Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Nutnost brát léky?

Datum vložení dotazu: 19.04.2021

Ptá se: Hana

Dotaz

Dobrý den. Jsem žena a je mi 59 let,vážím 78kg a měřím 166cm. Užívám Tritace Combi 5mg denně na tlak, Sortis 40mg denně nacholesterol a Diomax na žili. Teď mi lékařka řekla, že mám cukrovku a mám brát Stadamet 850mg denně. Naměřili mi hodnoty 6,2 nalačno a 46 dlouhodobý cukr. Je nutné brát už tet tyto léky, nebo nejprv skusit držet dietu bez léku na cukr. Nemám žádné příznaky cukrovky. Děkuji za odpověď. Hana
věk: 60 let výška: 166 cm váha: 78 kg

Odpověď

Milá Hano,

podle vašich stručných údajů usuzuji, že máte tzv. syndrom inzulínové rezistence, jehož hlavními součástmi jsou: obezita, zvýšený krevní tlak, zvýšené hladiny krevních tuků a zejména porušený účinek inzulínu, který může vyústit až v diabetes 2. typu.  Podrobněji, doufám ale, že srozumitelně, se o tom můžete více dočíst na našich stránkách:

https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

Tato porucha je základem pro vývoj pozdních komplikací, a proto se vyplatí ji věnovat pozornost a „léčit“ soustředěně všechny její součásti. Ve vašem případě užíváte léky na zvýšený krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu. Vaše tělo v současné době již nedokáže čelit snížené účinnosti inzulínu, a to se projevuje zvýšenými hodnotami glykémie.

Dá se říci, že všechny poruchy dobře reagují na základní opatření, kterými jsou dostatek tělesného pohybu a snížení kalorického příjmu. Kromě zbytečných živočišných tuků byste měla také omezit celkovou spotřebu sacharidů. Pro vás by bylo vhodné jejich množství do 150 g za den, přičemž je nutné zahrnout jejich podíl ve všech složkách stravy (včetně např. polévek a omáček). Toto opatření sice může fungovat, ale v praxi bývá užitečné tělu ještě více pomoci a zařadit také metformin (je v léku Stadamet), který zlepšuje citlivost tkání na působení vašeho vlastního inzulínu. Tento lék má navíc řadu příznivých účinků jak na tělesnou hmotnost, tak také na spektrum krevních tuků. Je velmi dobře ověřen a je prokázáno, že u porušené glukózové tolerance brzdí vývoj směrem ke zjevnému diabetu. Proto vám tento lék doporučuji, i když fyzická aktivita a přísná dieta by možná mohly stačit. Není důvod čekat, až cukrovka bude mít svoje příznaky. Potom již budete potřebovat kombinovanou léčbu. Lépe je takovému vývoji předejít.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

667 dotazů

 • Dotaz

  Mám po něm pálení při močení

  Iva

  Odpověď

  Vážená paní Ivo, přeji dobrý den,

  jste léčena kombinací empagliflozinu a metforminu, která je známa pod názvem Synjardy. Empagliflozin je lék snižující hladinu glukózy v krvi tím, že brání jejímu zpětnému vstřebávání z primární moči. Glukóza tak zůstává natrvalo v moči a je vyloučena z těla. Za den se tak může vyloučit 70-90 g glukózy. Jistou nevýhodou působení tohoto léku je mírně vyšší riziko infekcí močových cest, protože baktérie se v moči mohou lépe množit. Pálení při močení je tedy s největší pravděpodobností způsobeno nekomplikovanou infekcí močových cest, která by měla být dobře zvládnutelná buď potravinovými doplňky, které obsahují brusinky a/nebo manózu, případně Vám Váš lékař předepíše antibiotikum, které by infekci potlačilo. Zvýšené riziko infekcí močových cest bohatě překonává příznivý efekt empagliflozinu, protože brání zhoršování diabetu, srdeční činnosti a funkce ledvin.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám koupení OZEMPIC z Švedska Mám cukrovsku 2.typ Píchám 4 x denně Mužů používat OZEMPIC? a OZEMPIC můžeme koupit v ČR? Děkuji

  Odpověď

  Milý tazateli či tazatelko (Ai?), lék Ozempic je vhodný zejména pro osoby s diabetem 2. typu a obezitou s inzulínovou rezistencí. Může se ale také používat pro léčbu obezity i bez diabetu.

  Vy ale vysloveně obézní nejste. Ozempic pochopitelně užívat můžete, musíte se ale seznámit s možnými nežádoucími účinky, což je zejména nevolnost na počátku léčby. Proto se také většinou začíná nízkým dávkováním (0,25 a pak 0,5 mg 1x týdně).

