Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nedodržovaný pitný režim při diabetu 1 typu

Datum vložení dotazu: 21.02.2020

Ptá se: Neznáma

Dotaz

Dobrý den. Přítel má diabetes 1 typu, má ho od 16 let a teď je mu 42 let. Během roku, co jsme spolu jsem zjistila, že málo pije. Čistou vodu dá se říct nepil vůbec a jenom bylinkové čaje buď horké nebo jako studený nápoj. Někdy se stalo, že toho moc nevypil ani během dne. Vypije třeba 3 sklenice denně bylinkového nápoje. Má doma trenažér ale potom jsem ho neviděla napít. Začala jsem s nim o tom mluvit a dělat mu sebou do práce nějaký nápoj do lahvičky, kterou občas přinesl večer nedopitou. Pak před 1.5 měsícem jsem přečetla, že pro diabetika pít čistou vodu je dost důležité- že když léta nepije vodu tak jeho organismus je dehydratovaný, že má hustý cukr v krvi, když nepije vodu, která jakoby ředí ten cukr, kvůli tomu jemu skáče glykémie a to už nemluvím o riziku trombóz. Taky jsem si dočetla, že přitom, že u diabetika je 6-7% riziko, že jeho dítě, které bude mít může dostat taky cukrovku, tak při nedodržování pitného režimu to riziko se může zdvojnásobit na 12% třeba. Taky je riziko mrtvičky. Jsem mu o tom řekla. Ráno jsem mu nalila sklenici vody trochu jsem to ohřála( takhle to dělám, že před snídaní za 15 minut si dam teplou vodu a ona rychle proteče žaludkem, pročisti vše a potom i to jídlo se líp vstřebává i žaludek líp pracuje). Říkala jsem ať se napije i v práci a pak večer. Jsem ho chtěla postupně naučit tu vodu pít. Jenže on prostě pořád pije málo a já už si připadám blbě, že mu pořád lezu tím na nervy. Vymlouvá se, že to nestíhá ale každý zdravý člověk má pít čistou vodu denně. On ale má cukrovku. Samozřejmě po něm nechci aby pil 2,5 litry ale aspoň litr denně. Taky se stává, že po snídaní je nízký a pak si dá něco sladkého a furt to nejde nahoru ale až třeba po 4 hodinách a přítel říká, že to žaludek jako pracuje pomalu ale myslím si , že i to má souvislost s tím, že málo pije- a to se nahromadilo za ty léta. A že prý vi, že jako diabetik by měl pit ale nedělá to. Dost mě to znepokojuje a chtěla jsem se zeptat zda to, co jsem psala je opravdu tak? Aby mi poradil doktor, který se v tom vyzná. Děkuji předem za odpověď. Neznámá
věk: 36 let

Odpověď

Milá paní "Krásná a Neznámá", různí lidé mají různou chuť na pití a někteří z pouhé nedbalosti pijí příliš málo. Obecně bych doporučoval pít denně aspoň 1 500 ml tekutin. Močí se vylučuje z těla velké množství látek a ledviny jsou schopné moč zahušťovat jen do určité míry. Je zbytečné je v tomto příliš zatěžovat. Jiná je také situace v létě, kdy se lidé více potí a ztratí touto cestou více tekutin. Pak ani toto množství není dostatečné.

Při vysoké glykémii, zpravidla nad 10 mmol/l, se dostává navíc do moči cukr, který vede ke zvýšeným ztrátám vody. Když je glykémie vysoká, je doporučováno více pít, dokud se glykémie zase léčbou nebo dietou neupraví.

Pokud ale člověk pije "normálně", tedy kolem těch 1 500 ml a více, tak příjem vody nemá velký vliv na rozvoj komplikací diabetu ani dalších nemocí. Doporučuji proto vašemu příteli, aby pití nezanedbával a aby se pořádně napil alespoň ráno, potom aspoň trochu během dne a večer zase pořádně. Nedoporučuji mu pivo nebo alkoholické nápoje, ale jinak je dobré objevit nápoj, který mu bude chutnat. Může to být čaj, káva, neslazené limonády. Voda je samozřejmě to nejlepší, protože neobsahuje třeba umělá sladidla nebo nadbytečný kofein. Jinak na tom ale moc nezáleží. Zkuste mu třeba koupit lehce ochucenou a neslazenou minerálku s menším obsahem solí, takové jsou nyní populární a jsou dobré. Pokud ale se nebude o sebe starat sám, tak to vás do budoucna lituji.

To, jak se muž stará nebo nestará o vyrovnání svého diabetu, nemá vliv na riziko přenosu vloh pro toto onemocnění na potomky. Je to ale možná ukazatel toho, jak se bude v budoucnu starat i o vás, o vaše děti a jak bude zdráv a schopen pečovat  o rodinu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

