Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

těhotenská cukrovka (GDM) - ano či ne

Datum vložení dotazu: 22.03.2019

Ptá se: Alena

Dotaz

Dobrý den, opakovaně mi byla zaměřena glykémie nalačno více než 5,1 (5,6 při akutním nachlazení a 5,2 po dvou hodinách od probuzení a cestě MHD) v kapilární krvi, nebylo proto provedeno OGTT, závěr GDM. Glukózu v krvi jsem si nechala nabrat jako samoplátce, vyšla hodnota 4,1. Doma jsem si udělala vlastní test, měřila jsem glukometrem: po probuzení 5,3, vypití 100 g glukózy v roztoku, po jedné hodině v klidu hodnota 8,2 a po další hodině klidu 6,9. Mé dotazy zní:

1. Je možné, že tělo zvyklé nesnídat a nesvačit získává ráno energii štěpením glykogenu, proto ranní glykemie oproti noční mírně vzroste resp. příliš neklesá, aniž by se jednalo o diabetes?

2. Bývá hodnota periferní krve vyšší než žilní a při testu měl být správně proveden žilní odběr?

3. Je možné, že nemám GDM, jen mi byl špatně proveden test? Děkuji velice za Váš čas.

Alena

Odpověď

Milá Aleno, Česká diabetologická a rovněž Česká gynekologická a porodnická společnost přijaly kritéria pro definici gestačního diabetu, která jsou shodná s kritérii Světové zdravotnické organizace. Pod pojmem gestační diabetes se rozumí diabetes, který byl prvně zjištěn v době těhotenství. Velmi často po ukončení těhotenství vymizí, pokud přetrvává, je zpravidla forma diabetu později překlasifikována.

Pro diagnózu gestračního diabetu (GDM) se používají kritéria, která jsou přísnější než pro ostatní populaci. Za kritickou se považuje již hodnota glykémie nalačno 5,1 mmol/l, přičemž musí být vyšetřena standardním způsobem po předchozím lačnění minimálně 8 hod. a krev musí být odebrána ze žíly. Glykémie se zpravidla testuje ve 14. týdnu, a je-li vyšší, provádí se opakovaný test. Pokud je hodnota glykémie při tomto testu opět vyšší než 5,1 mmol/l, hovoří se již o GDM. Pokud je nižší, provádí se glukózový toleranční test. Opět za standardních podmínek.

Vyšetření se opakuje ve 24. - 28. týdnu gravidity, kdy opět, je-li glykémie nad 5,1mmol/l, hovoříme o GDM, jinak se standardně provádí glykemická křivka u všech žen.

Při testu se provádějí 3 odběry: nalačno, po 60 minutách a po 120 minutách. Diagnóza GDM je stanovena, pokud se zjistí alespoň jedna z následujících hodnot:

nalačno nad 5,1 mmol/l,
za 60 minut nad 10,0 mmol/l
či za 120 minut nad 8,5 mmol/l.

Větší pozornost se věnuje ženám, které mají diabetes v rodině, mají nadváhu, jsou starší než 30 let či kouří.

Je důležité mít na paměti, že příslušné normy a z nich plynoucí doporučení se vztahují k hodnotám glykémie měřené za standardních podmínek. Pro stanovení GDM se má používat žilní krev a stanovení má být provedeno pomocí profesionálního přístroje pro měření koncentrace glukózy. Výjimečně mohou být použity i přenosné glukometry, které však získaly certifikaci pro použití jako laboratorní přístroj. Tuto podmínku osobní glukometry pro diabetiky nesplňují. Glukometry navíc měří hodnoty v plné krvi, laboratorní přístroje v krevní plazmě. V ní jsou hodnoty o něco vyšší, avšak většina osobních glukometrů je nyní nastavena již tak, aby s touto odchylkou bylo počítáno.

Osobní glukometry jsou určené pro sledování kompenzace diabetu, a i když jsou dnes velmi přesné, zejména v oblasti blízké normálním hodnotám, mohou mít poměrně velké odchylky. Ty nejsou důležité pro určování způsobu léčby diabetika, ale mohou být důležité při stanovení diagnózy diabetu, či při jejím vyloučení u dosud zdravých osob. Např. naměří-li si pacient s diabetem hodnotu 6 mmol/l, může uvažovat takto: "Určitě nemám hypoglykémii. Hodnotu mám celkem dobrou. Mohu se pochválit." Pro zdravého člověka to však může znamenat následující: "Mám zvýšenou glykémii. Mám asi porušenou glukózovou toleranci a možná diabetes." Pro těhotnou ženu dokonce pak toto: "Mám určitě GDM." Jenže: odchylka pro glukometr v této oblasti hodnot je až 1,2 mmol/l (tedy 4,8 - 7,2 bude stále znamenat, že glukometr je v pořádku). Takže závěr může být: "Vše je zcela v pořádku." Nebo: "Jedná se již o diabetes."