  Ozempic musí u nás předepsat lékař. Je možné jej pak v lékárně zakoupit (pokud nemáte diabetes 2. typu). Přechodně byl léku nedostatek, a tak jej koupit nebylo možné a lék byl rezervován pro indikaci k léčbě diabetu 2. typu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám nyní naměřený tzv. dlouhý cukr 50 mmol/mol,prý mám zvýšit dávku na 2 denně 1,5 tablety... mám obavu o zhoršení stavu křečí ve svalech Josef

  Odpověď

  Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

  pokud pociťujete křeče v nohách bez přítomnosti jiných příznaků jedná se s největší pravděpodobností o nedostatek hořčíku. Při léčbě metforminem totiž může u části pacientů docházet ke snížení hladiny hořčíku v krvi, totéž však může způsobit samotná cukrovka 2. typu. Pro Vaší informaci je snížená hladina hořčíku v krvi zjišťována až u 20 % pacientů s diabetem 2. typu léčených metforminem. Na základě výsledků klinických studií se vede debata, zda je větším viníkem léčba metforminem nebo změny ve vstřebávání hořčíku při diabetu. Myslím si, že jak metformin, tak i diabetes jsou obdobnými "viníky", takže je-li diabetes léčen metforminem, je možnost snížení hladiny hořčíku častější. Doporučuje se užívat soli hořčíku nebo pít minerálky s jeho zvýšeným obsahem, protože jeho nízká hladina není spojena pouze se vznikem křečí, ale i dalšími příznaky nebo chorobami. Popravdě tuto informaci obvykle lékárníci podávají při výdeji metforminu v lékárně, opakovaně jsem se o tom přesvědčil.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Paní doktorka mi předepsala leky na hubnutí Rybelsus ale cukrovku nemam mužu jich užívat dĕkuji. Helena

  Odpověď

  Vážená paní Heleno, přeji dobrý den,

  lék Rybelsus je určen k léčbě diabetu 2. typu. Pokud Vám jej paní doktorka předepsala na hubnutí je to možné, protože lék Rybelsus vede k postupné a poměrně významné redukci tělesné hmotnosti. Mějte, prosím, na paměti, že Rybelsus se má užívat (optimálně) ráno, nalačno a měl by se zapít jen velmi malým množstvím vody. Poté je potřeba vyčkat nejméně 30 minut (optimálně 60 minut) a až potom je možné pít, jíst nebo užívat jiné léky. Současně s lékem Rybelsus tedy léky neužívejte, protože hrozí možnost, že se semaglutit, tedy účinná látka obsažená v léku Rybelsus, nebude vstřebávat. Ani Euthyrox ani Tezeo neovlivňují osud léku Rybelsus, ale lék Rybelsus může ovlivnit vstřebávání obou léků. V případě Euthyroxu může mírně zvýšit jeho vstřebávání a tím i účinek. Bylo by proto vhdoné zkontrolovast činnost štítné žlázy přibližně za 2-3 týdny po zahájení užívání léku Rybelsus. Je také dobré myslet na to, že snížení tělesné hmotnosti může vést ke snížení krevního tlaku, proto bych Vám doporučil si měřit krevní tlak a paní doktorku informovat, pokud by došlo k jeho poklesu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz: Partner má DM 2.typu a zároveň bipolární poruchu. Užívá stadamed 1000mg 1-0-1 a Depakine Chrono 500mg 1-0-1. Pichá Novorapid a Tresibu na noc. Problém je v tom, že poslední dobou má velmi často průjem, používá Loperamid. Ve většině případů zabírá, ale jsou dny, kdy dochází k tomu, že to na WC pomalu nestíhá. Partnerovi je 69let. Prosím, poraďte, co s tím. Děkuji Eva

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  ptáte se na velmi aktuální téma. Z experimentálních a klinických studií se totiž ukazuje, že kombinace metforminu (lék Stadamet) a valproátu (lék Depakine Chrono) zpomaluje růst karcinomu prostaty a brání rozvoji tohoto nádorového onemocnění. Proto se bezpečnost této kombinace začala zkoumat. Mimo jiné se zdá, že podávání metforminu snižuje výskyt některých nežádoucích účinků valproátu a může dokonce zvyšovat jeho účinnost. O léku Stadamet je známo, že může poměrně často vyvolávat průjem jako nežádoucí účinek. Průjem může vyvolávat i užívání léku Depakine Chrono. Nelze proto vyloučit, že při užití obou léků najednou se riziko průjmu zvýší. Doporučil bych proto užít nejprve lék Stadamet a přibližně za 1-2 hodiny poté užít lék Depakine Chrono. Vstřebávání léku Stadamet totiž může být ovlivněno mnoha léky, které tím, že snižují vstřebané množství a způsobují tak vyšší výskyt průjmu, protože se nevstřebaný metformin dostává ve větším množství do tlustého střeva. Další možností jak příznivě ovlivnit výskyt průjmu v souvislosti s užíváním metforminu je požádat lékaře, aby manželovi předepsal metformin v retardované lékové formě (např. lék Glucophage XR), který průjem vyvolává jen vzácně.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!