Poradna

Lozap kontra cukrovka

Ptá se: Rudolf

Dotaz

Proč je v příbalových informacích léku LOZAP (bod 2.) uvedeno : Neužívejte LOZAP pokud máte cukrovku ?

Odpověď

Je to typické rádio Jerevan. V příbalové informaci se píše:

Neužívejte přípravek Lozap Zentiva

 • Jestliže jste alergický(á) na losartan nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
 • jestliže jste těhotná déle než 3 měsíce. (Je však lépe přípravek Lozap Zentiva neužívat ani na počátku těhotenství - viz bod Těhotenství);
 • jestliže máte funkce jater závažně narušeny;
 • pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin nebo jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren.

Tedy v posledním bodu je napsáno (zkracuji): Neužívejte Lozap ... pokud máte cukrovku ...

V dotazu není dopsáno, že se toto omezení vztahuje na pacienty, kteří mají cukrovku a zárověň užívají lék aliskiren. Bohužel příbalová informace není formulována správně, protože zní:

pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin nebo jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren

Všechny jiné přípravky s obsahem léčivé látky losartan totiž mají v příbalovém letáku správně uvedeno:

pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin a jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren

K tomu nelze uvést nic jiného, než že při schvalování příbalové informace se stala chyba, a že byla schválena informace, která použitím nesprávné spojky dává naprosto jiný smysl. Jak může Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv taková chyba proklouznout mezi prsty není jasné, ale chybovat jistě může každý.

V každém případě Vám pane Rudolfe za tento dotaz děkujeme. To, že se Vám formulace zdála být podivná, je naprosto v pořádku, protože je tato informace nesprávná. Správně má být uvedeno (zkracuji to důležité): pokud máte cukrovku (diabetes) a současně jste léčen(a) přípravkem na snížení krevního tlaku aliskiren, teprve jako další bod bych uvedl: pokud máte poruchu funkce ledvin a současně jste léčen(a) přípravkem na snížení krevního tlaku aliskiren takto je to totiž srozumitelnější, když se informace rozdělí do dvou vět. Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo držitel rozhodnutí o registraci (Zentiva) by měli informaci v příbalové informaci opravit, protože je zjevně chybná.

Patří Vám dík za všímavost. Lozap (losartan) lze používat (dokonce s výhodou) u pacientů s diabetem.

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobry den, som diabetik 2.typu. V minulosti liecba Stadametom 1000, neskor len na liecbe dietou, ranne hodnoty 5,6-6,5, po jedle do 9. Hba1c 7%. Vahovy ubytok v oktobri - 5kg, kvoli depresii. Po dvojtyzdnovej liecbe Mirzatenom a Magrilanom, stupli hodnoty rannej gly na 7,8. A po jedle cez 10,4, vcera dokonca 12,6. Chytam paniku z najblizsej dia kontroly. Budu nutne PAD, alebo radsej ziadat o zmenu antidepresiv? Bojim sa, ze Hba1c bude vysoke. Dakujem, Dana

  Odpověď

  Milá Dano, diabetes 2. typu je onemocnění, které má tendenci spíše postupovat než vymizet. Pro prevenci zhoršování je důležité zejména dodržovat dietní režim, zejména omezení kalorického příjmu, a dále dostatečně se pohybovat.

  Deprese je velmi závažné onemocnění a léčba se vyplatí. Na druhé straně, řada antidepresív mírně zhoršuje glukózovou toleranci, často tím, že zvyšuje chuť k jídlu a tím i příjem potravy. To se týká především z vašich léků Mirzatenu. Vy ovšem udáváte, že jste spíše zhubla.

  Nyní bych vám doporučoval vybrat si vzorovou dietu s nižším obsahem sacharidů, např. 150 g denně a snažit se ji dodržovat. Pokud by se vaše glykémie nezlepšily, existuje ještě řada dalších léků, které je možné přidat ke Stadametu. Ten bych vám ovšem doporučoval začít užívat znovu a případně k němu ještě některý další lék přidat. Inzulín sice není špatná volba, ale v současné době jej rozhodně nepotřebujete a ani to bezprostředně nehrozí. Musíte se poradit se svým diabetologem, na dálku nasazovat nové léky není možné. K panice ale rozhodně není důvod, vaše glykémie ještě „ujdou“ a k dispozici je řada dobrých léků v tabletách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  častým nežádoucím účinkem Magrilanu je snížená chuť k jídlu

