Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Januvia a pankreatitida

Datum vložení dotazu: 28.01.2022

Ptá se: Petra

Dotaz

Dobrý den, právě jsem si přečetla v příbalovém letáku, že tento lék může způsobit zánět slinivky. Sama jsem ho prodělala na přelomu let 2017/2018, pravděpodobně způsobený uvolněním žlučových kamenů, žlučník od listopadu 2018 nemám. Určitě to nebyl stav, který bych si chtěla zopakovat. Chtěla bych se zeptat, jestli se opravdu tento problém vyskytuje častěji, mám z toho velké obavy. Léky mám nové, ještě jsem nezačala užívat. Paní doktorka o slinivce ví, možná jen zapomněla nebo to opravdu nevadí? Děkuji za odpověď. Petra
věk: 35 let výška: 158 cm váha: 122 kg

Odpověď

Milá Petro, dříve než se nové léky uvádějí na trh, provádí se jejich podrobné klinické testování. Ověřuje se jejich účinnost a bezpečnost. Klinické studie se zpravidla provádějí u velkého počtu pacientů, kdy jedna část studijní lék nedostane a druhá ano. Pacienti ani jejich ošetřující lékaři však nevědí, zda léčba zkoušený lék skutečně obsahuje, či nikoliv. To vědí jen výzkumní pracovníci, kteří na průběh studie dohlížejí.

Studie většinou zahrnují několik tisíc osob, a tak se stává, že v obou skupinách se během studijního období, které může trvat i déle než 2 roky, se vyskytnou nejrůznější komplikace, včetně akutního zánětu slinivky břišní. 

Při vyhodnocování studie se zjišťuje, zda se ve skupině s aktivním lékem nějaké nežádoucí účinky vyskytují častěji než ve skupině druhé.

V případě Januvie se ojedinělé případy zánětu slinivky vyskytly v ojedinělých případech v obou skupinách a není možné posoudit, zda ve skupině léčené Januvií byl výskyt častější, nebo zda se jednalo jen o náhodný výskyt. V takovém případě se zpravidla udává upozornění, že je možné, že určitá nežádoucí věc se u léku může vyskytovat častěji, ale že se to neví. Takové upozornění je uvedeno u přípravku Januvia.

Kromě častého pití alkoholu jsou nejčastějšími příčinami akutního zánětu slinivky břišní obezita, vysoké hladiny krevních tuků a výskyt žlučových kamenů. Ve vašem případě pankreatitidu asi způsobili ty kameny, ale mohla se na tom podílet i obezita a vysoké hladiny krevních tuků. Proto není pravděpodobně, že by pro vás Januvia představovala riziko. Podle mých zkušeností se jedná o lék velmi bezpečný s málo častými nežádoucími účinky. S případem akutní pankreatitidy po Januvii jsem se dosud nesetkal. 

Základní povinností a snahou lékaře však je: především neškodit. Januvia není lék nezbytný a existuje více možností, jak diabetes léčit pomocí jiných léků. Pokud tedy už jednou vaše obava vznikla, přikláněl bych se jako lékař a "psycholog amatér" spíše k tomu Januvii vám nepodávat. Vy i váš lékař budete klidnější a snadno si společně najdete jiný vhodný lék, který Januvii nahradí. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

782 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den, jsem lecena na cukrovku typu II. Mimo jine i Rybelsusem 14. Po zmene lekarky mi predepisuje Rybelsus a ja ho plne hradim. Tedy prvni dve baleni, tim jsem dosahla limitu 5 000 Kc. Jaky je bezny doplatek pro lecbu diabetiku, neposkozuje me lekarka financne? Dekuji Michala.

    Odpověď

    Vážená paní Michalo, přeji dobrý den,

    úhrada léčivého přípravku Rybelsus (léčivá látka semaglutid) je vázána na splnění podmínek základní úhrady, které zní: Semaglutid p. o. je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu p. o. hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.

    Když to přeložím do srozumitelného jazyka (i když trochu zjednodušeně), máte-li diabetes 2. typu a jste-li léčba metforminem a přitom nemáte cukrovku dostatečně kompenzovanou, tj. hladina HbA1c není nižší než 53 mmol/mol, pak máte nárok na základní úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, ta ale činí pouze 260,09 Kč za balení 30x14 mg.

