Poradna

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Lekar-kompenzace

Datum vložení dotazu: 30.09.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobry den, mam trochu neobvykly dotaz. Byla mi pred nekolika lety kdy se mi po lecbe rakoviny Tamoxifenem rozjela Cukrovka 2.typu, doporucena lekarka ktera ma pri lecbe dobre vysledky. Chodim tam nekolik let, nyni mi pridala trulicity, vysledky totiz uz nebyly idealni. Snazim se dodrzovat doporuceni stran zivotospravy, denne ujdu kolem 7 km, behem pandemie jsem si poridila i rotoped, vubec nepiji alkohol,nekourim, pouze se mi nedari dokonale drzet dietu. Dusledky rakoviny mi pusobi dalsi omezeni. Snazim se vyhovet vsem pozadavkum kdyz je to pro me zdravi. S cim mam problem, je protivna a neempaticka lekarka. Mam dojem ze sve pacienty skoro nenavidi. Nulova empatie (je to ten typ co nechape ze nekomu je zatezko drzet prisnou dietu-ja taky nechapu ze nekdo fetuje ale nechodim s tim prudit narkomany). Hledam motivaci pro dalsi omezovani se a snaseni nepohodli injekcni lecby. Tenhle pohrdavy povyseny pristup mi to velmi ztezuje. Nevim zda nakonec nevymenim lekare ale presto-nemate nejake tipy jak si muze diabetik zvysit motivaci,pohodu a ochotu se lecit? Ackoli jsem profesne uspesna a k tomu se staram o seniora, ta osoba se tvari jako bych byla nějaký nežádoucí prvok. Jana

Odpověď

Milá Jano,

Diabetes 2. typu není onemocnění jako třeba zánět slepého střeva, kdy lékař zjistí diagnózu, pošle vás na operaci a vy často ani nevíte, kdo vám udělal tu roztomilou jizvu na břiše.

Diabetes 2. typu ani nemá žádné datum, kdy by se dalo říci, že nemoc začala. Z počátku je to jen tělesná vloha, která se ale postupně a zpravidla velmi pomalu zhoršuje, přičemž průběh zhoršují už sám stoupající věk, malá tělesná aktivita a nadváha. Někdy se k tomu přidá efekt dalších onemocnění nebo léků, které člověk z nějakého důvodu musí brát.

Lidé s diabetem 2. typu mají často nadváhu, i když někdy mají pocit, že nejedí více než ostatní. Nedostatek pohybu a nadváha vedou k tomu, že inzulín v těle nedostatečně funguje. Proto je ho v těle třeba více. Tuto potřebu dokáží beta buňky pankreatu do určité doby vyrovnávat, ale potom na to už nestačí. Inzulínová sekrece bývá po určitou dobu dokonce zvýšená, ale potom začíná klesat a diabetes se objeví.

Hlavní vinu na tom mají tělesné vlohy, a to nejen k samotnému diabetu, ale často i k tomu, že někdo snáze nabírá na váze, spotřebuje méně energie a často má i větší chuť k jídlu. Takové lidi není správné obviňovat, že si poruchu způsobili sami. Většinou to není pravda.

Ale co má takovým lidem lékař doporučit? Dokud je sekrece inzulínu zvýšená anebo jen málo snížená, ze všeho nejlépe funguje snížení kalorického příjmu. Funguje to lépe než léky. Ale je to jen někdy dostačující, protože mnoho lidí zhubnout nedokáže, prostě proto, že je to pro ně příliš těžké. Tady nepomůže žádné odsuzování nebo kritika, podobně jako s těmi narkomany.

Má-li se narkoman odnaučit užívat drogy, musí nejprve sám uznat, že dělá něco špatně a že on sám s tím chce přestat a je ochoten podstoupit odvykací kůru. Kvůli krásným modrým očím lékaře to dělat nebude, i kdyby do něj sebevíce hučel.

