Poradna

nedodržovaný pitný režim při diabetu 1 typu

Datum vložení dotazu: 21.02.2020

Ptá se: Neznáma

Dotaz

Dobrý den. Přítel má diabetes 1 typu, má ho od 16 let a teď je mu 42 let. Během roku, co jsme spolu jsem zjistila, že málo pije. Čistou vodu dá se říct nepil vůbec a jenom bylinkové čaje buď horké nebo jako studený nápoj. Někdy se stalo, že toho moc nevypil ani během dne. Vypije třeba 3 sklenice denně bylinkového nápoje. Má doma trenažér ale potom jsem ho neviděla napít. Začala jsem s nim o tom mluvit a dělat mu sebou do práce nějaký nápoj do lahvičky, kterou občas přinesl večer nedopitou. Pak před 1.5 měsícem jsem přečetla, že pro diabetika pít čistou vodu je dost důležité- že když léta nepije vodu tak jeho organismus je dehydratovaný, že má hustý cukr v krvi, když nepije vodu, která jakoby ředí ten cukr, kvůli tomu jemu skáče glykémie a to už nemluvím o riziku trombóz. Taky jsem si dočetla, že přitom, že u diabetika je 6-7% riziko, že jeho dítě, které bude mít může dostat taky cukrovku, tak při nedodržování pitného režimu to riziko se může zdvojnásobit na 12% třeba. Taky je riziko mrtvičky. Jsem mu o tom řekla. Ráno jsem mu nalila sklenici vody trochu jsem to ohřála( takhle to dělám, že před snídaní za 15 minut si dam teplou vodu a ona rychle proteče žaludkem, pročisti vše a potom i to jídlo se líp vstřebává i žaludek líp pracuje). Říkala jsem ať se napije i v práci a pak večer. Jsem ho chtěla postupně naučit tu vodu pít. Jenže on prostě pořád pije málo a já už si připadám blbě, že mu pořád lezu tím na nervy. Vymlouvá se, že to nestíhá ale každý zdravý člověk má pít čistou vodu denně. On ale má cukrovku. Samozřejmě po něm nechci aby pil 2,5 litry ale aspoň litr denně. Taky se stává, že po snídaní je nízký a pak si dá něco sladkého a furt to nejde nahoru ale až třeba po 4 hodinách a přítel říká, že to žaludek jako pracuje pomalu ale myslím si , že i to má souvislost s tím, že málo pije- a to se nahromadilo za ty léta. A že prý vi, že jako diabetik by měl pit ale nedělá to. Dost mě to znepokojuje a chtěla jsem se zeptat zda to, co jsem psala je opravdu tak? Aby mi poradil doktor, který se v tom vyzná. Děkuji předem za odpověď. Neznámá

Odpověď

Milá paní "Krásná a Neznámá", různí lidé mají různou chuť na pití a někteří z pouhé nedbalosti pijí příliš málo. Obecně bych doporučoval pít denně aspoň 1 500 ml tekutin. Močí se vylučuje z těla velké množství látek a ledviny jsou schopné moč zahušťovat jen do určité míry. Je zbytečné je v tomto příliš zatěžovat. Jiná je také situace v létě, kdy se lidé více potí a ztratí touto cestou více tekutin. Pak ani toto množství není dostatečné.

Při vysoké glykémii, zpravidla nad 10 mmol/l, se dostává navíc do moči cukr, který vede ke zvýšeným ztrátám vody. Když je glykémie vysoká, je doporučováno více pít, dokud se glykémie zase léčbou nebo dietou neupraví.

