Poradna

úmrtí matky s neléčeným diabetem

Datum vložení dotazu: 11.09.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den.. Maminka zemřela po komplikací ch způsobených neléčeným diabetem 2.typu ve věku 69 let minulý měsíc. Nikdo není ochotný mi pomoci pochopit, proč se rozhodla svůj stav neřešit a do jakých depresi se může takto člověk dostat. V posledním roce či dvou bylo čím dál obtížnější ji vrátit chuť do života. Již v roce 2014 mela ty markery velmi zhoršené... Na co se vlastně chci zeptat.. Jak mohla vydržet tak šíleně bolesti nohou, jak se z tohoto přihodil i ichsrdecni.. Sepse, zánět močových cest, zástava srdce a následně koma. Ano, provází nás výčitky, ale jsme si vědomi toho, že nelze nic zvrátit. Jana
věk: 70 let výška: 175 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milá Jano, obracíte se na naši poradnu, abychom vám pomohli pochopit, proč se vaše maminka rozhodla neřešit svůj postupně se zhoršující zdravotní stav, který nakonec přes různé komplikace vedl ke smrti.

Možná se domníváte, že diabetes sám o sobě vede k duševní poruše či depresi, která způsobuje neochotu, alespoň v rámci možností, se řádně léčit.

Tak tomu ale není. Cukrovka je nemoc, která komplikuje život a vyzývá člověka, aby se k problému postavil aktivně. Velmi záleží na osobních schopnostech a síle pacienta. Až na druhém místě je k tomu nutná inteligence, aby člověk pochopil, co má správně dělat, aby se jeho porucha zlepšila. Pokud je člověk správně poučen, tak potom závisí zejména na jeho osobní schopnosti a ochotě řešit i jiné životní problémy, zdaleka ne jen cukrovku. A zde se může pozitivně i negativně projevit jeho dosavadní životní zkušenost, jeho životní naděje a síla, která může být z nejrůznějších důvodů oslabena.

Je pravda, že diabetes 2. typu probíhá často po dlouhou dobu skrytě, kdy už se mohou vyvíjet orgánové komplikace, např. postižení nervů, očí, ledvin či srdce. V dnešní době ale přece jen většina lidí absolvuje čas od času preventivní vyšetření, kdy je vyšetřen alespoň krevní tlak, glykémie, profil krevních lipidů, zkontrolován nález v moči, provedeno oční vyšetření. Lidé, kteří nabírají postupně na váze, si toho jistě jsou vědomi a vědí, že by se s tím mělo něco dělat, že by měli pečovat o svoji kondici a o svoje zdraví.

Pokud tedy si vaše matka už v roce 2014 byla vědoma toho, že něco ve smyslu diabetu není v pořádku, měla chodit na pravidelné kontroly, měla být seznámena s důsledky, ke kterým zanedbání diabetické poruchy může postupně přinést a měla mít sama zájem na tom, aby rozvoji komplikaci předešla, nebo jejich vývoj zpomalila. Kvůli sobě, především, ale také kvůli vám. 

Proč tak neučinila, to já zjistit nemohu a naopak to mnohem lépe můžete tušit vy. Někdy život člověka postaví do téměř neřešitelné situace a pak jde zejména o to, jak se s takovou situací dokáže vyrovnat, aby takový těžký problém zvládl pokud možno s menším utrpením pro sebe i ostatní. Zjištěná cukrovka ale takovou situaci nepředstavuje. Hodně věcí lze zlepšit a se zjištěnou poruchou se dá dobře sžít. Člověk si jen musí uvědomit, že to sám chce, že o to stojí a že je ochoten kvůli tomu podstoupit někdy náročné úsilí. A pak jsou v životě stavy, kdy člověk k tomu nevidí rozumný důvod. Z nějaké příčiny už nevidí pro sebe perspektivu. Ale samotnou cukrovkou to není. Ta naopak většinou lidi povzbudí, protože k překonávání běžných životních těžkostí potřebují více energie a snahy, a to mnohé posiluje v jiných životních oblastech.

Mohlo se tedy u vaší matky jednat třeba projev deprese, která se někdy v tomto věku objevuje a má být rozpoznána a léčena. 

Když se potom diabetes postupně zhoršuje a člověk tomu nevěnuje dostatečnou pozornost, objevují se na rozdíl od chronických komplikací diabetu také komplikace akutní, a mezi ně patří třeba těžké močové infekce, obtížné zvládání jinak běžných respiračních onemocnění, postižení srdce a zhoršení funkce ledvin. I tady lze většinou ještě pomoci. Jenom po zvládnutí akutního stavu je nutné alespoň opožděně řešit svůj zdravotní stav a ne jen pasivně očekávat, co se stane, nebo si pasivně nechávat předepisovat léky.

