Poradna

mikroalbumin 110 mg/l

Datum vložení dotazu: 20.05.2021

Ptá se: Helena

Dotaz

Dobrý den, maminka má diabetes sledovaný lékařem. Léky nebere, pouze řeší dietou. Při posledních dvou laboratořích měla B_HbA1c 62-64 mmol/mol a při poslední laboratoři (předchozí nevím) měla Mikroalbumin 110 mg/l . To lékařka nezmínila. Vzhledem k tomu, že se jedná o skoro 4x větší hladinu, než je norma - bojím se trvalého poškození a selhání ledvin. Kam se prosím obrátit? Co dělat? Urologie? Nechat napsat léky a dia? ... Nový lékař na konzultaci s tímto problémem nás může přijmout až v říjnu. Stávající doktorka to řešit nechce. Předem Vám děkuji za zpětnou vazbu. Helena
věk: 86 let výška: 156 cm váha: 58 kg

Odpověď

Milá Heleno,

Vaše maminka má diabetes 2. typu, který je zatím léčený pouze dietou. Je jí, pokud počítám dobře, 85 let. Má zvýšené vylučování albuminu do moči, což nejspíše odpovídá diabetickému onemocnění ledvin. O tam, jak dlouho u ní diabetes trvá, není informace.

Diabetické onemocnění se rozvíjí zpravidla po dlouhá léta a často se na jeho průběhu nepodílí pouze stupeň diabetické poruchy, ale také další faktory, jako jsou zejména zvýšený krevní tlak a někdy i infekce močových cest. Ztráta albuminu do moči nyní není velká, i když neuvádíte množství moče za den v době měření albuminurie, uvádíte pouze koncentraci. Lze odhadnout, že se jedná asi o 200 mg za 24 hod. Vzhledem k věku vaší maminky se pravděpodobně jedná spíše o méně závažnou formu onemocnění ledvin, pro jejíž léčbu lze doporučit opatření, která postup onemocnění zpomalují. Zásadní nebezpečí ale pravděpodobně nehrozí. Jednou rozvinuté poškození ledvin ale zpravidla nelze zvrátit. Jde o dlouhodobé změny, které vedly k přestavbě tkáně v ledvinách, a ty již neustoupí.

K posouzení stupně   poruchy funkce ledvin je nutné provést ještě několik doplňujících vyšetření:

 1. Je nutné stanovit hodnotu tzv. glomerulární filtrace ledvin, což lze učinit na základě přesného sběru moči po dobu 24 hod., ale výsledek lze také dostatečně spolehlivě odhadnout podle hodnoty kreatininu v krvi a základních údajů, jako jsou pohlaví a věk. Hodnota bude pravděpodobně snížená, ale toto snížení může také odpovídat věku a nemusí být nijak pro vaši maminku kritické. Je vždy dobré znát tento údaj i z minulosti, aby bylo možné posoudit, zda se funkce postupně zhoršuje a jak rychle.
 2. Vaše matka by měla mít pečlivě sledovaný krevní tlak. Je velmi žádoucí, aby krevní talk nebyl zvýšený, rozhodně ne nad 140/90 mm rtuťového sloupce. Důsledná léčba hypertenze ledviny chrání a zpomaluje postup onemocnění.
 3. Vyrovnání diabetu není zcela dostatečné a určité zlepšení je potřebné. Vaše maminka nemá nadváhu, a tak by podle posouzení ještě dalších faktorů mohla dostat nějaký vhodný lék nebo velmi malou dávku inzulínu. Důležité ale také je, do jaké míry je schopna tuto léčbu užívat a zda lze předcházet vzniku případných hypoglykémií při léčbě. Zlepšené vyrovnání diabetu je ale nyní důležité méně než léčba hypertenze.

