Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Kreatin monohydrate

Datum vložení dotazu: 12.01.2023

Ptá se: Zbyněk

Dotaz

Hezký den přeji. Moc prosím o radu. Byl mi diagnostikován prediabetes. Začal jsem dodržovat správný jídelníček a začal cvičit. Posilování jsem se věnoval už dříve. Cukr držím kolem 5,9 přes den (v průměru) Cvičení 3x týdně, začal jsem před 2 týdny. Prosím - dotaz se týká creatinu monohydratu. Procital jsem studie apod. a zda se byt v pořádku. I tak moc prosím o radu, zda je ok a nemůže negativně ovlivnit hodnoty cukru. 1x večer beru Glucophage 1000mg. Mockrát děkuji, budu moc vděčný za odpověď. Ať se jen daří. Zbyněk
věk: 41 let výška: 183 cm váha: 96 kg

Odpověď

Milý Zbyňku, opravdu asi máte prediabetes, ze kterého může diabetes postupně vzniknout, pokud nebudete míň jíst a více se pohybovat. Dieta je základní věcí a pohyb je velmi vhodný, nejraději pravidelný, tedy denně alespoň 30 minut, ale případně i více (může jít třeba o kombinaci posilování a rychlé chůze).

Osobně k užíváním kreatinu nemám velké zkušenosti, ale vím, že je to látka, která pomáhá intenzivním sportovcům rychleji nabírat svalovou hmotu, aniž by přinášela nějaké vážnější riziko. Takže v principu ano, můžete přiměřené dávky kreatinu užívat.

Druhá otázka však je, proč vlastně. Podle toho, co uvádíte, cvičíte spíše ve střední či nižší intenzitě a máte velkou přirozenou rezervu věnovat se zdravému sportu. To vám spolu se zdravou výživou velmi pomůže nabírat svalovou hmotu přirozenějším způsobem a místo kreatinu byste mohl jíst přiměřené množství kvalitního libového masa, ryb či mléčných výrobků. Vaším cílem by mělo podle mého názoru být spíše lehce zhubnout a předejít vzniku diabetu.

Rozhodně vám nechci kazit radost ze způsobu sportování, kterému se věnujete. Máte-li velké nutkání ten kreatin zkusit, udělejte to. Ale jako lékař vám znovu spíše doporučuju pravidelnost a vytrvalost ve cvičení a k tomu zdravou, spíše méně kalorickou stravu, ve vašem případě s normálním nebo jen mírně zvýšeným obsahem kvalitních bílkovin. Ten kreatin užívají adepti kulturistiky, kteří už cvičí opravdu hodně a chtějí další vzestup svalové hmoty urychlit. Pro diabetes je to o moc lepší než zahálka, ale pravidelné přiměřené cvičení v kombinaci s kvalitní běžnou stravou bez potravinových doplňků považuji z hlediska diabetu či prevence diabetu za lepší.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

75 dotazů

 • Dotaz

  Jaký doplněk k snížení hladiny k léků Siofor 500 mg? Vladislav

  Odpověď

  Vážený pane Vladislave, přeji dobrý den,

  jste-li léčen metforminem, pak můžete bez většího rizika užívat většinu doplňků stravy, které uvádějí, že přispívají ke snížení hladiny krevního cukru. Optimální by patrně bylo užívat berberin, protože má velmi dobře prozkoumaný účinek a vedly snížení glykémie navíc snižuje krevní tlak a krevní tuky. V každém případě bych Vás chtěl upozornit, že podle mého názoru je nezbyné poradit se s lékařem, který jediný zná Vás zdravotní stav a může tak posoudit, zda je pro Váš konkrétní doplněk stravy vhodný. Navíc užívání některých doplňků stravy je skutečně účinné a může tak vzniknout potřeba snížit dávky podávaných antidiabetik, toto opět může posoudit pouze Váš lékař.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V reakci na vyjádření PharmDr. Suchopára, k tomuto doplňku stravy, se chci zeptat, proč přípravek nabízí v ČR, kromě pochybných inzerentů, pouze lékárna Dr. Max ? A jak je možné, že tato renomovaná lékárna neuvádí v češtině přesné složení přípravku? Jaromír

