Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

ovlivňuje stres výši glukózy

Datum vložení dotazu: 22.07.2018

Ptá se: Jitka

Dotaz

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné, aby výši glukózy v těle ovlivnil stres i při testu OGTT? Byla mi naměřena glukóza na lačno 6 mmol/l, následně jsem byla odeslána lékařkou na OGTT a hodnoty byly glukóza v plazmě nalačno 5,19, 1h. po zátěži 11,21 a 2h. po zátěži 12,19 mmol/l. Ketolátky a glukóza v moči 0. HbA1c mi nedělala. Jsem z lékařů výrazně anxiosní a dle kardiologa mám syndrom bílého pláště, proto jsem si pořídila glukoměr do domácího prostředí, kde mám hodnoty glukózy na lačno max. 4,6 a po jídle max. 6,6 mmol/l. Musím přiznat, že 3 týdny držím dietu a více se pohybuji, ale praktická lékařka mi rovnou nasadila lék GLUCOPHAGE XR 500MG, o dietě nechtěla vůbec slyšet, mám BMI 28.52 a za tři týdny jsem touto dietou již zhubla 3 kg. Bojím se, abych při užívání těcho léků, současně s dietou a zvýšenou tělesnou aktivitou neměla hypoglykémii. Děkuji za odpověď.
věk: 44 let

Odpověď

Milá Jitko, na otázku, zda stres ovlivňuje hladinu krevního cukru, nejsem schopen jednoznačně odpovědět. Většina pacientů si rozhodně myslí, že ano a zdůvodňují tím často svoje nevyhovující výsledky. Rovněž lékaři to připouštějí. Při skutečném stresu se uvolňují stresové hormony, mezi něž patří zejména adrenalin a také kortizol, a ty oba glykémii krátkodobě zvyšují. Je to v podstatě příprava organismu ně nějakou akci, boj nebo útěk. A k tomu se přísun glukózy do tkáně hodí.

V praxi ale se takový stres u lékaře (alespoň doufám) vyskytuje jen výjimečně. A pokud se vyskytuje, tak se jedná většinou o osoby dlouhodobě vystresované a tedy výmluva na stres samotný není dostatečná omluva. Jejich stresu je nutné uzpůsobit i léčbu, a pokud tedy jsou hodnoty glykémie vysoké, je třeba je nějakým způsobem snižovat.

Z výsledků, které jste mi sdělila, jasně plyne, že diagnózu diabetu máte. Nejedná se ale o těžkou poruchu, přechod mezi porušenou glukózovou tolerancí a zjevným diabetem je plynulý. Pokud držíte dietu a dostatečně se pohybujete, máte hodnoty blízko normě. Když jste vystavena zátěži, kterou přestavuje orální glukózový toleranční test, přítomnost diabetu se odhalí.

Myslím, že vaše paní doktorka postupuje správně. Na prvním místě je ale důležitá dieta s omezením jak celkových kalorií, tak celkových sacharidů a velmi vhodný je pravidelný pohyb. Další zlepšení ale pomůže navodit Glucophage (metformin). Ten má řadu pozitivních účinků na diabetes, zejména snižuje zbytečné uvolňování glukózy na lačno, často během noci. Metformin zejména zlepšuje účinnost inzulínu. Nezvyšuje inzulínovou sekreci nebo ji dokonce trochu tlumí tím, že snižuje glykémii (takže nadměrná sekrece inzulínu není potřebná). Nepůsobí tedy hypoglykémii. Je to lék bezpečný, velmi dobře ozkoušený. Mezi jeho častější nežádoucí účinky patří u někoho snížená chuť k jídlu. To je ale u diabetiků vlastně žádoucí účinek, pokud to není příliš výrazné.

Vy nejste obézní, ale dodržování diety určitě vyrovnání diabetu zlepší. To, že jste si pořídila glukometr, velmi chválím. Znalost glykémií je základní předpoklad toho, abyste si sama ověřila efekt diety a pohybu a zlepší vám to motivaci. Klidně si sama vyzkoušejte, zda vám tréma z lékařské kontroly glykémií zvýší. Změřte si sama glykémii před návštěvou lékaře a potom ještě těsně před ní, obojí na lačno. Myslím, že se to příliš měnit nebude, rozdíly o 0,5 mmol/l bych nebral příliš vážně.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

902 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, můj syn měl ráno ve 4 :00 hypoklikemii 2,7 dala jsem mu šťávu a ráno před snídaní v 8:00 měl patnáct dnes po obědě měl 2,7 před půl hodinou jsem syna zméřila a měl 4,9 kolik prosím vás kolik inzulínu mu mám píchnout Dekuji Hana

    Odpověď

    Milá Hano, je prakticky nemožné dát vám doporučení, pokud případ vašeho syna podrobněji neznám. Navíc nevím, zda demografické údaje se týkají syna (to by znamenalo, že je dospělý) anebo vás jako matky, což zas není příliš informativní.

    Je opravdu nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem, který to s vámi podrobně probere. U každé hypoglykémie je potřeba posoudit, proč k ní došlo a jak jí bylo možné zabránit. Kromě toho je nutné zjistit, zda se hypoglykémie opakují přibližné v podobných časových obdobích. Cílem totiž není jen „zaléčit“ aktuální hypoglykémii, ale především poučit se a předejít jejímu opakovaná ní, ať již úpravou dávek inzulínu nebo zařazením nějakého jídla či zvýšení dávky sacharidů v určité denní době.