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Pane doktore. Chci se zeptat, zda se při užívání Sioforu někdy zastaví hubnutí. Myslim si, že moje váha 90kg je už tak akorát na výšku 188 cm. Je mi 43let a už jsem shodil za 4mesice 16kg. Uzivam Siofor 500 září jen jednou denně, ale i přes úbytek váhy mám na lačno ráno okolo 7. Pres den v pořádku jen to ráno. Bojim se že budu hubnout dále až budu jako kostlivec při navýšení dávky. Chci mít ranní glykémii nížší, ale zároveň už nechci dále hubnout. Velice děkuji za odpověď. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, Siofor nepůsobí výrazné hubnutí. Je to lék, který snižuje zejména glykémii na lačno a kromě toho částečně tlumí chuť k jídlu, bohužel jen u někoho. Navíc užíváte velmi malou dávku. Napadají mě tedy 3 možnosti, jak vám odpovědět:

  1. Vzal jste si dietní léčbu vašeho nově vzniklého diabetu příliš silně k srdci. Snížení kalorického příjmu a zhubnutí rozhodně doporučujeme skoro všem pacientům, ale málokdo následuje naše rady takto důsledně. V tom případě by ale stačilo, abyste trochu zase ubral v dietě, a pokud by to vedlo zase ke vzestupu glykémií, tak by se musela přidat nějaká další léčba. Napadá mě inzulín, protože by se mohlo také jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu.
  2. Navzdory Sioforu a dietě máte pořád silně nevyrovnaný diabetes, takže kvůli tomu hubnete a ztrácíte také cukr močí. Vy ale máte glykémie skoro v normě, alespoň ty na lačno. Pokud tedy ani během dne nemáte glykémie nad, řekněme 15, tak ani tato možnost není pravděpodobná.
  3. Hubnete z nějaké jiné příčiny. To se mi zdá skoro nejpravděpodobnější, tedy pokud vaše údaje opravdu odpovídají skutečnosti. V tom případě budete potřebovat interní vyšetření, zahrnující krevní odběry a přinejmenším ultrazvukové vyšetření břicha, možná později vyšetření zažívacího traktu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, před 8 dny mě pan doktor kvuli velké glykemii nasadil lék Jardiance. Během prvních dnů jsem zhubnul 5 kg, ale bylo to asi tím, že jsem chodil hodně na malou. Nyní je váha stejná, ale cukr po každém ranním měření mám pořád vysoký. Vždy kolem 11 -12 mmol/l. Začínám být nervozní a nevím, zda je to v pořádku. Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, že obtěžuji. Luboš

  Odpověď

  Milý Luboši, lék Jardiance účinkuje prakticky u všech pacientů s diabetem. To ovšem ještě neznamená, že sám o sobě postačuje. Působí tak, že glukóza se dostává do moči větší měrou, než jak je tomu bez tohoto léku při zvýšené glykémii.

  Pokud jsou hodnoty glykémie zhruba nad 10 mmol/l, ledviny nestačí profiltrovanou glukózu zpětně vstřebat, a to vede k tomu, že se cukr pak dostává do moči. Čím více má pacient glykémii nad 10 (a k tomu dostatečně pije), tím více cukru tímto způsobem odchází z těla. Pokud berete lék Jardiance, dostává se cukr do moči i při nižších hodnotách glykémie a pokud je glykémie vyšší, vylučuje se cukru více. Udává se, že takto může diabetik ztratit až 70 g cukru za den, což odpovídá zhruba 2 krajícům chleba. Není to ale správné. Ani při užívání Jardiance by neměl mít diabetik natolik zvýšenou glykémii, že se začně vylučovat tak velké množství.

  Výhodou tohoto léku je zcela ojedinělý mechanismus působení, který je odlišný od všech ostatních skupin léků na diabetes. Proto se s nimi velmi dobře kombinuje.

  Mám pro vás tedy toto doporučení:

  • Dodržujte pečlivě dietní doporučení a zejména nepřekračujte denní limit sacharidů v dietě. K tomu pochopitelně musíte 1) znát obsah sacharidů v jednotlivých jídlech, 2) být disciplinovaný.
  • Máte-li takto vysoké glykémie, snižte celkový obsah sacharidů v dietě, např. na 150 g denně, případně ještě více alespoň přechodně.
  • Užívejte správně všechny ostatní léky na diabetes. Jardiance se zatím nepodává jako lék první, dává se zpravidla do kombinací.
  • Dostatečně pijte. Neměl byste hubnout tím, že se „vyčůráte z podoby“. Ztráta tekutin se může hodit jen u osob, které mají otoky.
  • Dodržujte pečlivě hygienu, aby vám přítomnost cukru v moči nepřispívala ke vzniku zánětů močového ústrojí.

