Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

thermo pouzdro

Datum vložení dotazu: 26.07.2022

Ptá se: Petra

Dotaz

Dobry den.Mám diabetes I typu a používám inzulínové pera.Mohl by jste mu poradit jaké je teď na trhu do dobre thermo pouzdro, jde bych mohla mít k dispozici po cely den inzulínové pero? Dekuji.P.Haskova
věk: 48 let výška: 163 cm váha: 74 kg

Odpověď

Dobrý den,

na trhu se dá sehnat hned několik typů termopouzder. Některá jsou vyrobena prodejci zdravotnické techniky, o kterých mám alespoň nějakou informaci (např. MTE nebo Wellion). Jiní výrobci a prodejci jsou pro mě úplně neznámí, ale to nemusí znamenat, že nemají kvalitní výrobek.

Bohužel nemám tolik zpětných informací od pacientů, abych dokázala říci jaká volba je ideální. Rozhodně kouknout do popisu výrobku -  většinu výrobků najdete pod termoizolační nebo chladící pouzdro na inzulin. U některých výrobků v popisu zjistíte, že se ve výsledků jedná o obyčejné pouzdro.

Základem je, že pero by nemělo běžně procházet teplotou nad 30°C a nesmí zmrznout. Běžné teploty v místnosti je pero schopné přežít. Před otevřením je nejlepší ho nechat v lednici mezi 2-8 °C. Chápu, že nyní je problém v současných letních vedrech, to by podle mě (alespoň na pár hodin) měla thermopouzdra zvládnout. Jen prosím ani v zimě ani v létě není vhodné nechávat inzulin v autě. V zimě tam často přemrzne, v létě se skoro uvaří. Zároveň při cestě na dovolenou letadlem patří do příručního zavazadla. V zavazadlovém prostoru může zmrznout.

Omlouvám se, že jsem nemohla více pomoci.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

20 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den mam dotaz. Mam nove sengor freestyle libre a mam s im asi problem. Nyni ve 2:52 k datu 6 2 2023 jsem nameril pres senhor glykemii 8.7mmol ale kdyz jsem se ve stejny cas ihned zmeril svym glukometrem z prstu mam najednou 13,3 mmol proc je glykemie z prstu vyssi nez pres senzor? Cim se mam ridit kdyz nevim kolik si mam pote pichnout? Myslel jsem si ze mi to pomuze a ono nic..

  Odpověď

  Dobrý den,

  na podobný dotaz jsme již odpovídali, doporučujeme se podívat zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/freestyle-libre-hodnoty-glykemie-z-krve-a-ze-senzoru-se-lisi

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jaké místa je vhodné pumpu aplikovat. Syn si oblíbil aplikaci senzoru na hýždě tak jestli i toto místo je vhodné. Dekuji 

  Odpověď

  Dobrý den,

  samozřejmě záleží na stáří a velikosti syna, pro malé děti jsou doporučena stehna, paže, hýždě. Pro dospělé a velké děti stehna, břicho, horní část hýždí, paže. Proto hýždě nebo stehna by měla být použitelná. Jen je potřeba udržet určitou vzdálenost mezi pumpou a CGM -  zatím se nedají dát hned vedle sebe.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu se zeptat na kolik proužků na měření glykemie má nárok 80leta babička, když se 3x denně měří a picha si inzulín? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den,

  počet hrazených proužků je u dospělých dán hlavně terapií diabetu (jejím typem). Případně počtem aplikací inzulinu denně. 

  1. Při léčbě perorálními antidiabetiky (jenom prášky) je hrazeno 100 proužků na rok.

  2. Při léčbě inzulinem  (1-2x aplikace denně ) nebo léčbě injekčními neinzulinovými antidiabetiky (léky na cukrovku píchané, které nejsou inzulin), je hrazeno 400 proužků na rok.

  400 proužků je hrazeno i v případně pacientů s hypoglykémiemi, kteří nemají diabetes mellitus a mají jako příčinu hypoglykémie např. inzulinom, dialýzu, postprandiální hypoglykémie.

  3. U pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně nebo terapii inzulinovou pumpou) je hrazeno 1500 proužků na rok.

