Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

netradiční diabetes 2

Datum vložení dotazu: 20.07.2021

Ptá se: Ludmila

Dotaz

Dobrý den chci se zeptat jak zvládat diabetes 2, který se u mne chová přesně opačně než je běžné. Bez jídla mám vyšší hodnoty než s jídlem, při pohybu enormně stoupá a doporučená dieta také působí stav horší než lepší. Když režim dodržuji jen částečně tak jsou hodnoty lepší než když jsem to dělala úplně podle tabulek. Co s tím? Jak tedy hodnoty cukru zlepšit? Tento stav nastal po mém psychickém zhroucení. Za poslední roky jsem zhubla skoro o 30 kg které jsem kvůli tomu nabrala. Jsem epileptik s velkými záchvaty a samozřejmě se léčím na psychiatrii. U stabilizace obojího ale docházelo ke změnám léků a já jsem pokaždé nějaká kila nabrala. Stroj na analýzu ukázal že váhu na svou stavbu těla bych měla mít kolem 83 kg. Ale teď se starám o nemohoucího manžela a váha již dolů nejde a hodnoty jsou horší. Prý ze stresu a paradoxně větší fyzické zátěže. Dá se něco dělat nebo jen čekat než pomine domácí krize? Ludmila
věk: 39 let výška: 170 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milá Ludmilo,

když něco nefunguje tak, jak by si člověk přál, často si to člověk vysvětluje tím, že se jedná o neobvyklý případ, který se vymyká pravidlům. Dnes již víme, že diabetes 2. typu není jednotné onemocnění a že existují různé formy. V podstatě se ale vždy jedná o určitý poměr mezi citlivostí tkání vůči působení inzulínu a mezi množstvím inzulínu, který je slinivka (beta buňky) schopna produkovat. U někoho více chybí ten inzulín, u jiného zase převažuje porucha účinnosti inzulínu.

Pokud inzulín v těle chybí jen málo, existují léky, které dokáží jeho sekreci stimulovat, pokud ale chybí více nebo jsou již převážně zaniklé buňky, které by jej mohly produkovat, tak je nutné inzulín podávat injekčně.

U většiny pacientů s diabetem 2. typu ale převažuje porucha účinnosti inzulínu. Účinnost inzulínu se snižuje při obezitě a bývá snížená již i u menších případů nadváhy. Účinnost inzulínu naopak zlepšuje nejen zhubnutí, ale také zvýšení tělesné aktivity. Tyto efekty se neprojeví okamžitě, ale pokud si člověk sníženou hmotnost udrží a cvičí dostatečně a pravidelně, tak se efekt prakticky vždy dostaví, i když to trvá někdy měsíc i déle.

Mnohokrát jsem se pokoušel pacientům vysvětlit, že jejich případ není nijak neobvyklý. Jenom si málo uvědomují, že příslušná opatření neprovádějí dostatečně vytrvale a raději trvají na svém, že mají „zvláštní typ diabetu“.

Vy máte poměrně výraznou nadváhu. Já vím, jak je to těžké zhubnout, ale vaše ideální váha při diabetu 2. typu by měla být tak 70 kg či méně. Měla byste se také systematicky věnovat nějaké fyzické námaze, pokud možno zábavné a trvající alespoň 30 a 40 minut každý den. To by vám zaručeně zlepšilo kondici, cítila byste se lépe a lépe byste nesla obtíže, které vám život nachystal. Ano, máte pravdu, někoho fyzická námaha natolik vystresuje, že pak může mít dokonce vzestup glykémie, ale z dlouhodobého hlediska to funguje u všech. A vy asi berete ještě nějaké léky, které podporují chuť k jídlu a mohou zhoršovat účinky inzulínu. Jsou to asi léky důležité, takže byste je asi neměla vysazovat, ale měla byste proti jejich vedlejším účinkům bojovat dietou a cvičením.

Vím, že moje rady jsou příliš obecné a lehko se posílají po drátě do dáli, ale horší je to se podle nich řídit. Měla byste si nějak uspořádat denní režim, abyste tak nalezla více osobních radostí a uspokojení. Potom budete také příjemnější na své okolí a lépe snášet nelehké životní trampoty. Držím palce.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

847 dotazů

  • Dotaz

    Zdravím, mám DM 2.typu, 50let, váha v normě, perorální AD. Mám cca 5 mimo jídlo, po jídle vybehne špička cca na 11-12. Při trvalém monitoringu cukru vidím, ze když to zapiji vodou s nefiltr. jabl. octem (chutná mi), naráz to poklesne pod 10....ale protože cukr se neztratí, jen se prodlouží (zploštělé křivky), mám pak průměr mimo jídlo skorem sedm. A teď otázka: je v dlouhém období škodlivější ta vysoká spicka, nebo trvalejší nadprůměr mimo špičku? Tj. nepít ocet :-). Díky moc. Miroslav

    Odpověď

    Milý Mirku,

    nevím přesně, co to je jablečný ocet, ale představuju si něco strašně kyselého, co nejde pít. Ale proti gustu žádný dišputát! Jen doufám, že se do toho nepřidává cukr.

