Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Tresiba - jak dávkovat

Datum vložení dotazu: 23.11.2021

Ptá se: Magdaléna

Dotaz

Dobrý den, Tresibu si aplikuji cca mezi 24.00-1.30 hod. pořád stejnou dávku 24 jednotek. i když mám třeba hladinu cukru od 4 -8. Je to správně? Při hladině 4 nemůže dojít k hypo? Je nutné aplikovat vždy stejnou dávku, nebo ji můžu snižovat? Nebo jak mám postupovat při nízké hladině cukru v době aplikace Tresiby? Moc děkuji za rady.
věk: 63 let výška: 164 cm váha: 97 kg

Odpověď

Dobrý den,

Tresiba patří mezi tzv. bazální analogové inzuliny 2. generace. Z podkoží se uvolňuje pomalu během celého dne. Při správném nastavení by měla držet vyrovnané hladiny glykémie a neměla by způsobovat hypoglykémii. 

Důležité je mít dávku inzulinu správně nastavenou. Ověření je jednoduché a mělo by být prováděno pravidelně, protože potřeba inzulinu se může průběžně měnit. Podstatou této kontroly je měření glykémie večer před spaním a ráno nalačno, ideálně několik dní za sebou (není na škodu vložit i měření kolem 2 až 3 hodiny ranní). Právě přes noc, kdy neprobíhá žádná aktivita ani člověk nejí, se nejlépe hodnotí působení bazálních inzulinů. 

Glykémie před spaním a ráno nalačno by měla mít podobné hodnoty (neměla by výrazněji klesat ani stoupat). Je lépe hodnotit více dní za sebou, protože vliv na noční glykémii může mít i například aktivita (která probíhala předchozí den) nebo večeře s velkým množstvím tuků a proteinů v pozdnějších hodinách...

 - Pokud glykémie přes noc opakovaně stoupá (např. večer před spaním je 6,9 a následně ráno 9,7 mmol/l), je vhodné navýšit bazální inzulin (v tomto případě Tresibu) o 2j. U pacientů s malou dávkou inzulinu může již zvýšení o jednu jednotku mít vliv. Při ranních hyperglykémiích je vhodné, jak již zmiňuji výše, změřit alespoň 1x glykémii i kolem 2-3 hodiny ranní, protože to pomáhá vyloučit jiné příčiny vysoké ranní glykémie. Navýšení dávky inzulinu nemusí být samozřejmě na první pokus dostatečné. Při přetrvávajícím stoupání přes noc je možné navýšení opakovat. Působení bazálního inzulinu se však plně ustálí až po několika dnech (u inzulinu Tresiba po 5-7 dnech) je proto vhodné dávku opakovaně navyšovat až po určité době (u Tresiby např. po týdnu). Z tohoto důvodu i měnění dávky Tresiby mezi  jednotlivými dny o ± 2j nemusí mít velký význam.

-  Při opakovaných nočních poklesech je vhodné snížit bazální inzulin o 2-4j, dle výše propadů glykémií. Pokud jsou propady glykémie přes noc i nadále a jsou výrazné, není ideální čekat v tomto případě s dalším snížením týden, ale mělo by se provést dříve.

- Pokud jsou glykémie přes noc vyrovnané (např. před spaní 6,8 mmol/l a ráno kolem 7,2 mmol/l) je nastavení inzulinu správné. 

Potřeba inzulinu, jak je zmíněno i výše, se může v průběhu času měnit a úpravy dávky inzulinu by měl pacient (pokud je toho schopen) provádět průběžně doma sám. Tento postup nazýváme titrace dávky inzulinu.

Ke zhodnocení vývoje glykémií a celkového nastavení inzulinu je samozřejmě nejideálnější využití kontinuální monitorace CGM, nebo monitorace pomocí Freestyle Libre, kdy je možné shlédnout grafické znázornění glykémií za několik dní.

Nyní zpátky k původní otázce. Pokud je inzulin správně nastaven nemělo by během noci docházet k větším propadům glykémie. Hladina 4 mmol/l před spaním je ale doslova hraniční a dávala bych při ní pozor. 