    Dále je ale pro léčivý přípravek Rybelsus stanovena jedna další zvýšená úhrada, která má následující podmínky úhrady: Semaglutid p. o. je ve zvýšené úhradě hrazen:
    1) v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě I. a vyššího stupně definované jako BMI 30 nebo vyšší. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10% či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen;
    2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena.
    Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena v obou indikacích jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.

    Když to opět přeložím do srozumitelného jazyka (opět i když trochu zjednodušeně), jste-li léčena uvedenými antidiabetiky, nebo insulinem po dobu alespoň 3 měsíců a nemáte-li diabetes dostatečně kompenzovaný, tj. hladina HbA1c není nižší než 60 mmol/mol a máte-li současně obezitu s BMI 30 kg/m2 nebo vyšší, pak máte nárok na úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, která v tomto případě činí 2 169,06 Kč.

    Podle mého názoru pokud pacientka splňuje všechny podmínky pro úhradu přípravku Rybelsus z veřejného zdravotního pojištění, lékař by měl tento lék předepsat s úhradou ze zdravotního pojištění. Odmítnutí předepsání léku s úhradou, a místo toho předepsání jako hradí nemocný, by mělo být výjimečné a řádně odůvodněné. Podle § 28 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, má pacient právo na poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni, což zahrnuje i předepsání léků, na které má nárok z veřejného zdravotního pojištění. Lékař je povinen jednat v souladu s aktuálními odbornými poznatky a respektovat práva pacienta. Existují situace, kdy lékař může rozhodnout o předepsání léku bez úhrady, například pokud:

    • Pacient nesplňuje specifické indikační nebo preskripční podmínky stanovené pro úhradu daného léku.
    • Existují medicínské důvody, proč by předepsání s úhradou nebylo vhodné.

    V takových případech by měl lékař pacientku informovat o důvodech tohoto rozhodnutí a zaznamenat je do zdravotnické dokumentace.

    Zda Vám lékař předepíše indikovaný lék na účet pojišťovny nebo jako hradí nemocný není jeho výhradní vůle. Pacient má totiž podle Ústavy nárok na úhradu zdravotní péče, a to v rozsahu a za podmínek stanovených zákonem. Pokud podmínky splňujete, není dle mého názoru co řešit. Pokud se domníváte, že došlo k nesprávnému postupu:

    1. Komunikujte s lékařem: Požádejte o vysvětlení důvodů předepsání léku bez úhrady.
    2. Obraťte se na zdravotní pojišťovnu: Pokud vysvětlení není uspokojivé, kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu a požádejte o stanovisko.
    3. Podání stížnosti: V případě potřeby můžete podat stížnost na postup lékaře u příslušného orgánu, například u České lékařské komory nebo krajského úřadu.

    Držím Vám palce a jsem s přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Praktický lékař mě léčí z Glykemií a dává mi užívat Metformun TEVA XR 500 Mám při domácím měření potvrzeno, že mi to zvyšuje cukr. Při užívání mám hladinu 6,4, když vynechám i 4,5. Několikrát jsem opakoval vysazení a stejný výsledek. Před začátkem užívání jsem měl kolem 6,0. Praktik tomu nevěří. Dalibor

    Odpověď

    Milý Dalibore, já tomu také moc nevěřím a domnívám se, že je to spíš shoda náhod. Nicméně není třeba vám to vymlouvat. Ostatně dávka Metforminu je velmi nízká, dává se 2x 1000 mg a někdy i více. Pokud ale opravdu bez Metfrominu máte glykémie v normě, tak proč byste jej užíval. Zkuste to chvíli bez něj, a uvidíte. Nezapomeňte ale, že důležitější než ten metformin je rozumná dieta.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Maminka je ročník 1954 má dibetes 2 typu, LDL chlesterol 4,9 je nutné užívat statiny ? Ludmila

    Odpověď

    Vážená paní Ludmilo, přeji dobrý den,

    u pacientů s diabetem 2. typu je riziko kardiovaskulárních onemocnění (KVO) zvýšené. Doporučení odborných společností, včetně Americké diabetologické asociace (ADA), uvádějí, že:

    • Pacienti s diabetem ve věku nad 40 let by měli užívat statiny, pokud mají jeden nebo více dalších rizikových faktorů KVO, bez ohledu na výchozí hladinu LDL cholesterolu.
    • Cílová hodnota LDL cholesterolu u nekomplikovaného diabetika 2. typu je stanovena na < 2,6 mmol/l.

