Poradna

manželka trpí cukrovkou, léky ani nově nasazený inzulín nezabírají

Datum vložení dotazu: 10.07.2020

Ptá se: Arny

Dotaz

Dobrý den mám dotaz na moji manželku již mnoho let trpí cukrovkou typu B. Doposud brala léky, které už přestaly působit a nezabíráji.Tak ji začali aplikovat inzulín, který zatím nezabírá, stále má vysoké hodnoty cukru, řeknu 20 a výš. Přitom vše dodržuje, jak má a stále výsledky jsou negativní, chtěl bych se zeptat, může tuto situací nějakým způsobem řídit psychika, nebo jiné důvody proč tomu tak je, že nedochází ke zlepšení? Přitom má svého doktora, který je velmi pečlivý a obětavý, tak doufám, že se situace zlepší. Zatím jsem na pochybách, možná, že je brzo dělat nějaké závěry, ale bojím se, aby to netrvalo příliš dlouho a organismus to zvládl a přijmul inzulín, který stále nezabírá. Můžete mně k tomu něco říct? Děkuji za odpověď s pozdravem Arny.

Odpověď

Milý Arny, situace vaší paní není zase tak neobvyklá, setkáváme se s tím. Samozřejmě je vždy dobré vyloučit nějakou málo obvyklou příčinu nebo spoluúčast některých léků, zejména kortikosteroidů. Zpravidla se ale jedná o velkou inzulínovou rezistenci, tedy necitlivost organismu k působení inzulínu. Inzulínová rezistence je hlavní příčinou diabetu 2. typu, ale jako diabetes se projeví teprve tehdy, když tělo už nedokáže čelit sníženému účinku inzulínu tím, že ho tvoří stále více.

V současné době existuje již více léků, které citlivost vůči inzulínu zlepšují, ale jejich zvyšující se dávky vaše žena asi už vyčerpala a nyní nezbývá, než přistoupit k léčbě inzulínem. Je-li rezistence velká, mohou být potřebné i velmi velké dávky.

Uvedu situaci, která bývá typická, ale možná je to u vaší paní trochu jinak. Pacienti většinou mívají zadváhu, někdy jsou obézní a někdy dokonce výrazně obézní. Za známku obezity považujeme hodnotu BMI nad 30 kg/m2, vy asi víte, že tato hodnota se počítá podle tělesné hmotnosti a výšky postavy. Osoby s nadváhou mívají sníženou citlivost vůči inzulínu, vyloveně obézní osoby často mají opravdu inzulínovou rezistenci. Kromě toho citlivost vůči inzulínu snižuje malá tělesná aktivita.

Já bych tedy doporučoval tento postup:

1. Prostudovat dietu se sníženým kalorickým obsahem a s výrazně sníženým obsahem sacharidů, např. 120 g sacharidů denně nebo i 100. Téměř všichni pacienti udávají, že jedí málo, ale zdání čato klame. Pokud tedy vaše paní vysloveně rychle nehubne (případ diabetu 1. typu), je výrazné snížení kalorického příjmu tím nejlepším přístupem, i když asi i nejtěžším.

2. Inzulín podávat spíše v malých dávkách, přednost bych dal rychle působícím inzulínům, nyní 3x denně před malými porcemi jídla, na noc déle působící inzulín, rovněž nikoliv v nadměrné dávce. Jako počáteční příklad uvádím rychle působící inzulín 3x 10 j., na noc dlouze působící inzulín 16 j. (Je to skutečně jen příklad, situaci vaší paní nemohu znát). Dávky se mohou případně lehce zvyšovat, ale já nejsem zastáncem velkých dávek v takovém případě. Jen to potence rezistenci a obezitu.

3. Pokračoval bych v lécích, které mohou zlepšovat účinnosti inzulínu. Jedná se zejména o metformin, a to v dávce 2x 1000 mg (pokud není zdravotní důvod, proč by se metformin nehodil). Existují i další léky, které je možné kombinovat.

4. Pokud nebudou glykémie extrémní (nad 20), raději bych spíše než stupňoval postupně dávky inzulínu, tak důsledně dbal na snížený kalorický příjem. Efekt se nemusí dostavit hned, může to trvat třeba i 3 týdny, jen je nutné vydržet s dietou, i když je to těžké. Náhradou je možné konzumovat nesladkou zeleninu v podobě chutných salátů.

