Poradna

inzulinová pera s pamětí

Ptá se: Zdenek

Dotaz

Existují inzulinová pera s pamětí? Dají se zakoupit?

Odpověď

Dobrý den, bohužel jsem v této době nenašla na českém trhu inzulinové pero s pamětí, které by bylo běžné sehnatelné.

Společnost Eli Lilly (např. inzulin Humalog, Abasaglar) uvedla na trh na několik let inzulinové pero HumaPen Memoir, které umožňovalo zaznamenat i několik posledních dávek. Dle dostupných informací se ale již od r. 2015 běžně neprodává. Často je však na internetu zmiňováno.

Společnost Novo Nordisk (např. inzulin Levemir, Insulatard, Novorapid, Actrapid, Fiasp…) má na svých aktuálních internetových stránkách uvedeno pero NovoPen ECHO, které umí zaznamenávat dávku a čas poslední aplikace. Pero by mělo být údajně v prodeji, ale v nabídkách českých lékáren a zdravotnických potřeb jsem ho našla pouze jako nedostupné.

Když se zmiňuje podání inzulinu, v ČR je dnes dostupná pomůcka Timesulin. Jedná se o  víčko na inzulinová pera, které Vám sice nezaznamená dávku podaného inzulinu, ale ukazuje alespoň čas od posledního podání.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den… chci se na něco zeptat: před 6 týdny jsem zjistila, že mám na lačno zvýšený cukr (5 dní po sobě, 6,6-7,2 mmol/l). Protože mám manžela diabetika, rozhodla jsem se okamžitě situaci řešit. Vysadila jsem veškerý přímý cukr, rapidně omezila sacharidy a přidala trochu pohybu. Zhubla jsem od té doby 5 kg. Nyní jsem si opět měřila cukr na lačno – a stále je 6,6. V dietních opatřeních samozřejmě budu pokračovat, ale jelikož na mou glykemii nemají vliv - mám ještě vydržet a efekt přijde později, nebo je vhodné již navštívit lékaře? Míša

  Odpověď

  Milá Míšo, nevím, kolik je vám let, zda máte nějaká přidružená onemocnění, či zda máte větší nadváhu. Podle naměřených hodnot máte poruchu glukózové tolerance a možná skoro diabetes. Upozorňuji ale, že osobní glukometr není určen ke stanovování diagnózy diabetu. Používá se pro sledování diabetu u určité osoby, která si na „svůj přístroj“ zvykne, naučí se ho používat a bude vědět, jak její hodnoty kolísají, zda se zlepšují či zhoršují apod. Nutně se nemusí jednat o úplně přesné hodnoty.

  To, že jste nasadila dietu a zejména omezila kalorický příjem, je velmi správné. Určitě nemůžete očekávat efekt okamžitě. Rychlou změnu bych čekal jen v případě, že by si člověk naměřil vysoké hodnoty po nějaké „hostině“ nebo zavařování marmelády, a pak by to zkusil znovu už při normálním režimu. Ono ale držet chvíli dietu bohužel nestačí, bude to nutné asi napořád. Glukózová tolerance má s věkem tendenci se spíše zhoršovat a tak vám změna režimu pomůže alespoň tomuto zhoršování předejít. Pokud byste opravdu vytrvala aspoň 3 měsíce, věřím, že by se mohly glykémie úplně upravit.