Například: pokud byla v průběhu celého dne vyšší aktivita nebo aktivita proběhla ve večerních (příp. pozdních odpoledních hodinách), může následně glykémie přes noc klesat. V těchto specifických případech je nutné dávat zvýšeně pozor a rozhodně nechodit spát s hraniční glykémií vzhledem k vysokému riziku vzniku noční hypoglykémie. Před spaním je v těchto dnech možné, při nižší glykémii, sníst nebo vypít malé množství sacharidů. Pacienti na inzulinové pumpě nebo např. Lantusu snižují i dávku inzulinu o 20%. U Tresiby s jejím dlouhým působením efekt snížení inzulinu není jednorázově tak výrazný. Někteří toto jednorázové snižování však využívají. Je možné tento postup vyzkoušet, ale s opatrností (Při prvních pokusech i při snížené dávce nejít rozhodně spát s hraniční glykémií).

Doufám, že Vám moje lehce krkolomná odpověď alespoň trochu pomohla.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

361 dotazů

 • Dotaz

  Nevhci ho brát,merim si cukr každý den a mám 4,2,platím za ozepik veliké oenize a mám strach,ze mi cukrovku ooravdu přívodi,beru ještě standamed a chodim 6 krát za noc micit a jsě po ně umavena a nepozorna,pokud hi vysadim je mi dibre. Irena

  Odpověď

  Milá Ireno,

  váš dotaz na mě působí tak, jako by vám vaše paní doktorka málo vysvětlila, co můžete od Ozempicu očekávat, nebo jste to dostatečně nepochopila. Ozempic je velmi dobrý lék, který mnoho lidí ochrání od toho, aby nemuseli být převedeni na inzulín a aby zhubli. Lék podporuje účinek vašeho vlastního inzulínu a vedle toho tlumí chuť k jídlu a někdy vyvolává i zažívací obtíže, pokud byste jedla příliš.

  Nevím, jak dobře máte vyrovnané glykémie. Vy uvádíte hodnoty na lačno 4,2 mmol/l, což by bylo velmi dobré. Nevím ale, jak moc vám glykémie stoupá po jídle. Pokud byste měla opravdu hodnoty takto dobré, tak byste opravdu Ozempic vůbec nepotřebovala. Ale mně se zdá divné, proč by vám pak paní doktorka tento lék předepisovala. Kromě toho udáváte v noci časté močení, a to ve mně budí podezření, zda nemáte glykémie v noci vysoké.

  Tak tohle je potřeba nejdříve ujasnit. Potřeboval bych znát více vašich glykémií v průběhu dne či případně i noci, a také hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Na Ozempic si lidé ale většinou postupně zvykají. Léčba se zahajuje menší dávkou (0,5 mg jednou týdně podkožně), a teprve asi po měsíci se přejde na plnou dávku 1 mg 1x týdně. Jsou ale opravdu někteří, co Ozempic ani potom nesnášejí a mají po něm nevolnosti (nikoliv ale časté močení). Potom je vhodné tento lék nahradit něčím jiným, a já vám na prvním místě doporučuji omezení jídla, zejména sacharidů. Jiní si ale s Ozempicem libují, že po něm mají menší chuť k jídlu a hubnou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli máme správně nastavený dávkování inzulínu Novorapid a Tresiba. Syn 9 let 4,5j - 4j- 2j-4j a 10,5j Tresibu. Občas se Novorapid liší podle toho jestli má větší hlad. Nemůžeme se nějak ustalit a držet to delší dobu v nějakém pěkném rozmezí. Syn je sportovní hraje fotbal, volejbal, jezdí hodně na kole, byl na atletické olympiádě ve viceboji, bazén, trampolína a celkově je k nezastaveni. Takže je to s hodnotami občas jako na horské dráze. Váha 34, výška 140cm. Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď.

