Poradna

Jak skladovat flexpen? Jak se řeší, když se dostanu pozdě k večeři?

Datum vložení dotazu: 16.02.2021

Ptá se: Tomáš

Dotaz

Jak skladovat flexpen? Tomáš
 

Prosím vás ještě mám jednu otázku.

Před každým hlavním jídlem si píchám inzulín.

Na noc si píchám celonocni inzulín.

Jak se řeší svačiny a druhá večeře?

Jak se řeší, když se dostanu náhodou pozdě k večeři. A hned po večeři jdu spát.

Děkuji, už dlouho mi to vrtá hlavou.

Odpověď

Milý Tomáši,

ke každému balení inzulínů od firmy Novo, které jsou dodávány v předplněném peru Flexpen, naleznete informaci pro pacienty. Zde je dost jasně napsáno, jak se tyto přípravky inzulínu mají uchovávat:

Dosud nepoužívaná inzulínová pera řady Flexpen: v ledničce při teplotě 2 – 8 st. Celsia, doba skladování většinou 30 měsíců od data výroby. Datum, do kterého je inzulín vhodné spotřebovat (exspirace) je uvedeno na každé krabičce a na každém peru.

Pero, které jste již začal používat: je možné skladovat při teplotě 2 až maximálně 30 st. Celsia. Chraňte před mrazem i vyšší teplotou. Používané pero je možné skladovat též v lednici při teplotě 2-4 st. Celsia. Pero tedy můžete ve vhodném obalu nosit až po dobu 4 týdnů s sebou a mít je připravené k použití.

Jehla, která se ke vpichu používá, by měla být použita podle údaje výrobce jen jedenkrát, což je ale v každodenní praxi téměř nemožné a nepraktické. Zkušenost ukazuje, že pro stejnou osobu může být jehla bez rizika používána opakovaně, pokud zůstává ostrá a není znečištěna např. přímým dotykem či kontaktem se stolem, podložkou, oblečením apod. U osob, které si dávají 3 – 4  denní injekce je možné jehlu použít až po dobu dvou dnů. Je nutné ji opatrně zakrýt krytkou a potom ještě pero uzavřít  snímatelnou horní částí pera.

K Vaší druhé otázce:

Milý Tomáši, vy určitě potřebujete podrobnou edukaci, alespoň 1 hod., možná opakovaně. Ale mnohé byste našel i na našem webu. Bohužel neznám váš věk ani tělesné proporce, tak jen usuzuji, že jste mladší a máte diabetes 1. typu. Používáte inzulínový režim zvaný "bazál-bolus", který je založen na tom, že jedna nebo dvě denní dávky dlouze působícího inzulínu zajišťuje bazální dávku ve dne i v noci. K tomu si pak přidáváte před jídly krátce působící inzulín, jehož dávku musíte vždy volit podle toho, kolik sacharidů se chystáte jíst, jakou máte glykémii a zda se nechystáte ke sportovnímu výkonu.

Krátce působící inzulín sice trochu působí až 5 - 6 hod., ale maximum účinku je asi za 1 hod., potom účinek klesá. To by mělo dostatečně pokrýt vaši porci sacharidů, abyste asi za 2 hod. měl glykémii pod 10 mmol/l (4-10) a neměl následnou hypoglykémii třeba za několik hodin.

Při tomto systému plně postačují 3 jídla denně. Svačiny se dávají, pokud by vám hrozila hypoglykémie (tedy velmi málo sacharidů asi za 2-3 hod. po poslední injekci, třeba jen jedno jablko, ale většinou není třeba jíst nic), nebo pokud byste se chystal na větší fyzickou zátěž.

Pokud lidé trvají na svačině nebo na tzv. druhé večeři, musejí si před ní znovu podat malou dávku rychlého inzulínu.

