Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

jak zhubnout při diabetu 1. stupně

Datum vložení dotazu: 02.01.2023

Ptá se: Anna

Dotaz

potřebuji dietu
věk: 73 let výška: 158 cm váha: 73 kg

Odpověď

Dobrý den Anno, 

pro diabetika 1. typu platí stejná pravidla redukční diety jako u ostatních. To znamená - zvýšit pohybovou aktivitu, každý den chodit pešky, začít chodit cvičit do posilovny, plavat, jezdit na kole či rotopedu atd. Dále celkově omezit velikosti porcí hlavních jídel, nejíst smažené jídlo, fastfoody, jednoduché cukry - sladkosti, alkohol, sladké pití. Vyřadit uzeniny a jiná tučná jídla jako např. omáčky s knedlíky či vyřadit dochucovadla jako je majonéza, cukr, máslo/olej. 

Naopak je třeba zařadit mléko a mléčné výrobky bez cukru obsahem do 3 % tuku, luštěniny, celozrnné výrobky a pečivo, libové maso, ryby. Jídlo připravovat na malém množství tuku (např. 5 ml oleje na smažení), na páře, pečením na pečícím papíru, nebo v horkovzdušné fritéze. 

Oproti ostatním je u vás třeba pečlivě hlídat hodnoty glykémií. Při sníženém příjmu energie a zvýšeném výdeji se vám zřejmě sníží i glykémie, proto je třeba pravidelně se měřit a hlídat si hypoglykémie. 

Je třeba si vždy před fyzickou aktivitou změřit glykémii a podle její hodnoty se přizpůsobit. Jednoduše je to vysvětleno např. v této brožuře

www_mediset_cz-Monitorujeme-glykemii.pdf

nebo u nás na webu

Pohyb | cukrovka

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

123 dotazů

 • Dotaz

  Laboratorní výsledky cukr na lačno 5,8 dlouhý 50 zvýšene tryalglyceroly alt 0.88 ztučnělá játra jedná se už o cukrovku muzu změnou jídelníčku a pohybem předejít léčbou prášky výška 177 váha 105

  Odpověď

  Dobrý den

  ano, můžete. Vaše hodnoty ukazují známky tzv. metabolického syndromu. Je to více metabolických poruch najednou a jsou velmi rizikové z hlediska urychlení procesu aterosklerózy. Jedná se o nadváhu nebo obezitu, hraniční cukr nebo cukrovku, vysoké tuky, často je přítomná vysoká hladina kyseliny močové a vysoký krevní tlak. Pro snížení rizika uzavírání cév je důležité v léčbě ovlivňovat všechny odchylky.

  V první fázi, kde se nacházíte Vy, je možné začít s dietou a pohybem. Váhovou redukcí alespoň 15 kg lze očekávat výrazné zlepšení stavu. Cukrovce lze zabránit cca ve 30%, nebo alespoň oddálit její plný rozvoj. Pokud se Vám to cca do roka nepodaří a hodnoty cukru budou stále kolem 6 a HbA1C nad 50 mmol/mol, je načase začít s léčbou léky. Změny v životosprávě ale musí být trvalé, u pacientů, kteří se přestanou hýbat pozorujeme zhoršování výsledků.

  Držím Vám palce

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám stále visokou hodnotu cukru kolem 20moll píchám si 18,24,16 a nanoc46. Anna

  Odpověď

  Milá Anno,

  cukrovka, to přece jenom není jenom hodnota krevního cukru, ale je to dlouhodobé onemocnění, které má více forem a také se léčí různě. Proto na váš jednovětý dotaz nemohu nijak moudře odpovědět.

  Je potřeba znát váš zdravotní stav, přidružené problémy, znát podrobnosti vaší stravy. Měla byste proto urychleně navštívit vašeho diabetologa a probrat to s ním.

  Pro nyní vám doporučuji:

  Vhledem k tomu, že máte velkou nadváhu, omezte nyní výrazně příjem kalorické potravy, zejména sacharidů. Rozhodně nekonzumujte žádné sacharidy (pečivo, těstoviny, ovoce, sladké nápoje atd.), dokud vám glykémie neklesne alespoň pod 10 mmol/l. Dostatečně pijte a budete-li mít velký hlad, jezte zatím nesladkou zeleninu a případně nějaké libové maso nebo tvaroh v přiměřeném množství. Dávky inzulínu máte poměrně vysoké, tak by rozhodně měly stačit.