    V každém případě je velmi přínosné užívat senzor glykémií, který syna a případně i vás může včas upozornit, že hypoglykémie hrozí, a to ještě v době, kdy jí lze zabránit. Nevím, zda váš syn senzor užívá, ale rozhodně by měl.

    Stává se velmi často, že po hypoglykémii dostane člověk velký hlad a spořádá více sacharidů, než by stačilo na úpravu glykémie. Většinou by stačilo jen malé množství sacharidů, např. 20 g v podobě sladkého nápoje. Když se vezme více, často následuje hyperglykémie. Tu se pak člověk snaží zkorigovat a může se tak dostat znovu do hypoglykémie a vše se opakuje dokola. Tomu je třeba předejít.

    Má-li syn tedy hypoglykémie častěji, je pravděpodobné upravit dávku inzulínu, která hypoglykémii předcházela. Pokud k tomu dochází brzy k ránu, asi je příliš vysoká dávka nočního inzulínu. To ale opravdu musíte bod po bodu probrat s vaším lékařem a teď opravdu nevím, zda s dětským diabetologem či diabetologem pro dospělé.

    Kromě toho je dobré si pro případ hypoglykémie připravit malou dávku rychle působících sacharidů, např. 200 ml džusu. Po vypití je třeba chvíli počkat, až se hodnoty upraví a teprve pokud k tomu opravdu nedochází ani po 20 minutách, tak přidat další.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam podezreni na inzulinovou rezistenci. Nechala sem si udelat testy. Vysledky posilam v priloze. Prosim muzete mi rici, jestli jsou vysledky v poradku? Nebo jestli je tam neco špatně? Dekuji J. 

    Odpověď

    dobrý den

    hladinu inzulínu nalačno i hladiny glykémie máte v normě. O inzulínovou resistenci ani o cukrovku se podle těchto testů nejedná

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Tresibu jsem omilem Pichla ráno místo večer

    Odpověď

    Nedělejte nic a pokračujte dále už správně. Tresiba působí velmi pomalu.

    Poznámka redakce:

    podobné dotazy 

    https://www.cukrovka.cz/poradna/nocni-inzulin-tresiba

    https://www.cukrovka.cz/poradna/omylem-pichnuty-nocni-inzulin-namisto-denniho

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě co se může stát zdravému člověku když si aplikuje 20 jednotek rychlého inzulínu. Za předpokladu že je to muž 30 let, 68kg a 180 cm. Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den,

    hodně bude záležet na tom jestli je jedinec nalačno, snědl něco hodně sladkého i na celkovém stavu a to jak jeho tělo dokáže zareagovat na pokles hladinu cukru v krvi. 

    Rozhodně hrozí hypoglykémie a to velice závažná.

    Může dojít k poruše vědomí, i úmrtí.

    Nejcitlivější na těžkou hypoglykémii -  hlavně tu trvající delší dobu je mozek. Takže se může stát, že pacient těžkou hypoglykémii s poruchou vědomí přežije, ale při delším trvání může dojít k nezvratnému poškození části mozkových buněk a trvalé poruše např. kognitivních funkcí (vnímání, pozornosti, paměti, myšlení, rozhodování…).

    Výjimečně je inzulin podáván u nediabetiků v rámci speciálního endokrinologického testu, ale ten probíhá za hospitalizace pod specializovaným kontinuálním (nepřerušovaným) dozorem.

    Rozhodně by si pacient bez diabetu neměl píchat inzulin !!!!

    I pacient s diabetem by si měl píchat inzulin jen podle doporučení lékaře a ne každý pacient s diabetem má mít inzulin !!!!

    Pokud máte vy, nebo někdo ve Vašem okolí sebevražedné myšlenky, nebo dochází k píchání inzulinu u zdravého jedince, je potřeba vyhledat pomoc.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem absolvoval oGTT na doporučení lékaře (zvýšená glykemie na lačno). Výsledky : Název vyšetření Výsledek Jednotka Hodnocení Ref. meze Diabetologie oGTT G_Glukóza 0 min (na lačno) 5,54 mmol/l | |*| | 3,50 - 5,60 G_Glukóza 120 min (2 hod) 4,36 mmol/l | |*| | 3,50 - 7,70 Fyziologický oGTT. Krátce po vyšetření se mně udělalo nevolno (studený pot, pocit na omdlení) naměřil jsem si glykemii 3,4. Pravidelně mám po snídani nižžší glykemii než na lačno, tu mám delší dobu v intervalu 5,4 - 5,8. Krevní tlak mírně nižší (průměrně 110/75), lipidy velmi dobré, 174 výška, 75 váha, věk 62, denně sportuji a jsem na nízkosacharidové dietě. Je v pořádku vyšší glykemie na lačno ? Subjektivně se cítím dobře. Předem moc děkuji ! Mirek

    Odpověď

    Hodnoty glykémie během testu oGTT byla v normě, o cukrovku se aktuálně nejedná. Pokud jste měl v minulosti lehce vyšší nalačno, říkáme tomu porušená glukozová tolerance. Je důležité držet dietu racionální, snažit se hýbat a držet váhu. To proto, aby se stav nezhoršil do cukrovky. Je vidět, že se Vám to daří.

    To, že Vám po vyšetření oGTT klesl cukru až do hypoglykémie někdy vidíme. Je to známka toho, že slinivka reagovala přehnaně na vyšší zátěž glukózou. Stav není nebezpečný. Je tak trochu důkazem toho, že je důležité hlídat racionální stravu, přijímat jen málo tzv volných cukrů (sladkosti), které vedou ke většímu uvolňování inzulínu a kolísání glykémie. 

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!