Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Lekar-kompenzace

Datum vložení dotazu: 30.09.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobry den, mam trochu neobvykly dotaz. Byla mi pred nekolika lety kdy se mi po lecbe rakoviny Tamoxifenem rozjela Cukrovka 2.typu, doporucena lekarka ktera ma pri lecbe dobre vysledky. Chodim tam nekolik let, nyni mi pridala trulicity, vysledky totiz uz nebyly idealni. Snazim se dodrzovat doporuceni stran zivotospravy, denne ujdu kolem 7 km, behem pandemie jsem si poridila i rotoped, vubec nepiji alkohol,nekourim, pouze se mi nedari dokonale drzet dietu. Dusledky rakoviny mi pusobi dalsi omezeni. Snazim se vyhovet vsem pozadavkum kdyz je to pro me zdravi. S cim mam problem, je protivna a neempaticka lekarka. Mam dojem ze sve pacienty skoro nenavidi. Nulova empatie (je to ten typ co nechape ze nekomu je zatezko drzet prisnou dietu-ja taky nechapu ze nekdo fetuje ale nechodim s tim prudit narkomany). Hledam motivaci pro dalsi omezovani se a snaseni nepohodli injekcni lecby. Tenhle pohrdavy povyseny pristup mi to velmi ztezuje. Nevim zda nakonec nevymenim lekare ale presto-nemate nejake tipy jak si muze diabetik zvysit motivaci,pohodu a ochotu se lecit? Ackoli jsem profesne uspesna a k tomu se staram o seniora, ta osoba se tvari jako bych byla nějaký nežádoucí prvok. Jana

Odpověď

Milá Jano,

Diabetes 2. typu není onemocnění jako třeba zánět slepého střeva, kdy lékař zjistí diagnózu, pošle vás na operaci a vy často ani nevíte, kdo vám udělal tu roztomilou jizvu na břiše.

Diabetes 2. typu ani nemá žádné datum, kdy by se dalo říci, že nemoc začala. Z počátku je to jen tělesná vloha, která se ale postupně a zpravidla velmi pomalu zhoršuje, přičemž průběh zhoršují už sám stoupající věk, malá tělesná aktivita a nadváha. Někdy se k tomu přidá efekt dalších onemocnění nebo léků, které člověk z nějakého důvodu musí brát.

Lidé s diabetem 2. typu mají často nadváhu, i když někdy mají pocit, že nejedí více než ostatní. Nedostatek pohybu a nadváha vedou k tomu, že inzulín v těle nedostatečně funguje. Proto je ho v těle třeba více. Tuto potřebu dokáží beta buňky pankreatu do určité doby vyrovnávat, ale potom na to už nestačí. Inzulínová sekrece bývá po určitou dobu dokonce zvýšená, ale potom začíná klesat a diabetes se objeví.

Hlavní vinu na tom mají tělesné vlohy, a to nejen k samotnému diabetu, ale často i k tomu, že někdo snáze nabírá na váze, spotřebuje méně energie a často má i větší chuť k jídlu. Takové lidi není správné obviňovat, že si poruchu způsobili sami. Většinou to není pravda.

Ale co má takovým lidem lékař doporučit? Dokud je sekrece inzulínu zvýšená anebo jen málo snížená, ze všeho nejlépe funguje snížení kalorického příjmu. Funguje to lépe než léky. Ale je to jen někdy dostačující, protože mnoho lidí zhubnout nedokáže, prostě proto, že je to pro ně příliš těžké. Tady nepomůže žádné odsuzování nebo kritika, podobně jako s těmi narkomany.

Má-li se narkoman odnaučit užívat drogy, musí nejprve sám uznat, že dělá něco špatně a že on sám s tím chce přestat a je ochoten podstoupit odvykací kůru. Kvůli krásným modrým očím lékaře to dělat nebude, i kdyby do něj sebevíce hučel.

Pacient s diabetem 2. typu musí sám získat náhled, že špatně léčená cukrovka poškozuje jeho zdraví, že není dobré mít dlouhodobě zvýšené glykémie, i když se to neprojevuje žádnou bolestí nebo bezprostředními projevy. Navíc nadváha je dlouhodobě škodlivá i sama o sobě.

Dieta představuje u diabetu 2. typu s nadváhou základní léčebné opatření. Paní doktorka vám asi příliš stručně a pro vás málo přijatelně dává najevo, že si „za to můžete sama“, i když má pravdu jen trochu. Je třeba hodně času, aby vám vysvětlila, proč u vás inzulín funguje méně a co se s tím dá dělat. Ona nebo její sestra či nutriční terapeut by vám měli pomoci vypracovat pro vás vhodný jídelníček a snažit se vás motivovat. Nutričního terapeuta ale můžete navštívit vy sama. Jen se s ním nepřete, že přece jíte „málo“ a méně již jíst nelze. Spíš jde o to najít jídla, která jsou málo kalorická a přitom vám přinesou kulinářský požitek. A odměnou vám za to bude pocit, že se o sebe staráte a pěstujete si vůli a zlepšujete svou kondici. To není vůbec jednoduchá cesta, ale hlavní roli na ní hrajete vy. Vy musíte dojít k přesvědčení, že je to pro vás dobré a že vy budete mít radost ze zlepšení.

Budete k tomu potřebovat nastudovat si složení hlavních potravin. K tomu existují různé tabulky či obrázkové knihy, nutriční terapeut by vás k nim mohl navést. I na našich stránkách naleznete důležité informace.

Léky jsou u diabetu 2. typu často také nutné, ale nedokáží dostatečně čelit nadměrnému příjmu potravy. Existují mezi nimi i moderní přípravky, které ale spíše snižují chuť k jídlu a zároveň zlepšují působení inzulínu. Patří mezi ně i Trulicity a paní doktorka vám předepsala velmi dobrý moderní lék. Jen vám jeho použití měla přiblížit více přívětivě, nebo vás odkázat na edukační sestru či nutričního pracovníka.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

965 dotazů

  • Dotaz

    Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.

    Odpověď

    Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.

    Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.

    Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.

    Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.

    Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujem

    Odpověď

    Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.

    Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.

    U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).

    Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.

    Hodnoty po jídle máte ještě v normě.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia

    Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.

    Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra

    Odpověď

    Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.

    Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.

    Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.

    Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.

    Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!