    Jinak to, že by kyselé jídlo snižovalo glykémii je pouhá pověra. Nesnižuje. Efekt ale může mít větší příjem vody, protože ta trochu naředí krev a tím se může glykémie mírně snížit, aniž by množství glukózy v krvi kleslo.

    Ostatně pokles z 12 na 10 mmol/l není žádný efekt, ale jen změna v rámci běžného kolísání hodnot.

    Vy byste tedy měl jíst méně sacharidů, aby vám tolik glykémie po jídle nestoupala. Pokud ale máte hlad a jste se svojí hmotností spokojen, tak si také můžete zvýšit léčbu, což platí zejména při podávání inzulínu. U perorálních antidiabetik to tolik neplatí, důležitější je ta dieta.

    Z hlediska vzniku komplikací diabetu je důležitá celková expozice organismu vysokým glykémiím. Krátkodobá hyperglykémie má tedy menší efekt než dlouhodobě mírně zvýšená hodnota. Na druhé straně se nyní hodnotí i tzv. variabilita glykémií, to znamená rozsah kolísání hodnot. Když je variabilita velká, udává se to také jako rizikový faktor. U vás ale nejsou glykémie příliš vysoké, tak bych se prozatím tou variabilitou nezabýval (někteří pacienti mají glykémie třeba až 20, potom si přidávají hodně inzulínu až dostanou hypoglykémii, musejí se znovu najíst a zase se to opakuje. A to je špatné).

    Prostě jezte méně sacharidů či případně si je rozdělte na menší porce. Pijte si k tomu klidně ten svůj ocet, pokud v něm tedy není cukr.

    Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na naše fotojídelníčky s definovanou denní dávkou cukru
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat zda zaměstnání u policie je pro diabetika 1. typu pouze nevhodné nebo zakázáno, protože nevhodné chápu jako není ideální, ale může tuto práci vykonávat proto bych se Vás chtěla zeptat zda mohou tuto práci vykonávat a pokud ne tak jakou jinou pracovní pozici v bezpečnostním sektoru byste mi prosím doporučili. Předem děkuji Natálie

    Odpověď

    Milá Natálie, já se mohu jako lékař vyjádřit, zda je pro vás určitá činnost vhodná či nevhodná, ale nemohu rozhodovat o tom, zda vás mohou či nemohou přijmout. Na to mají svoje pravidla různí zaměstnavatelé.

    V tomto případě byste měla kontaktovat pracovního lékaře České policie, který vám podmínky sdělí. Já vám trochu práci usnadním, našel jsem předpis, na nějž posílám odkaz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-444

    Zde se dočtete v příloze 3, část II, bod 16, že tzv.  „závažná onemocnění endokrinní, výživy a přeměny látek“ mohou ale nemusí být překážkou pro povolání strážníka. K tomu je nutné doložit vyjádření odborného lékaře (diabetologa) jak na tom jste. Je to ale z roku 2008, mohlo se to změnit. 

    Doporučení redakce: posíláme odkaz k prostudování

    https://www.diastyl.cz/musi-diabetik-nahlasit-sve-onemocneni-zamestnavateli-zakon-to-nevyzaduje-omezeni-vsak-jsou/

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dlouhy cukt mam 42, glukozu nalačno 5,83 a po zatézi 75 g glukozy vypiti roztoku po 2 hodinach 4,97. Prosim co ty udaje znamenají, mám cukrovku či nikoliv a je to už na prášky? Moni