Je možné, že kvůli tomu nyní máte výčitky svědomí, protože jste se možná mohli podrobněji informovat, maminku více motivovat a více přemýšlet o tom, co ji vede k tomu, že léčbu zanedbává. To ovšem lze říci vždycky, když něco nedopadne dobře. Proto jen, spíš jako člověk než jako doktor, vám doporučuji, abyste se o tom poučila alespoň vy sama a vaši blízcí v okolí a nedělala sama to, co jste na  vlastní oči viděla, že nebylo správné. To nemluvím vůbec jenom o diabetu. Mluvím o tom, abyste jednou, až se na všechno budete dívat jen z protějšího břehu, si mohla říci: aspoň jsem se snažila.
 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

485 dotazů

 • Dotaz

  Z blbosti jsem si vzal na snídani dva chleby s medem a šel na preventivní kontrolu. Glukóza v seru po jídle byla na úrovni 2,7. Ostatní hodnoty ok. S čím by to mohlo souviset? Diabetes nemám. Vladimír

  Odpověď

  Milý Vladimíre, opravdu to nebyl dobrý nápad dát si vydatnou snídani před kontrolním biochemickým vyšetřením. Výsledky se posuzují s ohledem na stav u zdravých osob (přičemž normální hodnoty zpravidla odpovídají tomu, co se zjišťuje u 95-97 % z nich). Podmínkou je ale, aby to bylo za standardních podmínek. To se týká zejména vyšetření krevních tuků (lipidů). Za nestandardních podmínek je vyšetření v podstatě bezcenné.

  Glykémie po sacharidovém jídle (ve vašem případě odhaduji, že se jednalo tak o 100 g sacharidů) zpravidla stoupá. Nikoliv však příliš a brzy se vrací k normálním hodnotám. Někdy se ale stává, že někdo na stimulaci takovou vydatnou potravou reaguje tím, že sekrece inzulínu do určité míry přestřelí a hodnoty jsou pak na chvíli podnormální.

  Vaše hodnota 2,7 mmol/l je ale už dost nízká, dokonce bych očekával, že budete mít určité příznaky hypoglykémie.

  Napadají mě ve vašem případě 2 možnosti, respektive 3:

  1. Opravdu vaše regulace glykémie přestřelila. U někoho to může znamenat poruchu, zvláště když se to opakuje, a to i při menším sacharidovém jídle.

  2. Jedná se o laboratorní chybu

  3. Jde o kombinaci obojího. Měl jste asi hodnotu opravdu nízkou, ale ne zase tolik. To já osobně považuji za nejpravděpodobnější.

  Myslím, že pokud nemíváte zvláštní obtíže, nemusíte se tím až do příští preventivní kontroly zabývat. Příště ale přijďte k odběru na lačno od večera.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Měl jsem při kontrole zvýšený cukr 6,8 na lačno

  Odpověď

  Milý Radime, přestože váš příspěvek není ukončen žádným otazníkem, ale jedná se o suché konstatování, tak abych vás nezklamal, pokusím se uhodnout, na co jste se chtěl zeptat a stručně odpovím.

  Zřejmě diabetes dosud nemáte nebo jste o tom alespoň nebyl dosud informován, a nyní vám při nějaké kontrole, asi preventivní, zjistili glykémii  6,8 mmol/l. Neuvádíte ani, zda se jednalo o vyšetření nalačno po předchozím půstu od večera, či o hodnotu náhodnou  zjišťovanou v průběhu dne.

  Pokud tedy šlo o hodnotu na lačno, měřenou v profesionální laboratoři, máte pravděpodobně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. Normální hodnota je do 5,6 mmol/l a při výsledku nad 7 mluvíme již o diabetu. Vyšetření je ale zpravidla nutné alespoň jednou zopakovat, abychom vyloučili náhodné vlivy.

  Doporučuji vám tedy vypavit se ještě na jednu kontrolu, zaručeně na lačno ráno. Podle výsledku pak může být navržen další postup. Již nyní je ale zjevné, že máte nadváhu a hodnotu glykémie zvýšenou. V každém případě bude tedy pro vás vhodná konzultace s lékařem. Měl byste posoudit svůj jídelní a pohybový režim a v případě zájmu získat další informace také na našich stránkách, kde se diagnostice porušené glukózové tolerance a diabetu dost věnujeme a uvádíme také doporučená opatření pro takové případy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mne jaké jsou hodnoty glykémie po půl hodině. Mám cukrovku II. Typu a při měření půl hodiny po jídle mám hodnoty od 8-10. Hodinu po jídle do 7,5 a dvě hodiny po jídle do 6. Taky by mne zajímalo zda je to v pořádku nebo více dodržovat dietu. Děkjji zamodpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  bojím se, že není přesně stanovena cílová hodnota glykémie půl hodiny po jídle u dospělého diabetika. Záleží totiž i na tom, jaká glykémie byla před samotným jídlem. 

