Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

omylem píchnutý noční inzulin namísto denního

Datum vložení dotazu: 04.01.2020

Ptá se: Hana

Dotaz

Chtela bych se prosim zeptat, zda nema nekdo zkusenost s pichnutim nocniho inzulinu (dokonce 2x) namisto denniho. Dedecek si spletl pera a rano a dopoledne si pichl nocni inzulin. Ma davky denni 20, 22, 20 a nocni 15. Pichl si tedy 20 a 22 jednotek nocniho inzulinu. Mame obavu z hypoglykemie. Hana
věk: 83 let

Odpověď

Milá Hano, na to nelze odpovědět jinak, že že je nutné alespoň 24 hod. častěji měřit glykémie.

Váš dědeček má ale poměrně vysoké dávky toho rychlého inzulínu, což svědčí pro poměrně malou citlivost vůči jeho působení. Myslím, že zatím by stačilo vynechat ten rychlý inzulín a sledovat, jak se glykémie vyvíjejí. Pokud budou zvýšené, mohl by si přidat malou dávku toho rychlého (třeba 8 j.), ale jinak je možné rychlý inzulín po dobu 24 hod. zcela vynechat.

Doporučuji posoudit, do jaké míry váš dědeček dávkování inzulínu bude nadále zvládat. Pomoci by mohlo zjednodušení inzulínové léčby (za cenu určitého kompromisu), ale obecně je velmi dobré dávky zapisovat vždy po podání, aby byla menší šance, že to splete či zapomene. Dále by mohla být vhodná vaše asistence, případně využití služeb domácí péče.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

696 dotazů

  • Dotaz

    Jsem alergik,nemohu najit vhodny lek,nyni Galvus a Glukoface xr.50 mg rano a 50 vecer.500 Glukoface rano a vecer. Ranni glykemie 10 az 11.

    Odpověď

    Dobrý den

    bohužel bez znalosti dalších laboratorních výsledků nemohu poskytnout zcela přesnou odpověď. Jisté je, že Vaše hladina cukru není dobrá.

    Zde moje doporučení: 1. dieta a snaha o redukci alespoň 8-10 kg, pohyb ideálně 3x týdně hodinu procházka

    2. Glucophage můžete zvýšit na 1 g ráno a 1 g večer, nicméně možná má Váš lékař nějaký důvod pro Vaši dávku. Zvyšovat totiž nelze např. při onemocnění ledvin.

    3. Galvus lze zaměnit za účinnější léky. Některé pojišťovna hradí v plné výši, některé ne. Například lék Rybelsus či Ozempic. Mohou Vám pomoci s hubnutím. Jsou i jiné léky, které mohou účinně snížit hladinu cukru např. tzv glifloziny (léky, které uvolňují cukr do moči) nebo třeba i inzulín, který nemá vedlejší účinky, je dobře snášený

    Závěrem: rozhodnout o konkrétním způsobu léčby lze jen po zvážení řady proměnných, které lékař bere v úvahu. Proto Vám doporučuji změnu léčby probrat s Vaším lékařem na kontrole

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru Rybelsus, nejnižší dávku 3 mg. Efekt vidím, ranní glykemie se pohybuje okolo 7. Trpím ale nevolností. Dá se to nějak ovlivnit? Vladimíra

    Odpověď

    Milá Vladimíro, mírná nevolnost při pomyšlení na jídlo patří tak trochu k žádoucímu efektu tohoto léku, protože toto pomáhá hubnutí a zlepšuje vyrovnání a zpravidla se postupně samo urovná. Také proto se začíná nejprve nízkou dávkou, která se teprve později zvyšuje.

