Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Problem s ledvinami?

Datum vložení dotazu: 27.04.2022

Ptá se: Hanka

Dotaz

Dobrý den, chce se zeptat muj známy zanedbáva lečbu na kontroly nechodí diabetes má asi 5 let a objevil se mu doma papírkem na moč to prvni políčko trošinku nazelenalo jakoby tenká čárka jedná se už o nefropatii hodnota 0,3/30 g/l dekuji za odpoved jde s tím ješte neco delat hrozne se o neho bojim.Hanka

Odpověď

Milá Hanko, tady je těžká pomoc. Z mého pohledu to vidím ze dvou důvodů:

 1. Váš přítel o sebe nedbá. Je ale přece jenom zvědavý, a tak si občas něco vyšetří sám a neví přesně, co.
 2. Vy mi udáváte nějaký výsledek, ale také si nezjistíte, jaké papírky váš přítel použil a jaké jsou jednotky.

Diabetici v moči nejčastěji vyšetřují přítomnost cukru. Řada testů se zbarvuje do zelena. Slabé zbarvení značí přítomnost cukru, která však není výrazná. Zpravidla to znamená, že pacienti mají hodnoty kolem 10 mmol/l, ale nikoliv o mnoho více. Neříká to ještě nic o přítomnosti nefropatie.

V moči si mohou pacienti také měřit přítomnost bílkoviny nebo konkrétně bílkoviny albuminu. V optimálním případě má být výsledek zcela negativní. Lehce pozitivní výsledek již může znamenat diabetické onemocnění ledvin v časnějším stádiu. Příčina ale může být klidně jen přechodná. Vy udáváte nejasný výsledek. Pokud by se jednalo o koncentraci 0,3 g/l, tak to je již jasný pozitivní výsledek na přítomnost bílkoviny. Pak tam máte uvedeno 30 g/l, čemuž nerozumím. To je hodnota extrémně vysoké a velmi nepravděpodobná.

Pokud jde o vaše obavy, tak je docela chápu. 

Jsou věci, kterým se člověk vyhnout nemůže, ale mnoha věcem se vyhnout může. Říká se, že každý je svého štěstí strůjce. Váš přítel by měl pochopit, že je to jeho zdraví a že před překážkami, které nám život klade, se nemá kličkovat nebo si zakrývat oči. O zdraví je třeba pečovat, jinak se pokazí.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

100 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, táta má dlouhodobě diabetes 2 a potíže související: vysoký krevní tlak, špatné oči, oteklé nohy, křečové žíly, modráky na nohách, třes rukou. Je obézní a životosprávu zanedbává, nařízenou dietu nedrží.. a pohyb moc nemá. Léky bere tyto: xultophy 1-1-1 akarboza mylan 100 mg 0-1-0 tamsulosin HCL sandoz prolong 0,4 mg 0-0-1 rosucard 10 mg 1-0-1 moxostad 0,3 mg 1/2-0-0 furon 40 mg 0-1-0 solifenacin G.L. Pharma 10 mg 1-0-0 triplixam 10-2,5-5 mg Glykemii má doma běžně 15–18. Je ještě nějaká možnost jak glykemie dostat pod kontrolu? Děkuji a nashledanou. Soňa

  Odpověď

  Milá Soňo, základem léčby diabetu je na prvním místě edukace pacienta. Dnes bude svatojánská noc a mohou s dít zázraky, ale jinak bez pomoci zázračné moci nedokážu nikoho na dálku přes e-mail a k tomu ještě zprostředkovaně přes dceru poučit a motivovat ke správné léčbě diabetu. Je to dost velká fuška pro léčebný tandem lékař-dietní sestra a trvá to většinou alespoň 2x 30 minut, ale potřeba je í více. A to musí ještě pacient řádně poslouchat, co se mu říká a měl by to dělat dobrovolně s myšlenkou na své zdraví.

  Takže posílám čarovný odkaz na naše stránky cukrovka.cz , a to např. 

  Léčba cukrovky 2. typu | cukrovka

  Rozlišení diet dle množství sacharidů ve stravě | cukrovka

  Inzulin a inzulinová rezistence | cukrovka

  Chtělo by to ještě kouzlo, aby si to váš otec přečetl. Ale něco musíme také nechat na vás.

  Z výčtu léků, které uvádíte, je pouze Akarboza zaměřená přímo na diabetes. Je to pomocný lék, který zpomaluje vstřebávání sacharidů ve střevě.

  K základním lékům patří alespoň metformin, ale jsou-li hodnoty opravdu vysoké, bude možná vhodná i nějaká kombinace..

  Kromě té edukace je zejména důležité dodržovat správnou dietu s omezeným obsahem sacharidů. To opravdu vyžaduje poučení, aby tomu pacient rozuměl a byl ochoten to dodržovat. Není to ve skutečnosti nic světoborného, prostě jde zejména o to vědět, co člověk jí, a snažit se jíst méně.

