Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Volba inzulínové pumpy s hybridním okruhem

Datum vložení dotazu: 06.08.2023

Ptá se: Martin

Dotaz

Dobrý den, rád bych požádal o radu při výběru inzulínové pumpy. Dosud jsem používal pumpu MiniMed G640 (s cukrovkou se na inzulínu léčím od roku 2004). Nyní chci zvolit ale inovativnější s hybridním systémem. Nemohu se však rozhodnout zda zvolit náplasťovou TouchCare Nano A8 nebo standardní a pokud standardní, tak zda T:slim x2 Tandem, nebo YpsoPump. Lze snadno určit bez ohledu na mé potřeby diabetu, která z těchto uvedených pump je technicky nejúčinnější pro léčbu cukrovky? Vím, že mají různé parametry. Osobně bych nejraději používal bezhadičkovou kvůli komfortu, ale nevím do jaké míry je technicky srovnatelná se dvěma zmíněnými hadičkovými. U Ypsopump mi vadí malý zásobník ale připadá mi technicky nejlepší. Četl jsem srovnání pump od paní doktorky Krollové, ale i tak nedokáži rozhodnout, která z pump je ideální. Vím, že to není jednoduchý dotaz. Mohu prosím i tak poprosit o radu, která by mne utvrdila v mém rozhodování? Velmi moc děkuji za Váš drahocený čas. S úctou Martin.
věk: 46 let výška: 187 cm váha: 98 kg

Odpověď

Dobrý den,

výběr pumpy není opravdu úplně jednoduchý a každému může vyhovovat něco jiného. Ale zkusím se k tomu alespoň trochu vyjádřit. 

Náplasťová pumpa TouchCare Nano funguje sama o sobě docela dobře, trochu horší je u tohoto systému přesnost senzorů (oproti např. senzorům Dexcom). Senzory je nutné alespoň 1x denně kalibrovat (někdy je lepší i 2x), aby byla jejich lepší přesnost. Asi bych tento systém nedoporučila ani silnějším jedincům, protože kanyla na pumpě je o něco kratší a u silnějšího podkoží s tím mohou být trochu problémy. Jinak samotný algoritmus systému je učící se (měl by získávat data z předchozích dní a podle toho upravovat podávání inzulinu v dalších dnech). Cílová glykémie je nastavitelná mezi třemi možnostmi - 5,6 mmol/l, 6,1 mmol/l, 6,7 mmol/l. Systém umožňuje režim cvičení, kdy se cílová glykémie změní na 8,3 mmol/l. Pumpa je ovládána z telefonu, protože na ní nejsou “žádná” tlačítka, ale samotný ovládací algoritmus není v telefonu, ale v základně pumpy. Proto při vzdálení od telefonu nezměníte nic na pumpě (nepodáte bolus…), ale okruh by měl pracovat v klidu dál.

U zmiňovaných pump t:slimX2 a Ypsopump (a s nimi spojených hybridních systémů) je několik rozdílů, některé z nich  se pokusím ještě  zmínit. Jinak společný mají naopak senzor -  oba systémy nyní využívají senzory Dexcom. První a zásadní rozdíl je ovládání:

t:slimX2 (hybridní systém Control IQ) je ovládán a nastavován na inzulinové pumpě. Nelze ovládat z telefonu +  samotný algoritmus řídící hybridní systém je v pumpě. Ypsopump (hybridní systém CamAPS) má ovládací algoritmus v aplikaci telefonu, je ovládán z mobilního telefonu a u tohoto systému by měl být pacient ideálně neustále v dosahu bluetooth mobilního telefonu, z kterého je celá pumpa při zapnutí automatického režimu (funkci hybridního systému) řízena.

Dalším zásadním rozdílem je: 

