Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
úmrtí matky s neléčeným diabetem
Datum vložení dotazu: 11.09.2021
Ptá se: Jana
Dotaz
Odpověď
Milá Jano, obracíte se na naši poradnu, abychom vám pomohli pochopit, proč se vaše maminka rozhodla neřešit svůj postupně se zhoršující zdravotní stav, který nakonec přes různé komplikace vedl ke smrti.
Možná se domníváte, že diabetes sám o sobě vede k duševní poruše či depresi, která způsobuje neochotu, alespoň v rámci možností, se řádně léčit.
Tak tomu ale není. Cukrovka je nemoc, která komplikuje život a vyzývá člověka, aby se k problému postavil aktivně. Velmi záleží na osobních schopnostech a síle pacienta. Až na druhém místě je k tomu nutná inteligence, aby člověk pochopil, co má správně dělat, aby se jeho porucha zlepšila. Pokud je člověk správně poučen, tak potom závisí zejména na jeho osobní schopnosti a ochotě řešit i jiné životní problémy, zdaleka ne jen cukrovku. A zde se může pozitivně i negativně projevit jeho dosavadní životní zkušenost, jeho životní naděje a síla, která může být z nejrůznějších důvodů oslabena.
Je pravda, že diabetes 2. typu probíhá často po dlouhou dobu skrytě, kdy už se mohou vyvíjet orgánové komplikace, např. postižení nervů, očí, ledvin či srdce. V dnešní době ale přece jen většina lidí absolvuje čas od času preventivní vyšetření, kdy je vyšetřen alespoň krevní tlak, glykémie, profil krevních lipidů, zkontrolován nález v moči, provedeno oční vyšetření. Lidé, kteří nabírají postupně na váze, si toho jistě jsou vědomi a vědí, že by se s tím mělo něco dělat, že by měli pečovat o svoji kondici a o svoje zdraví.
Pokud tedy si vaše matka už v roce 2014 byla vědoma toho, že něco ve smyslu diabetu není v pořádku, měla chodit na pravidelné kontroly, měla být seznámena s důsledky, ke kterým zanedbání diabetické poruchy může postupně přinést a měla mít sama zájem na tom, aby rozvoji komplikaci předešla, nebo jejich vývoj zpomalila. Kvůli sobě, především, ale také kvůli vám.
Proč tak neučinila, to já zjistit nemohu a naopak to mnohem lépe můžete tušit vy. Někdy život člověka postaví do téměř neřešitelné situace a pak jde zejména o to, jak se s takovou situací dokáže vyrovnat, aby takový těžký problém zvládl pokud možno s menším utrpením pro sebe i ostatní. Zjištěná cukrovka ale takovou situaci nepředstavuje. Hodně věcí lze zlepšit a se zjištěnou poruchou se dá dobře sžít. Člověk si jen musí uvědomit, že to sám chce, že o to stojí a že je ochoten kvůli tomu podstoupit někdy náročné úsilí. A pak jsou v životě stavy, kdy člověk k tomu nevidí rozumný důvod. Z nějaké příčiny už nevidí pro sebe perspektivu. Ale samotnou cukrovkou to není. Ta naopak většinou lidi povzbudí, protože k překonávání běžných životních těžkostí potřebují více energie a snahy, a to mnohé posiluje v jiných životních oblastech.
Mohlo se tedy u vaší matky jednat třeba projev deprese, která se někdy v tomto věku objevuje a má být rozpoznána a léčena.
Když se potom diabetes postupně zhoršuje a člověk tomu nevěnuje dostatečnou pozornost, objevují se na rozdíl od chronických komplikací diabetu také komplikace akutní, a mezi ně patří třeba těžké močové infekce, obtížné zvládání jinak běžných respiračních onemocnění, postižení srdce a zhoršení funkce ledvin. I tady lze většinou ještě pomoci. Jenom po zvládnutí akutního stavu je nutné alespoň opožděně řešit svůj zdravotní stav a ne jen pasivně očekávat, co se stane, nebo si pasivně nechávat předepisovat léky.
Je možné, že kvůli tomu nyní máte výčitky svědomí, protože jste se možná mohli podrobněji informovat, maminku více motivovat a více přemýšlet o tom, co ji vede k tomu, že léčbu zanedbává. To ovšem lze říci vždycky, když něco nedopadne dobře. Proto jen, spíš jako člověk než jako doktor, vám doporučuji, abyste se o tom poučila alespoň vy sama a vaši blízcí v okolí a nedělala sama to, co jste na vlastní oči viděla, že nebylo správné. To nemluvím vůbec jenom o diabetu. Mluvím o tom, abyste jednou, až se na všechno budete dívat jen z protějšího břehu, si mohla říci: aspoň jsem se snažila.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
986 dotazů
-
Operace amputace prstů
(07.07.2025)
Dotaz
Jak dlouho může být manžel v nemocnici po operaci amputace prstů na noze není cukrovkářiOdpověď
Milá Iveto, ptáte se opravdu lakonicky (stručně). Váš muž podstoupil amputaci prstů z pro mne neznámého důvodu. Právě ty důvody mohou být rozhodující. Pokud např. dojde k těžkému poranění prstů, které nejdou zachránit, provede se amputace a pacient může klidně být dále léčen doma.
