Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
nejnovější trendy v léčbě cukrovky 1. typu
Datum vložení dotazu: 02.07.2018
Ptá se: Jana
Dotaz
Odpověď
Milá Jano, na takovou otázku jsem odpovídal již mnohokrát, ale nikdy jsem si neodvážil dát nějaký časový termín, tedy aspoň pokud si ho žadatel přímo nevynutil. Napadá mě jedna z anekdot, jimiž bývaly odpovědi na dotazy Rádia Jerevan za minulého režimu: Kdy bude konečně líp? A odpověď zněla: Už bylo.
Nemoc je prostě nemoc, odchylka od normálního stavu. Něco se pokazilo a nejlíp by bylo, kdyby se to vůbec nestalo. To se ale špatně píše do novin nebo poslouchá v televizi a redaktoři hledají pořád něco převratného o tom, jak beznohý nyní skáče lépe než čtvernohý, i když se pak při dalším hledání ukáže, že ho nejdřív museli přes překážku přehodit a potom za ním jeho 2 umělé nohy.
Můj milý lékařský učitel, pan profesor Vladimír Bartoš, obdivoval Henryho Kissingera, dlouholetého poradce amerických prezidentů, který razil tzv. politiku drobných krůčků. Když se něco malého ale dobrého dá udělat, má se to udělat hned. Není to možná tak nápadné, jako hlasité sliby trvalého světového míru, ale zase to mívá delší trvání a směřuje to dobrým směrem.
Takže Vás možná potěší, že léčba diabetu 1. typu se za posledních 10 let hodně změnila. Konečně po letech neúspěchů byly vyvinuty kvalitní senzory glukózy v podkoží a konečně se stávají i pro nás dostupné. Fungují docela dobře a mohou spolupracovat s inzulinovou pumpou, takže na obzoru jsou již takové, které budou samy upravovat rychlost infúze inzulinu a budou radit, kolik a čeho máme sníst. Ideální to ale nebude a bude to sloužit jen tomu, kdo s takovým chytrým zařízením bude chtít a umět spolupracovat. Takže přeci jen pokrok a na dohled. A chcete-li, tedy do několika málo let.
Ale vy chcete slyšet něco jiného. Pořád to bude ten nekonečný boj o přežití, pořád budu muset sledovat co sníst a co nejíst, zkoumat, proč mi glykémie stoupá, i když jsem nic nesnědla, a pokud bych se na to na chvíli vykašlala a nechala to jen tak být, ať se pumpa stará, jejda, to by byl mazec? K tomu mě napadá jeden citát Goethova Fausta z úst sboru andělů, který si dovolím neuměle přeložit: „Jen toho, kdo se nepřestává snažit, můžeme zachránit“. Z hodin němčiny si to pamatuju jako: „Wer immer strebend sich bemüht, den können wir erlösen“. (No, buďte klidná, víc toho neumím). A pro diabetes to platí bohužel dost přesně. Už se dá mnoha věcem předejít a život usnadnit, ale nesmíte se přestat snažit. A člověk by si toho měl vážit, protože to přece jen není samo s sebou. Jsou za tím léta úsilí mnoha lidí.
Já když v novinách vidím titulek: „Injekce inzulinu mají odzvoněno. Vědci v americkém (čínském, ruském atd.) vynalezli …..atd.“, tak už si o tom myslím svoje a jen ze zvědavosti se podívám, o čem je řeč, protože to pak musím mnoha lidem vysvětlovat. Sám se sice těším, až to jednou bude pravda, ale protože jsem v tomto oboru přeci jen celkem informován, tak vím, že to nebude jen tak z ničeho nic a že tomu bude předcházet řada pokusů a zkoušek, a ty většinu trvají řadu let. Novináři rádi přehánějí a neradi si shánějí podrobnosti a výzkumníci zase potřebují podporu pro své často velkorysé plány a kdyby se sami nechválili, žádnou by nedostali. Řada nadějí by zhasla dřív, než by je někdo vyzkoušel. Výsledky svojí práce musejí hlásit agenturám či sponzorům a informovat o nich v odborném tisku. Odborné zprávy jsou podrobovány velmi přísné kritice a do kvalitního časopisu se jen tak nedostanou, a když ano, trvá to často i 2 roky, než vše doloží a prezentují tak, aby to přísní anonymní recenzenti uznali za vhodné. Aby se o nich mezi tím vším přece jen vědělo, dostává se informace v tomto mezidobí do neodborného tisku, tedy např. do novin či jejich příloh, kde se z toho tolik nestřílí. A zde již ti méně sebekritičtí více popouštějí uzdu své fantazii a vysvětlují, že pokud se jejich nález (zatím ze zkumavek) osvědčí v pokusech u zvířat, mohlo by to znamenat průlom v léčbě. Ti skromnější jen vysvětlí, co se ještě všechno musí udělat, než bude možné pacientům něco skutečně slíbit, jenže senzacechtiví redaktoři to rádi upravují, aby se to víc líbilo.
