Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

množství ketonů v krvi

Datum vložení dotazu: 03.12.2020

Ptá se: Pavel

Dotaz

Dobrý den, chci se zeptat....jaké by mělo být správné množství ketonů v krvi u zdravého člověka, popřípadě u člověka, co zrovna prochází tzv. ketonovou nebo Low carb dietou? Upozorňuji, že nejsem diabetik. Tento styl stravování dodržuji již přes měsíc, celkově se cítím velice dobře, jakoby jsem omládl a dokonce i kila šly hodně dolů, ale zajímalo vy mne, jak jsem na tom, co se týká hodnot krve. Dle měřáčku s proužkama na keto mám hodnotu ketonů v krvi 0,4 mmol odpoledne po jídle. Problém je, že jsem vlastně pořádně nikde nezjistil, při projíždění internetu, jaké hodnoty co znamenají. Mohl by jsem vás tedy poprosit o nějaký jednoduchý nástřel hodnot například v průběhu dne, co vlastně znamenají, abych věděl čeho se mám vlastně chytit? Moc děkuji za info, Pavel
věk: 37 let výška: 188 cm váha: 111 kg

Odpověď

Milý Pavle,

ketolátky se v organismu hromadí za situace, kdy člověk nemá přísun sacharidů a tělo si získává energii převážně pomocí tuků. Takový stav nastává při delším hladovění, např. po 24 hod. u zdravých lidí. Ketolátky slouží jako zdroj energie, a tak se jejich hladina zvyšuje nejprve jen málo. Teprve když je tělo nestačí dostatečně rychle využívat, začnou se hromadit v těle více. To už bývá provázeno určitým stupněm nevolnosti a může to vyústit až v závažnou ketózu. U zdravých lidí k tomu ale zpravidla nedochází.

Zcela jiná situace je ale u pacientů s diabetem, především diabetem 1. typu, ale také u diabetu typu 2. Těm chybí inzulín, který je potřebný ke správnému metabolismu sacharidů, ale podílí se také na metabolismu tuků. V tomto případě se při nedostatku inzulínu, zvláště při závažném nedostatku, hromadí v těle ketolátky natolik, že vzniká až životu nebezpečná ketoacidóza. Zpravidla bývá při tom výrazně zvýšená také glykémie, ale není to zcela podmínkou. Pokud člověku chybí inzulín a zároveň člověk nepřijímá sacharidy, nebo je eliminuje z těla jiným způsobem (např. močí, zvláště za použití některých nových léků, které mohou vylučování cukru močí zvyšovat), může být i u diabetiků v ketoacidóze glykémie jen mírně zvýšená.

Mezi ketolátky se řadí především kyselina betahydroxymáselná (beta hydroxy butyrát), kyselina aceto-octová a aceton. Nejvýznamnější je první z nich, beta-hydroxybutyrát. Ten se také zpravidla stanovuje v laboratořích a jsou také dostupné domácí měřiče podobné glukometrům, které tuto látku stanovují.

Pacienti s diabetem by neměli mít hladiny betahydroxymáselné kyseliny vyšší než 0,6 mmol/l. Pokud je hladina vyšší, znamená to, že je naléhavě nutné zlepšit léčbu inzulínem.

Výsledek se hodnotí jako již nebezpečný pří vzestupu nad 1 mmol/l. Hodnota nad 1,5 mmol/l je již výrazně zvýšená.

Hodnota nad 3 mmol/l již svědčí u diabetiků pro ketoacidóza a je naléhavě nutná léčba.

Druhou významnou ketolátkou, která se ale stanovuje méně často, je acetoacetát. Jeho normální hladina na lačno je asi 0,13 – 0,43 mmol/l. Jeho hladina se rovněž zvyšuje při hladovění, a to až na 7–8 mmol/l. Udává se, že při diabetické ketoacidóze hladina acetoacetátu dosahuje až 25–30 mmol/l. Další ketolátka, aceton, se v krvi běžně nestanovuje. Aceton se dále již nemetabolizuje a z těla se dostává dechem nebo močí. Proto bývá při ketóze cítit z dechu.