  Na vaši otázku, zda je možné dostat glykémie po kontrolu, odpovídám jednoznačně ano. Ale bez ochoty pacienta to nejde. Tak ať kouzla působí, ale pro jistotu nechte také čarovat příslušného diabetologa nebo obvodního lékaře, po mailu to nezvládnu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. jsem 41let diabetik na práškách a poslední dobou mě trápí nepravidelné pálení na patě , mám i na ni zčervenalou kůži.Má neuropatii,beru prášky Dulsevia 30mg na noc a Gabanox 400mg1-0-.K tomu užívám leky na diabetes Stadamet 1-1-1,Oltar6mg 1-0-0,Pioglitazon Actavis 30mg 1-0-0,Jardiance 10mg. Hladini cukru mámstále mezi 8-10,diety moc nedržím.Co se týče pálení v patě je nepravidelné i v noci to cítím, přes den to nijak nevnímám. Můžete mi prosím poradit, zdali mám navštívit ortopeda , nebo je možné k použití nějaká mastička? Děkuji. Ladislav

  Odpověď

  Milý Ladislave, jak sám píšete, skoro jistě máte diabetickou polyneuropatii. Ta se při dlouhodobém trvání diabetu objevuje v určité míře prakticky u všech osob s diabetem. Kromě toho, že působí nepříjemné pocity až bolest nejčastěji na dolních končetinách, je navíc provázena porušenou citlivostí. Lidé často špatně vnímají třeba dotek nebo tlak na nohách, zejména v botách. Snadno se tak může stát, že dojde k otlaku nebo poranění, které se při opakovaném tlaku nebo tření zhoršuje a může se stát příčinou vzniku syndromu diabetické nohy. Proto vám na prvním místě hned doporučuju, abyste nohy ukázal svému diabetologovi, který vám podle úvahy může poslat do podiatrické ambulance. Ujistěte se také, že zarudnutí není způsobeno tlakem boty nebo špatně navlečené ponožky či nevhodnou vložkou v botě. Tomu musíte rozhodně předejít.

  Neuropatie se ovšem rozvíjí léta a nijak snadno neustupuje.  Preventivně funguje dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu, který u vás v současné době rozhodně není v pořádku. Zlepšení je určitě na místě. Zejména vám při vaší nadváze doporučuju jíst méně a snížit množství sacharidů.

  Léky Gabanox a Dulsevia tlumí nepříjemné pocity při polyneuropatii, ale jinak nijak léčebně nepůsobí. Pokud jste to napsal správně, Gabanox berete jen ráno. Já bych vám spíš doporučoval jej brát naopak večer, protože večer máte obtíže. Případně ještě lépe působí lék Lyrica, třeba 150 mg večer (ale už nekombinovat s Gabanoxem, který je ze stejné skupiny léků).

  Ještě tedy zopakuji doporučení:

  Nechejte si prohlédnout nohy co nejdříve, aby se vyloučilo riziko vzniku diabetické nohy.

  Opatřete si vhodnou obuv pro pacienty s diabetem. Je na ně dokonce v podobných případech příspěvek. Ujistěte se, že v botě nedochází k žádnému poranění či zbytečnému tlaku či tření.

  Zlepšete svoje vyrovnání diabetu, a to na prvním místě dietou. Měřte si více glykémie a snažte se nepřekračovat hodnoty nad 8 mmol/l.

  Buď hned nebo po vyloučení syndromu diabetické nohy se objednejte do specializované podiatrické ambulance. Tam vám posoudí, zda je vaše obuv vhodná a pořádně vás poučí, jak o nohy pečovat.

  Ortoped by byl vhodný pouze tehdy, pokud by příčina vašich obtíží byla jiná, nebo kdyby byla potřebná nějaká korekční operace na noze. Tak tomu ale podle všeho není. Mastička také nepomůže. Na druhé straně, promašťování plosky a nártů vhodnou mastí či pleťovým mlékem je velmi vhodné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné získat nějaký lék, který nehradí zdravotní pojišťovny a dokoupit?

  Odpověď

  Milý Miroslave, na infikovanou diabetickou nohu žádný zázračný lék neexistuje. Postupuje se podle 4 základních principů, které by všechny ve vašem případě měly být kvalitně využity:

  1. Očistit ránu kompletně od mrtvé tkáně (zpočátku se to dělá denně)

  2. Ověřit, zda je zbylá dosud nepostižená tkáň zásobena krví: většinou je nutná angiografie (rentgenové zobrazení cév na noze s použitím kontrastní látky). Pokud je to jakkoliv možné, usiluje se o zlepšení prokrvení. K tomu může sloužit výkon na tepnách během radiologického zobrazování ("roztahování tepny" nebo případně chirurgicky tzv. by-pass). To by se mělo udělat co nejdříve. Pokud jsou tepny uzavřené, není naděje na zhojení a je lepší nevyživovanou část odstranit.