    Odpověď

    Milá (milý) Moni,

    podle výsledku glukózového tolerančního testu cukrovku nemáte. Trochu málo máte zvýšenou hodnotu glykémie na lačno (hodnota do 5,6) a máte hraniční hodnotu glykovaného hemoglobinu. To ukazuje na mírnou poruchu glukózové tolerance, tedy určité riziko, že by se v průběhu doby mohla porucha prohlubovat. Doporučuji vám dělat to, co by měli dělat všichni, a to nepřibírat na váze, věnovat se pohybu a dejme tomu 2x ročně si nechat zkontrolovat glykémii ráno po celonočním lačnění.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Do MŠ má nastoupit dítě s diabetem 1. stupně, který byl diagnostikován před cca 10ti měsíci. Dítě má nerovnoměrně kolísající glykémii. Má glukopumpu a port. Rodič požaduje péči a soustavný monitoring děvčete po učitelkách. Odmítá osobního asistenta s finančních důvodů. Jak má škola v tomto případě postupovat? Máte nějaké příklady z praxe, co s těmito dětmi ? Učitelky odmítají převzít zodpovědnost za bezpečí a zdraví dítěte. Štěpánka

    Odpověď

    Milá Štěpánko,

    váš dotaz je důležitý a zajímavý a na jeho zodpovězení nemohu poskytnout jednoznačnou odpověď. Nejsem dětský diabetolog, ale s diabetem včetně dětského, mám celoživotní zkušenost. Navíc jsem učinil určitou „rešerši“ v internetu a nalezl jsem zajímavé a kvalitní odkazy, které vám poskytnu.

    Jako lékař s vámi musím souhlasit, že péče o dítě s diabetem v mateřské škole může být náročná. Z toho, co nepřesně formulujete, usuzuji, že uvažovaná dívenka používá inzulínovou pumpu a kontinuální senzor glykémií. Je navíc možné, že má obě zařízení propojená, takže funkce pumpy může být částečně regulována podle současných glykémií a jejího vývoje v posledních hodinách a minutách. Jde o zařízení, které se rodič musí naučit správně ovládat a potřebuje kvalitní edukaci od lékaře a od edukačních sester. Je-li správně nastavené, zpravidla dobře funguje a není třeba do jeho činnosti bezprostředně zasahovat. Pouze před jídly je nutné odhadnout množství sacharidů v jídle a podle toho určit tzv. bolusovou dávku inzulínu. Tu ovšem pumpa dokáže sama vypočítat, když na ní zadáte množství sacharidů.

    Pumpa také hlásí různé situace, na které je vhodné reagovat. Např. hlásí hrozící příliš nízkou hodnotu glykémie (dítě by mělo včas sníst malé množství sacharidů), příliš vysokou hodnotu (nemusí se většinou zasahovat, pokud není hodnota vysoká příliš vysoká). Zařízení může být také propojeno s mobilním telefonem, takže výsledky mohou z dálky sledovat rodiče, ale to moc nedoporučuji, pro pedagogy je to příliš stresující, protože rodiče pak volají, často zbytečně.

    Zejména při tělesném pohybu může (vzácně) dojít k vytažení inzulínové kanyly či odpojení senzoru, což vždy pumpa sama hlásí. Inzulínovou kanylu je nutné brzy znovu zavést. Není to složité. V nejhorším by mohl být přivolán rodič. Já osobně ale považuji za mnohem složitější zařízení automatickou pračku. A tu většina lidí ovládat umí, tedy pokud se tomu úmyslně nebrání, aby nemuseli prát. To se týká zejména mužů,  jak mohu potvrdit...

    Toto jsou všechno úkony, které se ochotní pedagogové mohou při dobré vůli naučit. Samotné nastavení pumpy však provádějí jen dobře zaškolení rodiče. Samotná pumpa se senzorem péči o diabetes výrazně zjednodušuje, protože pumpa pracuje částečně samostatně. Při hrozící nízké glykémii se sama dočasně zastaví či zpomalí, při vysoké glykémii sama trochu přidá. Jen je potřeba zadávat množství sacharidů před jídly, ale to není příliš složité. Není nutné podávat inzulín injekcemi.

    Každý člověk léčený inzulínem a malé děti zvláště mohou mít občas příliš nízkou glykémii. Pro tento případ musejí mít pedagogové dítě pod dohledem, ale tento dohled může odpovídat bez tak nutnému dohledu nad ostatními. Dítě musí mít možnost nahlásit obtíže a někdo by měl být připraven uslyšet alarmové hlášení pumpy se senzorem, který v takovém případě varuje. Zpravidla pak stačí 100 ml sladkého nápoje či půl až 1 tatranka. Nebezpečí vážné hypoglykémie vzniká jen při naprosto chybné manipulaci s pumpou nebo když dítě zůstane delší dobu bez dohledu, zejména při fyzické zátěži. I tak ale děti hypoglykémie snášejí dobře, zpravidla se vše dobře vyřeší.