pumpa Tandem vychází z nastaveného bazálního režimu -  ten běží po celou dobu. Cílová glykémie je pro pumpu mezi 6,25 - 8,9 mmol/l. Pumpa předpokládá vývoj hladiny glukózy v dalších 30 minutách.  Podle této předpokládané hodnoty pumpa upraví (zvýší, sníží, vypne) dávku bazálního inzulinu nebo podá automatický korekční bolus. Pokud se vývoj glykémie upraví, pumpa pracuje dále opět podle nastaveného bazálního režimu. Pumpa se neučí. Pumpa pracuje po celou dobu s nastaveným bazálem i nastavenou citlivostí inzulinu. To má své výhody i nevýhody. Pumpa se neučí z předchozích dní, někdy je proto vhodné/nutné upravit nastavení bazálních dávek inzulinu a citlivosti na inzulin. Pokud máte různorodý životní režim (směny, nárazové víkendy aktivity…) je možné vytvořit několik bazálních režimů v pumpě (např. noční, nemoc, aktivita…) a mezi nimi přepínat. To může být ideální pro jedince, kteří díky své práci/aktivitě mají hodně různé potřeby inzulinů v rámci krátkých časových úseků (např. 3 dny velká potřeba během sezení doma, poté 2 dny velice nízká spotřeba inzulinu při celodenním ježdění na kole…)  Tato možnost je výhodná i např. při již uvedené nemoci, kdy je náhle zvýšena potřeba inzulinu - zde je možné přepnout na nastavený režim s vyššími dávkami bazálu a nižší citlivostí, nebo svůj základní režim upravit a pumpa bude podávat rovnou více inzulinu podle nového nastavení. Pokud jste zvyklý do bazálních režimů občas sáhnout, nebo více nastavovat pumpu, tak zde můžete. Systém má samozřejmě i další možnosti  - pro aktivitu je zde možné využít režim cvičení, který má odlišnou základní cílovou glykémii a to 7,8 - 8,9 mmol/l + odlišné hodnoty glykémie pro zastavení pumpy… Dále je  možné využívat např. funkce spánek.

Systém CamAPS funguje na principu podávání bolusů (místo klasického bazálního režimu). Pumpa vyhodnocuje glykémii, její směřování a v 8 až 12 minutových intervalech podává různě velké bolusové dávky. Cílová glykémie zde není pevně dána -  je nastavitelná od  4,4 do 11 mmol/l, což umožňuje pacientům cílícím na těsnou kompenzaci (nížší glykémie) nastavit hodně nízký cíl.   Je možné nastavit i odlišné hodnoty cílové glykémie pro různé časové úseky dne.  Systém se učí z předchozích dní. Postupně dle potřeby sám nastaví zvýšené nebo snížené dávky inzulinu. Do základního běhu automatického režimu není nutné moc zasahovat. Přesto je vhodné občas upravit nastavení bazálního inzulinu přímo v pumpě (i když podle něj automatický režim v hybridním systému neběží) -  a to pro okamžik, kdyby pumpa musela někdy přejít do ručního režimu a běžet např. bez senzoru, aby poté nepodávala úplně nesmyslné dávky inzulinu. Učení z předchozích dní má velké výhody, ale může být někdy problém. Zde uvedu již zmiňovanou nemoc, kdy vyskočí potřeba inzulinu prakticky ze dne na den např. o 50% nahoru. V této situaci může pumpě chvíli trvat, než dostatečně navýší dávkování inzulinu.  Jinak automatický režim ze zkušeností funguje velice dobře. Učení zde je např. rychlejší než u systému Smart Guard 780G. I u systému CamAPS jsou různé možnosti funkcí -  např. Easy-off, který je určen pro aktivitu a dobu s vysokým rizikem hypoglykémie -  zde se zvýší citlivosti na inzulin o 50% a cílová glykémie o 2,5 mmol/l oproti základnímu nastavení. Další možností je např. funkce Boost, který zvýší  množství podávaného inzulinu přibližně o 35% -  po dobu zadanou uživatelem.

U všech hybridních systémů je stále nutné zadávat včas bolusy před jídly a to ideálně ve formě sacharidů do nastaveného bolusového kalkulátoru, který pak podle zadaných parametrů, glykémie a aktivního inzulinu vypočítá vhodný bolus k jídlu.

Doufám, že Vám moje odpověď aspoň trochu pomohla. Systém Smart Guard pumpy Minimed 780G nezmiňuji, protože jste se na něj neptal, ale jistě také patří k v ČR dostupným hybridním systémům.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

59 dotazů

  • Dotaz

    Existuje nějaká metoda na měření glykémie v krvi bez vpichu. Nějaký druh přístroje - glukometru pro domácí měření?

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud hledáte opravdu schválenou zdravotnickou pomůcku, tak se bojím, že úplně bez vpichu není v ČR zatím oficiálně nic. Některé hodinky a "náramky"  sice udávají schopnost měřit glykémie, ale že by už byly v ČR některé opravdu zdravotnicky schválené, tak o tom alespoň já nevím.