  3. Odlehčení nohy - nechodit na postiženou nohu, nepůsobit na postižené místo tlakem, a to až do doby zahojení

  4. Antibiotická léčba podle citlivosti mikrobů, většinou do žíly v infúzích a poměrně dlouho

  Všechny tyto postupy pojišťovna hradí. Jen je nutné je provádět hned a kvalitně a nečekat, až se infekce posune do vyšších míst. Pak se už jedná o život ohrožující stav a pomůže jen vyšší amputace. Takže vám doporučuji, abyste tyto 4 body v klidu a bez naléhání prodiskutoval se svým ošetřujícím lékařem. Dále je potřeba, abyste přitom měl dobře vyrovnaný diabetes. Někdy je potřeba, abyste byl k provedení vyšetření a případnému ošetření tepen převezen na specializované pracoviště, kde k tomu mají potřebné vybavení a tým specialistů.

  Poznámka redakce

  podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/dil-ctvrty-lecba

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím mohu krom ustálení diabetu udělat ještě něco pro zpomalení postupu této nemoci a jak probíhá výzkum ? Vladimír

  Odpověď

  Milý Vladimíre,

  Z dlouhodobého pohledu je dobrá kontrola diabetu nejlepší prevencí diabetické retinopatie. Téměř nikdy není úplně pozdě nastolit dobré vyrovnání, nicméně velmi záleží na tom, jak byl diabetes léčen v celém průběhu onemocnění v minulosti. Se zlepšujícími se možnostmi léčby diabetu se také zpřísňují požadavky na dobré vyrovnání. Cíle vyrovnání diabetu se stanoví individuálně s ohledem na to, čeho je pacient schopen reálně dosáhnout a zda existují rizika závažných hypoglykémií  při snižujících se hodnotách glykovaného hemoglobinu. Obecně se považuje za velmi dobré vyrovnání, pokud je glykovaný hemoglobin 47 mmol/mol či nižší, aniž by pacient měl závažnější hypoglykemické stavy.

  Dalším důležitými preventivními faktory jsou normální krevní tlak (120/80, maximálně 130/90) a hodnoty krevních lipidů blízko normě.

  Kromě toho ale existují dnes účinné preventivní oftalmologické postupy, které mohou zpomalovat zhoršování očního nálezu nebo mohou vést ke zlepšení. Jejich použití ale závisí na konkrétním druhu poškození a na rychlostí zhoršování a jejich použití řídí specializovaný oftalmolog. Jedná se o laserovou fotokoagulaci, použití různých léků, které se aplikují do sklivce (kortikosteroidy, protilátky tlumící neorganizovaný růst nových cév) a dále o specializované oftalmologické zákroky, jako jsou např. kryokoagulace, vitrektomie aj.

  Různé celkově podávané léky či doplňky výživy nejsou příliš účinné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Píši jako zoufalá manželka muže který hodně trpí. Vše začalo před několika lety, kdy mu byla diagnostikována cukrovka. Bohužel tuto skutečnost nepřijal a i přes veškeré moje prosby i hádky, léčbu nedodržoval. Bylo to i trochu lékařkou, která nic pořádně nevysvětlila. Samozřejmě se problémy zvyšovaly až konečně pochopil že je léčba nevyhnutelná. Našli jsme tedy jinou lékařku na doporučení. V Lednu tohoto roku začal tedy chodit na diabetologii. Když jsme tam začali docházet, výsledky byly opravdu velmi špatné. Během roku až roku a půl zhubl 40kg a měl problém udržet v sobě jídlo. Trpěl průjmy. Dále již trpěl velkými bolestmi zad, nohou a pálením kůže. V Únoru tohoto roku jsme byly na neurologii. Tam manžel dostal lék Grimodin. První týden to vypadalo, že lék bude skvělý. Bohužel pak se veškeré problémy začaly vracet. Každý týden jsem na neurologii volala, připadala jsem si jako že obtěžuji a paní doktorka zvyšovala dávku. Nakonec se manžel dostal na dávku 3x2 tablety. Bohužel má pocit, že problémy jsou horší než v Únoru. Někdy jsou bolesti tak velké, že opravdu již nevím jak bych mu mohla pomoci. Dostal ještě prášky na bolest Doreta. Při poslední návštěvě neurologie, kterou jsem si vyprosila dříve než byla plánovaná, dostal ještě lék Amitriptyn. První tři dny jeden prášek poté dva večer. Zřejmě po těchto se stav opět zhoršil a to tím, že dle jeho slov se cítí jako zfetovaný. Pálení je prý stále a vlastně bez přestání. Na problémy s průjmem dostal Panzytrat který zabral. Z bolestí a pálení kůže je již velmi vyčerpaný a v horších dnech nemá ani chuť k jídlu což zřejmě není dobré ohledně cukrovky. Píchá si inzulín dlouhodobý i krátkodobý. Už nevím co dělat, kam se obrátit. Přestávám tuto situaci zvládat. Manžel je hrozně vyčerpaný a někdy opravdu až brečí bolestí. Moc prosím o radu, jsem zoufalá. Děkuji Jarka

