Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Kontinuální měření glykemie - možnosti?

Datum vložení dotazu: 11.04.2022

Ptá se: Iva

Dotaz

Dobrý den, prosím Vás o konzultaci. Mám diabetes 1.typu se syndromem nepoznané hypoglykémie, mám velké problémy s trávením hlavně v důsledku neuropatie (jídlo často leží několik hodin v žaludku a pak ho neztrávené vyzvracím - řeším to dělením všech dávek inzulínu k jídlu na několik malých, dávkovaných nejméně po půl hodině, abych měla větší šanci, že případnou hypoglykemii přežiju, díky čtečce si to mohu lépe rozvrhnout a odhadnout, že bude problém) a žiji sama (protože: „nedokážu žít s člověkem, který může kdykoli umřít“, což už jsem slyšela několikrát, nehledě na to, že těžké hypoglykémie pro přihlížející opravdu nevypadají hezky a nikdo to nechce zažít podruhé). Léčena jsem kombinací Novorapid + Lantus. Před půl rokem jsem konečně dostala čtečku a senzory firmy FreeStyle Libre, s níž moje diabetoložka spolupracuje. 1) U FreeStyle Libre aktuální glykemii vidím pouze, pokud si k senzoru přiložím zapnutou čtečku. Pokud hypoglykemii nepoznám (nepoznávám je nikdy) a zrovna se neměřím (několikrát za hodinu to 24hodin denně 7dní v týdnu opravdu dělat nejde), mám smůlu a skončím v bezvědomí (zatím jsem se vždycky probrala, pak mám samozřejmě "díry" v záznamu čtečky, pokud jsem byla "mimo" víc než 8 hodin). Existují nějaké jiné systémy na kontinuální měření glykémie, které na hypoglykemii nebo rychlý pokles glykémie upozorní samy? Tady v diskuzi jsem našla zmínku o CGM. Jsou v ČR dostupné ještě nějaké jiné? V čem se od FreeStyle Libre liší? Je možnost na ně z FreeStyle Libre přejít, a pokud ano, za jakých podmínek? 2) U glukometru One Touch jsem byla zvyklá zálohovat si data do počítače pomocí jejich softwaru, mám řadu za více než 10 let. Nic takového FreeStyle Libre nemá. Tam se jen data nahrávají někam na internet. Na začátku to vypadalo skvěle: dala jsem adresu a své přihlašovací údaje všem svým ošetřujícím lékařům, aby si mohli prohlédnout moji kompenzaci. Pak FreeStyle Libre zavedlo „bezpečné přihlašování“, čímž se k mým datům kromě diabetoložky žádný jiný lékař nedostane, a podmínku nových Windows, čímž jsem ztratila možnost data nahrávat aspoň na ten internet (na moje opakované žádosti mi na helplince řekli, že žádnou možnost zálohování dat do počítače nepřipravují, protože si to americký majitel jejich firmy nepřeje) a moje data si nemůže prohlédnout ani diabetoložka, protože má v ordinaci Windows 7 (vidí tedy pouze poslední 3 měsíce na mé čtečce a žádná x-letá historie kompenzace glukózy pacientů tedy není dosažitelná ani pro ni). Mají ostatní systémy pro kontinuální monitoring glykémie možnost zálohování dat do počítače bez nereálných požadavků na neustále novější a novější počítačové vybavení a bez závislosti na internetu? Na flešce data donesete kdykoli kamkoli a datový soubor se dá v nejhorším otevřít v Excelu, ale data „existující“ pouze kdesi na internetu nejsou vždy dostupná, zvláště když je přístup k nim podmíněn specifickými požadavky na systém počítače a v počítači nainstalované komerční programy. Z internetové aplikace vytištěné PDF přehledy od-do v řádu týdnů dlouhodobé porovnání trendů také neumožňovaly (např. u mě je rozdíl mezi kompenzací diabetu v létě a v zimě). Které z těchto systémů nepotřebují chytrý mobil (kvůli silně zhoršené jemné motorice nejsem schopna ovládat dotykové displeje) a ideálně mají čtečky s pouze tlačítkovým ovládáním? 3) U FreeStyle Libre mi předčasně skončilo několik senzorů (nejkratší doba byly necelé 2 dny), často se mi objevuje zpráva, ať měření opakuji za deset minut (a série těchto zpráv bez jediné hodnoty glykémie trvá třeba 2 hodiny) apod. Máte nějaké srovnání poruchovosti, chybovosti, přesnosti a spolehlivosti u všech systémů na kontinuální měření glykémie? Předem Vám děkuji za odpovědi a Váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