Pokud ale člověk pije "normálně", tedy kolem těch 1 500 ml a více, tak příjem vody nemá velký vliv na rozvoj komplikací diabetu ani dalších nemocí. Doporučuji proto vašemu příteli, aby pití nezanedbával a aby se pořádně napil alespoň ráno, potom aspoň trochu během dne a večer zase pořádně. Nedoporučuji mu pivo nebo alkoholické nápoje, ale jinak je dobré objevit nápoj, který mu bude chutnat. Může to být čaj, káva, neslazené limonády. Voda je samozřejmě to nejlepší, protože neobsahuje třeba umělá sladidla nebo nadbytečný kofein. Jinak na tom ale moc nezáleží. Zkuste mu třeba koupit lehce ochucenou a neslazenou minerálku s menším obsahem solí, takové jsou nyní populární a jsou dobré. Pokud ale se nebude o sebe starat sám, tak to vás do budoucna lituji.

To, jak se muž stará nebo nestará o vyrovnání svého diabetu, nemá vliv na riziko přenosu vloh pro toto onemocnění na potomky. Je to ale možná ukazatel toho, jak se bude v budoucnu starat i o vás, o vaše děti a jak bude zdráv a schopen pečovat  o rodinu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

226 dotazů

 • Dotaz

  Existuje dávkovací pero s pamětí? Mělo by si pamatovat několik dávek a časů nazpátek. Nám sklerotikům by to pomohlo. Pero jsem měl, ale už se prý nevyrábí. 

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu dříve bylo k dispozici například pero HumaPen MEMOIR (od Eli Lilly) nebo NovoPen Echo (od Novo Nordisk). V portfoliích firem se sice na internetu nacházejí, ale běžně v lékárnách nebo zdravotnických potřebách v ČR dostupná nejsou. NovoPen ECHO jsem zahlédla na několika internetových stránkách ještě v prodeji (ale jak jsou validní je otázka). Pokud by Vám stačila trochu jednodušší funkce - ukázání času od posledního podání inzulinu - je nyní na trhu sehnatelný Timesulin (http://www.timesulin.cz/index.php) - což je speciální víčko, které se dá použít u jednorázových per -  slouží jako časovač a ukazuje dobu od poslední aplikace.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, stručně. 74 let, žena, ranní glykémie 5.6,_5.8,-6, glyk. hem. 47,OGTT 4,4.....5,1. Váha 68 kg, výška 166 cm,.pas 76 cm boky 107 cm .

  A ještě glykémie po jídle. Tak 6,8 - 8,2 po 2 h. klesne jen na 6,2-5.7. Naroz. 4.3. 1946 děkuji. Děkuji za odpověď. Libuše nar.1946

  Odpověď

  Milá Libuško, když to tedy chcete slyšet, tak máte prediabetes. Občas máte trochu vyšší glykémie na lačno, občas hraniční po jídle. Orální glukózový test vám vyšel dobře, jestli jste to dobře napsala. A máte trochu vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Ale co z toho plyne? Já po letech v oboru s trochou přehánění rozlišuji osoby které mají diabetes a osoby, které ho ještě nemají, takže by se tomu dalo říkat prediabetes. To už je ale deformace letité praxe.

  Vy jste celkem štíhlá. Tak bych vám doporučil zůstat štíhlá a dost se pohybovat. Nejíst mnoho sacharidů (tak do 150 g denně), dost zeleniny.

  Někdo by možná doporučil ještě metformin, např. 2x 500 mg. To by mohlo pomoci předcházet zhoršování, ale já bych u vás vsadil spíš na dietu, protože jste štíhlá a dokážete to.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás mám obavu z testu na OGTT z důvodu, že je to příliš velký šok pro organismus. Je nějaká možnost jak zátěžový test nahradit? Např. pokud mám doma glukometr a každý den si budu měřit hodnoty , měla bych při zvýšených hodnotách přijít na to, že něco není v pořádku a následně navštívit lékaře. Děkuji Dana

  Odpověď

  Milá Dano, glukózový toleranční test není žádný šokující výkon, i když vypít půl litru sladkého čaje není moc velký gastronomický zážitek. Cukru je tam asi tolik, jako když si dáte k obědu normální českou porci žemlovky. To by vás asi nezabilo, že?