  Odpověď

  Milá Jaroslavo,

  Z vašeho líčení jsem přesvědčen, že váš muž má diabetes 1. typu, který dostal asi ve 45 letech. Váží nyní ale 62 kg, a to zhubnul o 40 kg. Při výšce 164 cm musel být tedy původně velmi obézní, což bývá častější u diabetu 2. typu. Nicméně ztráta 40 kg živé váhy během krátké doby svědčí již o pěkném ignorování  zdravotního stavu.

  Podle vašeho líčení má váš muž nejspíše pokročilou diabetickou polyneuropatii, která se vyvinula v důsledku nedobře léčeného diabetu v průběhu několika posledních let. Při ní mohou vzniknout i zažívací problémy, protože i žaludek a střeva jsou řízeny nervovým systémem.

  Na diabetickou polyneuropatii neexistují žádné konkrétní léky, které by ji léčily. Základem léčby je dobře vyrovnaný diabetes. Neurologické vyšetření bylo pro vašeho muže důležité zejména proto, aby se vyloučily jiné možné příčiny nervových obtíží, které by případně šly léčit jinak.

  Při nevyrovnaném diabetu dochází postupně k poškozování nervové soustavy v těle. Podobně ale bývá často poškozována oční sítnice a vyvíjejí se i jiné komplikace diabetu, které se pak obtíže upravují.

  Vzhledem k tomu, že diabetes netrvá ještě tak dlouho (alespoň rozpoznaný), je možné, že v případě zásadní změny ve vyrovnání diabetu se nervové obtíže postupně upraví a zmírní. Většinou to trvá alespoň půl roku. A i potom je nutné o diabetes řádně dbát. Pacienti potřebují podrobné poučení a zaškolení, případně pomoc při motivaci. Jinak ale každodenní péči o diabetes neprovádí ani lékař, ani sestra, ani manželka – ale pacient sám. Je jenom nutné ho to naučit, on o to musí stát a musí se snažit. Když to pak dělá dobře, daří se mu dlouhodobě skoro stejně dobře jako zdravým osobám, i když mu to dá více práce.

  V současné době je vhodná podrobná edukace, navržení vhodného způsobu léčby diabetu a jeho kontroly a naučení, jak si správně monitorovat glykémie a podle toho podávat inzulín. Existuje mnoho vynikajících technických pomůcek, a proto pokud se pacient snaží, zpravidla vede normální život jako ostatní. Podle současného stav jak to líčíte by asi byla vhodná hospitalizace na nějakém diabetologickém pracovišti, kde by proběhlo nastavení léčby a základní zaučení.

  Léky, které se při diabetické polyneuropatii používají, poruchu neléčí, ale zmírňují příznaky. Tak působí např. Grimodin i Amitriptylin, což je látka, která se jinak používá jako antidepresivum. Při vysokých dávkách se po nich může skutečně cítit jako zfetovaný. Pacienti, kteří o sebe nedbají a neuropatie pokračuje, vyžadují často řadu léků proti bolesti, na které postupně vzniká návyk (to nejsou dva uvedené léky) a celá situace, hlavně společensky, se postupně zhoršuje. Proto je nutné situaci pochopit, uvědomit si, že převážná část úkolů je v rukách pacienta samotného, a ne se tomu všemu podvolit. Pro manželku je to pak situace opravdu těžká, ne vždy to vydrží, když se manžel není ochoten postarat o sebe sám.

  Co tedy navrhuji: krátkou hospitalizaci na interním oddělení, kde je zajištěná dobrá diabetologická péče a jsou tam dostupní edukační pracovníci. Zde by měla být nastavena vhodná léčba inzulínem, provedeno zaučení, měl by být zhodnocen neurologický nález k vyloučení jiných příčin obtíží a měla by být nastavena přiměřené léčba obtíží s přiměřenými dávkami léků. Doma by pak měla pokračovat odborná ambulantní edukace v diabetologii. Pacient by se měl také věnovat vhodné fyzické aktivitě, cvičit, hodně se hýbat. Někdy je vhodná i podpora psychologa. Nutné je také oční sledování a zkontrolování funkce ledvin, správná kontrola krevního tlaku a hladin krevních lipidů.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!