v České republice jsou momentálně hrazeny 2 systémy “kontinuální” monitorace. Freestyle Libre, který nyní používáte a který je označován spíše jako FGM (flash glugose monitoring). Tento název souvisí s nutností načtení dat ze senzoru čtečkou, aby bylo možné zobrazit aktuální hladinu glukózy. Data ze senzoru nejsou bez načtení přenášena do přijímacího zařízení. Druhým systémem je Vámi zmiňovaný CGM. Ten se skládá ze tří částí -  senzoru, vysílače a přijímače. Senzor má životnost 6-10 dní (dle konkrétního typu senzoru) a získává data o hladině glukózy. Tato jsou poté připojeným vysílačem automaticky (většinou přes bluetooth) posílána do přijímacího zařízení. Přijímačem může být buď inzulinová pumpa, mobilní telefon, nebo speciální přijímač. Díky tomu, že data jsou neustále zasílána na přijímač, je zde možnost nastavit alarmy, které Vás zvukově upozorní na určitou hladinu glykémie. Toho se právě často využívá u pacientů s poruchou rozpoznávání hypoglykémie - nastaví se alarmy, které Vás začnou zvukově nebo vibračně upozorňovat, pokud se dostanete na zadanou nízkou hladinu glykémie (Je tak možné zadat v nízkých alarmech například 4,5 mmol/l. Při této hodnotě Vás přístroj upozorní a vy víte, že máte nižší hladinu cukru). Přechod mezi FGM a CGM je možný, pokud splňujete indikační kritéria pro CGM. Jedním z hlavních indikačních kritérií je právě porucha rozpoznávání hypoglykémie (a to především, pokud u Vás dochází k těžkým hypoglykémiím se ztrátou vědomí).

Na českém trhu jsou běžně dostupné senzory pouze dvou společností - Dexcom a Medtronic. Firma Medtronic má v současnosti  (pro své CGM systémy) jako možnost přijímače bohužel pouze mobilní telefon nebo některou ze svých inzulinových pump. Společnost Dexcom vyrábí i speciální přijímač (tudíž není nutnost mít kompatibilní telefon), ale pokud je mi známo i tento přijímač má dotykový displej. 

Bojím se, že většina dnešních senzorových systémů ukládá data na cloudová úložiště na internetu. Tato data je možné často sdílet s lékaři, pokud mají založen svůj vlastní účet. Jak zmiňujete většina těchto internetových programů umožňuje stažení pdf přehledů s vybráním časových úseků (i víceměsíčních). Programy k zálohování dat přímo na počítači u CGM běžné bohužel nejsou (Pokud si data průběžně nestahujete z výše zmiňovaných programů a někde neukládáte na svém počítači).

Srovnání poruchovosti, chybovosti… jednotlivých senzorů, to je obtížná otázka. U každého pacienta je to trochu jinak. U všech senzorů je nutné si uvědomit, že snímají hladinu glukózy v intersticiální tekutině, NE v krvi. Tudíž data senzoru mohou být oproti hodnotám z krve o 15-30 minut opožděna. To hlavně při prudkém vzestupu nebo poklesu může dělat větší rozdíl naměřených hodin mezi glukometrem (měření v krvi -  glykémie) a měřením senzorem (měření hladiny glukózy v intersticiální tekutině). Proto je lepší při obavách z hypoglykémie nastavit upozornění o něco výše. U Freestylu je známo že občas lehce podměřuje, tudíž může u některých pacientů ukazovat o něco nižší glykémie. Je ale velmi dobrý na sledování trendů glykémií během dne u pacientů s DM 1. typu, kteří nemají problém s rozpoznáním hypoglykémie + má jednodušší indikační kritéria než třeba CGM. Porovnání kvality CGM Dexcom a Medtronic by z mé strany už bylo hodně odvážné a každý Vám bude tvrdit něco trochu jiného. Zde je možné rozhodnout se podle délky funkce senzoru, typu přijímače, nutnosti kalibrace senzoru…

