Poradna

omylem píchnutý noční inzulin namísto denního

Datum vložení dotazu: 04.01.2020

Ptá se: Hana

Dotaz

Chtela bych se prosim zeptat, zda nema nekdo zkusenost s pichnutim nocniho inzulinu (dokonce 2x) namisto denniho. Dedecek si spletl pera a rano a dopoledne si pichl nocni inzulin. Ma davky denni 20, 22, 20 a nocni 15. Pichl si tedy 20 a 22 jednotek nocniho inzulinu. Mame obavu z hypoglykemie. Hana

Odpověď

Milá Hano, na to nelze odpovědět jinak, že že je nutné alespoň 24 hod. častěji měřit glykémie.

Váš dědeček má ale poměrně vysoké dávky toho rychlého inzulínu, což svědčí pro poměrně malou citlivost vůči jeho působení. Myslím, že zatím by stačilo vynechat ten rychlý inzulín a sledovat, jak se glykémie vyvíjejí. Pokud budou zvýšené, mohl by si přidat malou dávku toho rychlého (třeba 8 j.), ale jinak je možné rychlý inzulín po dobu 24 hod. zcela vynechat.

Doporučuji posoudit, do jaké míry váš dědeček dávkování inzulínu bude nadále zvládat. Pomoci by mohlo zjednodušení inzulínové léčby (za cenu určitého kompromisu), ale obecně je velmi dobré dávky zapisovat vždy po podání, aby byla menší šance, že to splete či zapomene. Dále by mohla být vhodná vaše asistence, případně využití služeb domácí péče.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

155 dotazů

 • Dotaz

  Beru metformin, Fentanil naplasti, godasal, zoloft. Můžu brát Ozampic? Netikova Eva

  Odpověď

  Milá Evo, lék Ozempic můžete brát společně s uvedenými léky. Ozempic má ovšem určitá omezení z hlediska hrazení pojišťovnou. Ve vašem případě je podmínkou, že máte nedostatečně vyrovnaný diabetes, konkrétně glykovaný hemoglobin 60 mmol/mol a více. Je také nutné prokázat, že jeho nasazení povede ke zlepšenému vyrovnání diabetu.

  Nevím pochopitelně, z jakého důvodu berete Fentanyl náplasti. Tento lék ale může vyvolat závislost a má se proto používat opravdu jen ve zcela opodstatněných případech.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 59 let a s diabetem se léčím tabletami. Nejdříve jsem brala Soifor, pak mně to doktorka změnila na Janumet. Ten jsem musela vysadit, a napsala mi Glucophag 1000mg, který beru 2x denně. K tomu mi napsala injekce Trulicity 1,5mg 1x týdně. Vůbec mi po té lečbě není dobře. Změnu mám teprve týden. Děkuji Hanka

  Odpověď

  Milá Hanko,

  Na léčbu vašeho diabetu užíváte moderní léčbu, která má šanci vám pomoci nejen srovnat diabetes, ale také zhubnout. Kromě vašich léků ale jsou pochopitelně základem léčby diabetu nejméně ještě 3 další věci:

  Správně dodržovaná dieta, pokud možno nízkokalorická

  Dostatečný pohyb

  Edukace – tedy vysvětlení a pochopení problematiky a správná motivace.

  Právě ten poslední bod byl přinejmenším částečně opomenut, nebo vám unikl. Trulicity je totiž lék, který má více účinků na diabetes současně a pacienti by o tom měli být podrobně poučeni. Nejen, že stimuluje sekreci vašeho inzulínu, ale také snižuje pocit hladu vnímaný ve vaší hlavě. Lék také ovlivňuje pohyblivost vašeho zažívacího ústrojí, takže zpomaluje vstřebávání sacharidů a informuje mozek o tom, že máte ve střevě jídlo a už byste neměla víc jíst. Právě tento efekt souvisí s určitým, někdy i zpočátku silným pocitem nevolnosti. Před nasazením léčby o tom mají být pacienti poučeni.

  Právě tento pocit pomáhá pacientům držet dietu a zhubnout. Je to také důvod, proč se s léčbou začíná v menší dávce a teprve po několika týdnech se dávka zvyšuje. Nevolnost postupně většinou ustupuje a mírný stupeň většinou pacientům nevadí, protože jsou spíš rádi, že je mlsná nenutí tolik jíst. Jen spíše výjimečně lidé lék netolerují a léčba se musí ukončit. Většinou to je škoda, protože lék většinou opravdu pomáhá.

