Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

neplánované těhotenství, diabetes, roztroušená skleróza

Datum vložení dotazu: 01.06.2019

Ptá se: Tereza

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, zda si "to" mohu nechat nebo "to" mám dát pryč. Jsem diabetička s roztroušenou sklerózou a mé těhotenství je neplánované. Glykémie mám od 3,5-13 mmol/l ( rozházené ). NEUROLOŽKA je pro variantu pokračování, ale DIABETOLOŽKA mi řekla, že se přiklání spíše k variantě ukončení, ale mám se rozhodnout sama. Můj cit mi říká, abych pokračovala, ale rozum opak. Prosím, jaký je Váš názor? Tereza
věk: 21 let

Odpověď

Milá Terezo, je asi zbytečné říkat, že rozhodnutí je každopádně na vás. Jako lékař vám mohu skutečně sdělit jen svůj lékařský pohled na věc. Neměl bych vám říkat svůj lidský názor, ten je velmi subjektivní. Pro odborný názor bych však potřeboval mnohem více informací.

Samozřejmě je ideálním, když lékař neshledává žádné známé zdravotní riziko, ale i v takovém případě je rozhodnutí o rodičovství závažné, protože život pro nás rád chystá příjemná i nepříjemná překvapení, a my je musíme snášet. Čím více si toho na sebe bereme, tím nám hrozí větší riziko, ale tím je také náš život bohatější.

Pokud byste měla diabetes výborně kompenzovaný a byla jinak zdravá, doporučil bych vám jen, ať ve výborné kontrole pokračujete celou dobu těhotenství, nastavíte velmi přísný režim s měřením glykémií 9x denně, nebo raději s použitím senzoru, a udržujete glykémii velmi přísně mezi 4 a 6 mmol/l. 

Když byste měla nějakou pokročilejší komplikaci diabetu, především diabetickou nefropatii (nejspíše bílkovinu v moči, pokud možno nikoliv sníženou funkci ledvin), nebo pokročilejší formu retinopatie, upozornil bych vás zejména, že obojí se může během těhotenství zhrošit. Pro dítě to však zvláštní riziko nepředstavuje. Asi by se lépe hodilo, kdyby váš diabetes neměl zatím dlouhé trvání a abyste byla "mladší maminka", kterou jste.

Konečně, máte roztroušenou sklerózu. Ta jednak většinou pokračuje, jednak vyžaduje někdy léčiva, které během těhotenství nemusí být vhodná. Rozhodně se o tom poraďte s vaši neuroložkou, ale vy říkáte, že nic zvláštního nenamítá, tak by to snad nemusel být velký problém.

Další vaše otázka asi bude, zda vadí, že vaše dosavadní kompenzace diabetu nebyla vynikající a možná ani dobrá, a zda to tedy je důvod k potratu. Dnes se doporučuje, aby diabetičky raději přicházely do jiného stavu plánovaně a před tím aby dosáhly vynikající kontroly, tedy glykovaného hemoglobinu do 47 mmol/mol, nebo aspoň pod 53. Tak to asi není váš případ, ale také to asi není úplně špatné. Odpověď zní: podle velkých statistik mají plody diabetiček se špatně kompenzovaným diabetem o něco větší výskyt vrozených vad. Na druhé straně se takovým maminkám narodilo mnoho zdravých dětí. Pokud tedy není vaše kompenzace diabetu opravdu špatná (glykovaný hemoglobin nad 76 mmol/mol), musíte toto riziko uvážit, ale k potratu vás to nenutí. Rozhodně alespoň nyní začněte ihned důslendě kompenzaci diabetu řešit. Pokud se rozhodnete pro miminko, rozhodně neodmítejte žádná preventivní vyšetření plodové vody a podobně. Leccos se dá dnes poznat ještě včas.

No, a určitě zvažte celkovou situaci. Je možné, že vaše roztroušená skleróza bude pokračovat, je možné, že budete mít později určité zdravotní potíže. Informujte o tom v plném rozsahu vašeho partnera. I on se musí rozhodnout a musí si být vědom, že ho čekají nové a dlouhodobé povinnosti. Určitě hraje také roli,  zda je váš vztah v pořádku a můžete očekávat podporu.

Během své práce jsem často upozorňoval nastávající maminky s diabetem a často i s jinými komplikacemi na možná rizika. Někdy jsem byl dost rozhodný a navrhoval jsem vzhledem k celkové situaci ukončení. Tím se lékař kryje a nikdo mu jeho doporučení nemůže vyčítat. Když jsem je ale potom potkával s krásnými dětmi a šťastné, bylo mi jasné, že kdo nic nezkusí, může také o mnoho přijít. S dětmi se nemá moc experimentovat, ale nakonec, život je jeden velký experiment. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

334 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronika

    Odpověď

    Dobrý den,

    metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod.  Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku. 