    Nejvíce -  s ohledem na počet vpichů -  se tomu blíží systémy CGM a Freestyle Libre. U nich po jednorázovém zavedení do podkoží a vytažení/odendání zavaděče zůstává v podkoží jen tenoučké vlákno. Životnost jednoho senzoru je u CGM 7-14 dní (dle typu), u Freestyle Libre  14 dní. Více informací můžete najít na příslušných odkazech.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím. Mám dotaz ohledně vysílače k senzoru Guardian 4. Je plně nabitý, před napojením jsem ho nechala 10x problikat. Ovšem po napojení nesvítí dlouze a nechce se propojit. Může být problém se zavedením senzoru? Nechci zbytečně píchat další. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    omlouvám se za pozdní odpověď -  asi již nevyřeším Váš akutní problém, přesto se pokusím alespoň dodatečně ještě zaslat odpověď.

    Pokud jsou problémy s propojením, můžete se o něj pokusit např. s odstupem 10 minut ještě jednou. Ideálně se přesunout do míst, kde bude menší vliv okolních zařízení. Pokud je vysílač nabitý a opakovaně se nedaří propojení samozřejmě může jít o chybu na úrovni senzoru -  ať již poruchu funkčnosti z výroby, či špatné zavedení. Pokud by problémy s vysílačem byly opakovaně, je možné se obrátit na Help Linku firmy Medtronic

    POZN. U pár pacientů se nám také vyskytla častější “chybovost senzorů”, která ale nakonec byla způsobena stářím vysílače. Po výměně vysílače najednou chybovost zázračně vymizela. Životnost vysílače Guardian 4 je oficiálně jen rok -  sice často funguje delší dobu, ale někdy poté vytváří chyby projevující se zkrácením životnosti nebo nefunkčností senzorů. Netvrdím samozřejmě, že je to tento případ.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.

    Výběr je opravdu široký a obtížný:

    Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc -  jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.  

    Může Vás zajímat  jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl. 

    Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.

    Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.

    Doporučení redakce:

    k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké informace, jestli se má Omnipod 5 dostat někdy do České republiky, poslední dotaz na tuto informaci zde byl před rokem, tak se ptám jenom jestli jsou o tom nějaké novinky. Rozhoduji se totiž o nové pumpě a přemýšlím, jestli počkat nebo jít rovnou do hadičkové pumpy. Raději bych ale bezhadičkovou, ale zde v republice je snad jenom jedna jediná dostupná a to Touchcare ale ta není zrovna moc doporučovaná.

    Odpověď

    Dobrý den,

    zatím tady stále Omnipod bohužel nemáme a nevím o tom, že by tu v blízké době měl být -  ale přiznávám, že nemusím o všech plánech rozhodně vědět. ČR je poměrně malý trh, a tak se k nám spousta věcí ani nedostane.

    U nás na trhu je nyní Vámi zmiňovaný systém TouchCare Nano. Samotná pumpička špatná není, ale u některých pacientů je větší nepřesnost senzorů (i v “továrním” režimu jsou potřeba 1-2 denní kalibrace). Tento systém je možné propojit do hybridní smyčky, kde může nepřesnost senzoru hrát roli a bojím se, že z toho vyplývá nespokojenost části pacientů. V ČR je k dostání i náplasťová pumpa Accu-Check Solo, ale ta nemá zatím možnost propojení se senzorem a nemůže tedy pracovat v hybridním systému.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aplikovala jsem si senzor, proběhlo pár měření a přestal fungovat. Aplikace mi neustále píše "chyba senzoru". Nemohu si nijak změřit cukr. Mám si aplikovat nový senzor ?

    Odpověď

    Dobrý den,

    hláška “chyba senzoru”  -  zde záleží i na typu senzoru, který máte. Např. u Freestyle Libre 2 může jít o přechodnou nemožnost měření. Má cenu zkusit načtení za 10 minut. Někdy může být dle informací na oficiálních anglických stránkách  interference s okolními elektromagnetickými vlnami. 

    Samozřejmě pokud by se hláška vyskytovala opakovaně a senzor se nerozjel po delší době ani po přesunutí se do jiného prostoru, změně polohy nebo změně Vaší aktivity, je potřeba senzor vyměnit. 

    Vhodné je následně zkontrolovat stav elektrody a místa vpichu a vyhodnotit, zda např. nedošlo k povytažení kanyly z podkoží, poškození senzoru…. Pokud by šlo čistě o technickou chybu senzoru (“prostě nevydržel dost dlouho”), je vhodné zkusit senzor reklamovat u výrobce, protože ať již si je hradíte sám, nebo je máte hrazeny pojišťovnou, nejsou senzory úplně levná záležitost.

    Více o různých významech “hlášek” je možné najít i v příručkách k použití jednotlivých typů senzorů.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!