Na rozdíl od pacientů s diabetem, kterým chybí inzulín, může být hladina kyseliny betahydroxymáselné u zdravých osob zvýšená také při dlouhodobém hladovění, glykémie ale při tom nestoupá. Při tzv. ketogenní dietě, kterou někteří doporučují k intenzivnímu hubnutí, může hladina stoupat nad 1 mmol/l. Z mého pohledu by ale rozhodně neměla stoupat nad 3 mmol/l. Přesná doporučení jsem ale nenalezl, asi proto, že tzv. ketogenních diet je hodně a zpravidla jejich zdravotní bezpečnost není ověřená.

Chcete-li tedy hubnout především prostřednictvím velmi omezeného množství sacharidů a pokud nejste diabetik, považoval bych za dostatečné dosažení hladiny mezi 0,6 a 1 mmol/l.

Z dlouhodobého hlediska ale přece jen doporučuji běžnou nízkokalorickou dietu s vyváženým omezením jak sacharidů, tak i tuků v dietě. Pravděpodobně pro hubnutí je každá dieta lepší než nic, pokud ji člověk skutečně dodržuje. Rozumná nízkokalorická dieta je ale určitě nejlepší, jen není opředena žádnými kouzelnými představami, a tak člověku nezbývá než vytrvalost a vytrvalost.

Ještě doplňuji další informaci, kterou jsem získal z Wikipedie a která (na to upozorňuji) není ověřená. Zde uváděné doporučení v průběhu ketogenní diety najdete v níže uvedené tabulce. Jenom znovu připomínám, že já osobně přísnou ketogenní dietu ani nediabetikům nedoporučuji.

Tabulka hodnot kyseliny betahydroxy máselné v průběhu ketogenní diety. Data jsou s laskavou pomocí prof. Jabora převzata z odkazu:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Ketogenn%C3%AD_dieta a nejsou ověřená.     

Další dotazy z kategorie "Obecné"

950 dotazů

  • Dotaz

    Prosím o vysvětlení...ráno nalačno jsem měla v krvi 6,05 glu..lékařka se o tom nezmínila,přečetla jsem si výsledky doma. Děkuji za Vaši odpověď. Vladimíra.

    Odpověď

    Milá Vladimíro,

    striktně podle statistiky je hodnota glykémie 6,05 mmol/l na lačno lehce zvýšená. Norma je do 5,6 mmol/l.

    Z tohoto jediného vyšetření vyplývá, že můžete mít poruchu glukózové tolerance. Aby se to prokázalo, měla by být změřena minimálně ještě jedna hodnota, rovněž na lačno. Myslím ale, že se nemusíte zneklidňovat, hodnota je to blízko normy. Může vás to inspirovat, abyste dodržovala zdravý životní režim a, je-li to ve vašich silách, trochu zhubla.

    Při velké zvědavosti byste mohla podstoupit orální glukózový toleranční test, při kterém by se úroveň vašeho metabolismu glukózy posoudila přesněji. Myslím ale, že postačí změřit glykémie ještě jednou, na lačno a v laboratoři.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Chci se zeptat jak dlouho vzniká cukrovka. Já jsem v roce 2022 podstoupil OTTG test ( často se mi motýla hlava a bylo na omdleni). Tento test byl v pořádku. Minulý rok jsem v červenci absolvoval preventivní prohlídku kde mi lékařka vzala dlouhý cukr hodnota 31 a glykemie na lačno jsem měl 5.4. Před měsícem mi byla diagnostikovana mirna hypertenze a beru lek Tritace. Paní doktorka mi před zahájením léčbou vysokého tlaku udělala rozbor krve a měl jsem lačno glykemii 5.9 a glukozu v moči 0. Chci se zeptat zda jsem někde ve fázi prediabetes nebo zda už se rozjíždí cukrovka která už nepůjde zastavit? Je pravda že od minulého roku mesice září jsem byl trochu ve stresu a začal to kompenzovat susenkama a přibral jsem 4 kg. Nyní vážím 89 kg při výšce 178 cm . Jsem muž 33 let. Alkohol nepiju vůbec, cigarety vůbec a pití piju jen čistou vodu a neslazené čaje a každý den 2x kafe latte bez kofeinu a doladíme si to lžičkou třtinovýho cukru. Fastfoody tam se nestravuji. Denně nenacházím přes 15000 kroků a chodím sviznou chůzí ( s dětmi na procházku). Můžete mi poradit jak tento stav zvrátit aby se u mě cukrovka neprojevil? Mnohokrát vám děkuji za cenné rady Milan

    Odpověď

    Dobrý den,

    rychlost vzniku cukrovky je velmi různá. Obvykle to bývají měsíce, kdy dochází k pomalému vzestupu krevního cukru, který bývá často nepovšimnut. Vyšší cukr nepřináší žádné potíže, pokud stav ale trvá dlouho, může dojít ke vzniku pozdních komplikací cukrovky, které se léčí velmi obtížně. Proto jsou tak důležité preventivní kontroly.