  Dávkování inzulinu u diabetiků 1. typu, hlavně pokud se jedná o aktivní děti závisí velmi na příjmu sacharidů a plánované aktivitě. Většinou se nedá v těchto případech použít fixní režim -  nebo velmi obtížně (každý den stejná dávka inzulinu a plánování jídla k této dávce), ale využívá se flexibilní dávkování. To znamená, že se dávky inzulinu určují dle plánovaného příjmu sacharidů (měli byste znát tzv. inzulin-sacharidový poměr= kolik gramů sacharidů pokryje 1j inzulinu) a k tomu vzít v potaz zda je v té chvíli normální glykémie a jestli Váš syn plánuje nějakou aktivitu. Inzulin-sacharidový poměr pravděpodobně již znáte od svého ošetřujícího diabetologa. Pokud ne, jistě Vám je schopen pomoci s jeho výpočtem. Při většině běžných aktivit glykémie klesá a proto je nutné, pokud má tato aktivita následovat do 2 hodin po jídle, zredukovat dávku inzulinu před daným jídlem (inzulin je v těle aktivní v případě Novorapidu kolem 3 hodin a první 2 hodiny nejvíce).

  S kontrolou glykémií a vysledováním reakcí po aktivitě, jídle… u diabetiků 1. typu výrazně pomáhá možnost FGM, příp. CGM (kontinuální monitorace hladiny glukózy)  Samozřejmě chápu, že ne všem dětem tyto senzory na těle vyhovují.

  Moc se omlouvám, že nedokážu více pomoci. Dávkování u Vašeho syna může být jako úplný základ vyhovující, ale musí být přizpůsobeno mnoha věcem (kolik toho zrovna sní, jakou bude mít aktivitu, jakou má zrovna glykémii). K celkovému zhodnocení je potřeba znát mnoho údajů a přesto je někdy obtížné stanovit ideální dávku pro danou celkovou situaci. Proto nedokážu takto více poradit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na cukrovku se léčím 12 roku nejdříve léky poté i inzulín. Ranní 9 až 10 večerní 13.rano jsem brala jardiance nyní ozempic 0,50 večer toujevo 55 j. 2x glukophage Prosim o radu, jaká kombinacelekunejvhodnejsi děkuji vera

  Odpověď

  Milá Věro, vždycky mi udělá radost, když si tazatel dá práci a trochu podrobněji a hlavně více srozumitelně mi popíše svoje vyrovnání diabetu a léčbu. U vás jsem trochu zmaten.

  Předpokládám, že čísla 9 a 10 a 13 znamenají hodnoty glykémie a nikoliv dávky inzulínu. Snad tomu tak opravdu je. Určitě by pomohla hodnota glykovaného hemoglobinu.

  Užíváte tedy Ozempic ráno, večer inzulin Toujeo 55 j. a kromě toho užíváte Glucophage bez upřesnění dávky 2x denně. Glykémie máte zvýšené (i když ne nijak dramaticky) máte nadváhu.

  Vaše léky jsou podle mého názoru kvalitní a mohly by k vaší léčbě stačit. Protože ale váš diabetes není vyrovnaný dostatečně, doporučuji vám na prvním místě zkusit pořádnou dietu.

  Ta u diabetu 2. typu často funguje lépe než léky a navíc je zdravá a může být i chutná. Především byste se měla seznámit s obsahem sacharidů v jednotlivých potravinách a měla byste umět si sestavit jídelníček. Ve vašem věku a při vaší váze bych doporučoval 120 až maximálně 150 g sacharidů denně, což je docela málo, ale bohatě to stačí. Musí se ale započítat všechny sacharidy! Pomoci by v tom měla dietní sestra, ale mohla byste také použít nějakou vhodnou literaturu, třeba i z našich stránek.

  Dávka Toujeo 55 j. je docela veliká a je to v podstatě více inzulínu, že potřebuje denně většina zdravých lidí. Svědčí to o tom, že na inzulín reagujete nedostatečně. Tomu by právě pomohla to správná dieta.

  Metformin je jistě vhodný, měla byste užívat asi 2x 850 mg. Zlepšuje účinnost inzulínu.

  Konečně Ozempic také zlepšuje působení inzulínu a snižuje jeho spotřebu. Působí ale také na chuť k jídlu a většina lidí, když se trochu snaží, při něm hubne. Dávka se dá zvýšit i na 1 mg týdně. Je to dobrá kombinace k inzulínu. Dnes existují dokonce kombinované přípravky, které obsahují podobný lék v jednom peru spolu s inzulínem.

