Poradna

OGTT - nevím, zda byl dodržen správný postup

Datum vložení dotazu: 28.07.2021

Ptá se: Miroslava

Dotaz

Dobry den, v pondeli jsem ve 25tt absolvovala test na tehotenskou cukrovku. 1. Mereni probehlo nejprve z kapilarni krve z prstu na glukometru, hodnota vysla 5,7 avsak mam svuj vlastni glukometr a 10minut predtim sem namerila cukr 4,1. Takze byla nabrana 1.zilni krev, podan roztok, 2.odber byl ovsem proveden nikoliv po 60, ale temer 80minutach, sestra na me zrejme zapomnela a nasledne nemohla najit zilu, vzhledem k tomu, ze jsem s sebou mela glukometr, monitorovala jsem si hladinu i behem doby v cekarne, zcela jiste tedy vim, ze 10minut pred tim, nez mi mel byt spravne po 60 minutach proveden odber, byla hodnota cukru 8,8. Treti odber probehl presne za 120minut od vypiti roztoku, hodnota na glukometru pred oberem ukazovala 6,6. Vysledky z zilni krve byly pak takoveto - lacna 4,7, odber po cca 80minutach 10,2 a odber po 120 minutach 6,1. V aute se mi nasledne udelalo silne nevolno, az mdlobam, polival me studeny pot, tras celeho tela, spatne videni, nastesti jsem mela doprovod a neridila. Pomohlo a z vypiti sladkeho dzusu a najedeni se. Pote, co mi lekar oznamil vysledky jsem najela na dietu a tehotenskou cukrovkou. Ranni hodnoty vzdy max.4,8 a mereni po jidle vzdy max.5,6. Stejne hodnoty, nekdy i nizsi jsem mela i bez diety, a to jeste v nedeli pred testem. Po 2 dnech diety jsem nicmene nucena se merit obcas i mezi jidly, pokud se mi hodnota glykemie dostane ke 4 zacinam pocitovat tras a slabost az ke zvraceni. Chci se proto zeptat, zda je mozne, ze byl test proveden, vzhledem k pozdejsimu 2. Naberu spatne a je mozne, ze jsou vysledky zkresleny. Dekuji za odpoved.
věk: 32 let výška: 168 cm váha: 60 kg těhotenství: 25. týden

Odpověď

Dobrý den Miroslavo, během OGTT by se měl dodržet správný postup včetně odběru po 60 a 120. minutě od vypití roztoku. Je tedy možné, že výsledky jsou zkreslené. Abychom ale mohli prohlásit, že GDM nemáte, musela byste OGTT znovu absolvovat. S pozdravem Anderlová
poznámka redakce:
Doporučené hodnoty krevního cukru pro léčbu těhotenské cukrovky jsou následující. Nalačno méně něž 5,1 mmol/l, přičemž na glukometru se tolerují hodnoty pod 5,3 mmol/l. Za hodinu po jídle pak méně než 7,8 mmol/l, pokud měříte za 2 hodiny, měla by glykémie klesnout pod 6,7 mmol/l

Poznámka Prof. Františka Saudka (IKEM):

Milá Miroslavo,

gestační diabetes je poměrně častá porucha. Protože zvýšená glykémie matky může mít nežádoucí vliv na vývoj plodu i na průběh porodu, provádí se u všech gravidních žen preventivní screening. Kritéria pro jeho hodnocení jsou ale přísnější než u ostatních osob. Z hlediska bezpečnosti pro dítě to je jistě dobře, ale na druhé straně to může být pro některé matky stresující.

Zcela souhlasím s paní doktorkou Anderlovou, že během OGTT by se měl dodržet správný postup včetně odběru po 60 a 120. minutě od vypití roztoku. Je tedy možné, že výsledky jsou zkreslené. Abychom ale mohli prohlásit, že gestační diabetes nemáte, musela byste OGTT znovu absolvovat. Z praktického hlediska si však myslím, že to není potřeba. Už několikrát vám byla zjištěna hodnota glykémie na lačno vyšší než 5,1 mmol/l na lačno, a to k diagnóze stačí. Na druhé straně máte hodnotu za 120 minut po vypití glukózy pod 8,5 mmol/l, a to jasně ukazuje, že se nejedná o žádnou závažnější formu. Bude také dobré, když si občas zkontrolujete glykémii na lačno a někdy i hodinu po jídle, abyste se ujistila, že se stav nijak nezhoršuje, jde o to, abyste zbytečně neměla glykémii zvýšenou. Osobní glukometr je k tomu vhodný, ale protože udáváte dosti rozdílné výsledky zjištěné vámi a v laboratoři, bylo by dobré glukometr pro jistotu otestovat. K tomu se používá kontrolní roztok, který ke konkrétnímu glukometru získáte v lékárně či zdravotnických potřebách. Hodnoty nemusejí být identické, ale nemají se příliš lišit – povolené rozmezí naleznete v příbalovém letáku k tomu onomu testovacímu roztoku.

