Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Kontinuální měření glykemie - možnosti?
Datum vložení dotazu: 11.04.2022
Ptá se: Iva
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
v České republice jsou momentálně hrazeny 2 systémy “kontinuální” monitorace. Freestyle Libre, který nyní používáte a který je označován spíše jako FGM (flash glugose monitoring). Tento název souvisí s nutností načtení dat ze senzoru čtečkou, aby bylo možné zobrazit aktuální hladinu glukózy. Data ze senzoru nejsou bez načtení přenášena do přijímacího zařízení. Druhým systémem je Vámi zmiňovaný CGM. Ten se skládá ze tří částí - senzoru, vysílače a přijímače. Senzor má životnost 6-10 dní (dle konkrétního typu senzoru) a získává data o hladině glukózy. Tato jsou poté připojeným vysílačem automaticky (většinou přes bluetooth) posílána do přijímacího zařízení. Přijímačem může být buď inzulinová pumpa, mobilní telefon, nebo speciální přijímač. Díky tomu, že data jsou neustále zasílána na přijímač, je zde možnost nastavit alarmy, které Vás zvukově upozorní na určitou hladinu glykémie. Toho se právě často využívá u pacientů s poruchou rozpoznávání hypoglykémie - nastaví se alarmy, které Vás začnou zvukově nebo vibračně upozorňovat, pokud se dostanete na zadanou nízkou hladinu glykémie (Je tak možné zadat v nízkých alarmech například 4,5 mmol/l. Při této hodnotě Vás přístroj upozorní a vy víte, že máte nižší hladinu cukru). Přechod mezi FGM a CGM je možný, pokud splňujete indikační kritéria pro CGM. Jedním z hlavních indikačních kritérií je právě porucha rozpoznávání hypoglykémie (a to především, pokud u Vás dochází k těžkým hypoglykémiím se ztrátou vědomí).
Na českém trhu jsou běžně dostupné senzory pouze dvou společností - Dexcom a Medtronic. Firma Medtronic má v současnosti (pro své CGM systémy) jako možnost přijímače bohužel pouze mobilní telefon nebo některou ze svých inzulinových pump. Společnost Dexcom vyrábí i speciální přijímač (tudíž není nutnost mít kompatibilní telefon), ale pokud je mi známo i tento přijímač má dotykový displej.
Bojím se, že většina dnešních senzorových systémů ukládá data na cloudová úložiště na internetu. Tato data je možné často sdílet s lékaři, pokud mají založen svůj vlastní účet. Jak zmiňujete většina těchto internetových programů umožňuje stažení pdf přehledů s vybráním časových úseků (i víceměsíčních). Programy k zálohování dat přímo na počítači u CGM běžné bohužel nejsou (Pokud si data průběžně nestahujete z výše zmiňovaných programů a někde neukládáte na svém počítači).
Srovnání poruchovosti, chybovosti… jednotlivých senzorů, to je obtížná otázka. U každého pacienta je to trochu jinak. U všech senzorů je nutné si uvědomit, že snímají hladinu glukózy v intersticiální tekutině, NE v krvi. Tudíž data senzoru mohou být oproti hodnotám z krve o 15-30 minut opožděna. To hlavně při prudkém vzestupu nebo poklesu může dělat větší rozdíl naměřených hodin mezi glukometrem (měření v krvi - glykémie) a měřením senzorem (měření hladiny glukózy v intersticiální tekutině). Proto je lepší při obavách z hypoglykémie nastavit upozornění o něco výše. U Freestylu je známo že občas lehce podměřuje, tudíž může u některých pacientů ukazovat o něco nižší glykémie. Je ale velmi dobrý na sledování trendů glykémií během dne u pacientů s DM 1. typu, kteří nemají problém s rozpoznáním hypoglykémie + má jednodušší indikační kritéria než třeba CGM. Porovnání kvality CGM Dexcom a Medtronic by z mé strany už bylo hodně odvážné a každý Vám bude tvrdit něco trochu jiného. Zde je možné rozhodnout se podle délky funkce senzoru, typu přijímače, nutnosti kalibrace senzoru…
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
92 dotazů
-
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?
(14.06.2025)
Dotaz
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?Odpověď
Dobrý den,
nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce: Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.
Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.
Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku - kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/
-
Bolusový kalkulator
(11.06.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.DekujiOdpověď
Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu - zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.
-
Oyikey nano jehličky
(09.06.2025)
Dotaz
Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.Odpověď
Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR - způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.
-
Nárok na Freestyle Libre
(09.06.2025)
Dotaz
Mám nárok na Freestyle Libre - jsem diabetik 2.typu na inzulinu 4x denně + autoimunitní zánět štítné žlázy?Odpověď
Dobrý den,
v této chvíli nárok na úhradu Freestyle Libre nemáte, ale je možné že bude v dohledné době schválena vyhláška upravující předepisování senzorů Freestyle Libre u pacientů s DM 2. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu (několika injecích inzulinu denně).
Pokud pícháte inzulin několikrát denně, musíte upravovat dávkování dle jídla, máte větší kolísání glykémií nebo například častější hypoglykémie je možné poslat žádost o schválení CGM (kontinuální monitorace). Žádost vyplňuje ošetřující diabetolog. Musí ji schválit revizní lékař. Mělo by být doloženo, že se pravidelně měříte - ideálně 4x denně a proto pro Vás bude senzor přínosem. Může pomoci jednorázová profesionální monitorace (= Nasazení senzoru na týden až 14 dní, které může provést diabetolog u pacienta až 3x ročně, pokud má podezření na problémy s kompenzací cukrovky.) Na této monitoraci pak lze jasně prokázat kolísání glykémie nebo větší výskyt nízkých glykémií. Samozřejmě žádost o schválení senzoru může být revizním lékařem zamítnuta, ale pokud máte problémy s kolísáním glykémií nebo kompenzací diabetu, tak to má cenu zkusit.
-
měření cukru bez krve?
(26.05.2025)
Dotaz
opravdu ukazuje kys.močovou i cukr v krvi? JiříOdpověď
Milý Jiří, bohužel neuvádíte svůj zdroj informace a ani neuvádíte jméně zařízení, o kterém někdo tvrdí, že měří hladinu krevního cukru a kyseliny močové neinvazivně (bez odběru krve či bez zavedení senzoru do podkoží). Nepravdivých inzerátů se ale na sítí vyskytuje hodně a týkají se i měření glykémie.
Mohu vám s klidem odpovědět, že nic takového v současné době není k dispozici. Asi víte, že senzory hladiny krevního cukru v podkoží jsou běžně používané a jsou pro osoby s diabetem velmi užitečné. Senzor se zavádí do podkoží pomocí tenké jehly a je potřeba jej vyměňovat každých 7 až 14 dnů. Pro zcela neinvazivní použití se testují přístroje na principu spektroskopie v oblasti infra-červené oblasti světla (near-infrared spectroscopy) a na principu fotoakustiky. Zatím nefungují dostatečně.
Pro kyselinu močovou nic takového zatím neexistuje.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!