Po takovémto skromném úvodu se konečně dostávám k odpovědi na váš původní dotaz.
U rozvinutého diabetu 1. typu pacientům chybějí beta-buňky pankreatu, které dokáží podle aktuální hladiny krevního cukru uvolňovat inzulín. Pokud zaniknou, samy od sebe se neobnoví. Co lze tedy pro „vyléčení“ udělat?
- Je možné vyvinout technickou náhradu chybějící inzulinové sekrece. To se v současné době do určité míry daří, ale přirozenou sekreci inzulinu to nenahradí. S přihlédnutím k neustálým pokrokům v technologii, elektrochemii a informatice to je ale řešitelné, i když to nikdy nemůže být dokonalé.
- Chybějící beta-buňky bude možné nahradit transplantací, regenerací nebo přeměnou některých existujících buněk na ty správné beta-buňky. Zatím jako nadějný vzor již existují metody jako transplantace celé slinivky břišní (což funguje výborně) nebo izolovaných Langerhansových ostrůvků (což také skoro funguje), a to i u nás. Napsal jsem o tom v knize Léčba diabetu transplantací, nakladatelství Maxdorf, Praha 2018. Použití je ale z více důvodů zatím velmi omezené, zejména pro nutnost používat trvalou imunosupresívní léčbu a pro nedostatek vhodné tkáně k transplantaci. Intenzivně se hledají náhradní zdroje tkáně k transplantaci a také možnosti, jak se vyhnout nutnosti imunosupresívní léčby. Již nyní existují možnosti, jak takovou tkáň v laboratoři připravit. Jejich stabilita (aby je ta výroba inzulinu nepřestala bavit) a bezpečnost (aby se nepřeměnily v něco nebezpečného) není zatím ale dostatečně doložena a nebudou se v nejbližší době moci používat v léčbě, kromě zcela vyhrazených malých klinických studií.
Omluvte mi tentokrát mou zabíhavou a trochu nevybíravou odpověď. Jsou ostatně prázdniny, mám dovolenou, jsem jako lékař na diatáboře...
Nečekejte moc na budoucnost a využijte toho, co je již možné. Oba výše uvedené postupy se budou rychle rozvíjet. Ten první určitě a brzy, i když bude pořád protivný a složitý, ten druhý obtížněji, protože se bude muset bod po bodu léta testovat a zlepšovat. Nakonec se to podaří a nemusí to zas tak dlouho trvat. Jen si na nás život určitě vymyslí zas další zkoušky. Hezké léto.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
966 dotazů
-
Hodnota glukozy
(26.04.2025)
Dotaz
Dobrý deň chcem sa spýtať syn 17 rocny ma občas zvyseny cukor na lacno väčšinou tých 5,6 až 6 ,2 dve hodiny po jedle ma v norme. Raz jedol pizzu a tam mu cukor po dvoch hodinách lacenia vyskočil na 11 a ráno mal stále zvysene 6,5 je to normálne? Glikovany hemoglobin mu merali v lekárni a ten mal 5,8Odpověď
Milá Moniko, na tuto otázku nemohu bez dodatečných informací dostatečně odpovědět. Glykémie na lačno ráno 6,2 mmol/l je mírně zvýšená. Glykovaný hemoglobin se v ČR uvádí v mmol/mol a normální hodnota je do 40. Na Slovensku se uvádějí %, což lze přepočítat na naši hodnotu v mmol/mol a 40 mmol/mol by odpovídalo 4%. Hodnota 5,8 % je tedy dosti zvýšená a jasně odpovídá diabetu. Ale: někdy se používá přepočet používaný v USA. Při použití této metody by hodnota 5,6 % odpovídala 38 mmol/mol, což by bylo v normě.
Já si ale myslím, že na Slovensku se ten americký přepočet nepoužívá.
Váš syn má tedy nejspíše diabetes, zatím celkem ještě vyrovnaný, nicméně nutně vyžadující další upřesnění a případně léčbu.
Může se jednat o nově zachycený diabetes 1. typu, což je nejpravděpodobnější. Pokud by byl váš syn silně obézní, mohlo by jít jíž i o projev diabetu 2. typu. Konečně, ve vzácném případě by se mohlo jednat o některý z typů diabetu MODY, např. MODY 2.
-
Jak uplatnit nárok na proužky do glukometru
(24.04.2025)
Dotaz
Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.Odpověď
Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.
Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.
Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.
Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.
Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.
-
Diabetes a vysoký cukor
(18.04.2025)
Dotaz
Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujemOdpověď
Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.
Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.
U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).
Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).
-
Hodnoty z glukometru
(16.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.Odpověď
dobrý den
pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.
Hodnoty po jídle máte ještě v normě.
s pozdravem
-
Zvýšení cukru v krvi o 10 jednotek a více.
(15.04.2025)
Dotaz
Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia
Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.
Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra
Odpověď
Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.
Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.
Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.
Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!