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pokud po indukci zralosti plic plodu kortikoidy přetrvává efekt na plod 14 dní. Je stejný efekt i na mou glykemii. Jsem již 4 dny po vybraní kůry kortikoidů, ale některé postprandialni glykemie být po jídlech, které mi před tím nic nedělali jsou vyšší. Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, kortikoidy zvyšují glykémii a jejich efekt přetrvává i několik dní po jejich aplikaci. Ze zkušenosti vídáme vyšší glykémie cca 3-5 dní po aplikaci, ale je to vždy individuální. Většinou bývají současně i vyšší glykémie nalačno. V některých případech nasazujeme i inzulín. Rozhodně se nyní více měřte na glukometru, přísněji dodržujte dietu a poraďte se se svým lékařem o dalším postupu. S pozdravem.     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ve 27tt mi po OGTT diagnostikovali těhotenskou cukrovku nicméně na diabetologii mě objednali až za téměř dva týdny. Sestřička mi radila, ať začnu držet dietu co nejdříve podle informací co najdu na internetu. Vyřadila jsem tedy sladké, výrazně omezila příjem sacharidů a snažím se nejíst nic mezi jídly. Jsou nějaké obecné rady, kterými se řídit než dostanu glukometr a přesnější informace? Např. mi není jasné jaké rozestupy mít mezi jídly a jestli to musí být každý den stejné. Také zda můžu jíst i mezi jídly, pokud potraviny neobsahují sacharidy (okurka,..) Může případně vadit, že jím sacharidů málo? Děkuji moc

    Odpověď

    Dobrý den, podrobné informace o dietě najdete na Dieta | cukrovka.

    Měla byste jíst pravidelně cca 5x denně do 200 g sach/den, intervaly mezi jídly by měly být ideálně 2-3 hodiny. Potraviny, které neobsahují sacharidy (vajíčka, okurka, kedlubna, salát, maso, plátek sýra...apod) může jíst i mezi jídly. Spodní hranice pro příjem sacharidů není, ale jezte tak, abyste neměla pocit hladu.

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pekný deň, v 25tt mi vyšiel OGTT nalačno 5,22 a 2 hodiny po vypití 75g roztoku glukózy 12,55. Odbery boli zo žily a robil ich gynekológ. Dostala som ale nesprávne inštrukcie, jedla som cca 7h pred odbermi, zároveň som mala žuvačku, ráno Euthyrox 125 a bola som vo veľmi silnom strese (mám úzkostnú poruchu a veľmi som sa testu bála). Bola som odoslaná k diabetologičke. Tá mi urobila viacero testov. Výsledky boli: glykemia nalačno 3,4, glykemický profil: B_RWI 22 mmol/mol [29-42], B_RWD 4,16 % [4,8-6], inzulin bol 7,7 [2,6-24,9]. HOMA index inzulinovej rezistencie bol 1,2. HbA1c z prsta bol 4,8% (ešte u gynekológa). Výsledkov bolo ešte viac, neviem, čo všetko je relevantné. Každopádne to doktorka uzavrela tak, že tehotenskú cukrovku vylučuje. Mám však obavy, keďže OGTT dopadol tak zle, aj keď viem, že mohol vyjsť falošne pozitívne. Mimochodom, domáce merania počas 3 dní na diéte som mala v 90% prípadoch do 7,8 po hodine, väčšinou ešte menej, nalačno tiež v poriadku (max 5,2, aj to iba raz po zlom spánku). Nemám cukrovku v blízkej rodine, nie som obézna, vek 26r. Môžem prosím s kľudným svedomím jesť normálne (samozrejme zdravo) a nič nemerať? Mám obavy, diabetologička mi povedala, že už ku nej ísť nemusím. Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    jediný test, který spolehlivě prokáže těhotenskou cukrovku je OGTT. Tento test zjišťuje, jak dokážete zpracovat příjem většího množství sacharidů. OGTT se provádí ještě předtím než těhotenská cukrovka začně zvyšovat glykémie, to zn. že všechny ostatní testy, které Vám dělala Vaše lékařka, budou negativní. Pokud OGTT neproběhl podle standartních podmínek, měl by se zopakovat.  Glykémie 12,2  mmol/l ve 120. minutě testu je ale opravdu dost vysoká, zde bych o diagnóze nepochybovala a určitě Vás zařadila do sledování pro těhotenskou cukrovku. S pozdravem  

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer mám na Vás dotaz,může mít Štítná žláza vliv na cukr v těhotenství?? Respektivě zvýšené protilátky na štítné žláze? Já mám antiTpo 16,9.. dr mi rikala,že to je zvysene,ale zatím mě nechce někam posílat,ale já uvažuji,že se nechám někam poslat,mám strach..a teď otázka..může to mít vliv na cukr jako těhotenská cukrovka? Nebo to vliv nemá vůbec.. Ostatní hodnoty na štítné žláze mám FT4 - 16,4 THS - 0,48. Mám strach hlavně o miminko a jsem skoro v 18tt. Cukr si hlídám a snažím se dietu držet,ale překvapuje mě,že lacnou mám v normě a před den po jídle cukr také. Bříško neroste extra rychle ikdyz se jednání druhé těhotenství a váha také moje nelita nějak nahoru (46kg) Na krevních testech jsem měla zvýšený cukr 5,3. Děkuji moc .

    Odpověď

    Dobrý den, 

    zvýšené protilátky proti štítné žláze neovlivňují hladinu cukru. Ostatní hodnoty štítné žlázy máte v pořádku, stačí tedy pouze přidat jod 100 mg/den (jodid, těhotenské vitamíny). Za cca 4-6 týdnů by se měla laboratoř zkontrolovat.  

    Ohledně těhotenské cukrovky - podle toho, co píšete máte vše dobře kompenzované, glykémie nalačno by měla být do 5,3, 1 hodinu po jídle do 7,8, glyk. Hgb do 40 mmol/mol. Nemějte obavy - dodržujte dietu (www.cukrovka.cz), pravidelně se hýbejte a pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a vše bude v pořádku. S pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!