  Já ale glukózového tolerančního testu velký milovník nejsem. Většinou se jen prokáže to, co stejně víme. Někdo má ale rád, když mu podle čísel vyjde: nejsem diabetik. Nebo doktor pacientovi ukáže: vidíte, tak jste diabetik. Ve skutečnosti však někdy mezi tím velký rozdíl není. Asi jako bych někoho hodnotil, zda je tlustý nebo ne.

  Takže myslím, že vám občasné měření glykémie na lačno a občas po jídle poslouží spíš lépe. Uvidíte změny v čase. A ještě něco. V dnešní koronarové době bych zbytečně na vyšetření k doktorovi neběhal. Opravdu je lepší, když si sama změříte glykémii. Větší problém je, jak s výsledky naložíte. Když budou hodnoty vyšší, donutí vás to k nějaké úpravě režimu? Budete méně jíst a více se pohybovat? To bude spíše ten šok, až si dáte na talíř jedno jablko a kelímek bílého jogurtu a nazvete to obědem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při domacim měření glykémie jsem si naměřila lačnou v sobotu 5,4 mmol/l. V neděli 6,1mmol/l. Po obědě 5,2 mmol/l, večer 8,1mmol/l. Testovala jsem si moč - mám ketony v moči a urobilinogen. Jsem objednaná na gastroskopii, a nyní bych potřebovala i odběry krve ohledně cukrovky ale bohužel je epidemie. Naďa

  Odpověď

  Milá Naďo, vaše glykémie nejsou zase tak strašné a zatím kvůli nim běhat nikam nemusíte, zvláště když si můžete glykémie sama kontrolovat. Prvním opatřením je samozřejmě úprava životosprávy, viz naše rubrika dieta, jde zejména o omezení sacharidů v jídle. Sama uvidíte podle měření, zda to funguje. Měřte se občas po jídle.

  Jinak nevím, jak moc máte ketony v moči. Jedno + vzniká u někoho po delším lačnění. Ale ++ a zejména +++ může už znamenat poruchu, kterou by měl řešit lékař. Já vás nevidím, ale kdybyste byla mladá a štíhlá a měla ketony ++ či více, tak bych také uvažoval, že může jít o projev diabetu 1. typu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, prosim o radu. Mam tehotenskou cukrovku. Ranni glykemie se vysplhaly az ma 5,9. Dostala jsem 8 jednotek inzulinu. Merila jsem se vzdy z leve ruky a ani s inzulinem glykemie neklesa. Nyni jsem zjistila, ze opakovane mam z leve ruky hodnoty 5,7-5,9 a z prave 5,2. Cim je to mozne? Dekuju Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, odpověď se pokusím zahájit pokusem o vtip. Molekula glukózy existuje v přírodě jako dvě formy L a D, které se od sebe liší jen tím, že jedna je zrcadlovým obrazem té druhé. Jako když se díváte do zrcadla a máte na levé tváři pihu. V zrcadle ji uvidíte na své pravé tváři, ale jinak jste to úplně vy.

  Když rozpustíte L glukózu ve vodě, láme se v roztoku světlo doleva. Když rozpustíte D glukózu, světlo se láme doprava. Proto označení D (dexter, což znamená vpravo). V krvi má člověk ale pouze D glukózu. L glukózu člověk vůbec nedokáže metabolizovat. D glukóze se také dříve říkávalo dextróza. Tak byste podle všeho měla mít vyšší glykémii vpravo.

  To je ale jen hloupý vtip, který mě napadl. Jinak to opravdu není možné, abyste v kapilární krvi měla odlišné koncentrace glukózy nalevo a napravo. Pamatujte, že osobní glukometr neměří přesně a ani k velmi přesnému měření není určen. Při hodnotách glykémie kolem 5 – 6 mmol/l je přípustná odchylka asi 1 mmol/l plus i minus.

  Když se např. 2x píchnete do malíku či prsteníku na stejné ruce, nemusíte tedy dostat naprosto stejné výsledky. Záleží na náhodě, ale také na velikosti kapky, rychlosti, s jakou krev nasajete na testovací proužek, teplotě ruky a také na případných nečistotách na prstu (zbytky ovoce, např.) apod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!