860 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, provádím sem tam měření cukru v krvi, jelikož máme v rodině nejednoho cukrovkáře + jsem měl za poslední rok vyšší hodnoty cukru na lačno při krevních testech (okolo 6mmol/l). Nevím, jak se v tom úplně vyznat. Za tento týden: Ráno mám nalačno hladinu kolo 5,9-7,6 mmol/l Ihned po snídani okolo 7mmol/l Dvě hodiny po snídani pořád 7mmol/ A třetí hodinu po snídani mi hladina spadne na 3,5-4,3mmol/l (pokud kontroly byla i velmi náhlá a silná únava a ztráta zájmu o cokoliv) Toto se prakticky po každém jídle (snídaně, oběd , večeře) opakuje až na to, že dvě hodiny po jídle před spaním mívám hladinu průměrně 8,7 mmol/l Jednou v týdnu jsem měl uprostřed noci (4h před budíkem po 3h spánku) hodinu 14mmol/l a ráno to zase spadlo na "standardních" 6,7mmol/l. Je mi 21 let Vážím 85kg Měřím 170 cm Sedavé zaměstnání s častým fyzickým pohybem a s průměrně aktivním životním stylem. Avšak se potýkám s větším obsahem tuku v oblasti břicha. Jsou tyto hodnoty ještě v normě i v rámci různého kolísání, či už bych se měl začít bát o začínají předcukrovku? Předem děkuji za radu. Lucas

    Odpověď

    Milý Lucasi, docela by stálo zato vědět, jaký typ diabetu se ve vaší rodině vyskytuje. Opakované hodnoty glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l již odpovídají diabetu, a tak pokud by to byla pravda (přesné měření), mohlo by se jednat o počínající stádium zjevného diabetu 1. typu, o projev diabetu 2. typu či případně o některou ze vzácných dědičných forem diabetu tzv. typu MODY.

    Navrhuji vám tedy, abyste si dal vyšetřit glykémii na lačno ve standardní laboratoři. Kromě toho byste nejspíše měl podstoupit glukózový toleranční test. Lékař by také měl zhodnotit, jaké formy diabetu se ve vaší rodině vyskytují a do jaké míry jsou dědičné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 1. typu, diagnostikován září 2023, inzulín Novorapid před jídlem, na noc Toujeo. Novorapid píchám cca 3-4 jednotky před jídlem, dle naměřené glykemie a Toujeo na noc 6 jednotek. Ranní glykemie se pohybují mezi 7 - 8, během dne před jídlem též. Někdy se stane, že mám glykemii před jídlem 5 - 6, tudíž se bojím si píchnout Novorapid, kvůli hypoglykemii. Glykemie po jídle je po nulové dávce Novorapidu 12. Chci se zeptat, zda je to správný postup, či zda mám něco změnit. Děkuji za odpověď. Marie

    Odpověď

    Milá Marie, diabetes 1. typu zjištěný v pokročilé dospělosti má často pomalý rozvoj a často zůstává zachována vlastní inzulínové sekrece, i když většinou postupně klesá. Vy zatím máte velmi malou potřebu injekčního inzulínu a váš vlastní inzulín to vyrovnává, ale beta buňky produkující inzulín se musejí hodně namáhat.

    Já bych vám doporučoval s ohledem na množství jídla, které se chystáte sníst, injekční inzulín před jídlem podat a případně snížit jenom dávku, pokud v jídle není mnoho sacharidů, nebo pokud se po jídle chystáte k nějaké fyzické aktivitě.

    Ze všeho nejlepší by ale bylo vybavit se kontinuálním senzorem hladin glukózy v podkoží. Pro vás asi nejspíše senzor Freestyle Libre 2. Pro vaši diagnózu by měl být plně hrazen. Vy byste trvale viděla, jak se hodnoty cukru pohybují, zda klesají či stoupají. To pro vás bude mít velký edukační význam, ale také včas uvidíte, kdyby vám glykémie klesala a hrozila by hypoglykémie.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v minulosti jsem 2x měla těhotenskou cukrovku. Protože jsem si opakovaně nyní našla cukr v moči, pokud tedy nejsem večer úplně nalačno, pak je to v pořádku. Přes den se mi cukr ukáže téměř vždy, nevím, zda je to v běžné. Poměrně často močím, nyní už i v noci. Nechala jsem si udělat odběry. Prosím o konzultaci výsledků v příloze, zda by se mohlo jednat o nějakou formu cukrovky a mám dále nějak řešit. Od mládí trpím hyperprolaktemií (sekrece mléka) bez zjištěných příčin( MR mozku před několika lety bez nálezu). Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, těhotenská cukrovka, i když po porodu odezní, je určitým ukazatelem rizika pro vznik diabetu v budoucnosti. V podstatě ukazuje, že při zvýšených nárocích na tělo (jako např. v těhotenství) už nepostačuje plně inzulínová sekrece, aby tuto zvýšenou potřebu překonala.

    Pokud byl váš odběr krve skutečně na lačno, je hodnota 6,1 mmol/l lehce zvýšená a odpovídá porušené glukózové toleranci. Ovšem jedno vyšetření pro posouzení nestačí.

    Cukr v moči by být neměl, většinou se tam dostává, pokud glykémie překročí přibližně 10 mmol/l, např. možná ve vašem případě po jídle. Na druhé straně, hodnotu glykovaného hemoglobinu máte zcela v normě, takže prakticky lze vyloučit zjevný diabetes.

    I když jste štíhlá, doporučuji dávat pozor na dietu, mírně omezit příjem sacharidů na maximálně 200 g/den a být pokud možno fyzicky aktivní. Pokud byste chtěla větší upřesnění, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test. Ale jinak si myslím, že v současné době není potřebná žádná léčba kromě zdravé diety s mírným omezením sacharidů v dietě. Mohla byste si také opatřit osobní glukometr a občas si zkontrolovat glykémii, např. 2 hod. po jídle. Vaše laboratorní vyšetření včetně moči je jinak v normě, jen ta glykémie je lehce vyšší. Hladina inzulínu není důležitým ukazatelem – na lačno může být nízká i u zcela zdravého člověka.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!