Naopak u osob s diabetem se většinou jedná o deformované a infikované prsty, které jsou špatně prokrvené. Je potom velké riziko, že se infekce bude šířit dále a špatné prokrvení bude překážkou hojení. Potom je často nutná intenzivní antibiotická léčba a někdy zákroky, které zlepšují prokrvení. To pobyt prodlužuje, někdy i na týdny.
Takže vám nedokážu kloudně odpovědět. U osob s diabetem je důležité, aby noha byly po zákroku znehybněna, aby se nešířila infekce. Doba pobytu v nemocnici potom také závisí na možnosti domácí léčby. Např. osamělé osoby se nemohou o sebe řádně starat a jejich pobyt v nemocnici je delší. -
Mohu získat nárok na úhradu OZEMPICU ?
(02.07.2025)
Dotaz
Vážení, rád bych získal informaci, která povede k tomu jak získat doplatek k léku OZEMPIC ze zdravotního pojištění. Je mi 67 let již 15 let na kyslíkovém koncentrátoru 16 hod. a invalidní důchod 3 st. Pro CHOPN ve IV. stupni. Schopen ujití tak do 50 m , takže skoro bez pohybu. Rád bych také s váhou něco positivního udělal, celý život mám nadváhu i díky rodinné genové zátěži. V současné době již po dva roky užívám nejprve SAXENDU a MOUNJARO pod dohledem lékaře s obeziologie. Za dva roky se mi povedlo sundat cca 17 kg z počátečních 192,5 kg. Jsem rád, ale dechové potíže mám stále stejné , a navíc k měsíční úhradě těchto přípravků, které jsou cca 10000 .- Kč, je jasné , že už docházejí rodinné úspory, když je příjmem pouze průměrný důchod. Děkuji za radu. RomanOdpověď
Vážený pane Romane, přeji dobrý den,
pokud si současné době aplikujete Mounjaro, pak změna na přípravek Ozempic s téměř jistotou, nepovede k lepšímu výsledku. Vás patrně trápí skutečnost, že Vám tyto léky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Všechny léky, které lze použít jak k léčbě diabetu 2. typu, tak i (současně) ke zhubnutí, nejsou hrazeny pro pacienty, kteří nemají diabetes. Pokud netrpíte diabetem 2. typu je vaší jednou možností požádat o mimořádnou úhradu formou tzv. § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Toto je skutečně mimořádná úhrada a k jejímu schválení je třeba, aby se jednalo o jedinou možnost léčby, což bych řekl, že je ve Vašem případě splněno, i když připouštím, že nemám všechny potřebné informace. Druhou podmínkou je, aby se jednalo o výjimečný případ, což bych si také troufnul odhadnout, že Vaše konkrétní situace není obvyklá ale naopak je velmi výjimečná. Postup by spočíval v tom, že Váš ošetřující lékař pošle Vaší zdravotní pojišťovně žádost o úhradu vybraného léčivého přípravku (doporučoval bych Mounjaro, protože je nejvíce účinné v redukci tělesné hmotnosti), žádost doloží podrobným popisem Vašeho zdravotního stavu. Poté vyčkáte na rozhodnutí zdravotní pojišťovny.
Jistě víte, že máte nárok na sociální dávky:
Příspěvek na péči: Tato dávka je určena osobám, které kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Výše příspěvku závisí na stupni závislosti a může činit až 19 200 Kč měsíčně.
Příspěvek na mobilitu: Pokud je pacient omezen v pohyblivosti a využívá kompenzační pomůcky (např. kyslíkový koncentrátor), může mít nárok na tento příspěvek ve výši 550 Kč měsíčně.
Příspěvek na zvláštní pomůcku: V případě potřeby pořízení nebo úpravy pomůcky usnadňující mobilitu či komunikaci může být poskytnut jednorázový příspěvek.
S přátelským pozdravem
-
Hodnoty na glukometru
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.Odpověď
Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.
Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.
Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření. -
Hladina glukozy
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoruOdpověď
Dobrý den,
u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne - tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy - ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.
Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba - to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření - zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu - např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.
Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích - což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.
-
diabetická dieta a příspěvek na ni
(17.06.2025)
Dotaz
Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.Odpověď
Dobrý den,
diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.
Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.
Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu
Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek.
s pozdravem
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!