Je dost pravděpodobné, že toto všechno lékař vaší maminky již uvážil a usoudil, že tato doporučení se již uplatňují. Nemusí tedy být žádná zásadní úprava léčby prováděna. Samotná přítomnost albuminu v moči v tomto věku nemusí být žádným kritickým ukazatelem. Lékař by také mohl posoudit, zda je vhodné vaši matku posílat do nefrologické poradny, ale velmi pravděpodobně by se tam neodehrálo nic jiného, než to, co vám výše doporučuji.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

64 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v r. 2015 při OGTT (v těhotenství) jsem měla vysokou hladinu glukozy a následně mi byly zjištěny protilátky a určen typ cukrovky LADA. V době těhotenství jsem si píchala inzulín, po porodu už ne, ale v roce 2017, kdy jsem po druhé otěhotněla mi inzulín už zůstal. Momentálně si píchám 12 J tresiby a 3 J Fiaspu před večeří a během dne podle typu jídla. Chtěla bych zeptat, zda v mém případě je vhodné očkování proti covidu.

  Odpověď

  Milá Aneto,

  Podle vašeho líčení se ve vašem případě nejspíše jedná o diabetes 1. typu, který byl zjištěn v těhotenství. Tento typ vede postupně ke ztrátě inzulínové sekrece a inzulín je nutné podávat velice pečlivě v injekcích či inzulínovou pumpou. Protože máte dávky nyní velmi malé, asi u vás ještě nějaká sekrece inzulínu přetrvává. Tomuto pomalejšímu vývoji se někdy říká LADA, ale je to vlastně forma diabetu 1. typu.

  Očkování vám velmi doporučuji. Průběh onemocnění Covid-19 je u dobře léčených pacientů s diabetem 1. typu stejný jako u ostatních osob, ale riziko těžkého průběhu je větší. Stejně tak rizika nežádoucích účinků očkování jsou stejná. Někteří pacienti udávají přechodné zhoršení diabetu, ale je to vzácné a přechodné. Očkování vám doporučuji, většinou jsou osoby s diabetem očkovány přednostně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 49 let a začínám špatně vidět na čtení. Zjisti mi oční vyšetření zda se jedna o příznaky cukrovky nebo prostě vlivem věku a stalým koukáním v praci do PC se mi zhoršuje zrak? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,
  pokud jste celkově jinak zdravý, pravděpodobně se jedná o vetchozrakost, tzn. přirozenou změnu vidění v souvislosti s věkem, která se jednoduše řeší brýlemi na čtení. Oční vyšetření není základní vyšetření na vyloučení nebo vyslovení podezření na "cukrovku". Pokud máte  podezření na cukrovku, kontaktujte svého praktického lékaře.  

  (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Můj dotaz zní :Objednal jsem si program od ing. Popova : Centrum řízené regenerace ,kde tvrdí, že dokáže vyléčit neuropatii nohou pomocí půstu a braní 41 vitamínů, cvičení dle německých lékařů přírodní medicíny. Hlavní argument je, že lékaři lečí léky, čili nemohou to nikdy vyléčit. Podle ohlasu pacientů má docela dobré výsledky. Co si o tom myslíte? Dokonce má v péči i lékaře. Web je dostupný na nettu. Údajně má i vyléčené pacienty, které potvrdilo EMG. Děkuji za odpověď :Luboš

  Odpověď

  Milý Luboši,

  diabetická polyneuropatie vzniká dlouhodobým metabolickým poškozením. Nejprve jsou postiženy tzv. „obaly nervů“, které způsobují jejich špatnou funkci, později mnoho nervových vláken přímo zaniká. Projevuje se to nejvíce na dlouhých vláknech, tedy typicky na dolních končetinách. Nervová tkáň má bohužel jen malou schopnost regenerace. Částečně se mohou „opravit“ jen ta vlákna, která nejsou ještě zaniklá. Je také možné „vytrénovat“ zbývající vlákna k tomu, aby svojí činností částečně nahradila vlákna zaniklá. Někdy dokonce tato jejich zvýšená aktivita není jenom pozitivní, protože regenerující vlákna nefungují správně a mohou být příčinou různých bolestí, brnění a pálení.

  1. Léčba diabetické neuropatie je bohužel nedostatečná a zvláště při větším postižení neuspokojivá. Spočívá v následujících opatřeních:

  Je potřeba co nejlépe vyrovnat diabetes, nejlépe blízko k normálním hodnotám. Tím se vytvoří podmínky pro to, aby se nervy dále nepoškozovaly a případně ty již postižené, aby se částečně „regenerovaly“, nikoli však obnovily, to zatím ve většině oblastí lidského těla není možné. Efekt se projeví ale až po delší době.

