Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Kontinuální měření glykemie - možnosti?
Datum vložení dotazu: 11.04.2022
Ptá se: Iva
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
v České republice jsou momentálně hrazeny 2 systémy “kontinuální” monitorace. Freestyle Libre, který nyní používáte a který je označován spíše jako FGM (flash glugose monitoring). Tento název souvisí s nutností načtení dat ze senzoru čtečkou, aby bylo možné zobrazit aktuální hladinu glukózy. Data ze senzoru nejsou bez načtení přenášena do přijímacího zařízení. Druhým systémem je Vámi zmiňovaný CGM. Ten se skládá ze tří částí - senzoru, vysílače a přijímače. Senzor má životnost 6-10 dní (dle konkrétního typu senzoru) a získává data o hladině glukózy. Tato jsou poté připojeným vysílačem automaticky (většinou přes bluetooth) posílána do přijímacího zařízení. Přijímačem může být buď inzulinová pumpa, mobilní telefon, nebo speciální přijímač. Díky tomu, že data jsou neustále zasílána na přijímač, je zde možnost nastavit alarmy, které Vás zvukově upozorní na určitou hladinu glykémie. Toho se právě často využívá u pacientů s poruchou rozpoznávání hypoglykémie - nastaví se alarmy, které Vás začnou zvukově nebo vibračně upozorňovat, pokud se dostanete na zadanou nízkou hladinu glykémie (Je tak možné zadat v nízkých alarmech například 4,5 mmol/l. Při této hodnotě Vás přístroj upozorní a vy víte, že máte nižší hladinu cukru). Přechod mezi FGM a CGM je možný, pokud splňujete indikační kritéria pro CGM. Jedním z hlavních indikačních kritérií je právě porucha rozpoznávání hypoglykémie (a to především, pokud u Vás dochází k těžkým hypoglykémiím se ztrátou vědomí).
Na českém trhu jsou běžně dostupné senzory pouze dvou společností - Dexcom a Medtronic. Firma Medtronic má v současnosti (pro své CGM systémy) jako možnost přijímače bohužel pouze mobilní telefon nebo některou ze svých inzulinových pump. Společnost Dexcom vyrábí i speciální přijímač (tudíž není nutnost mít kompatibilní telefon), ale pokud je mi známo i tento přijímač má dotykový displej.
Bojím se, že většina dnešních senzorových systémů ukládá data na cloudová úložiště na internetu. Tato data je možné často sdílet s lékaři, pokud mají založen svůj vlastní účet. Jak zmiňujete většina těchto internetových programů umožňuje stažení pdf přehledů s vybráním časových úseků (i víceměsíčních). Programy k zálohování dat přímo na počítači u CGM běžné bohužel nejsou (Pokud si data průběžně nestahujete z výše zmiňovaných programů a někde neukládáte na svém počítači).
Srovnání poruchovosti, chybovosti… jednotlivých senzorů, to je obtížná otázka. U každého pacienta je to trochu jinak. U všech senzorů je nutné si uvědomit, že snímají hladinu glukózy v intersticiální tekutině, NE v krvi. Tudíž data senzoru mohou být oproti hodnotám z krve o 15-30 minut opožděna. To hlavně při prudkém vzestupu nebo poklesu může dělat větší rozdíl naměřených hodin mezi glukometrem (měření v krvi - glykémie) a měřením senzorem (měření hladiny glukózy v intersticiální tekutině). Proto je lepší při obavách z hypoglykémie nastavit upozornění o něco výše. U Freestylu je známo že občas lehce podměřuje, tudíž může u některých pacientů ukazovat o něco nižší glykémie. Je ale velmi dobrý na sledování trendů glykémií během dne u pacientů s DM 1. typu, kteří nemají problém s rozpoznáním hypoglykémie + má jednodušší indikační kritéria než třeba CGM. Porovnání kvality CGM Dexcom a Medtronic by z mé strany už bylo hodně odvážné a každý Vám bude tvrdit něco trochu jiného. Zde je možné rozhodnout se podle délky funkce senzoru, typu přijímače, nutnosti kalibrace senzoru…
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
86 dotazů
-
Freestyle libre 2
(30.04.2025)
Dotaz
Pochází si 4x denně a stále mám často vysokou cukrovku. Je mi 70let mám prsty rospichané. Nemohla bych mít senzor na měření. DěkujiOdpověď
Milá Boženo, kontinuální senzory hladiny krevního cukru v podkoží jsou stále hrazeny jen pro pacienty s diagnózou diabetu 1. typu. Mezi diabetiky 2. typu ale jsou i takoví, kteří téměř nemají vlastní sekreci inzulínu (podobně jako při diabetu 1. typu) a musejí se intenzivně měřit a podávat si inzulín 4x denně. Lékař by mohl tuto vaši situaci vylíčit posudkovému lékaři a požádat, aby i pro vás mohly být senzory hrazeny. Bezpodmínečně nutná je k tomu ale vaše snaha glykémie sledovat a vyvozovat z měření patřičné závěry.