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

129 dotazů

  • Dotaz

    pumpa nespolupracuje se senzory - proč? s mobilem ano

    Chtěla jsem se zeptat, mám pumpu t:slim X2, mám ji od září 2025. K ní mám senzory Dexcom G7.

    Mám veliký problém s pumpou a se senzory, které spolu nespolupracují.

    Tady popisuji firmě A Import, že opravdu pumpa mi neustále hlásí že je mimo dosah! je zde kulatý červené kolečko a uvnitř je symbol

    To zn.: pumpa nebude přijímat hodnoty glukózy naměřené senzorem a pak upravit podávání inzulínu

    podáván možné dny a časy: Čt 21. 5. 20.00 - 22.30

    Pá 22. 5. 13.05 - 14.20, 21.04 - 21.22, 22.20 - 22.35, 22.49 - 23.23, 00.37 -  ....

    So 23. 5. 12.25 - 12.40, 14.35 - 15.15, 16.13 -16.35, 18.34 - 20.25, 22.40 - 23.15

    Ne 24. 5. 00.05 - ... , 11.25 - 12.15, 

    Po 25. 5. 00.04 - 00.58, 11.30 - 12.00, 14.03 - ...?

    Ne 31.5.  08.00 - 09.00, 12.30 - 13.10, 14.05 - 16.10, výměna senzoru 

    Po 1. 6.  07.00 - 11.00, 12.00 - někdy šlo někdy vyplo a až do 15.00 a opět přestává fungovat 17.00 - 18.00

    Tady je pár hodinových ukázek nečinnosti pumpy. A to se stává každý den.

    Musím kontrolovat podle telefonu cukr a nutno dopíchávat jehlou inzulín, kontroluji pak ještě glukometrem senzor absolutně nespolupracuje s pumpou senzory vydrží 1 -2 dny a pak neukazují a nezachycují informace, cukry mi pak v těch chvílích vystupují až na 15 - 17, 19 a já pak musím dopíchávat jehlou i když přidám rychlý bolus na pumpě nikdy neudělá tak rychle, aby se snížil cukr, a já pak půl až 3/4 dne zůstávám doma a koriguji cukr.

    Kdysi jsem mohla ten bolus k jídlu dát ihned a byl podán, nyní bolus je podáván po celý den, takže se stane, že před obědem mám podán poslední část bolusu z rána (nebyla jsem přímo s edukatorem seznámena, jak se to dá upravit)

    chtěla bych vědět řešení, jak mám postupovat a řešit, ve stavu v jakém se již nyní nacházím již nejsem schopna s pumpu nastavovat a pracovat.

    jsem přesvědčená, že tahle pumpa mi v tomhle stavu nevyhovuje

    začínám se zajímat o jiné typy inzulínových pump - YpsoPump inzulinová pumpa

    Odpověď

    z Vašeho popisu vyplývá, že problém pravděpodobně není v samotném měření senzorem Dexcom G7, protože hodnoty vidíte v mobilním telefonu, ale ve spojení mezi senzorem a pumpou t X2.

    Pokud pumpa opakovaně hlásí „mimo dosah“ a zobrazuje červený symbol ztráty spojení, nemůže přijímat údaje ze senzoru a funkce automatické úpravy dávkování inzulinu (Control-IQ) nepracuje správně. Takto časté a dlouhé výpadky spojení, které popisujete, rozhodně nejsou běžné.