  Kromě inzulínu byste mohla užívat také léky, které zlepšují působení inzulínu, případně pomáhají hubnout. Zatím ale zkuste pár dní opravdu jíst málo a omezit zejména sacharidy. Uvidíte, že glykémie postupně klesne. Potom byste měla pokračovat v rozumné dietě s obsahem do 150 g sacharidů denně. K tomu budete ale potřebovat poučení od lékaře či dietní sestry, i když leccos byste našla i na našich stránkách.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám 70 let, užívám metformin který napomáhá hubnutí, nemám nadváhu a hubnout nechci ani přibrat-chci si udržet svoji váhu. Vážim se každý den,jakmile vidím že jde ručička na váze dolů,okamžitě se začnu cpát a váhu vyrovnávám..co s tím? Dr.jsem říkala že hubnout při mé výšce a váze nebudu..Dr.mlčí..asi si říká kdo z koho..cukr mám po tbl do 7 moll. Dáša

  Odpověď

  Milá Dášo,

  všeobecně platí, že nadváha zhoršuje diabetes 2. typu. Většina pacientů, zdaleka ne však všichni, s diabetem 2. typu mají nadváhu, nebo jsou přímo obézní. Snížení kalorického příjmu a omezení sacharidů většinou vede ke zlepšení diabetu a tento efekt je někdy silnější, než některé léky, které se na tento typ diabetu používají. Úbytek tělesného tuku často vede ke zlepšenému působení inzulínu, kterého mají diabetici 2. typu relativní nedostatek. Mohou si tak vystačit se svojí sekrecí inzulínu nebo nepotřebují užívat tolik léků, případně i inzulín injekční.

  Řada léků, které pacienti s diabetem 2. typu užívají, zvyšují sekreci inzulínu a tím vyrovnávají jeho relativní nedostatek a v podstatě napomáhají obezitě. Takovým lékem ale není metformin. Ten nezvyšuje sekreci inzulínu, ale zlepšuje jeho působení. To je důvod, proč tento lék nepodporuje obezitu nebo dokonce může pomáhat některým pacientům zhubnout. Rozhodně to ale není lék, který by se přímo používal na obezitu nebo k hubnutí. Proto ani štíhlé pacienty s diabetem neohrožuje tím, že by zbytečně hubli. Je to lék osvědčený a bezpečný, bohužel ale pro mnoho pacientů s diabetem 2. typu, zejména pro ty, co nejsou ochotni dodržovat doporučený dietní režim, nestačí.

  Vy máte celkem přiměřenou hmotnost, i když podle tabulek již spadáte do kategorie nadváhy lehčího stupně. Určitě by vám a vašemu diabetu mírné zhubnutí neškodilo, ale není to nezbytné. Každý je jinak stavěný a pokud byste si svoji hmotnost do budoucnosti udržela a nepřibírala, bylo by to v pořádku. Paní doktorka asi mlčí proto, protože má asi podobný názor jako já. Mírně zhubnout by neškodilo, ale hlavní je, že nepřibíráte. To je v podstatě chvályhodné a paní doktorka se určitě nesnaží nějak vás "porazit" a dosahovat svého, přeje vám váš celkem správný názor. Cukrovka ale někdy pokračuje, i když se pacient velmi snaží, a potom se musejí zařadit další léky. Aby se tomu předešlo, je právě vhodné dodržovat dietu. Pokud jste zde použila příměr "kdo s koho", tak by to měl člověk chápat spíš jako váš souboj s diabetem a nikoli jako souboj s lékařkou. Glykémie 7 je mírně zvýšená. Metformin je k tomu dobrý lék, ale jeho dávka je buď malá, nebo vám plně nestačí. Mohla byste tomu pomoci mírným zhubnutím a větším pohybem, ale také, pokud by glykémie byla nadále zvýšená, dostat nějaký další lék. Asi by v rozhodování pomohla znalost glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobý, nebo také znalost vašich glykémií po jídle.

  Tak já vám přeju, ať vám vaše obvyklá hmotnost zůstane a ať se zbytečně nepřete s vaší paní doktorkou.  Pokud ale při zvýšené glykémii užíváte pojmy jako "okamžitě ze začnu cpát co to dá", tak to se vaše paní doktorka opravdu musí obrnit trpělivostí. Vy to ale zřejmě ani tak nemyslíte, protože jinak byste byla jako koule. Tak šťastný a veselý!

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, neplánujeme vydat recepty knižně? Je skvele,ze to je presne na porci :-) Nebo třeba jen jako komplex do pdf? O tisk se uz postaram. Bylo by to super,pro nás mámy,co se nove uci,jak a co varit a jak delat "palacinky podle trojclenky",protoze mají kluka s diabetes 1.typu...Moc dekuji. Jana 

  Odpověď

  Dobrý den Jano, 

  děkujeme za vaši zprávu, která nás moc potěšila. V tuto chvíli bohužel nic podobného nechystáme, protože máme plné ruce práce na našem novém projektu. Jedná se o jídelníček, ve kterém si budete moci sama moci nastavit kolik chcete za den energie a sacharidů a pokud chcete či nechcete jíst svačiny. Poté si sama  vyberete recepty dle vašich chuťových preferencí, které jsou také normovány na jednu porci. Sestavíte si tak vlastní jídelníček, který poté budete moci stáhnout v pdf souboru a vytisknout. 

  Doufám, že se Vám bude náš projekt líbit stejně, tak jako nám. 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!