  Doporučuji vám tedy, abyste ještě vydržela a nespěchala se zvyšováním dávky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Dlouhodobý cukr 62, jak píšete, neboli také dlouhý cukr, či správně glykovaný hemoglobin má v praktickém životě pro většinu pacientů vyhovující hodnoty mezi 53 – 64 mmol/l. Doporučení České diabetologické společnosti jsou ale poměrně přísná. Podle nich by hladina glykovaného hemoglobinu neměla přesahovat 45 mmol/mol u pacientů bez vážnějších přidružených komplikací.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, leží mi v hlavě Metformin, který užívám u diabetu 1. typu. Nechápu proč? Všude jsem se dočetla, že se používá k diabetusu 2. typu. Mám ho brát dal? Neublíží mi to nějak? Beru ho ráno a večer 1000 mg k Novorapidu (na noc Levemir). Ivana

  Odpověď

  Milá Ivano, metformin je základní lék, který se používá v léčbě diabetu 2. typu. Zlepšuje účinek inzulínu u osob, kteří mají vůči inzulínu sníženou citlivost. Výjimečně se používá i u pacientů s diabetem 1. typu, u nichž předpokládáme také sníženou citlivost, respektive určitý souběh obou onemocnění. To bývá zejména u obézních osob.

  Často se stává, že určitá osoba má diabetes, který svým charakterem připomíná spíše diabetes 2. typu, a je podle toho také léčena. Časem u ní dochází k zániku beta buněk, které produkují inzulín, a tak se mění charakter diabetu, který pak připomíná spíše typ 1. Metformin se může ponechat, pokud je osoba obézní a potřebuje velké dávky inzulínu.

  Vy jste ale štíhlá a tak je pravděpodobné, že metformin nepotřebujete. Je to ale lék bezpečný, takže se určitě nic neděje, když jej užíváte. Poraďte se se svým diabetologem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Diabetes 1. typu. Týden aplikujeme na noc Tresibu (dříve Lantus) a každý den rapidně stoupne glykémie cca 3 hodiny po 2. večeři (před večeří Novorapid). Jaká může být příčina a řešení? Mockrát předem děkuji. S úctou Tomáš Parobek. PS. Pacient má 140 cm a 31 kg. Tomáš

  Odpověď

  Milý Tomáši, Tresiba je kvalitní a spolehlivý inzulín, ostatně podobně jako Lantus. Rozdíl je v tom, že Tresiba účinkuje mnohem déle. Lantus působí až 24 hod., ale většinou méně dlouho. Tresiba 36 hod. i déle a nemá žádné jasné maximum.

  Pokud se zahajuje léčba Tresibou, je nutné počítat s tím, že hladina bazálního inzulínu se ustálí tak asi za 4 dny od každé změny. První dávka se odhaduje, např. podle předchozí dávky Lantusu. Pokud je to zpočátku málo, je nejprve vhodné čekat aspoň 4 dny, protože inzulín se v těle postupně nakumuluje. Bude-li se zdát, že dávka po 4 dnech až týdnu nestačí, zvyšte dávkování. O kolik, to si netroufám navrhnout, aniž bych znal podrobnosti. Pak ale bude vhodné zase pár dní počkat, aby se vidělo, jak to funguje. Tresiba má působit rovnoměrněji a její účinek má jít lépe předvídat, s méně častými hypoglykémiemi. Tím ale nechci říci, že Lantus je špatný. Někdo jej ale potřebuje ve 2 denních dávkách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám 68 let, 8 let léčím tabletami diabet , mám velkou nadváhu, nyní lékařka předepsala lék Stadamet 850 mg a 1x týdně Trulicity 1,5mg v injekci, jedná se o léčbu založenou na působení GLP-1? Mohu i touto léčbou částečně snížit váhu a držet glykemii na uspokojivé výši? Marie

  Odpověď

  Milá Marie, je tomu tak. Trulicity nejen že zlepšuje působení inzulínu a podporuje jeho sekreci, ale navíc snižuje pocit hladu a napomáhá hubnutí. S metforminem (Stadamet) je to dobrá kombinace.

  Jen pokud máte větší nadváhu, rozhodně byste měla mít předepsanou redukční dietu. S Trulicity by mohlo být snazší ji dodržovat. Jedná se o léčbu poměrně drahou a určitě byste se na ní měla podílet hlavně vy svojí vytrvalostí a odhodláním. Stojí za to tedy mít vypracovaný dietní plán a ten dodržovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!