    Doporučujeme ověřit:

    • zda je v pumpě nainstalována nejnovější verze softwaru podporující Dexcom G7,
    • zda je senzor správně spárován přímo s pumpou,
    • zda není pumpa nošena dlouhodobě na opačné straně těla než senzor (lidské tělo může Bluetooth signál výrazně tlumit),
    • zda nedochází k rušení spojení jinými Bluetooth zařízeními.

    Protože však uvádíte, že se potíže opakují prakticky denně, senzory často selhávají již po 1–2 dnech a situace Vás nutí opakovaně kontrolovat glykemii glukometrem a korigovat inzulin injekcemi, je na místě podrobné technické prověření celé sestavy výrobcem či distributorem.

    Současně zmiňujete, že jste nebyla dostatečně seznámena s nastavením pumpy a způsobem podávání bolusů. Doporučil bych proto požádat své diabetologické pracoviště o opakovanou edukaci zaměřenou na nastavení bolusů, funkci Control-IQ a řešení výpadků komunikace. Některé potíže mohou souviset nejen s technikou, ale také s nastavením léčby.

    Pokud ani po technické kontrole a nové edukaci nebude systém spolehlivě fungovat, je zcela legitimní diskutovat se svým diabetologem o případném přechodu na jiný systém inzulinové pumpy, například YpsoPump nebo jinou pumpu dostupnou v ČR. O vhodnosti změny je však třeba rozhodnout individuálně podle Vašich zkušeností, typu diabetu a výsledků léčby.

    S pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dostala jsem od diabetika sensor Libre 2 na měření nízké glukózy kvůli rychlého hladu po jídle a v noci. Často hlásí 3,8,3,6 víc pozoruji 1 h po jídle. Když si v zápětí změřím domácím glukometrem mám hodnoty 6,2 i kolem 7 po jídle. Čemu můžu víc věřit protože nepozoruji příznaky hypoglykemie. A může se stát ze když usnu delší dobu na ruce kde mám sensor tak mě vzbudí alarm a po par minutách i bez napiti cukru je glukóza celkem v normě?Dost mě to stresuje. Lékař nastavil hodnotu 3,9 až 10, znamená to ze když glukóza klesne třeba na 3,6 už se jedna o hypoglykemii?Dekuji,hezky den

    Odpověď

    Dobrý den,

    u senzoru FreeStyle Libre 2 je důležité vědět, že měří glukózu v mezibuněčné tekutině, nikoli přímo v krvi. Hodnoty ze senzoru proto mohou být zejména při rychlých změnách glykémie (například po jídle, při fyzické aktivitě nebo v noci) opožděné oproti hodnotám z glukometru přibližně o 5–15 minut.

    Pokud Vám senzor opakovaně ukazuje hodnoty kolem 3,6–3,8 mmol/l, ale při okamžité kontrole glukometrem naměříte 6–7 mmol/l a nemáte žádné příznaky hypoglykémie (pocení, třes, bušení srdce, hlad, neklid, poruchy soustředění), je pravděpodobnější, že se jedná o nepřesnost senzoru nebo o zpoždění měření. V případě pochybností je vhodné dát přednost hodnotě z glukometru.

    Ano, může se stát, že při delším ležení na paži se senzorem během spánku senzor zaznamená falešně nízkou hodnotu a spustí alarm. Tento jev se označuje jako „kompresní hypoglykémie“ – tlak na místo senzoru dočasně zhorší průtok tekutiny v podkoží a senzor může ukázat nižší hodnotu, než jaká skutečně je. Po změně polohy bývají hodnoty během několika minut opět normální i bez příjmu sacharidů.

    Za hypoglykémii se obecně považuje hodnota glykémie pod 3,9 mmol/l. Sama o sobě však jednotlivá hodnota 3,6 mmol/l zachycená senzorem bez příznaků a bez potvrzení glukometrem ještě nemusí znamenat skutečnou hypoglykémii. Pokud Vás alarmy stresují, doporučujeme si při nízkých hodnotách zjištěných senzorem nejprve ověřit glykémii glukometrem a výsledky konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.