Někdo volí i variantu, že si dává příliš vysoké dávky dlouhého inzulínu. Potom musí svačit, aby neměl hypoglykémii. Ale tento postup není příliš vhodný.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

430 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, jsem dlouhodobě až 2 roky unavený, poslední 3 měsíce hodně piju, pocit žízně, a následně zase časté močení. Často jsem roztřesený, často pocit strašného hladu. Rodiče jsou diabetici, zkusil jsem se tedy měřit glukometrem Glucolab. Na lačno 7; 2h po snídani 9,9 ; 2h po obědě 8; 2 hodiny po večeři 8; ve 2 h ráno 8,3. Konzultoval jsem s praktickým lékařem, kde mi ale 2h po jídle naměřili pouze 4,7 ; rozbory krve byly provedeny - údajně i dlouhodobé cukry jsou v pořádku. Ale na mě padá únava často po jídle i přes den, při pocitu kdy jsem nejvíce unavený si naměřím hodnoty kolem 12. Můžete mi navrhnout jaké další testy by mohly odhalit příčinu potíží? Můj glukometr sice je levnější, ale nezdají se mi tam takové velké rozdíly oproti měřením lékaře. Lukáš

  Odpověď

  Milý Lukáši,

  samozřejmě je nutné v první řadě vyloučit nějaké dlouhodobé onemocnění, které by způsobovalo vaši únavu. Nicméně to pravděpodobně váš praktický lékař provedl. Příčin, proč bývají lidé dlouhodobě unavení, je mnoho. Diabetes je pouze jedna z možností, která je navíc nyní téměř vyloučená, protože diabetes působí únavu zejména tehdy, pokud vede k hubnutí, přítomnosti cukru v moči a glykémie jsou vysoké.

  Hodnotu u vašeho praktického lékaře (4,7 mmol/l po jídle) bych bral za věrohodnou, takže pravděpodobně se o diabetes nejedná. Nicméně hodnoty kdykoliv během dne nad 11 už značí diabetes, a vy i takovou hodnotu udáváte po jídle. Rozhodnutí by tedy přinesl orální glukózová toleranční test, nicméně již nyní jsem přesvědčen, že vaše porucha glukózové tolerance není příčinou vaší slabosti.

  Z vyšetření je nutné opakovaně přeměřit krevní tlak, abyste jej neměl příliš nízký nebo třeba i vysoký. Dále je nutné vyloučit chudokrevnost (krevní obraz) a mělo by se provést základní biochemické vyšetření včetně CRP, abychom vyloučili nějaké závažnější onemocnění. Dále EKG, případně pečlivý poslech plic a srdce.

  Pokud ale budou výsledky více méně negativní, doporučuji vám zejména pravidelný trénink a zvyšování vaší odolnosti, i když pochopitelně pomalu, nic nepřehánět. Někdy bývá i únava po dříve prodělaném virovém onemocnění. Někdy se tomu říká chronický únavový syndrom, ale je to diagnóza zapeklitá, protože se často nic konkrétního nezjistí a člověka to psychicky nahlodá, takže se pak cítí unaven čím dál více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Již přes rok mám po usnutí (i ve dne) úplné sucho v puse a suché oči. Oči nemohu otevřít, řežou a musím se napít a držet vodu v ústech. Pokud se zbudím, nechám zavřené oči, myslím na něco, po 10 minutách se začnou tvořit sliny i slzy. Byla jsem na vyšetření na sjögrenův syndrom, neprokázáno, začala jsem trpět na záněty spojivek, které jsem nikdy do 54 let neměla, až před rokem. Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, především předpokládám, že máte diabetes, ale ten že je dobře vyrovnaný, takže vylučujete možnost, že by špatně léčený diabetes mohl být příčinou té suchosti.

  Sjögrenův je dobré vyloučit, protože ten postihuje zejména slinné žlázy, ale jedná se o autoimunitní onemocnění, podobně jako diabetes 1. typu, a obě poruchy se mohou vyskytovat současně, i když se jedná o odlišná onemocnění. Prokázat ale tento syndrom není vždy jednoduché, existují i varianty, kdy běžné imunologické testy jsou negativní.

  Jinak vám tedy doporučuji:

  Dbejte o to, abyste dostatečně pila.

  Pijte také po doušcích i před spaním, případně i trochu v noci.

  Zkuste používat nějaké cucavé bonbóny bez cukru.

  Do očí si před spaním a případně i v noci kapejte kapky, které jsou určené na léčbu „syndromu suchého oka“.  Svým složením se podobají slzám, ale obsahují další látky, které pomáhají udržovat vlhkost pod víčky. Některé jsou ale na předpis. Někdy může pomoci i mast, ale problém je v tom, že pokud se pak potřebujete dívat, tak to moc nejde.