5. Velmi důležitý je tělesný pohyb. Samozřejmě nevím, jaké má vaše paní fyzické možnosti, ale moc bych doporučoval např. 2x denně hodinové procházky.

6. Dokud se glykémie neupraví, je dobré dostatečně pít.

S tou dietou se to má tak, že když inzulín nefunguje, stejně se větší porce v těle dostatečně nevyužijí, jen v těle stoupá glykémie a hladina krevních tuků, případně se ty tuky ukládají tam, kam by neměly.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

314 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím je možné se k vám objednat?

  Odpověď

  Dobrý den,

  jsme internetový portál a nevlastníme diabetologické ordinace. Doporučuji obrátit se na takto specializovanou ordinaci v blízkosti Vašeho bydliště. Zkuste se podívat na internet, například zde https://www.navstevalekare.cz/lekari.html?params=diabetolog--diabetologie-s51010/-kraj-k

  S přátelským pozdravem

  PharmDr. Rostislav Šimek

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, bylo mi zjištěno z krevního rozboru zvýšené množství cholesterolu, celkový cholesterol 5.2 mmol/l , HDL_chol 1.64 mmol/l , LDL_chol 3.2 mmol/l. Měl bych na to brát už nějaké prášky? DM1 15 let, je mi 24, nynější kompenzace Hba1c 44 mmol/mol. Slávek

  Odpověď

  Milý Slávku, máte velmi dobré vyrovnání diabetu a hladiny cholesterolu jsou prakticky v normě. Normy se postupem času zpřísňují, takže ta hodnota celkového cholesterolu 5,2 mmol/l je už možná označována jako lehce zvýšená. Naopak HDL cholesterol (lidově „ten prospěšný“) je zcela v normě a ten „škodlivý“ LDL-cholesterol také. Vedou se určité spory, zda by diabetici měli užívat nějaké léky na snížení hladiny cholesterolu jakožto riziková skupina a při ještě normálních hladinách. Efekt ale není zatím prokázaný. Myslím tedy, že žádné léky na úpravu hladin cholesterolu nepotřebujete a že vše je v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem obézní a v poslední době mám stále sucho v ústech, pořád musím pít a v důsledku toho močit. Také mám často cítím nevolnost. Moje životospráva je dlouhodobě tragická, živím se v podstatě jen sladkostmi, zmrzlinou, protože je mi neustále horko. Normální oběd jsem už nejedla tak rok. Pohybu mám hodně, jsem v důchodu, tak denně nachodím minimálně 15 km. Mohu si nějak sama zjistit, zda nemám ze špatné životosprávy cukrovku, abych nemusela v dnešní vypjaté době k lékaři ? Je možné zjistit cukrovku 2. typu z moči pomocí diagnostických proužků z lékárny ? Samozřejmě kdybych zjistila, že je zde na cukrovku podezření, ihned bych navštívila lékaře.

  Odpověď

  Milá Aleno, Vy píšete jako do učebnice o cukrovce pro pacienty. Přesně takto se totiž popisují příznaky diabetu 2. typu, když jsou zanedbány. Máte nadváhu, jíte hodně sacharidů, hodně močíte, máte žízeň, cítíte se unavená.

  Pravděpodobnost, že máte cukrovku, je veliká.

  Léčba diabetu zahrnuje nejen nějaké léky, ale také podrobné poučení pacientů a úpravu jídelníčku. To všechno může zajistit obvodní lékař nebo diabetolog. Vy byste určitě měla lékaře navštívit. Budete-li totiž opatrná, nosit roušku a mýt si pečlivě ruce před každým jídlem a pitím a nesahat si neumytýma rukama do obličeje, tak vám koronavirová infekce hrozí velmi málo. Problémy s diabetem vás na rozdíl od toho neminou, pokud něco brzy nepodniknete.

  Jinak byste mohla najít bohaté poučení jak se chovat a také co jíst i na našich stránkách.

  Pokud byste trvala na tom, že se vyšetříte sama, tak můžete:

  1. Nejlépe koupit si osobní glukometr a diagnostické proužky
  2. Koupit si testovací proužky na moč, ke kterým nepotřebujete přístroj. Je to ale méně přesné. Cukr v moči bývá až při dost zvýšené glykémii. Tu vy ale asi máte, takže pro začátek by to mohlo stačit. Glukometr je ale mnohem lepší, používání není složité, jen určité zaučení by bylo dobré.