    Ve Vašem případě se jedná o tzv prediabetes. Vzestup cukru mohl podpořit jak píšete stres, nárůst hmotnosti.

    Doporučuji Vám zlepšit jídelníček, zkusit redukovat cca 4-5kg, pohybu máte dosti. Je možné, že se stav normalizuje, ale cca u 30% pacientů stav může pokračovat a rozvíjí se cukrovka. Proto je důležité nechat si cukr cca za půl roku zkontrolovat.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,, před večeří mám gly. kolem 7 mmol -jim v 18 hod jen 2 jednotky jídla. Ráno však denně je gly.na lačno kolem 13 moll-sndam každý den v 8 hod ráno. Chtěla bych poradit jak ranní gly. upravit. Děkuji za odpoved

    Odpověď

    Dobrý den,

    s hladinou ranní glykémie bývá u diabetiků často potíž. Důvodů pro zvýšení cukru nalačno může být více. Strava, nadváha, ale také hladina hormonů, které fyziologicky nad ránem stoupají. Navíc játra si během noci vyrábějí cukr ze zásob, protože mozek jej potřebuje jako zdroj energie.

    Úkolem inzulínu je zajistit normální hladinu cukru nalačno  tedy cca 5 mmol/l. A právě tato funkce inzulínu bývá u diabetiků často zhoršená.

    Jak tedy zlepšit hladinu cukru nalačno? nepíšete jaké užíváte léky, popř. inzulín,  tedy mohu radit jen obecně.

    1. strava, na noc nejíst rychlé cukry, ale to píšete, že máte  v normě

    2. pohyb  pravidelně ideálně 3x týdně hodina chůze

    3. hmotnost ideálně BMI do  26-28, Váš BMI je 31,  tedy pokud je to možné, můžete 2-3 kg zhubnout

    4. pokud nic ze výše zmíněného nefunguje, nebo nelze, přicházejí na řadu léky ke snížení lačné glykémie. těch máme na trhu vícero, ale to je třeba vybírat se znalostí vašich dalších nemocí a laboratorních výsledků, tedy bych doporučovala konzultaci s Vaším diabetologem

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hodnota 7

    Odpověď

    Milá Jiřino, zřejmě není správné "vychovávat" naše čtenáře a je lepší raději jen suše odpovědět. Pokud bych byl stejně stručný jako vy, napsal bych vám jako odpověď: "Zvýšený", a tím bych mohl skončit.

    Pro posouzení je totiž nutné vědět, zda byla glykémie měřena na lačno, během dne, či po jídle, zda to bylo měřeno glukometrem nebo v laboratoři, zda se jedná o jednu hodnotu, či o opakované měření. Normální hodnota glykémie ráno na lačno v kapilární krvi, měřená v laboratoři, je do 5,6 mmol/l. Při hodnotě nad 7 mmol/l již mluvíme o diabetu, ale vyšetření je nutná alespoň ještě jednou zopakovat.

    Velmi pravděpodobně tedy máte již diabetes, nebo k němu máte velmi blízko. Vyšetření ale zopakujte za standardních podmínek ráno na lačno u lékaře.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ako a čim dezinfekovať pokožku pred podanim inzulinu striekačkou, Jaroslav

    Odpověď

    Milý Jaroslave, k desinfekci je možné nejsnáze použít tzv. lihobenzin, tedy asi 70% alkohol, ke kterém pro znemožnění používat jej jako alkoholický nápoj přidává nepatrné množství benzinu nebo podobné látky. Dá se koupit v lékárně, není drahý a 200 ml vydrží velmi dlouho. Alternativně je možné zakoupit jednorázové individuálně balené alkoholem napuštěné tamponky (proužky), např. Alcohol Pads. Je to asi nejpohodlnější.

    Řada lidí ovšem nepoužívá k desinfekci nic. Podmínkou je, aby pokožka i vaše ruce byly čisté a podání probíhalo v čistém prostředí. Je také možné si místo před vpichem omýt a utřít čistým ručníkem (vaším vlastním).

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!