Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

prosím o možnost koupit senzor na měření cukru

Datum vložení dotazu: 09.08.2023

Ptá se: Jan

Dotaz

Dobrý den, můj muž má cukrovku - píchá si několikrát denně, má uřezanou levou nohu pod kolenem a má problémy s měřením cukru z prstů - při píchání do prstu už mu vytéká málo krve (nevím jestli to píši dobře) a tím se špatně měří glykemie. Děkuji za odpověď. Marie Gogová
věk: 53 let výška: 173 cm váha: 90 kg

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že Váš manžel má diabetes 2. typu, protože pokud by měl diabetes mellitus 1. typu, měl by nárok od pojišťovny minimálně na Freestyle Libre (pokud se jedná o spolupracujícího pacienta).

Pacienti s diabetes mellitus 2. typu na dlouhodobé užívání senzorů (hrazené pojišťovnou) běžně nárok nemají. Je možné u nich 3x ročně využít tzv. profesionální monitoraci. Ta je určena za účelem např. zjištění vývoje glykémií během dne při dekompenzaci diabetu, zjištění problémů s glykémiemi… To ale není dlouhodobé řešení.

Pokud si Váš manžel píchá  inzulin několikrát denně a má problémy s měřením glykémií, je další možností - po domluvě s Vaším diabetologem -  zkusit poslat žádost na pojišťovnu (přes revizního lékaře), zda by neschválili výjimku z úhrady. Tento krok může, ale nemusí vyjít. Musí být prokázána spolupráce Vašeho manžela a pokus o pravidelné měření glykémií + musí být v žádosti vysvětleno, proč chcete monitoraci senzory a kde jsou problémy (zmínit a vysvětlit např. jaké jsou problémy s měřením s ohledem na stav + uvést např. nutnost dobré kompenzace diabetu kvůli již známým komplikacím, případně kolísání glykémie nahoru a dolu…. ) Samotnou žádost posílá Váš diabetolog.

Pokud žádost bude zamítnuta je možné si senzory koupit na vlastní úhradu:

Freestyle Libre

můžete rovnou koupit na stránkách lekarna.cz

ceny: 

Čtečka 1575.- na 4 roky, může být nahrazena i mobilním telefonem -  pokud Vám jde nainstalovat aplikace LibreLink

Senzory -  1kus vydrží na 14 dní

Senzor Freestyle Libre 1  - 1576,-

Senzor Freestyle Libre 2  - 1734.-

Senzory typu CGM 

U CGM je nutné vystavit poukaz u diabetologa. Lékař v poukazu zaškrtne hradí pacient. Dle zvoleného typu senzoru a podle toho zda je jako přijímač využíván mobilní telefon nebo  speciální přijímač se ceny na rok mohou pohybovat mezi 45000 až 6000 tisíci za rok.

poznámka redakce:

omlouváme se za pozdní zprostředkování odpovědi

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

85 dotazů

  • Dotaz

    Když milukometr říká v limitu co to znamená

    Odpověď

    Milý Pavle, glukometrů se v ČR prodává asi 20 druhů. Každý se snaží něčím vyniknout a většinou jde o doplňkové informace, které se týkají paměti přístroje, souhrnného zpracování dat nebo posuzování jednotlivých výsledků.

    Glukometry jsou určeny pro měření hladiny krevního cukru u osob s diabetem. Nejsou určeny k posuzování normálních výsledků nebo hodnot blízko normy u osob, které diabetes nemají nebo o tom dosud nevědí. To proto, že přístroje mají určitou přípustnou odchylku, která může činit až 1 mmol/l, což běžně není nijak významné, ale dovede to uvést ve zmatek zdravou osobu, která by třeba při laboratorním měření měla hodnotu 5,4 mmol/l (zcela v normě), ale přístroj by ukázal třeba 6,2 mmol/l, což už je hodnota zvýšená.

    Proto si myslím, že pojem „v limitu“ znamená limit, který si pacient sám stanovil nebo mu ho nastavil či doporučil nastavit lékař. Tento limit je ale individuální, a tak si myslím, že byste si jej mohl sám natavit na přístroji. Ten jde potom zpravidla připojit k počítači či k telefonu a ukáže vám souhrnné hodnocení. Může to být např. procento hodnot, které byly ve stanoveném limitu.

    Pro vás je ale zásadní znát naměřenou hodnotu a rozumět tomu, co to znamená. Velmi záleží na tom, jaký typ diabetu máte, jak jste léčen a jak aktivně jste schopen si léčbu diabetu řídit.

    Normální hodnota glykémie na lačno u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l, ale u diabetika bych byl spokojen s hodnotami do 7 mmol/l.

    Po jídle glykémie stoupá a pokud možno by za 2 hod. po jídle u diabetika neměla překročit 10 mmol/l.

    Občas se stane, že hodnota je vyšší, ale většina hodnot by měla být „do tohoto limitu“.

    Prostudujte si návod k použití či případně o vysvětlení pojmu „limit“ požádejte lékaře či sestru, kteří vám přístroj předepsali. Případně se podívejte na internetové stránky výrobce nebo přímo zatelefonujte na jejich české zastoupení.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lze se senzorem Free style libre absolvovat CT zubů? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    doporučujeme podívat se na odkaz:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-free-style-libre-ii-a-rentgen

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, Mám inzulín Apidra a pouzivam v pumpe Medtornic Minimed 780G. Poslednej dobe hlási pumpa každý deň, že kanýl upchatý a musím to výmenit všetko. Môže byť dôvod problému že Apidra nevhodná do pumpy?

    Odpověď

    Dobrý den,

    dle SPC (souhrnu údajů o přípravku) je možné apidru do inzulinových pump používat, ale to neznamená, že Vám nemůže častěji ucpávat kanyly. Rozhodně nic nedáte za to, když zkusíte výměnu inzulinu -  např. Novorapid nebo Humalog mají velice podobnou rychlost a délku působení -  takže by to nebyla jinak velká změna a viděl byste, jestli se něco změní. Lyumjev, případně Fiasp mají o něco rychlejší nástup účinku, u Lyumjevu je i působení o něco kratší. Fiasp není špatný, ale už jsem párkrát zažila, že také více ucpával kanyly, i když u spousty jedinců je bez problémů (tak tam nevím nakolik byste pomohl). Jinak je potřeba kontrolovat pečlivě místa vpichů, zda už tam nejsou změny podkoží, které by vstřebávání inzulinu ovlivnily.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved Dakujem

    Odpověď

    Dobrý den,

    o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.

    Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.

    Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr -  často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    takové aplikace určitě jsou.

    Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě

    insulin-sacharidový poměr,
    citlivost na inzulin
    a cílovou glykémii.

    Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" -  nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit  -  např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.

    Z hlavy mě teď napadl např. mySugr,  nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!