  4. Specifickou skupinu tvoří pacientky s diabetes mellitus, které jsou těhotné, a pacienti s hypoglykémiemi při kongenitálním hyperinzulinismu nebo jiné dědičné metabolické poruše. To je ale hodně specifická kapitola, která se k Vaší babičce nevztahuje.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  proc mi ukazuji spatně senzory, libree ukazuje treba z krve 18 cukr a ze senzoru mam 13.5 cukr pak jindy zase ukazuje senzor 15.5 a z krve mam 12 cukr jindy mam cukr ze senzoru 6.0 a z krve ve stejnou dobu mam 3.0 a jak se mam podle toho ridit, kdyz my to ukazuje porad takhle divne a jak si mam pichat inzulin na neco, co nemam, kdyz ukazuje smyslene hodnoty, ze uz se bojim jist a pichat si inzulin. tak nejim skoro nic hlavne kvuli tomu ze nevim kolik mam cukr a prikupovat si porad prouzky, i kdyz mam senzor, tak mi to leze do penez. musim se stejne merit aspon 8 krat denne, tak uz dokupuji porad prouzky k tomu senzoru, ze ukazuje divne porad nebo jím bez inzulinu, jak se toho bojim a mam vysoke moc a ted nejim skoro nic jsem z toho obsvi proc to ukazuje divne a ka si pak nemuzu picunou protoze nevim kolik mam dekuji standa

  Odpověď

  Dobrý den,

  samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že u Vás měří senzor nebo glukometr špatně, ale je nutné si uvědomit několik základních faktů.

  Glukometr stanovuje glykémii = hladinu cukru v krvi -  u běžných glukometrů z kapilární krve na konečcích prstů. Senzor freestyle Libre, ale i senzory kontinuální monitorace stanovují hladinu glukózy v intersticiální tekutině = mezibuněčná tekutině (NE v krvi). Hladina glukózy v této tekutině reaguje na změny hladiny cukru v krvi s určitým zpožděním. Toto zpoždění může být někdy i 15-30 minut. Pokud máte zrovna hladinu cukru vyrovnanou, tak by rozdíly mezi čísly na glukometru a na senzoru neměly být tak výrazné. (Samozřejmě i zde hraje roli přesnost měření přístrojů -  např. glukometry mají povolenou odchylku měření ± 15% a ani Freestyle Libre není stoprocentně přesný.)

  Pokud měříte hladiny cukru při stoupání nebo klesání, hlavně pokud je prudké, mohou být, rozdíly mezi hodnotami z krve a na Freestyle Libre poměrně výrazné a to právě díky zpoždění změn hladin glukózy v mezibuněčné tekutině oproti krvi.

  Tento obrázek je pro lepší pochopení

  • Pokud hladina cukru výrazně stoupá -  na glukometru již můžete změřit např. 15,0 mmol/mol. Protože, ale hodnota na Freestyle Libre má zpoždění o 15-30 minut, bude senzor při prudkém stoupání ukazovat např. zatím 12 mmol/l.
  • Naopak pokud glykémie prudce klesá -  reálná hladina cukru v krvi může být už např. 11,5 mmol/l, ale senzor ještě ukazuje 13,6 mmol/l.
  • V okamžiku stabilní hodnoty glykémií jsou poté hodnoty na glukometru a senzoru hodně podobné.
  • Senzor nakonec nízkou nebo vysokou hodnotu ukáže, jen to bude např. o 15-30 minut později.

  Teď se někdo může zeptat. A má cenu vůbec senzory využívat. Senzory nám relativně hezky ukazují vývoje glykémie, je možné se z nich naučit, jak na co tělo reaguje (jak na jídlo, inzulin, tak i pohyb nebo třeba stres). Hodnota při prudkém stoupání nebo klesání nemusí být přesná, ale právě v těchto situacích je možné využívat tzv. trendové šipky, které za tímto účelem mají prakticky všechny typy oficiálně schválených senzorů na měření hladiny glukózy. Trendová šipka u Freestyle Libre má 5 směrů (viz níže)  a ukazuje zda je glykémie v okamžiku Vašeho snímání přibližně stabilní, klesá, stoupá, či prudce klesá, či stoupá.

  Díky tomu může diabetik odhadnout, zda hladina glykémie (hodnoty v krvi) bude reálně o něco vyšší, nižší nebo hodně podobná.

  Jak jsem říkala, nelze vyloučit špatnou funkci Vašeho senzoru nebo glukometru, ale pokud chcete porovnávat jejich funkci, je nutné toto srovnání provádět při rovné trendové šipce.

  Pokud by opravdu měření Freestyle Libre u Vás byla nepřesná, je nutné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem na jiném typu monitorace. Případně přejít pouze na měření glukometrem (je však nutné ověřit správnou funkci samotného glukometru).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Není to dotaz, pouze doporučení.

  Již několik let používám krytí z Ameriky - lze objednat na amazon.com - free style libre do vyhledávače, není to tak drahé, jak by se mohlo zdát, zpravidla firma Simpatch, absolutně dobrá zkušenost, vydrží i celých 14 dnů, přes denní sprchování nebo koupání. Obrovský výběr, který u nás bohužel není. mohu podat bližší info vladstar@seznam.cz. Vladimír

  Odpověď

  Poznámka redakce:

  Děkujeme Vladimíre za podnětné doporučení. Odkaz jsme si prohlédli a můžeme také doporučit:

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!