    S pozdravem a přáním klidného dne.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu mít senzor když mám cukrovku typu dvě bolí mě srdce přišel jsem o malíček cukrovky na noze

    Odpověď

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz.

    U pacientů s diabetem 2. typu může být kontinuální monitorace glukózy (senzor) hrazena zdravotní pojišťovnou za splnění určitých indikačních kritérií. Záleží zejména na způsobu léčby diabetu (např. inzulinoterapie), kompenzaci diabetu, výskytu hypoglykémií a přítomnosti diabetických komplikací.

    Ve Vašem případě je závažnou komplikací amputace prstu na noze v souvislosti s diabetem. Pokud jste léčen inzulinem, může být používání senzoru přínosné a je vhodné tuto možnost probrat s Vaším diabetologem, který posoudí, zda splňujete podmínky úhrady.

    Bolesti na hrudi („bolí mě srdce“) by rozhodně neměly být podceňovány. Pokud se jedná o nově vzniklé, opakované nebo zhoršující se obtíže, doporučujeme co nejdříve vyhledat lékařské vyšetření.

    Pro přesnější odpověď bychom potřebovali vědět, zda jste léčen inzulinem, jaké jsou Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu a zda se u Vás vyskytují hypoglykémie.

    Přejeme Vám pevné zdraví.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetes II.st. Uživám 4x denně inzulín. Ráno a v poledne Humulin R 15-15, večer NovoRapid R 16, na noc Toujeo 26 jednotek. Měřím se 2x denně. HbA1C ze dne 30.01.2026 byl 48. Příloha. Mám narok na senzor? Pokud ne, chci vědět proč. Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    podmínky pro úhradu monitorace u pacientů s DM 2. typu jsou jasně dané. Buď se může jednat o limitovanou monitoraci  nebo monitoraci v reálném čase. Jedná se o rozdělení (kategorie) spíše úhradové. Kategorie: monitorace v reálném čase zahrnuje většinou senzory, které lze propojit s inzulinovými pumpami. Vy zmiňujete monitoraci běžnou, proto zmíním podmínky, které musíte splnit pro předpis druhé skupiny -  limitované monitorace (to jsou například senzory Freestyle Libre, Dexcom onetouch, Caresens a mnoho dalších).

    Základní podmínka:

    • Podání inzulinu 3 a vícekrát denně (to byste jste splňoval).
    • Dále musíte mít buď glykovaný hemoglobin rovný nebo vyšší než  53mmol/l (ten máte nižší)
    • nebo splňovat jednou z dalších kritérií:
    •  Porucha vnímání hypoglykémie  -  necítíte včas a opakovaně nízkou glykémii (což musí být zapsáno  v dokumentaci u Vašeho diabetologa -  podle Gold score nebo Clarkovi metody – Váš diabetolog bude vědět, jaké metody to jsou).
    • Více jak 4% hypoglykémií (nízkých glykémií) při použití senzoru  -  například jednorázově.
    • Výskyt závažných hypoglykémií  =  nízká glykémie s poruchou vědomí nebo nutností pomoci jiné osoby (2 a více za 12 měsíců). -  Jen pozor, pokud splňujete tuto podmínku, nemůžete mít platný řidičák. Protože pokud máte více závažných hypoglykémií, tak by Vám měl být řidičský průkaz dle oficiální vyhlášky odebrán.
    • Noční hypoglykémie -  ověřené
    • Vysoká variabilita glykémií -  velké kolísání glykémií nahoru a dolu. (> 36% CV -  tento parametr je možné zjistit jen při použití senzoru.

    Nebo musíte mít nízkou tvorbu inzulinu (Tam se měří C-peptid  = látka v krvi, který vzniká  jako vedlejší  odštěpek při tvorbě inzulinu. Musí být pod 0,4 nmol/l)

    Tím požadavky nekončí. Před prvním předpisem musíte doložit, že se pravidelně měříte (a má tedy pro Vás senzor přínos -  sníží počet vpichů…)  Průměr měření by měl být 2 a vícekrát denně (za 30 dní).  Záznam měření může být psaný ručně nebo stažený z glukometru. Případně pokud byste si kupoval přechodně senzory sám měl by z nich být 30denní záznam.