Hypoglykémie se někdy vyskytují po ukončení glukózového tolerančního testu jako důsledek příliš velké stimulace sekrece inzulínu sladkým roztokem. Jako prevence podobných stavů po jídle je vhodné jíst méně a raději častěji a vyhýbat se sladkým jídlům nebo příliš velkému příjmu sacharidů najednou. Obojí byste ostatně stejně neměla dělat. Tak mnoho zdaru vám oběma!

Doporučené odkazy:

www.tehotenskacukrovka.cz., www.cukrovka.czwww.dobrycukr.cz

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

157 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, ve 26tt jsem byla na cukrovce, výsledek na lacno byl 5,1 .. byla jsem tedy pozvána do poradny, kde se sestřička podivovala, co tam vůbec dělám .. nicméně jsem dostala glukometr a 4 dny v týdnu jsem se měla měřit před hlavním jídlem a hodinu po .. za další dva týdny kontrola, měla jsem z 18 záznamů 3 nad 8,0, což sestra označila a ukázala MUDr .. ten mi v jedné větě řekl, ze jsem pro nej zdravá matka se zdravým dítětem, ale ze když se nebudu hlidat, tak me daji na inzulin a budu rodit jinde než chci .. nadále se tedy merim takto : 1. den hodinu po snídani ,2.den hodinu po obědě, 3.den hodinu po večeři a čtvrtý den před a hodinu po každém hlavním jídle .. zde mám hodnoty celkem dobré( par mám nad 7, ale většinou do 7).Dle MUDr a UTZ má miminko normální váhu. Přijde mi divne, ze se lacna ranní,kterou mám špatnou, skoro vůbec neřeší (kromě toho prvního a čtvrtého dne) a řeší se hodnoty za hodinu, které mám dobré = jsou v rozmezí, které je pro těhotné, čili je beru jako OK. Je to takto za vás v pořádku? Samozřejmě, ze chci zdravé miminko, nejsem MUDr , ale toto kontrolování opravdu nechápu …navíc se mému gynekologové vůbec nelíbí, ze nepribiram (32 tt a přibrala jsem 3kg) a ještě mám držet dietu.. moc děkuji za odpověď .. děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glykémie by se měly kontrolovat ráno nalačno a 1 hodinu po hlavních jídlech a to cca 3 x týdně. Záleží na tom, jestli jsou hodnoty v pořádku, pokud jsou vyšší tak i častěji. Důležité jsou všechny hodnoty, tedy i ty ranní.  1x měsíčně byste si měla dojít do laboratoře na odběry krve (glykovaný hemoglobin).  To, že nepřibíráte, nevadí. Je to tím, že jste omezila příjem rychlých sacharidů. Miminko si od Vás vezme co potřebuje. 

  S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, lecim se jiz nekolik let s diabetem a beru metformin 500. Ted jsem v 7tt a vsude jsou rozporuplne informace, zda je metformin v tehotenstvi v poradku, nebo ne. Muzete mi, prosim, poradit? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den, užívání metforminu v těhotenství je bezpečné. Bylo to prokázáno v řadě studiích. Ostatní perorální antidiabetika (léky na cukrovku) jsou v těhotenství zakázaná. Pokud léčba metfominem není dostačující, přidává se inzulín. S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, v těhotenství jsem měla problém hlavně s ranním cukrem, přes den jsem vůbec problém neměla, ani po večeři - hodnoty byli do 7, jen občas, když jsem se neudržela, jsem přestřelila ( třeba u kebabu). Rady doktorky moc nepomáhali - večerní procházka, dřívější večeře...nic nezabralo. Porod jsme přežili a cukrovka by měla zmizet, bohužel ne, ranní cukr mám stále vyšší, přes den můžu sníst cokoliv a nic. Jelikož mě čeká kontrolní test, zkusila jsem změřit ranní hodnoty a teď - když si změřím ranní hodnotu cca v 5 hodin ( 9 hodin od večeře) mám cukr 5 a nižší, když si ho změřím v 7 mám najednou 5,7 aniž bych cokoliv snědla a spíš v tom období něco dělám, a tak si říkám, že by měl spíš klesnout. Narazila jsem na to i v těhotenství, ale nijak jsem to neřešila. Netuším čím je to způsobeno, a nevím jak toto změnit. Dietu sice nedřžím, ale necpu se nějak kghrozně a denně najdu 6-10km s kočárkem - ranní a odpolední procházka. Podle tabulek mám nadváhu cca 20 kg, ale jsem aktivní a ani tak se mě ty kila nechtějí pustit. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  mimo těhotenství je norma ranní glykémie do 5,6. Její hodnota může být ovlivněna řadou vlivů - nedostatek spánku, večerní jídlo, hormony, stres, nadváha apod. Určitě si dojděte na kontrolní OGTT a podle výsledku kontaktujte diabetologii. A aby se u Vás nevyvinula cukrovka 2. typu, doporučuji: zhubnout, racionální stravu, dostatek pohybu 🙂. Pokud si už nevíte rady, kontaktuje nutriční poradnu, kde Vám poradí jak upravit jídelníček apod. 