    Já vám tedy doporučuji jíst opravdu méně a spíše lehkou stravu. Jen výjimečně je nevolnost důvodem k přerušení léčby. Zkuste to tedy nějakou dobu vydržet, jezte dietně a buďte trpělivá. Kdyby to bylo opravdu hodně, tak by se případně léčba musela ukončit, ale byla by to škoda.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívala jsem Gluceu s léky Tesefort 80/5, Betaloc 100 mg, Depakinem 250 mg 2x denně. Ztratila jsem chuť na jakékoliv jídlo a potřeba jídla byla pouze 1x denně. Užívala jsem dle návodu. Vysadila jsem a ještě po 2 měsících je moje chuť stále O. Užívám i kolageny na klouby. Je možné, že je kontraindikace s užívanými léky? Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    Glucea je doplněk stravy, který obsahuje extrakt z morušovníku bílého a gymnemy lesní obohacený o zinek, chrom a aminokyselinu arginin. Léčivé přípravky TEZEFORT, BETALOC a DEPAKIN CHRONO by podlé mých znalostí neměly s látkami obsaženými v doplňku stravy Glucea interagovat. Je však známo, že látky obsažené v gymnemě lesní vedou ke snížení chuti k jídlu, zejména sladkému a nemusí se přitom jednat o zákusky, protože sníženích chuti zahrnovala v klinických studiích jogurty, banány a pečivo. Vedle toho gynmnema lesní zpomaluje vyprazdňování žaludku a má vliv na vyplavování insulinu do krve. To všechno může způsobit snížení apetitu. Délka trvání je však pro mě zarážející a neumím si jí vysvětlit. K Vaší otázce uvádím, že se nejedná o kontraindikaci, ale nežádoucí účinek, který lze považovat za očekávaný, jeho délka je však překvapivě dlouhá a neočekávaná. Léky, které užíváte vzájemně neinteragují a lze je užívat bezpečně najednou.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,před dvěma lety jsem po nehodě zůstala na vozíku.Inzulin Tresiba již 3/4 roku nefunguje.Uzivam ještě Stadamet.Ted mi lékařka předepsala Novapio ale cukr je stále vysoký.Jsem řízená výživovou poradkyní a zhubla jsem 7 kg ale hodnoty stále neklesají.Merim 170cm vážím 75kg.Je možné že po desetiletém užívání Tresiby přestává fungovat?Děkuji.

    Odpověď

    Dobrý den  

    inzulín Tresiba účinnost neztrácí. Spíše je možné, že se Vám zhoršuje citlivost těla na inzulín, což vzhledem k tomu, že jste na vozíku, je možné.

    Také je důležité, zda máte správně natitrovanou dávku Tresiby. Nepíšete kolik jednotek aplikujete. Obvykle dáváme takovou dávku, aby hladina cukru byla nalačno kolem 6 mmol/l, přičemž pro Vás je maximální dávka 40j . Můžete tedy zkusit sama navyšovat dávku po 2j týdně. Zkontrolujte rovněž, zda dodržujete zásady správné aplikace inzulínu, měníte pravidelně jehličky a místa vpichu.

    Lék  Novapio rovněž pomáhá snižovat cukr, funguje ale obvykle až po 4-6 týdnech a dávka by měla být minimálně 30 mg na den. Lék Stadamet nepíšete dávku, obvykle se snažíme užívat 1 g  2x denně. Ovšem za předpokladu že máte v pořádku laboratoř.

    Závěrem: zkuste probrat se svým lékařem, možnosti úpravy léků jak navrhuji. Pokud přes maximální dávky nebude cukr uspokojivý, lze přemýšlet o změně inzulínu.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes II typu a užívám Glucophage xr 1000mg 1-0-1 (+Ryzodeg odpoledne 38 jednotek a Trulicity 1xtýdně), nyní mi byla dignostikována primární biliární cholangitida, na kterou beru Ursosan forte 500mg na lačno 1-0-1,od rána do 14 hod mám malé porce ovoce a zeleniny, pozdní oběd mám až v 16 hod.Prosím o radu, jestli glucophage při onemocnění PBC můžu,protože se v příbalové informaci uvádí jako kontraindikace jaterní onemocnění,případně jaký metformin by byl vhodný. A také jaké časové rozestupy by měly být mezi oběma léky. Moc děkuji za odpověď. Dana

    Odpověď

    Vážená paní Dano, přeji dobrý den,

    zatím nemáme k dispozici výsledky cílené studie, která by se zabývala vlivem kyseliny ursodeoxycholové (URSOSAN) na osud metforminu (GLUCOPHAGE XR). Mohu tak vyvozovat důsledky na základě znalostí vlastností obou léků. Onemocnění primární biliární cholangitidou není důvodem pro snížení dávek metforminu nebo dokonce pro kontraindikaci podávání. Metformin se prakticky kompletně vylučuje močí a nedostatečnost jater, která je uváděna v příbalové informaci, není totéž jako primární biliární cholangitida. Ta je autoimunitním onemocněním, které pokud dobře reaguje na podávání kyseliny ursodeoxycholové nemá v podstatě vliv na funkci jater, který by vedl k úvahám o nemožnosti podávání metforminu, nebo o omezení jeho dávkování.

    Oba léky vzájemně pravděpodobně vůbec neinteragují, protože se jejich osud v organismu nikterak negativně nekříží. Z důvodu předběžné opatrnosti bych doporučoval odstup při jejich užívání v intervalu cca 2 hodiny, spíše kvůli gastrointestinální toleranci (nejprve URSOSAN a za cca 2 hodiny GLUCOPHAGE). Skutečnost, že užíváte Glucophage XR je dobrá zpráva, protože to je ten nejoptimálnější metformin z hlediska lékových interakcí, protože tím, jak se zpomaleně vstřebává, je podstatně méně citlivý na lékovou interakci.

    Držím palce, ať se Vám podaří zdravotní potíže překonat.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!