-
Údaje na glukometr
(25.04.2025)
Dotaz
Když milukometr říká v limitu co to znamenáOdpověď
Milý Pavle, glukometrů se v ČR prodává asi 20 druhů. Každý se snaží něčím vyniknout a většinou jde o doplňkové informace, které se týkají paměti přístroje, souhrnného zpracování dat nebo posuzování jednotlivých výsledků.
Glukometry jsou určeny pro měření hladiny krevního cukru u osob s diabetem. Nejsou určeny k posuzování normálních výsledků nebo hodnot blízko normy u osob, které diabetes nemají nebo o tom dosud nevědí. To proto, že přístroje mají určitou přípustnou odchylku, která může činit až 1 mmol/l, což běžně není nijak významné, ale dovede to uvést ve zmatek zdravou osobu, která by třeba při laboratorním měření měla hodnotu 5,4 mmol/l (zcela v normě), ale přístroj by ukázal třeba 6,2 mmol/l, což už je hodnota zvýšená.
Proto si myslím, že pojem „v limitu“ znamená limit, který si pacient sám stanovil nebo mu ho nastavil či doporučil nastavit lékař. Tento limit je ale individuální, a tak si myslím, že byste si jej mohl sám natavit na přístroji. Ten jde potom zpravidla připojit k počítači či k telefonu a ukáže vám souhrnné hodnocení. Může to být např. procento hodnot, které byly ve stanoveném limitu.
Pro vás je ale zásadní znát naměřenou hodnotu a rozumět tomu, co to znamená. Velmi záleží na tom, jaký typ diabetu máte, jak jste léčen a jak aktivně jste schopen si léčbu diabetu řídit.
Normální hodnota glykémie na lačno u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l, ale u diabetika bych byl spokojen s hodnotami do 7 mmol/l.
Po jídle glykémie stoupá a pokud možno by za 2 hod. po jídle u diabetika neměla překročit 10 mmol/l.
Občas se stane, že hodnota je vyšší, ale většina hodnot by měla být „do tohoto limitu“.
Prostudujte si návod k použití či případně o vysvětlení pojmu „limit“ požádejte lékaře či sestru, kteří vám přístroj předepsali. Případně se podívejte na internetové stránky výrobce nebo přímo zatelefonujte na jejich české zastoupení.
-
Senzor a vyšetření CT
(15.04.2025)
Dotaz
Lze se senzorem Free style libre absolvovat CT zubů? Děkuji za odpověď.Odpověď
doporučujeme podívat se na odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-free-style-libre-ii-a-rentgen
-
Medtronic Minimed 780G - Apidra
(01.04.2025)
Dotaz
Dobry den, Mám inzulín Apidra a pouzivam v pumpe Medtornic Minimed 780G. Poslednej dobe hlási pumpa každý deň, že kanýl upchatý a musím to výmenit všetko. Môže byť dôvod problému že Apidra nevhodná do pumpy?Odpověď
Dobrý den,
dle SPC (souhrnu údajů o přípravku) je možné apidru do inzulinových pump používat, ale to neznamená, že Vám nemůže častěji ucpávat kanyly. Rozhodně nic nedáte za to, když zkusíte výměnu inzulinu - např. Novorapid nebo Humalog mají velice podobnou rychlost a délku působení - takže by to nebyla jinak velká změna a viděl byste, jestli se něco změní. Lyumjev, případně Fiasp mají o něco rychlejší nástup účinku, u Lyumjevu je i působení o něco kratší. Fiasp není špatný, ale už jsem párkrát zažila, že také více ucpával kanyly, i když u spousty jedinců je bez problémů (tak tam nevím nakolik byste pomohl). Jinak je potřeba kontrolovat pečlivě místa vpichů, zda už tam nejsou změny podkoží, které by vstřebávání inzulinu ovlivnily.
-
Neinvazivny Glukomer
(03.03.2025)
Dotaz
Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved DakujemOdpověď
Dobrý den,
o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.
Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.
Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr - často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!