Pacient s diabetem 2. typu musí sám získat náhled, že špatně léčená cukrovka poškozuje jeho zdraví, že není dobré mít dlouhodobě zvýšené glykémie, i když se to neprojevuje žádnou bolestí nebo bezprostředními projevy. Navíc nadváha je dlouhodobě škodlivá i sama o sobě.

Dieta představuje u diabetu 2. typu s nadváhou základní léčebné opatření. Paní doktorka vám asi příliš stručně a pro vás málo přijatelně dává najevo, že si „za to můžete sama“, i když má pravdu jen trochu. Je třeba hodně času, aby vám vysvětlila, proč u vás inzulín funguje méně a co se s tím dá dělat. Ona nebo její sestra či nutriční terapeut by vám měli pomoci vypracovat pro vás vhodný jídelníček a snažit se vás motivovat. Nutričního terapeuta ale můžete navštívit vy sama. Jen se s ním nepřete, že přece jíte „málo“ a méně již jíst nelze. Spíš jde o to najít jídla, která jsou málo kalorická a přitom vám přinesou kulinářský požitek. A odměnou vám za to bude pocit, že se o sebe staráte a pěstujete si vůli a zlepšujete svou kondici. To není vůbec jednoduchá cesta, ale hlavní roli na ní hrajete vy. Vy musíte dojít k přesvědčení, že je to pro vás dobré a že vy budete mít radost ze zlepšení.

Budete k tomu potřebovat nastudovat si složení hlavních potravin. K tomu existují různé tabulky či obrázkové knihy, nutriční terapeut by vás k nim mohl navést. I na našich stránkách naleznete důležité informace.

Léky jsou u diabetu 2. typu často také nutné, ale nedokáží dostatečně čelit nadměrnému příjmu potravy. Existují mezi nimi i moderní přípravky, které ale spíše snižují chuť k jídlu a zároveň zlepšují působení inzulínu. Patří mezi ně i Trulicity a paní doktorka vám předepsala velmi dobrý moderní lék. Jen vám jeho použití měla přiblížit více přívětivě, nebo vás odkázat na edukační sestru či nutričního pracovníka.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

495 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, asi před měsícem jsem si začala měřit cukr, měřím vždy ráno a pak 3-4x za den, pokud měřím po jídle tak vždy za 2 hodiny po jídle, většinou mám hodnoty po jídle mezi 6-8g/mol, tyto hodnoty mám občas i před jídlem a po ránu mám 6-7g/mol, je to v pořádku? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  abych Vám mohla ideálně odpovědět na Vaši otázku potřebovala bych trochu více informací, ale mohu se alespoň pokusit.

  Pokud zatím nemáte diagnostikovaný diabetes mellitus (cukrovku), svědčí Vaše naměřené hodnoty pro možnost poruchy glukózového metabolismu. Bylo by proto vhodné stav dovyšetřit. Glukometry nejsou totiž úplně přesné a nelze jen podle nich stanovit (hlavně při hraničních hodnotách) diagnózu. Mělo by se začít stanovením glykémie nalačno ze žilní krve (možné provést cestou praktického lékaře odběr krve ráno nalačno). Pokud je ve dvou měřeních ranní lačná glykémie z žilní krve 7 mmol/l a více jedná se jednoznačně o diabetes mellitus. Glykémie 5,6-6,9 mmol/l se označují jako zvýšená koncentrace glukózy nalačno. Při těchto výsledcích je vhodné doplnit oGTT. Tento test je prováděn buď v laboratoři nebo v ordinaci diabetologa (v závislosti na zavedené praxi v místě bydliště). Při testu je důležitá hlavně glykémie 2hodiny po podání roztoku: hodnoty 7,8-11 mmol/l svědčí pro porušenou glukózovou toleranci. Hodnota přes 11mmol/l pro diagnózu diabetu.