  Je třeba vyloučit také alergii na nějaké látky v okolí, nejčastěji na pyl. To se ale týká zejména těch očí. Jinak ale příznaky mohou být podobné jako při syndromu suchého oka, jen léčba je zcela jiná.

  Někdy se může jednat i o vedlejší účinek některých léků, např. na vysoký krevní tlak nebo proti depresi.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Týká se muže ve věku 42 let - netýká se mě dotazovatelky.

  Glykémie v hodnotě (úplně první měření) 17. Můj dotaz, zdali škodí pití piva, v jakém denním množství nevadí?! Hana

  Odpověď

  Milá Hano,

  Pivo samo o sobě není žádný jed, a to ani pro pacienty s diabetem. Obsahuje v sobě ale poměrně dost kalorií a také sacharidy. Kromě toho samozřejmě obsahuje alkohol, a ten s klidným svědomím nemůže doporučovat žádný lékař. Tedy vše s rozumem, při diabetu zvlášť.

  Jistě záleží na tom, jak ona osoba, které se to týká, zvládá svůj diabetes a jak je léčena. Správně je nutné pivo započítat to celkového limitu kalorií a zejména sacharidů. Obsah sacharidů v pivu  je různý, ale např. Plzeň 12 ° obsahuje v 500 ml asi 25 gramů, což je hodně. A s tím je nutné počítat. Bez dalších opatření bude tedy zvyšovat glykémii a navíc může to vést k obezitě.

  Dobře vyrovnaný diabetik může v přiměřené míře pít pivo, ale obsah sacharidů musí započítat do svého dietního plánu. Pokud jde např. o pacienta s diabetem 1. typu, tak si trochu přidá inzulínu nebe ubere sacharidy v příloze. Jde-li o osobu s diabetem 2. typu, musí především myslet na obezitu, ale také musí předcházet tomu, aby pivo zvyšovalo glykémii.

  Mám ale obavu z jedné věci: Disciplinovaný a vyškolený člověk s diabetem na tyto věci sám přijde. Když se ale někdo ptá tak, jako vy, tak v tom pociťuju velkou touhu po tom pivu a sklon k malé disciplíně. Po jednom pivu člověk často dostane chuť na další a tak dále. Navíc ztrácí ostych, a dokonce si dá nějaké jídlo navíc, které glykémie dále zvyšuje.

  Existuje také docela dobré tzv. „diapivo“. To sacharidy skoro vůbec neobsahuje (protože jsou všechny zkvašeny na alkohol). V malé míře může být dobrým doplňkem pro rozumné osoby, ale je zejména nutné dávat pozor na obsah alkoholu, stejně jako u ostatních osob. Některá diapiva jsou dokonce velmi dobrá, ale v hospodě je nemají.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již od října 2020 mám na jazyku povlak a většinou sucho. Navštívil jsem obvodní lékaře 3x, zubaře 4 x, ORL 1x, kontrola žaludku, dotaz na lékaře cukrovkáře, moje léčba STADAMET, dotaz u lékaře prostata lék Tamsulosin HCI Sandoz, odebraný stěr z jazyka 2x, odebraná krev. Výsledek bohužel žádný.  Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří, pocit sucha v ústech a povlak a pálení jazyka, to vše může být způsobeno více poruchami, zdaleka nikoliv pouze diabetu, tedy špatně léčeným diabetem.

  Předpokládám, že běžné poruchy, jako je například kvasinkový zánět v dutině ústní by ORL lékař rozpoznal. Také se domnívám, že špatným vyrovnáním diabetu to nebude, na to by vás váš dialektolog upozornil.

  Podobné obtíže mohou být způsobeny různými interními chorobami nebo nedostatkem vitaminů či železa. Může to působit např. také špatná či dráždivá zubní protéza.

  Navrhuji vám, abyste zkusil nejprve následující: užívejte nějakou dobu některý multivitaminový přípravek, který obsahuje také přídavek železa a vitamin B12. Zároveň dbejte na ústní hygienu a zejména si dutinu ústní často vlhčete, např. častými výplachy vodou či pitím malých dávek tekutin, aby byl jazyk vlhký. Někdy tento pocit vyvolává i samotný Stadamet. Je to ale lék dobrý, a proto se jej zbytečně nezbavujte.