  Jardiance je rovněž dobrý lék a mohl by se klidně přidat do vaší současné kombinace, pokud nebyl vysazen pro nějaké vedlejší účinky (nejčastěji mykotická infekce v intimních místech kvůli zvýšenému vylučování cukru močí). Pamatujte ale, že pokud nebudete držet pořádnou dietu, nebude vám správně fungovat nic, leda snad další zvyšování inzulínu, což ale není vhodné a vede k tloustnutí.

  Co tedy doporučuji: nasadit pořádnou dietu s omezením sacharidů a pokud možno dost se pohybovat. Pokud tak učiníte, je možné, že nejen zhubnete, ale také vám klesne potřeba izulínu Toujeo.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si 3x denně actrapid a na noc levemir,nechal jsem si od lékaře napsat Lyumjev, nevím ale jak jej dávkovat a zda dávkovat i levemir.Beru 3x denně 16 actrapidu a 10 levemiru.Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, inzulín Lyumjev patří mezi tzv. „ultrarychle“ působící inzulíny a zpravidla se podává současně s jídlem, tedy vlastně poté, co již vidíte na talíři, že s jistotou sníte. Rychlost působení je dána především rychlým vstřebáváním z podkoží, kterého je dosaženo jednak malou změnou v molekule inzulínu oproti Actrapidu, ale také přítomností látky, která „roztahuje“ kapiláry v místě vpichu, a tím má dále zrychlit vstřebávání.

  Jenom se to slovo „ultrarychle“ nesmí brát zase tak vážně. Vstřebávání je prostě o něco rychlejší než v případě Actrapidu a působení trvá o něco méně dlouho. Je to vhodné zejména pro lidi, kteří jsou velmi dobře vyrovnáni, před jídlem mají glykémie blízko normy a Lyumjev má zajistit zmetabolizování jídla, které člověk právě dostává. Pak už prakticky nemá působit a tudíž by ani nemělo docházet k pozdějším hypoglykémiím v důsledku delšího působení. Pro někoho je to výhoda, pro jiného být nemusí, protože déle působící Actrapid může částečně nahrazovat dlouho působící inzulín.

  Dávkování Lyumjev je v principu stejné jako u Actrapidu. Jen je potřeba zpočátku dát pozor, aby vás rychlejší působení nepřekvapilo hypoglykémií, pokud si inzulín dáte před jídlem dříve nebo pokud máte před jídlem hodnotu nízkou a jídlo se ještě nestačí vstřebávat. Proto je asi lepší začít dávkami nižšími.

  Jinak v porovnání s Levemirem jsou vaše dávky Actrapidu poměrně vysoké. Je to dost neobvyklé, takže mám dojem, že dávky Actrapidu mají trochu korigovat zvýšené glykémie před jídlem. Ty by se ale měly srovnat spíše Levemirem ve větší dávce.

  Nevím, jak je váš diabetes nyní vyrovnán. Ale doporučoval bych obecně trochu Levemir zvýšit, třeba na 16 či 18 j. a Lyumjev podávat v dávce 3x 8 nebo 3x 10 j. Dále budete vidět. Rozhodně by bylo ale dobré, kdybyste se poradil se svým diabetologem, který vás zná.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  současné užívání fleximedu a vafarinu Stanislav

  Odpověď

  Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

  doplněk stravy FlexiMed obsahuje celkem 8 aktivních složek, z nichž jedna - glukosamin sulfát - může zvýšit účinek warfarinu. Byla popsána řada případů zvýšení hodnot INR nebo krvácivých příhod po zahájení podávání glukosaminu u pacientů již léčených warfarinem. Celkový počet takových hlášení, které jsou ve vědecké literatuře dokumentovány se blíží stovce. Lze tedy takovou lékovou interakci považovat za dostatečně prokázanou, přičemž v důsledku této lékové interakce hrozí zvýšené riziko krvácení. Pokud se rozhodnete doplněk stravy FlexiMed užívat, sdělte před zahájením užívání tuto informaci lékaři. Měl by u Vás přibližně po 5 dnech po zahájení užívání FlexiMedu nechat provést vyšetření Quickova testu, tedy hodnoty INR, a podle výsledku případně upravit dávkování warfarinu.

  S přátelským pozdravem

  Josef Suchopár

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!