  Pokud jste již diabetik, jsou cílové glykémie pro dospělé dle České diabetologické společnosti ráno nalačno 4-6,0 mmol/l a 2 hodiny po jídle  5-7,5mmol/l. U většiny diabetiků, ale lékař stanoví individuální cíle. Vaše kompenzace proto může být dostačující. Pokud byste byla diabetik pouze na dietě, tak bych zvažovala minimálně nasazení metforminu, který je dnes doporučován u všech diabetiků druhého typu.

  Pokud byste byla těhotná, tak Vámi naměřené glykémie budou rozhodně vysoké, protože s ohledem na potřebu ochrany vývoje plodu byly stanoveny mnohem přísnější cílové hodnoty. Glykémie nalačno pod 5,3 mmol/l a 2hodiny po jídle pod 6,7 mmol/l (1hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l).

  Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den, opakovaně mám ranní glykémii naměřenou domácím glukometrem okolo 6,2 až 6,7 a to přitom již nikdy nejím po 6 hodině. Přes den hodinu po jídle mám třeba 7,5 i méně. Při měření v laboratoři to vychází trochu méně než při domácím měření, třeba 6,1. Beru léky na vyšší cholesterol, jinak žádné další nemám. Jak mám tento stav upravit? Tento stav trvá již asi 6 let, při náhodném změření ráno vždy vyšší ranní glykémie, u lékaře se málokdy vejdu do požadovaných 5,6

  Odpověď

  Nejspíše se u Vás již jedná o prediabetes. Cože je stav, na který se ptá řada pacientů. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem a dbát o správnou hmotnost. Ve  vašem případě by bylo vhodné sundat 2-3kila.

  Kontrolu glykémie 1x za rok, v případě vzestupu nad 7,0 mmol/l  nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila, zda mám svou situaci více řešit či ne. Je mi 28 let, váha ideální. Mám dceru 1,5 roku (kojená). Jako maličká jsem držela dietu, neboť jsem měla vysoký cholesterol (má sestra i bratr stejně tak). Na vysoký cholesterol mě upozorňovali lékaři i v dospělosti. Děda a babička cukrovka (obezita, dle lékařů omezit cukry a tuky). Děda zemřel na infarkt. Takřka každodenně se potýkám s nízkou hladinou cukru v krvi. I když pravidelně a vydatně snídám, cca po 2-3 hodinách začnu pociťovat slabost, třesou se mi ruce, nohy, pocit na omdlení…mívám většinou velký hlad, především chuť na sladké. V průběhu dne i opakovaně. Myslím, že jím poměrně pravidelně, zdravě, avšak sladké nevynechám žádný den. Poslední dny se mi i stalo, že jsem známý pocit slabosti pociťovala i ve chvílích, kdy jsem byla najedená. Myslíte, že mi pomůže, když ze svého života odbourám sladké? Myslím, že ho denně sním poměrně dost. Popř. doporučujete navštívit lékaře? Kristýna

  Odpověď

  Milá Kristýno, vlastně se ptáte na dvě věci.

  Cholesterol: Zdravým osobám i lidem s různými nemocemi doporučujeme obecně dietu s malým obsahem cholesterolu a tzv. nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy zejména v živočišném tuku. Další doporučení se ovšem odvíjejí od naměřených krevních hladin. Více než standardní racionální dietu s omezením živočišných tuků a cholesterolu bych vám mohl doporučit jen na základě podrobnějšího vyšetření. V úvahu je také nutná vzít možnost vrozené genetické poruchy, tzv. familiární (dědičné) hypercholesterolémie, která není v Čechách vzácná. V tom případě mívá zvýšenou hladinu cholesterolu v rodině více lidí, rodiče či prarodiče. Pokud se porucha řádně neléčí, bývá provázena časným rozvojem aterosklerózy, a proto je nutné tomu předcházet.