  Pokud se stav nezlepší, měl byste podstoupit celkové interní vyšetření k vyloučení některé přidružené choroby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, manželovi byl v prosinci 2020 diagnostikován tumor na slinivce. V polovině ledna prodělal operaci, kde mu byl odstraněn kousek žaludku, slinivka, slezina, žlučník (po histologickém vyšetření naštěstí byl tumor ještě benigní). Díky tomu, že nemá slinivku, je nyní diabetik na inzulínu. Dle sdělení jeho ošetřující diabetoložky prý nemá nárok na plnou úhradu pojišťovnou na senzor, čtečku (např. Freestyle libre) atd. Můžete mi, prosím, sdělit, zda opravdu nemá nárok, když dle jeho zdravotního stavu je vlastně diabetik 1. typu, kteří na to nárok mají? Jaký je tedy rozdíl mezi diabetikem 1. typu a sekundárním diabetikem? Dle sdělení VZP je prý možné ho zařadit do nějaké výjimky, aby na tyto zdrav. pomůcky měl nárok. Mnohokrát Vám děkuji za vysvětlení a případný návod na možnost úhrady pojišťovnou.

  Odpověď

  Vážená paní, adresuji svoji odpověď vám, protože vy jste ten, kdo se ptá, i když se jedná o manžela.

  Diabetes, který vzniká po odstranění slinivky břišní, patří do širší skupiny, která se označuje jako "jiné specifické typy diabetu". Není to tedy diabetes 1. typu, což je onemocnění autoimunitní, ani diabetes 2. typu. Ve svém důsledku ale připomíná značně diabetes 1. typu, protože také zcela chybí sekrece inzulínu. Ba co více, chybí nejen buňky, které tvoří inzulín, ale také buňky, které vyrábějí další důležitý hormon, a to glukagon. Glukakon je hormon kontraregulační, který glykémii naopak zvyšuje a pomáhá tělo chránit v případě hypoglykémie.

  Diabetes vzniklý po odstranění pankreatu je zpravidla značně kolísavý a hrozí časté hypoglykémie při inzulíové léčbě. Ještě navíc je často provázen odstraněním části žaludku a dvanáctníku, takže nepravidelné je často i vstřebávání sacharidů ze střeva.

  Senzory nejsou pomůcky, na které má určitý typ pacientů automaticky "nárok". Pro jejich předpis není nutná pouze samotná diagnóza, ale také to, že pacient je umí náležitě používat a že reálně přispějí ke zlepšení vyrovnání diabetu.

  Pokud má váš manžel diabetes kolísavý a není to způsobeno jeho nedisciplinovaností, může mu lékař senzory typu FreeStyle Libre předepsat. Je ale nutné jej náležitě zaškolit a ověřit, že je používá kvalifikovaně a že přispívají ke zlepšení jeho diabetu. Jejich úhrada se započítává do celkové spotřeby pomůcek na léčbu diabetu a celková výše těchto nákladů nemůže překročit 60 tis. Kč. Nárok tedy není automatický, lékař jej musí zdůvodnit a ověřit. Pokud by se podařilo dosáhnout dobrých výsledků s použitím například 4-5 denních měření, nemělo by smysl mnohem dražší způsob měření glykémie předepisovat. Nicméně obecně mám za to, že v případě diabetu po pankreatektomii to má smysl, pokud opravdu je pacient ochoten a schopen jej správně používat. Pokud by se později ukázalo, že pacient senzory používá neadekvátně či případně se ani dostatečně neinformuje o hodnotách, které přístroj naměří, pojišťovna pak může senzory přestat hradit.

  Pokud by se později ukázalo, že váš manžel má navzdory používání systému Freestyle Libre závažné hypoglykémie, bylo by vhodnější používat senzory, které nejen glykémii ukazují, pokud ji pacient chce znát, ale také samy informují pomocí poplašných hlášení, že například hypoglykémie hrozí, takže pacient může hypoglykémii včas předejít. Takovéto aktivní varování systém Fresstyle Libre neumí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!