  Vydržte takto určitou dobu. Není v moci Jardiance rychle snížit hodnoty glykémie. Efekt se rozvíjí pomalu. Zejména se „dolaďují“ přechodně zvýšené hodnoty. Základ léčby bude u vás spočívat jednak v dodržování dietních opatření, ale také v podávání jiných léků, které snižují i jen mírně zvýšené hodnoty glykémie. Efekt posuďte minimálně po 1 měsíci. Pouze pokud byste i při omezení sacharidů měl glykémie stále vysoké, např. nad 12 mmol/l (a měříte se také po jídle?), tak by asi bylo vhodné přidat ještě jiný lék na cukrovku, možná dokonce inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč se nepoužívá Stadamet u diabetu 1. typu – po zjištění diabetu od 14. 10. 2019 si píchám na noc Lantus a brala jsem Stadamet 2krát denně 500 mg. Měla jsem v průběhu dne většinou pod 7 glykémie nalačno a nyní si po jeho vysazení od 16. 11., kdy jsem měla hezky srovnané hodnoty při píchání 14 jednotek Lantusu na noc, musím píchat víc Lantusu (dnes už to bude 18) na noc + 2 jednotky Apidry před večeří. Po vysazení Stadametu se mi celkově zvýšila už hezky stabilizovaná hodnota glykémie přes den – nyní kolem 13. Nerozumím tomu – byla jsem pochválená, jak hezky držím diabetickou dietu a neztloustla jsem (mám nyní něco přes 74 kg při 185 cm – první den na diabetologii jsem vážila 73 kg) a stejně jsem dostala místo Stadametu Apidru 2 jednotky před večeří. Občas jsem to neodhadla, jsem čerstvě zachycený diabetik a kvůli občasným vyšším hodnotám glykémie k večeru 10 nebo 12 před večeří, jsem dostala tu Apidru a musela vysadit Stadamet. Nejsem opravdu žádný masochista a píchání injekcí mě extrémně obtěžuje, ale zvládám to. Mnohem snazší by bylo sníst prášek, co mi držel nízkou hladinu cukru v krvi. Vstávám po 10. hod. dopoledne, první jídlo mám oběd a když nemám vyšší glykémii v 16. hod. sním i nějakou svačinu. Pak jím až večeři ve 20 hod. Nevím, jestli by se ale tím vyloučeným cukrem vlivem Stadametu nějak nepoškozovaly ledviny. Jak to s tím prosím je? Pavla

  Odpověď

  Milá Pavlo, určit správně typ diabetu se dá mnohem lépe z vašich osobních údajů než z laboratorních hodnot. I na našem webu byste se dočetla, jak se od sebe liší typ 1 a 2 a mohla byste se ještě dozvědět, že existují ještě jiné, méně časté typy.

  Diabetes 1. typu začíná většinou rychle. Pacienti většinou nemají nadváhu a v poslední době nápadně hubnou a bývají mladší, typicky do 20 let. Někdy jsou projevy tak nápadné, že prakticky není pochyb. Glykémie bývá vysoká, pacienti hodně močí, mají velkou žízeň a někdy jde až o život ohrožující stav. To ovšem neznamená, že tento typ diabetu nemůže vzniknout i v dospělosti či dokonce ve stáří. Ztráta inzulínové sekrece probíhá někdy velmi pomalu, takže je možné tento typ zaměnit zpočátku za typ 2, zvláště pokud pacienti mají zároveň nadváhu.

  No a diabetes 2. typu je naopak typičtější pro starší osoby, nejčastěji s nadváhou. Většinou vzniká pomalu a někdy je zjištěn i náhodou. Později ale také může výrazně klesat inzulínová sekrece, takže může být inzulín potřebný.

