázal zhubnout (je-li to vhodné) a zda byste se mohl více pohybovat. Velmi pravděpodobně by to vedlo ke zlepšení vyrovnání diabetu a případně by bylo možné některý lék vysadit. Bohužel mnoho pacientů toho schopno není a raději mají více léků, než aby utužili svoji životosprávu.
  4. Vaše léky nezvyšují riziko hypoglykémie s výjimkou Glimepiridu. Ten může při nesprávném používání u některých pacientů vyvolat nadměrné snížení glykémie. Stimuluje totiž produkci vašeho vlastního inzulínu. Myslím ale, že se do vaší kombinace celkem hodí. Kdybych však měl přece jen nějaký lék při dalším zlepšení vysazovat, byl by to právě Glimepirid, navzdory tomu, že je spíše levný. Stimulace produkce inzulínu může trochu zbytečně zatěžovat vaše vlastní buňky produkující inzulín a na rozdíl od ostatních, při užívání Glimepiridu se nezlepšuje sklon k hubnutí, spíše naopak.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Cena 1 323 Kč, kterou uvádíte, se zcela jistě týká přípravku Forxiga 10 mg (30 tab). Pro něj platí již zmíněné indikační omezení, tzn. že ho lékař může napsat na náklady pojišťovny pouze tehdy, když pacient indikační omezení splňuje. V takovém případě doplácí na Forxigu 10 mg (30 tab) pouze 61 Kč, zbytek hradí pojišťovna. Indikační omezení platí nejen pro zahájení léčby Froxigou, ale též pro její pokračování. Po 6 měsících léčby lze na náklady pojišťovny Forxigu předepisovat pouze za splnění následujících kritérií: hladina HbA1C se snížila o alespoň 7 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy a tělesná hmotnost pacienta poklesla o minimálně 2 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda moje lékařka stanovila správně diagnózu Diabetes mellitus typ 2. C- peptid byl lehce nad dolní hranicí, anti GAD S byly mnohokrát nad hranicí normy (více než 250). Je mi 43 let, nejsem obézní, tlak je v pořádku, cholesterol také. Užívám ráno 1xStadamet, k obědu 1xDibetix a večer injekčně Levemir 8J. Nástup nemoci byl poměrně rychlý - zhoršený zrak, rychlé hubnutí, žízeň, noční močení. Obávám se, že se spíše jedná o DM typ 1. Předem děkuji za Vaši odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, je dost možné, že máte pravdu. Diabetes 1. typu může vzniknout v kterémkoliv věku, u dospělých osob bývá častější pomalý rozvoj. Ze začátku to může připomínat diabetes 2. typu, zvláště když se jedná o silnější postavy. Pomáhat mohou i léky v tabletách, pokud je ještě zachována ve významné míře vlastní produkce inzulínu. Mezi lékaři je populární to označovat jako tzv. diabetes typu LADA (late autoimmune diabetes in the adult – pozdní autoimunitní diabetes u dospělého), což je vlastně pomaleji vznikající forma diabetu 1. typu v dospělosti. Pro správné označení se vyžaduje právě pozitivita protilátek typu anti-GAD nebo jiných. Existují i jiné mnohem vzácnější typy diabetu, o které by se mohlo jednat, ale právě ta pozitivita anti-GAD je dost přesvědčivá, i když ne 100%.

  Co je ale důležité, moc na tom nezáleží. Důležité bude hned od počátku provádět léčbu kvalitně, abyste měla po většinu dne glykémie v dobrém rozmezí a abyste měla dobré hodnoty glykovaného hemoglobinu. Inzulínová sekrece se bohužel u diabetu 1. typu postupně snižuje, takže asi dosavadní léčba později nebude postačovat a bude vhodné přejít na tzv. intenzivní inzulínový režim. Možná by to bylo vhodné už nyní, ale pokud je diabetes dobře vyrovnaný, dávala byste si jen velmi malé dávky inzulínu. Pokud budou vaše glykémie vyrovnané a blízké normě, mohla by pravidelná léčba 3 – 4 dávkami malých dávek inzulínu přispět k tomu, aby se vaše beta-buňky, které tvoří inzulín, šetřily a déle vydržely. Nemělo by to ale být za cenu zbytečných hypoglykémií.

  Asi bych vám v současnosti doporučoval toto: Pokud už dále nehubnete, vaše glykémie se pohybují během dne v rozmezí 4 – 10 mmol/l a váš glykovaný hemoglobin je do 45 mmol/mol, současnou léčbu zatím neměňte. Jsou-li vaše glykémie, zvláště po jídle, vyšší, mohla byste klidně zařadit malé dávky rychle působícího inzulínu před jídly. Je ale potřeba se zacvičit v monitorování glykémií, naučit se složení stravy a volit si podle toho potřebné dávky inzulínu. Velmi doporučuji, abyste hned od počátku vše prováděla pečlivě, protože později se budete špatným návykům obtížně odnaučovat. Stadamet vám nyní jistě neuškodí, i když se při diabetu 1. typu nepoužívá. Dibetix stimuluje sekreci inzulínu a v podstatě také nevadí. Nemělo by ale smysl jeho dávky zvyšovat, lepší by bylo přidávat podle potřeby inzulín. U jasného diabetu 1. typu se nepoužívá.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!