    Velmi záleží na tom, jaký statin a v jaké dávce Vaše maminka užívá. Záleží také na tom, jestli statin dobře snáší a zda nemá nežádoucí účinky. V každém případě, ale platí, že u pacientů starších 70 let s diabetem 2. typu a zvýšenou hladinou LDL cholesterolu představuje léčba statiny významný přínos v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Klinické studie, jako je např. PROSPER, prokázaly, že podávání statinů u seniorů ve věku 70–82 let vedlo k významnému snížení výskytu závažných kardiovaskulárních příhod, včetně koronárních úmrtí, téměř o čtvrtinu během tří let sledování. Výhodou statinů u starších nemocných je jejich velmi dobrá účinnost (i v nižších dávkách).

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Od lekáře mám metamorfin 1 0 1,a od lékarnice siofor 500mg 0 0 1,taže mi polovina vždy zbyde,je v těch lecích a dávkování rozdíl ? Antonín

    Odpověď

    Vážený pane Antoníne, přeji dobrý den,

    děkuji za Váš dotaz ohledně rozdílu mezi přípravky Metformin Teva 500 mg a Siofor 500 mg Prolong a jejich dávkování.

    Rozdíly mezi přípravky:

    • Metformin Teva 500 mg: Jedná se o tablety s okamžitým uvolňováním (immediate-release, IR), které se obvykle užívají dvakrát denně, například ráno a večer.
    • Siofor 500 mg Prolong: Tento přípravek má prodloužené uvolňování (extended-release, ER), což znamená, že účinná látka se uvolňuje postupně po delší dobu. Obvykle se užívá jednou denně, nejlépe večer s jídlem.

    Dávkování a užívání:

    I když oba přípravky obsahují stejnou účinnou látku – metformin hydrochlorid – liší se ve způsobu uvolňování a frekvenci užívání. Pokud Vám lékař předepsal Metformin Teva 500 mg s dávkováním 1–0–1 (ráno a večer) a lékárník Vám vydal Siofor 500 mg Prolong s doporučením 0–0–1 (pouze večer), může dojít k nesouladu v léčbě. Již na první pohled je zřejmé, že se liší nejen lékové formy, ale i dávky metforminu. 

    Dávka 500 mg metforminu s okamžitým uvolňováním je ekvivalentní dávce 500 mg metforminu s prodlouženým uvolňováním. Obě formy obsahují stejnou účinnou látku ve stejné množství, liší se však způsobem uvolňování léčiva v těle. Při přechodu z metforminu IR na ER se obvykle zachovává stejná celková denní dávka, maximálně však do 2000 mg denně. Například pokud pacient užívá metformin IR 500 mg dvakrát denně (celkem 1000 mg), může být převeden na metformin ER 1000 mg jednou denně, obvykle s večerním jídlem.

    Doporučuji proto konzultovat tuto situaci s Vaším ošetřujícím lékařem. Je důležité, aby byl dodržen správný režim dávkování podle typu přípravku, který užíváte. Náhodné střídání mezi přípravky s okamžitým a prodlouženým uvolňováním bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům nebo snížené účinnosti léčby.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den jsem muž mám morbidní obezitu tipů 3 Cukrovku tipů 2.Chtel sem se zeptat zda mi pojišťovna VZP proplatit nakou částku děkuji Bledý

    Odpověď

    Dobrý den,

    pojišťovna proplácí lék Ozempic pouze diabetikům, kteří splní podmínky dané pojišťovnou. Je to hmotnost, toto splníte. Dále je to ještě stav kompenzace diabetu (tedy parametr HbA1C nad 60 mmol/mol) a léčba cukrovky minimálně dvěma léky, při čemž toto nevede k dostatečné kompenzaci diabetu. Protože nepíšete jak jste léčen a jaké máte výsledky, doporučuji Vám konzultovat svého diabetologa, který Vám řekne, zda Vám lék pojišťovna může hradit nebo ne.

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!