  K lékaři nyní bezprostředně nemusíte, protože léčebné opatření jste si stanovila sama a dobře. Nehrozí vám bezprostřední zdravotní nebezpečí. Nicméně z dlouhodobého pohledu by bylo správné jej navštívit. Porucha u vás může trvat již déle, aniž byla rozpoznána a mohla mít na vaše tělo negativní vliv. Bylo by vhodné provést celkové laboratorní vyšetření se stanovením nejen glykémie, ale také glykovaného hemoglobinu, hladin krevních tuků apod. Měla by být zkontrolována funkce ledvin, měla byste podstoupit vyšetření očního pozadí, orientační neurologické vyšetření a kontrolu stavu vašich dolních končetin, zejména k vyloučení diabetické polyneuropatie. Zaznamenal by se také určitý výchozí bod, vůči kterému byste si mohla stanovit určité dlouhodobé cíle, např. snížení hmotnosti a zlepšení glykovaného hemoglobinu. Dostala byste také podrobnější poučení jakou držet dietu, jak pečovat o své dolní končetiny a jak si kontrolovat krevní tlak. Možná také, pokud by pokles glykémií nepostačoval, byste dostala nějaké léky. Bylo by dobré, kdybyste si také o diabetu něco prostudovala, např. na našich webových stránkách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, manžel má na lačno cukr 5,9 mmol/l až 6,1. Lékař jej poslal na OGTT. Po vypití roztoku a odběru po 2 hodinách má 5,6 cukr. Co to znamená? Již byl na testu OGTT několikrát a vždy má stejný průběh. Na lačno vyšší cukr. Vždy to lékař uzavře, že je vše v pořádku.

  Odpověď

  Dobrý den! Váš manžel má tedy to, čemu se říká "porucha glukózové tolerance". Není to tedy ještě diabetes, ale pokud s tím nebude váš muž něco dělat, časem diabetes pravděpodobně vznikne. Pokud bych vycházel čistě z hodnot, které udáváte, ještě bych to upřesnil: Jedná se o poruchu glykémie na lačno. To je nověji zavedený termín, ale používá se. Odpovídá to tomu, že na lačno je glykémie o trochu vyšší, než je norma, ale po jídle je hodnota v normě a rovněž v normě je i hodnota za 120 minut při orálním glukózovém tolerančním testu.

  Je to ale podobné, jako když někoho hodnotíte, zda je tlustý. Na první pohled může být patrné, že je silnější, než by měl být. Někdo by ho možná už nazval tlouštíkem, jiný ale řekne, že je prostě silnější. Podobně je to s diagnózou diabetu. Lékaři se ale musí nějak shodnout, a tak si stanovili určitá kritéria. Ta se opírají o glykémie na lačno, po jídle, při glukózovém tolerančním testu, a také o hodnotu glykovaného hemoglobinu. Jedná se ale o posuzování jednoho souvislého jevu a nikoliv o to, že když někomu glykémie z 6,9 stoupne na 7,1, tak se prostě stává diabetikem a všechno se pro něho od té chvíle mění. V případě vašeho muže jsou hodnoty na lačno do 6,1 mmol/l, takže to samo o sobě není zdaleka ještě „úřední“ diabetes. Pokud ale nechce, aby se stav nezhoršoval, měl by se více pohybovat, méně a zdravěji jíst a občas si glykémie na lačno či po jídle sám kontroloval. Jsou určité věci, které má člověk vrozené, ale s mnoha faktory se dá něco dělat nebo vznik diabetu oddálit. Ať se tedy chová tak, jako by lehkou formu diabetu už měl.

  Porušená glykémie na lačno vzniká nejčastěji tak, že vlastní produkce inzulínu nedokáže dostatečně utlumit produkci glukózy v játrech. Z jater se glukóza uvolňuje zejména za stavů na lačno a cílem je zejména zásobovat i za této situace glukózou mozek a jiné tkáně. Pokud je ale glykémie v normě, malá trvalá sekrece inzulínu brání tomu, aby se glukóza neuvolňovala příliš. Pokud jsou játra vůči tomuto působení inzulínu méně citlivá, bývá glykémie na lačno mírně zvýšená. Považuje se to za předstupeň vážnější poruchy působení a sekrece inzulínu, ale není to ještě diabetes a nemusí to ještě odpovídat ani označení „porucha glukózové tolerance“. Je to ale určitý varovný faktor, a proto se dieta a zhubnutí doporučují. Nadměrné uvolňování glukózy z jater na lačno může tlumit také lék metformin, který se používá, pokud dietní a režimová opatření nepostačují.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zakoupila jsem si vlastní glukometr a měřím si na něm opakovaně glykémie po jídle 17 mmol/l přičemž mi glykovaný hemoglobin u lékaře vyšel 37 mmol/mol. Co může být příčinou?