  Glykémie: Těžko mluvit o nízkých hodnotách krevního cukru u kojící matky, aniž by se tyto nízké hodnoty nějak prokázaly. Měla byste tedy mít opakovaně změřenou glykémii, a to zejména ve chvíli, kdy míváte ony pocity slabosti. Není to zase tak vzácná věc. Nejčastěji  se jedná o přemrštěnou regulaci u osob, kterým se sacharidy a obzvláště přímo sladké jídlo rychle vstřebává ze zažívacího ústrojí a tím příliš stimuluje inzulínovou sekreci. Rozhodně vám tedy neschvaluji sladká jídla, zejména ne ve větším množství najednou. Spíše si to rozložte na více malých porcí. To většinou pomůže. Jinak ale ve většině případů se hypoglykémie neprokáží a jedná se spíše o jinou příčinu pocitů slabosti, včetně nízkého krevního tlaku, rozčilení aj. Prokázané hypoglykémie pak mohou mít řadu méně častých dalších příčin. Pokud se tedy hypoglykémie prokáží, zkusíte nejprve to dietní opatření, a pokud by to trvalo dále, bude nutné podrobnější vyšetření.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám zvýšený cukr v krvi. Po Dobrý den nalačno mám cukr v krvi jak kdy 6,7 6,2 6,0. po držení diety jsem zhubla o 6 kg. jine příznaky nemám. cholesterol kyselina močová tlak vše v normě. Dlouhodoby cukr 49. Muzu met diabetes. dekuji Jana

  Odpověď

  Milá Jano,

  Diabetes mellitus 2. typu se zpravidla rozvíjí pomalu. Není to porucha, pro kterou platí, že když ji máme „potvrzenou“, jsme „nemocní“ a když se zátěžovým testem vyloučí, jsme „zdraví“ a nemusíme mít žádné obavy.

  Lékaři se prostě dohodli, že od určitého stupně poruchy se tomu už bude říkat diabetes.

  Vy máte opakovaně vyšší hodnoty glykémie na lačno, ale toto zvýšení ještě neodpovídá diabetu. Na druhé straně máte ale hodnotu glykovaného hemoglobinu 49 mmol/mol, a to již odpovídá diabetu. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobý ukazatel a odráží hodnoty glykémií ať již na lačno či po jídle zhruba v posledních 2 – 3 měsících.

  Doporučuji vám tedy, abyste se chovala, tako byste diabetes měla. Zejména se snažte dále zhubnout, naučte se počítat sacharidy ve vaší dietě (doporučuji tak 150 g/den) a více se pohybujte. Glykémii si občas měřte vlastním glukometrem, a to nejen na lačno, ale i po jídle. Hodnoty by nikdy neměly stoupnout nad 11, ale mnohem lepší by bylo, kdybyste se držela po jídle do 9 mmol/l.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , chci se zeptat , zda pojištovna může udělat vyjímku a hradit nové zuby jelikož mám problém z rozpadajícími se stoličky a věčný problém se zuby , mám pojištění Vzp i Aok v Německu jak postupovat a na koho se obrátit .Dost mě to omezuje ve stravě .Děkuji Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří,

  podrobnosti o hrazení lékařské péče ze zdravotního pojištění zná vždy ten odborník, kterého se péče týká. V případě sledování a léčby pacientů s diabetem to jsou obvodní lékaři a diabetologové.

  Pokud jde o zubní (stomatologickou) péči, tak se to pochopitelně týká stomatologů a ti vám mohou dát odpověď. Zpravidla zdravotní pojišťovny hradí preventivní kontroly a nutná zubní ošetření včetně běžných plomb apod. Je možné, že v určité míře hradí i zubní protézy, ale jistě jen omezeně a ve zcela základním provedení, aby nebylo ohroženo vaše zdraví. Ze stránek Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem zjistil toto:

  „Z protetických výrobků jsou plně hrazeny pryskyřičné korunky na přední zuby, celokovové korunky na zadní zuby, celkové snímatelné zubní náhrady a částečné snímatelné zubní náhrady s jednoduchými kotevními prvky“.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!