  1. Důležitá je rehabilitace, tedy cvičení. Nervy musejí být dostatečně stimulované k tomu, aby pracovaly. Zároveň se tím trénují i ty nervy, které jsou nepoškozené. Mohou tak nahrazovat částečně funkci chybějících vláken. To se uplatňuje zejména u vláken, které inervují svaly. Cvičení také zlepšuje celkovou pohodu a odvádí pozornost od obtíží.
  2. U diabetu bývají nejvíce postižená drobná vlákna na nohou, která mají za úkol vnímat bolest, teplotu, polohu a chvění. Jejich poškození zvyšuje riziko poranění končetiny. Proto je nutné velmi dbát ne prevenci poranění a volbu vhodné obuvi.
  3. I když polyneuropatie nejde příliš léčit, existuje řada léků, které zmírňují obtíže. Ty by vám mohl předepsat váš diabetolog, internista nebo nejlépe neurolog. Mnohdy velmi pomáhají.
  4. Neurologové zpravidla začínají také léčbu kombinací vitamínů, o kterých je známo, že pokud opravdu chybí, dochází k neurologickým obtížím. Ačkoliv jsou zpravidla neškodné, většinou příliš nepomohou, protože tyto vitamíny jen málokdy chybí
  5. Je potřeba odstranit další rizika pro vznik neuropatie. Na prvním místě je to alkohol, kouření či konzumace nezdravých potravin.
  6. Existují také některé léky, u kterých se uvádí, že mohou při polyneuropatie pomoci. Průkaz jejich účinnosti je ale chabý, žádné skutečně účinné léky zatím nejsou.
  7. Používají se také doplňkové fyzikální postupy, např. speciální masáže, vibrace, elektrostimulace.

  Je třeba také vzít v úvahu, že polyneuropatie probíhá kolísavě. Příznaky jsou někdy horší, jindy samy na delší dobu ustupují.

  Neznám postupy, které používá ing. Popov. Pro osoby s nadváhou či špatně vyrovnaným diabetem však výrazné kalorické omezení a případně i půst (pokud to zdravotní stav dovolí), mohou mít dobrý efekt. O vitamínech a potravinových doplňcích jsem se již zmínil. A cvičení je určitě velmi vhodné, je ale dobré poradit se s lékaři, jak a co máte cvičit, abyste si naopak neublížil. Jinak v léčbě neuropatie se velmi osvědčuje odvádění pozornosti (od obtíží). K tomu může vámi předplacený program také pomoci.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před několika týdny mi byla zjištěna cukrovka typu II. Lékař mi dal prášky, které fungují a snížili mi cukr v krvi na normální hladinu. Nicméně mám problém, že nyní vidím rozmazaně (lékař mě ujistil, že je to v pořádku, protože se opravují oči po dlouhodobém zvýšeném cukru). Nicméně pracuji v IT a občas nemohu pracovat, protože vůbec nevidím na monitor. Existuje cokoliv - kapky do očí, léky,... Které by rozmazané vidění nějak zmírnili? Vím, že se to časem upraví, ale potřebuji fungovat. K očnímu lékaři jsem objednaná. Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  rozmazávání vidění během dne je způsobeno kolísáním hladiny cukru v krvi. S tím souvisí koncentrace glukózy v očních tkáních, především v čočce. Cukr na sebe váže vodu a tím mění hodnotu lomivosti tkání, tzn. dioptrii. Zpočátku po nasazení léčby je to běžný stav. V prevenci kolísání vidění během dne je důležité mít co nejtěsnější kompenzaci diabetu. Během dne doporučuji myslet na dietní režim a nezapomínat na pohyb

  Je dobře, že jste již objednána k očnímu lékaři. U DM 2 mohou být již přítomny oční změny v době stanovení diagnózy. Při kontrole budou zkontrolovány i dioptrie. V případě dioptrické vady, která se dříve nemusela projevit, může být zváženo předepsání brýlové korekce. 

  Při práci na počítači mohou úlevu přinést i oční kapky, kterým se říká umělé slzy. Jsou volně dostupné v lékárně. Doporučuji vybírat kapky bez konzervačních látek.

  (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!