Stejně tak existují normy pro měření glykémie z žilní krve. V oblasti normálních hodnot při měření nalačno jsou hodnoty glykémie stanovované z žilní krve velmi blízké hodnotám stanoveným z kapilární krve. Avšak při měření po jídle bývají hodnoty v žilní krvi zpravidla nižší, někdy i významně. Osobní glukometry se tedy rozhodně nehodí k provádění glukózového tolerančního testu.

Milá Aleno, já bych z toho ve vašem případě nedělal zbytečnou vědu. Podle současných velmi přísných kritérií tedy máte GDM. Protože ale jinak máte hodnoty celkem v normě nebo blízko normy, vyplývá z toho pro vás, že máte trochu dbát na štíhlou linii, něměla byste zbytečně příliš nabrat na váze a měla byste se pokud možno dostatečně pohybovat či lehce sportovat. Neměla byste jíst sladká jídla a měla byste omezit i zbytečně tučná jídla.

Po 24. týdnu gravidity budete znovu testována, doporučuji standardní podmínky. Pokud se glykémie výrazně nezhorší, budete pokračovat stejným způsobem.

Takový průběh by byl krásný a bylo by zbytečné se stresovat tím, jestli se tomu už má říkat GDM nebo nikoliv. Někde meze musejí být stanoveny a je to proto, aby vaše dítě bylo zdravé. Prostě to berte tak, že vaše tělo klasický diabetes zatím nemá, ale že pro jeho vznik existuje riziko, v těhotenství se mu říká GDM. Aby se to nezhoršilo, bude vám doporučena určitá dieta, která je obecně zdravá pro vás i pro dítě, a stejně tak i pohyb. A budete-li tvat na tom, že chcete jasně vědět, zda se tomu už říká GDM nebo ještě ne, podstupte příští kontrolu za doporučených standardních podmínek. A po porodu se snažte ve výše uvedených doporučeních pokračovat: nic tím nezkazíte, budete víc fit a snížíte možnost vzniku diabetu v budoucnosti.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

333 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pokud po indukci zralosti plic plodu kortikoidy přetrvává efekt na plod 14 dní. Je stejný efekt i na mou glykemii. Jsem již 4 dny po vybraní kůry kortikoidů, ale některé postprandialni glykemie být po jídlech, které mi před tím nic nedělali jsou vyšší. Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, kortikoidy zvyšují glykémii a jejich efekt přetrvává i několik dní po jejich aplikaci. Ze zkušenosti vídáme vyšší glykémie cca 3-5 dní po aplikaci, ale je to vždy individuální. Většinou bývají současně i vyšší glykémie nalačno. V některých případech nasazujeme i inzulín. Rozhodně se nyní více měřte na glukometru, přísněji dodržujte dietu a poraďte se se svým lékařem o dalším postupu. S pozdravem.     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ve 27tt mi po OGTT diagnostikovali těhotenskou cukrovku nicméně na diabetologii mě objednali až za téměř dva týdny. Sestřička mi radila, ať začnu držet dietu co nejdříve podle informací co najdu na internetu. Vyřadila jsem tedy sladké, výrazně omezila příjem sacharidů a snažím se nejíst nic mezi jídly. Jsou nějaké obecné rady, kterými se řídit než dostanu glukometr a přesnější informace? Např. mi není jasné jaké rozestupy mít mezi jídly a jestli to musí být každý den stejné. Také zda můžu jíst i mezi jídly, pokud potraviny neobsahují sacharidy (okurka,..) Může případně vadit, že jím sacharidů málo? Děkuji moc

    Odpověď

    Dobrý den, podrobné informace o dietě najdete na Dieta | cukrovka.

    Měla byste jíst pravidelně cca 5x denně do 200 g sach/den, intervaly mezi jídly by měly být ideálně 2-3 hodiny. Potraviny, které neobsahují sacharidy (vajíčka, okurka, kedlubna, salát, maso, plátek sýra...apod) může jíst i mezi jídly. Spodní hranice pro příjem sacharidů není, ale jezte tak, abyste neměla pocit hladu.