  Vy o sobě neudáváte mnoho informací, ale protože váš lékař zahájil léčbu Stadametem, tak předpokládám, že se skutečně domníval, že se jedná o typ 2. Výraznější nadváhu ale rozhodně nemáte. Z mé detektivní dedukce tedy spíše plyne, že se u vás jedná o velmi pomalu začínající diabetes 1. typu. V tomto případě podávání Stadametu není žádná chyba, ale pacientovi především chybí inzulín, který již není schopen v dostatečné míře sám tvořit, a proto je na místě inzulínová léčba. Bohužel, schopnost produkovat inzulín při diabetu 1. typu postupně klesá a většinou zanikne. Standardní léčba pak spočívá v podávání 4 dávek inzulínu (3x rychlý před jídly a jeden tzv. bazální s dlouhým působením). V časnějším stádiu může postačovat i dávka jedna, jako ten váš Lantus, ale postupně je nutné léčbu zintenzivnit. Rozhodně je dobré hned od začátku získat dobré návyky, aplikovat si inzulín častěji a měřit si glykémie.

  Stadamet je lék obsahující látku metformin. Ten působí velmi příznivě u diabetu 2. typu. Jejich porucha totiž spočívá hlavně v tom, že málo reagují na svůj vlastní inzulín, takže inzulínu je třeba mnoho. U diabetu 2. typu se metformin téměř nepodává. Někdy jej zkoušíme u pacientů, kteří potřebují velmi vysokou dávku inzulínu, a předpokládáme u nich také jeho snížený účinek.

  Také u diabetiků 2. typu jsou stavy, kdy metformin nepodáváme. Jedná se zejména o pokročilá onemocnění ledvin, jater a srdce.

  Ať se jedná o jakýkoliv typ diabetu, je potřeba, aby byl dobře vyrovnaný. Pokud vám tedy nepostačuje dieta a zvýšený pohybový režim, budete léky potřebovat. Pro diabetiky 1. typu je naprostým základem inzulín. Pro pacienty 2. typu existuje řada možností a nakonec je někdy také nutný inzulín. Metformin je jinak dobrý a bezpečný lék a ledviny nepoškozuje. Jenom u diabetiků 1. typu zpravidla není potřebný, protože oni zpravidla nemají poruchu citlivosti na inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem 80 letý diabetik s cukrovkou druhého typu, ráno užívám léky Glyclada 30 mg a Januvia 100 mg, večer pak aplikuji 26 jednotek Inzulínu Lantus Solostar - hodnoty glykémie mám na lačno 5,9 - 6,9 mmol/l, po jídle zpravidla nepřekračuji hodnotu 7,5-8,0 mmol/l. Před třemi dny jsem si způsobil drobné oděrky na vnitřní straně pravé nohy nad kotníkem (nejspíše odřením patou levé nohy) odřeniny se zastrupovaly, ale jejich okolí je mírně zarudlé - na kontrolu do diaordinace jdu až za čtrnáct dní, a tak se ptám, mohu mazat odřeniny Framykoinem, který mi dr. diabetička posledně předepsala na otlak malíku na noze, nebo se mám objednat na kontrolu co nejdříve? Děkuji za odpověď a jsem z pozdravem. Stanislav 

  Odpověď

  Milý Stanislave, zdá se, že váš diabetes je dobře vyrovnaný a není třeba nic zásadně měnit.

  Syndrom diabetické nohy je velmi nebezpečnou komplikací diabetu a zcela nejdůležitější je zde prevence. To znamená nejen opatrnost, abyste se neporanil, ale také pozornost, abyste poranění zjistil dříve, než se začne šířit. A protože já na dálku nemohu vaši nohu vyšetřit, musím se řídit pravidlem, že opatrnosti nikdy nezbývá. Stává se také, že lidé rozsah svého poranění podceňují, nevidí na něj dostatečně a nebo usuzují, že když necítí žádnou bolest, není to nic důležitého. Podle zaslané fotografie to skutečně vypadá jako nehluboká a nezanícená odřenina.

  Stejně vám ale doporučuji, abyste si co nejdříve domluvil alespoň krátkou návštěvu u vaší paní doktorky, která by to viděla na vlastní oči.

  Zatím vám radím, abyste odřené místo udržoval v čistotě (osprchoval s použitím jemného mýdla) a případně opatrně ovázal tak, aby se poranění dalším třením nezhoršovalo či neinfikovalo. Použití masti nanesené zcela čistou rukou může zabránit přisychání strupu do obvazu a tím i nebezpečí opětovného stržení při převazu. Nemusí se jednat o Framykoin (existují k tomuto účelu speciální krytí (např. mastný tyl), který se dá pořídit v lékárně. Framykoin obsahuje antibiotika a hlavní riziko jeho použití spočívá v možnosti alergie u některých osob. Protože jste jej již užíval, můžete jej použít i nyní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!