    Ještě bych ráda připomněla. Že ne všichni diabetologové mohou psát pacientům senzory. Na předpis senzorů musíte mít speciální certifikát (absolvovat kurz) a následně mít ideálně i nasmlouvanou práci se senzory s pojišťovnou. Pokud máte diabetologa, který senzory psát nemůže, tak to po něm nemůžete vyžadovat (není to povinné), nanejvýš  můžete zkusit změnit diabetologa. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den, rád bych se zeptal, zda je na českém trhu dostupné nějaké zařízení pro CGM, které může uživatel používat i bez chytrého mobilního telefonu. Sám jsem bohužel nic takového nenašel. Můžete prosím doporučit nějaké řešení, pokud je k dispozici? Předem děkuji.

    Odpověď

    Dobrý den,

    ano – řešení bez chytrého telefonu existuje a na českém trhu je dostupné. Jen je potřeba vědět, že většina moderních CGM systémů je dnes primárně navržena pro mobil, ale alternativou bývá tzv. samostatná čtečka (receiver).

    Jaká řešení jsou dostupná bez mobilu

    1) FreeStyle Libre (Abbott)

    • systém FreeStyle Libre 2 má vlastní čtečku (reader)
    • funguje zcela bez mobilního telefonu
    • měření probíhá přiložením čtečky k senzoru (tzv. „scan“)
    • čtečka zobrazí aktuální hodnotu, trend i historii

    👉 Jedná se o tzv. FGM (flash monitoring) – není plně automatické, ale v praxi velmi často používané řešení bez telefonu.

    2) Dexcom (např. G6 / G7)

    • systém Dexcom G7 umožňuje použití samostatného přijímače (receiveru)
    • data se zobrazují v reálném čase bez nutnosti mobilu
    • má výhodu automatického přenosu a alarmů

    👉 Jedná se o plnohodnotné CGM bez nutnosti skenování.

    3) Medtrum TouchCare Nano / Glunovo

    • systém Medtrum TouchCare Nano CGM (označovaný také jako Glunovo) je dostupný i v ČR
    • senzor měří glykémii kontinuálně a odesílá data automaticky (bez skenování)
    • standardně je určen pro zobrazení v mobilní aplikaci

    👉 Důležité ale je:

    • systém Medtrum může být součástí širšího řešení s tzv. PDM (datamanagerem / ovladačem), který slouží jako náhradní zobrazovací zařízení
    • u některých konfigurací tedy lze fungovat i bez telefonu, ale není to tak „přímočaré“ jako u Dexcomu (receiver) nebo Libre (čtečka)
    • v praxi se často používá spíše s mobilem, případně v kombinaci s pumpou

    Co je důležité vědět

    • CGM vždy potřebuje nějaké zobrazovací zařízení (mobil, čtečka, receiver nebo PDM)
    • mobil je dnes nejčastější, ale není podmínkou
    • rozdíly mezi systémy:
      • Libre → jednoduché, levnější, ale nutnost skenování
      • Dexcom → plnohodnotné CGM s receiverem
      • Medtrum → moderní CGM, ale více orientované na mobil / integrovaný systém

    Praktické doporučení

    • pokud je cílem co nejjednodušší řešení bez telefonu, nejčastěji se volí Libre s čtečkou
    • pokud je důležitý automatický přenos a alarmy bez mobilu, vhodnější je Dexcom s receiverem
    • Medtrum je zajímavá alternativa, ale bez mobilu spíše v rámci komplexního systému (např. s PDM)

    Shrnutí

    Ano, CGM bez chytrého telefonu je možné:

    • FreeStyle Libre 2 → čtečka (nutnost skenování)
    • Dexcom G7 → receiver (plnohodnotné CGM)
    • Medtrum TouchCare Nano → možné i bez mobilu, ale spíše jako součást širšího systému

    👉 Telefon tedy není nutný, ale u některých systémů (zejména Medtrum) je jeho použití výrazně praktičtější.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!