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pekný deň, v 25tt mi vyšiel OGTT nalačno 5,22 a 2 hodiny po vypití 75g roztoku glukózy 12,55. Odbery boli zo žily a robil ich gynekológ. Dostala som ale nesprávne inštrukcie, jedla som cca 7h pred odbermi, zároveň som mala žuvačku, ráno Euthyrox 125 a bola som vo veľmi silnom strese (mám úzkostnú poruchu a veľmi som sa testu bála). Bola som odoslaná k diabetologičke. Tá mi urobila viacero testov. Výsledky boli: glykemia nalačno 3,4, glykemický profil: B_RWI 22 mmol/mol [29-42], B_RWD 4,16 % [4,8-6], inzulin bol 7,7 [2,6-24,9]. HOMA index inzulinovej rezistencie bol 1,2. HbA1c z prsta bol 4,8% (ešte u gynekológa). Výsledkov bolo ešte viac, neviem, čo všetko je relevantné. Každopádne to doktorka uzavrela tak, že tehotenskú cukrovku vylučuje. Mám však obavy, keďže OGTT dopadol tak zle, aj keď viem, že mohol vyjsť falošne pozitívne. Mimochodom, domáce merania počas 3 dní na diéte som mala v 90% prípadoch do 7,8 po hodine, väčšinou ešte menej, nalačno tiež v poriadku (max 5,2, aj to iba raz po zlom spánku). Nemám cukrovku v blízkej rodine, nie som obézna, vek 26r. Môžem prosím s kľudným svedomím jesť normálne (samozrejme zdravo) a nič nemerať? Mám obavy, diabetologička mi povedala, že už ku nej ísť nemusím. Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    jediný test, který spolehlivě prokáže těhotenskou cukrovku je OGTT. Tento test zjišťuje, jak dokážete zpracovat příjem většího množství sacharidů. OGTT se provádí ještě předtím než těhotenská cukrovka začně zvyšovat glykémie, to zn. že všechny ostatní testy, které Vám dělala Vaše lékařka, budou negativní. Pokud OGTT neproběhl podle standartních podmínek, měl by se zopakovat.  Glykémie 12,2  mmol/l ve 120. minutě testu je ale opravdu dost vysoká, zde bych o diagnóze nepochybovala a určitě Vás zařadila do sledování pro těhotenskou cukrovku. S pozdravem  

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer mám na Vás dotaz,může mít Štítná žláza vliv na cukr v těhotenství?? Respektivě zvýšené protilátky na štítné žláze? Já mám antiTpo 16,9.. dr mi rikala,že to je zvysene,ale zatím mě nechce někam posílat,ale já uvažuji,že se nechám někam poslat,mám strach..a teď otázka..může to mít vliv na cukr jako těhotenská cukrovka? Nebo to vliv nemá vůbec.. Ostatní hodnoty na štítné žláze mám FT4 - 16,4 THS - 0,48. Mám strach hlavně o miminko a jsem skoro v 18tt. Cukr si hlídám a snažím se dietu držet,ale překvapuje mě,že lacnou mám v normě a před den po jídle cukr také. Bříško neroste extra rychle ikdyz se jednání druhé těhotenství a váha také moje nelita nějak nahoru (46kg) Na krevních testech jsem měla zvýšený cukr 5,3. Děkuji moc .

    Odpověď

    Dobrý den, 

    zvýšené protilátky proti štítné žláze neovlivňují hladinu cukru. Ostatní hodnoty štítné žlázy máte v pořádku, stačí tedy pouze přidat jod 100 mg/den (jodid, těhotenské vitamíny). Za cca 4-6 týdnů by se měla laboratoř zkontrolovat.  

    Ohledně těhotenské cukrovky - podle toho, co píšete máte vše dobře kompenzované, glykémie nalačno by měla být do 5,3, 1 hodinu po jídle do 7,8, glyk. Hgb do 40 mmol/mol. Nemějte obavy - dodržujte dietu (www.cukrovka.cz), pravidelně se hýbejte a pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a vše bude v pořádku. S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prošla jsem testem na těhotenskou cukrovku. Na první pokus jsem měla lačnou hodnotu 5,4 a na pidruhé 5,01 a další hodnoty po vypití glukózy 8,05 po hodine a 7,9 po dvou hodinách. Tedy dle výsledků cukrovku nemám. Ale nedá mi to a občas se změřím. Například dnes jsem měla lačnou hodnotu 5,0 a hodinu po snídani, kdy jsem si dala i kousek sladkého perníku 4,9. Je lepší se namátkově hlídat? A při jakých hodnotách zpozornět?

    Odpověď

    Dobrý den, v prvním trimestru jste měla screening na těhotenskou cukrovku negativní, měřit na glukometru se tedy nemusíte. Další část screeningu Vás čeká mezi 24.-28. týdnem těhotenství, budete odeslána na OGTT. Hodnoty glykémie by měly být nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. 

    S pozdravem  

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!