    Z tohoto mého líčení tedy plyne, že dítě s diabetem může chodit do školky a ochotné učitelky se mohou při dobré vůli naučit, jak dohlížet na inzulínovou léčbu a příjem potravy. Je třeba si uvědomit, že jde o celoživotní onemocnění, které když je léčené správně, umožní zdravý a téměř normální život. Děti s diabetem by se měly normálně integrovat mezi ostatní spolužáky a spolužáci by si měli zvykat, že každý je trochu jiný a je potřeba k tomu mít ohledy. Pro dítě je velmi důležité necítit se jako exot, ale jako normální spolužák. Většinou se pak děti naučí všechno zvládat samy, jen je nutné na ně dohlížet, zda si např. na procházku nezapomněly vzít něco sladkého do baťůžku. Časem se zpravidla také ukáže, že takové děti jsou většinou více samostatné a lépe připravené překonávat životní obtíže, protože jsou v tom od mala trénované.

    Z mého výkladu asi také chápete můj názor, že učitelky v mateřské školy by měly být schopné rodičům s diabetickým dítětem pomoci a přijmout je do kolektivu. Musí ale k tomu být opravdu ochotné zhostit se tohoto úkolu a naučit se od rodičů a případně i od edukačních pracovníků základní postupy pro kontrolu dítěte. Musí přitom ale také přijmout určitá rizika. O nich musejí být poučeni od rodičů a ti zase musejí jasně uznat, že zodpovědnost za sledování diabetu ve školce nepřechází na pedagogy. Ti by měli mít zodpovědnost nad rámec běžné zodpovědnosti jen v tom směru, že nemohou kontrolu dítěte zcela zanedbat, ignorovat zjevné signály vážnějšího problému nebo nechat dítě delší dobu zcela bez dozoru. Zásadní je zde domluva s rodiči, nejlépe písemně potvrzená. Rodiče musejí připustit určitá rizika, která ovšem existují i doma mimo školku. Myslím tedy, že pedagogové mohou najít zdůvodnění, proč dítě do školky nepřijmou. Zda tak učiní, záleží hodně na nich, na kvalitě pracovníků ve školce a také na rodičích, kteří musejí s pedagogy spolupracovat a být vstřícní a zejména po celou dobu dostupní.

    Já osobně bych tomu děvčátku moc přál, abyste jej do kolektivu přijali. Může to být přínos i pro ostatní děti i pro vás. Diabetes 1. typu má nyní přinejmenším 5 osob z tisíce. Počet pacientů s tímto onemocněním v ČR přibývá. Onemocnění se dá nyní dobře léčit a lze s ním dobře žít. Lidé by měli být o diabetu více informováni a nebát se ho. Dítě s diabetem vychovávané v izolaci si může odnášet poznamenání o své nemoci po celý život. Takových těžkostí jako je diabetes existuje dnes celá řada. Neměli bychom se lidí s obtížemi stranit, měli bychom jim pomáhat, nebo ještě lépe, brát to jako normální součást života. To není výchovné poučení a omlouvám se, pokud to tak zní. To je přání.

    A nyní slíbené odkazy:

    https://theses.cz/id/h2dge9/BP_-_Mikeov_Denisa.pdf

    Jedná se o mimořádně kvalitní bakalářskou práci. Celou problematiku líčí lépe než já. Chtěl bych autorce moc poděkovat. Najdete zde i odkazy na některé právní normy.

    https://www.diabetickaasociace.cz/radi/dite-s-diabetem-v-materske-skole-nejdulezitejsi-je-duvera-a-respekt/

    Jde o velmi hezky připravený příspěvek na strunce Diabetické asociace ČR. Také moc děkuji a oceňuji.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám morbidní obezitu, ale nemám cukrovku. Mohu tento lék užívat? Vlasta

    Odpověď

    Milá Vlasto, Saxendu užívat můžete. Musí vám ji ale předepsat lékař, a ten by měl ověřit, že u vás není nějaký důvod, proč byste saxendu neměla užívat. Může jít třeba o nedávno prodělaný zánět slinivky a další poruchy a o tom já nemohu na dálku vědět.

    Správné by ale bylo objednat se do obezitologické ambulance, kde vám navrhnou komplexní postup, jak hubnout. Myslím, že sama to nezvládnete ani s použitím Saxendy. Oni vám umí poradit a motivovat vás a dají vám různé návody, aby byl efekt trvalý. Nebojte se odhodlat k tomuto kroku, který vám doporučuji.

    Doporučení redakce: Fotojídelníčky

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!