  Odpověď

  Vážený pane Jaromíre, přeji dobrý den,

  dostal jsem od pana šéfredaktora za úkol odpovědět na doplnění Vašeho dotazu. Je obtížné si představit, že tento doplněk stravy nabízí a propaguje web lékáren Dr. MAX, když jej nelze objednat u distributorů, kteří dodávají léky a doplňky stravy do těchto lékáren. Bohužel není jiné cesty než si uvědomit, že ne všechno co se dočteme na internetu je pravda a že je zcela nezbytné si vše ověřovat, a to nejen proto, že nákup jakéhokoliv zboží, tedy i doplňků stravy, nás stojí peníze, ale zejména proto, že zakoupíme-li si doplňky stravy, tak je to za účelem jejich užívání, a to může být spojeno s nežádoucími účinky, nebo lékovými interakcemi, případně i dalšími riziky. Doporučuji Vám se podávat na: https://www.potravinynapranyri.cz/EDetail.aspx?id=101&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles, a uvidíte, že patrně není něco v pořádku.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce

  našli jsme v poradně Dr.Maxe:

  https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/insumed-je-to-takovy-zazrak

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Snad ani ne dotaz, ale možná jen konstatování, pokud piji Coca cola zero tak přestože je deklarované cukr 0 dochází u mne k "rozhozeni" celkem stabilních, relativně kompenzovanych hodnot. Patrně umělé sladidlo dělá paseku ???

  Odpověď

  Dobrý den,

  v reakci na Váš komentář jsem zapátrala v odborných článcích na téma umělých sladidel.

  Coca cola Zero by měla obsachovat opravdu 0g sacharidů, 0g cukrů, z umělých sladidel cyklamát sodný, acesulfam K, aspartam. Během let bylo provedeno větší množství studií zabývajících se vývojem glykémií (hladiny cukru v krvi) a dokonce i endokrinní odpovědí (zvýšením hladin hormonů a dalších látek, které mohou mít vliv na glykémie) po podání umělých sladidel -  jak jednotlivě, tak jejich směsí. Byly sepsány i souhrnné studie na toto téma hodnotící výsledky ostatních prací např. studie z roku 2023 [1]

  Dostupné výsledky naznačují, že by tato umělá sladidla neměla mít vliv na vzestup glykémií nebo ovlivnit endokrinní odpověď v těle, která by např. zvýšila glykémie s určitým zpožděním. Vliv u Vás jako jednotlivce samozřejmě nemůžu ohodnotit.


   [1] Zhang, R.; Noronha, J.C.; Khan, T.A.; McGlynn, N.; Back, S.; Grant, S.M.; Kendall, C.W.C.; Sievenpiper, J.L. The Effect of Non-Nutritive Sweetened Beverages on Postprandial Glycemic and Endocrine Responses: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Nutrients 2023, 15, 1050. https://doi.org/10.3390/nu15041050


  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím, jestli můžu "užívat" ostropestřec pro zlepšení, popř. jinou bylinku, děkuji za odpověď. Jana

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  ostropestřec nebo extrakty z ostropestřce, jako je např. silymarin můžete bez rizika užívat, pokud současně užíváte lék Stadamed. Ostropestřec ani silymarin nemají vliv na hladinu krevní glukózy (glykémii) a používají se při terapii chronických poškození jater. Pokud chcete užívat rostlinné přípravky, které by měly vliv na glykémii, případně glykovaný hemoglobin, existuje velmi mnoho možností, neboť rostlin, které mají přiznivý vliv u cukrovky je řada. O většině z nich již bylo psáno na www.cukrovka.cz.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ráda bych se zeptala na přípravek insumed. Mám cukrovku 2. typu a přemýšlím o koupi tohoto produktu. Kdo ho vyrábí? Děkuji za odpověď. Stanislava

  Odpověď

  Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy INSUMED není registrován jako léčivý přípravek. Obsahuje extrakty ze skořice, gymnemy lesní a pukolu nádherného. Jiné webové stánky uvádějí i další složky výrobku jako je kotvičník a další. O všech třech rostlinách je známo, že snižují hladinu krevního cukru (glykémii). Oficiální internetové stránky  výrobce doplňku stravy jsou přeloženy do českého jazyka a překlad má k dokonalosti opravdu velmi daleko. Není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů a jednu z recenzí píše muž (Patrik), ale recenze je částečně v ženském rodě, tomu dost nerozumím. Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!