  Prozatím omezte v jídle přílohy jako jsou chléb, brambory, knedlíky, rýže apod. Absolutně nejezte jídlo s volným cukrem (zmrzlina, sladké pití, cukrovinky atd.). Dostatečně pijte. A jdete k lékaři!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Pro testování glukózy v moči lze pořídit v lékárně například testovací proužky DiaPhan. Jsou určeny pro testování dvou základních parametrů, kterými jsou glukóza a ketony

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mohu používat bez omezení?

  Odpověď

  Dobrý den,

  na přípravek Dialine se již ptalo více lidí. Podívejte se prosím na naše odpovědi zadáním tohoto názvu přípravku do kolonky "Hledat v poradně" nad KATEGORIEMI a najdete tři naše odpovědi.

  S přátelským pozdravem

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  cítila jsem se tak špatně, že jsem musela k lékaři. v krvi 31,56 hodn. a dlouhý c. 114, dostala jsem Siofor1000 a za týden stáhla na c. 23,24 a dl. 125, za dalšich týden hodnota 11,88 a dl. 126. Za dalších 14 dní jsem už měla jen zavolat a to už jsem měla hodnotu 7,8. dl. c. nevím. Takže ok. beru Siofor 2x deně poledne a večer. Jím střídmě, koupila jsem si pár knížek. Dále za 14 dní jsem se začal zase cítit unavená. (částečně asi stresy v práci) Koupila jsem si v Benu glukometr Beuer GL50 a změřila se - 10,3. OK. druhé měření po 3 dnech a ráno na lačno - 10,8. Volala jsem diabetickou poradnu, ale ta je jen na doporučení obvodní. Tak jsem volala doktorce a asi jsem ji trochu naštvala. Nakonec řekla, že doporučení napíše a položila mi telefon. Naštvat ji nechci, tak jsem tam zatím nešla. Teď tedy dotaz, má cenu, jít do poradny? Léky mám, dietu držím, doktorka to má za celkem zbytečné, když to tak zvládáme spolu. Co byste mi doporučili, jít přeci jen k diabetologovi, nebo jen navštívit obvodní, třeba se jedná jen o změnu v braní prášků. Eva

  doplňující údaje:

  váha 100 Kg, výška 163 cm

  Odpověď

  Milá Evo, mám o vašem zdravotním stavu jen málo informací, jen nyní zjišťuji, že máte skutečně nadváhu. Není jasné, zda se léčíte ještě pro jiné onemocnění a zda jste o diabetu věděla již dříve, nebo je to pro vás novinka. Také netuším, co vaší návštěvě u lékaře předcházelo, zejména jak mnoho jste jedla a zda jste např. nezavařovala sladké ovoce a neolizovala si příliš intenzivně prsty.

  Nicméně zjištěné hodnoty byly velmi vysoké a svědčí o delší dobu trvající poruše.

  Pokud máte nadváhu a dosud jste hodně jedla, bylo by možné nasadit přísnou dietu, užívat ten Siofor 2x 1000 mg a měřit si denně glykémie, zatím minimálně ráno na lačno a dále za 2 hodiny po jídle. Budou-li vaše hodnoty po týdnu nadále nad 10 a po jídle ještě vyšší, určitě se s tím bude muset něco udělat. Paní doktorka by se neměla zlobit, měla by naopak být ráda, že máte o léčbu zájem a chcete s tím něco dělat. Pokud se tedy skutečně nejednalo o to, že jste se před tím zcela "utrhla ze řetězu", ale teď se vše výrazně upravuje, měla byste co nejdříve navštívit lékaře, který bude ochoten vás podrobně poučit a sledovat. Mohla by to být i vaše obvodní lékařka, ale pokud má na vás "málo času", bylo by lepší navštívit diabetologa. 

  I když o vás vím velmi málo, domnívám se, že potřebujete intenzivnější léčbu, možná dokonce inzulín. K dispozici jsou nyní také léky, které se vhodně kombinují s metforminem (Siofor) a přitom snižují chuť k jídlu a pomáhají hubnout.

  Moc bych s tím vším neotálel.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!