  Pokud mluvíme o hodnotách po jídle používá se u diabetiků spíše glykémie 2 hodiny po jídle. Zatímco u nediabetiků máme nejvyšší hodnoty do 1hodiny po jídle, u diabetiků je vzestup glykémie často prodloužen, proto byl zvolen tento čas.

  Česká diabetologická společnost uvádí ve svých doporučeních cílovou glykémii 2 hodiny po jídle mezi 5-7,5 mmol/l (cílové glykémie jsou ale často stanoveny individuálně ošetřujícím diabetologem). Tato glykémie je ovlivněna i hodnotou před jídlem (jak již zmiňuji výše). Glykémie 2 hodiny po jídle by neměla narůst o více než 2 mmol/l oproti hodnotám glykémie před daným jídlem. 

  Z uvedených hodnot je vidět, že Vaše tělo zatím reaguje rychle na vzestup glykémie a je schopno ji korigovat (pokud tedy neaplikujete inzulin :o)

  Samozřejmě dietní režim a pravidelný pohyb přispívají ke zlepšení kompenzace. U diabetiků 2. typu bych většinou doporučila i redukci hmotnosti, což ale podle Vaší výšky a váhy nebude potřeba.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před 10 lety jsem měla těhotenskou cukrovku a chodila na diabetologii, tedy pro upřesnění, měla jsem zvýšený pouze cukr v moči nikoliv v krvi, byla jsem sledována, ale od porodu už jsem diabetologii nenavštívila. Poslední rok či dva mám neustále pocit žízně, často trpím na závratě a chodím velmi často na záchod, někdy i v noci a to se snažím večer moc nepít. Koupila jsem si glukometr a měřím se na lačno, hodinu po jídle, i dvě hodiny po jídle. Ráno na lačno mi většinou cukr vychází kolem 5, ale 2 hodiny po jídle mám i kolem 8. Záleží tedy asi i co jím, někdy mám po jídle cukr nižší. Chci se zeptat, zda se může jednat o cukrovku. Zjistila jsem, že pokud se najím a dvě hodiny po jídle jenom sedím, cukr mám opravdu vysoký, ale jakmile mám trochu pohyb, je cukr nižší. Do kolika může být cukr během dne, myslím tím třeba 4 hodiny po jídle, prostě při náhodném měření? Moc díky za informaci. S pozdravem

  Odpověď

  Diagnózu diabetu provádíme odběrem krve ze žíly (tedy v laboratoři), kdy je větší přesnost měření. O cukrovku se jedná, pokud je glykémie více než 2x (v různé dny měřeno nalačno) větší nebo rovna 7 mmol/l nebo kdykoliv během dne větší nebo rovna 11,1mmol/l. Pokud je hodnota nalačno hraniční (tedy 5,6-6,9 mmol/l) provádíme tzv. oGTT, zátěžový test. O cukrovku se jedná, pokud je 2 hodiny po zátěži glukózou glykémie větší nebo rovna 11,1 mmol/l.

  Pokud měříte glukometrem, je přítomna větší nepřesnost měření, ale obvykle platí, že za 1 hodinu po jídle by měla být glykémie do 8 mmol/l. Jestli naměříte kdykoliv během dne nad 11,1 mmol/l je velká pravděpodobnost, že se jedná o cukrovku a měla byste navštívit diabetologickou ambulanci. Pro dobré výsledky je totiž velmi důležité začít léčbu včas.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, kontaktuji Vás kvůli mamce, která má diabetes 2. typu. Byl jí diagnostikován v roce 2009 a do letošního jara chodila k původní diabetoložce, která ji pouze předepisovala léky na snížení krevního cukru. Cukrovka se jí před několika měsíci zhoršila na hodnoty 18 - 20. Tak jí byl přidán inzulín večer. Na nátlak rodiny se mamka přehlásila na diabetologii na klinice Restrial v Brně, protože by potřebovala edukaci. A to jak píšete, jednak o cukrovce, ale i výživové poradenství. Bohužel ani v Restrialu neproběhla žádná edukace a k dietní sestře je mamka objednaná za 2 měsíce. Proto bych Vás chtěla poprosit o kontakt na diabetologii v Brně, kde edukaci opravdu podle Vašeho doporučení provádí. Mamka by chtěla svůj životní styl změnit, ale nedaří se jí najít pomocnou ruku. Děkuju za Vaši odpověď

  Odpověď

  na stránkách diabetologické společnosti je seznam edukačních pracovišť: 

  https://www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!