  S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik věcí ohledně cukrovky v těhotenství. Byla jsem odeslána s výsledkem lačné glykémie 5,3 a pak 5,8 do Dia poradny. Tam mi byl naměřen glykovany hemoglobin 44. Což paní doktorku vyděsilo a označila to za možnou precukrovku. Nicméně při nastavení dietního režimu a zavedení druhé večeře mam ranní glykémie od 4,5 do 5,2 (před tím i 6,1). Tak mi sdělila, že to na léčbu nevidí. Během dne mám glykémie kolem 5,5-6, nejvyšší jsem měla 7,1 hodinu po obědě. Měla bych se bát, že se u mě rozvine cukrovka druhého typu? Nebo že už ji mám? Kolik je dobrá hodnota glykovaného hemoglobinu v těhotenství? A pak mám ještě jeden dotaz - ráno než jsem šla na odběr toho hemoglobinu, naměřila jsem si na lačno 5,1. Ale z žilní krve mu vyšel výsledek 5,9. To jsou domácí glukometry tak nepřesné, nebo čemu tuto odchylku přičíst? Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Parametr glykovaný hemoglobín používáme obvykle pro posouzení stavu dlouhodobé kompenzace diabetu. Vyjadřuje průměrnou hodnotu glykémií cca 3měsíce před odběrem. Za normální považujeme hodnoty do 38mmol/mol.

  Ale pozor, je nutno přihlédnout k následujícímu. Každé tělo je individuální,  spolehlivost testu díky této rozdílnosti kolísá v intervalu 3 až 5 mmol/mol HbA1c. To znamená že pokud máte hodnotu např 45 mmol/mol, můžete mít ve skutečnosti 40 ale také 50mmol/mol. Aby to nebylo tak jednoduché, je také nutno přihlédnout ke zvolené měřící technice. Zde v závislosti na přístroji je opět možnost rozdílu až 5 mmol/mol. Navíc v těhotenství mohou být výsledky zkresleny hormonálními změnami.

  Pro diagnózu cukrovky podle HbA1C máme následující doporučení HbA1C < 38 diabetes nepřítomen, HbA1C 38 až 48 hraniční hodnoty, HbA1C > 48 diagnóza diabetu

  Takže k vašemu dotazu. Pokud jste měla hodnotu HbA1C 44 mmol/mol naměřenou v ordinaci lékaře, nikoliv v laboratoři, je pravděpodobnost rozptylu +- 5 mmol/mol, takže se můžete pohybovat 39 ale také 49 mmol/mol.

  Nelze tedy z jednoho testu jednoznačně stanovit, zda se již jedná o tzv prediabetes.

  V průběhu těhotenství ale není potřeba pátrat po tom jestli to již je nebo není prediabetes. Pro Vás je důležité udržet normální hodnoty glykémie a k tomu vždy používáme glukometr. Léčbu v těhotenství pokud je nutná rovněž doporučujeme podle hodnot z glukometru nikoliv podle hladiny HbA1C.

  Odpověď na otázku zda-li se u vás již jedná o prediabetes, tedy hledejte až po šestinedělí, kdy se kontroluje metabolizmus cukru pomocí testu oGTT,  který Vám definitivně a přesně odpoví.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 26tt jsem byla na OGTT. Krev odebrána žilou. Hodnota před vypitím roztoku byla 4,99mmol/l. Po hodině od vypití roztoku byla hodnota 9,7mmol/l a za další hodinu činila 8,2mmol/l. Jedná se o hraniční cukrovku? Je možné že se v průběhu těhotenství zvýší hodnota cukru v krvi? Mám nějak upravit jídelníček? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, výsledky Vašeho testu jsou v pořádku. Dietu dodržovat nemusíte, ale v těhotenství byste se měla stravovat racionálně tj. dostatek ovoce a zeleniny, omezit sladké apod. 

  S pozdravem

  poznámka r edakce:

  omlouváme se za opožděnou odpověď

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!