  Odpověď

  Dobrý den,

  vysoké hodnoty glykémie na glukometru, neodpovídající nízkému glykovanému hemoglobinu, mohou mít hned několik příčin.

  • Jednou z nich může být špatně fungující glukometr.
  • Ověřit jeho funkci je možné při odběru glykémie z žilní krve (u Vašeho diabetologa). Při odběru si současně změříte hodnotu glykémie Vaším glukometrem a oba výsledky poté porovnáte. Určitá odchylka samozřejmě může nastat, ale neměla by být více jak 10-15%
  • Ideální pro zhodnocení Vašich glykémií může být jednorázové využití kontinuální monitorace glykémií pomocí senzoru nebo Freestyle Libre, které umožní sledování glykémií po celý den a výsledné vyhodnocení nejen maximálních glykémií, ale také procenta času, které trávíte v cílovém rozmezí (kolik času během dne máte dobrou glykémii). Zároveň uvidíte zda jsou vysoké glykémie jen po jídle nebo i v průběhu dne - na základě toho může Váš diabetolog případně zvolit vhodnou terapii.
  • Další problém může být samotný glykovaný hemoglobin. Tato veličina má v diabetologii velký význam při hodnocení dlouhodobé kompenzace. Bohužel ale není neomylná. Existuje hned několik faktorů, které mohou zkreslit hodnoty glyk. hemoglobinu. Je nutné se proto zamyslet, zda u Vás nemůže být hodnota glyk. hemoglobinu “falešně” nízká.
  • některé faktory ovlivňující hladinu glyk. hemoglobinu (HbA1c):
  1. Výskyt hypoglykémií (častý výskyt hypoglykémií může snižovat hladinu HbA1c
  2. Délka přežívání erytrocytů

  - Hemoglobin je obsažen v krvinkách, které mají normálně životnost kolem 120 dní. Hemoglobin je během této doby v závislosti na glykémii (hladině cukru v krvi) postupně chemicky pozměněn na náš tzv glykovaný hemoglobin. Vždy se však změní je určitá část z celkového množství hemoglobinu, který v krvinkách máme. Existují však onemocnění, kdy krvinky žijí kratší nebo naopak delší dobu než 120 dní a proto se hladiny glyk hemoglobinu neadekvátně snižují nebo zvyšují.

  - př. onemocnění: anémie (nedostatek červených krvinek)

  - hematoonkologická onemocnění

  3. Hemoglobinopatie -  onemocnění s poruchou tvorbu hemoglobinu

  4. Chronické onemocnění ledvin - u pacientů s těžkou poruchou ledvin nebo dialyzovaných pacientů je často HbA1c “falešně” nízký...

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kde se dají zkusit a koupit?

  Odpověď

  Naší obuv lze zakoupit po předchozím změření v našich měřících centrech, jejichž síť a kontakty jsou uvedené na webové stránce www.diabota.cz. Zatím jsme jen na několika místech v Republice, postupně plánujeme otevřít další měřící centra v jednotlivých krajích.

  V případě doplňujících dotazů jsem Vám k dispozici.

  Přeji Vám hezký den.

  S pozdravem,

  Hana Benešová, SHAPER s.r.o.
  mobil: +420 727 818 120
  e-mail: hana.benesova@shaper.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 42 let, od dětství mám vitiligo a během mého prvního těhotenství ve 41 letech mi byla diagnostikována hypothyreoza a gestační diabetes, který byl kompenzován pouze dietou. Nikdo v rodině diabetes nemá. Po porodu mi byly prováděny vzhledem k přetrvávajícímu kojení jen odběry gly, GHb a C- peptidu. V úvodu byl C-peptid 340 a 2 hod. po stimulaci 900, gly s GHb vždy v normě. Diabetologem jsem byla uklidněna, že C-peptid nalačno není příliš vypovídající a po stimulaci v pořádku. 5/18 jsem si nechala odebrat protilátky ( a-IA2, a-pankreas, a-GAD), které byly negativní. Dále jsem tedy žádná dietní opatření nedodržovala a příležitostně si kontrolovala dříve zmíněnou laboratoř. Nyní 1,5 roku po porodu mám lačný C-peptid 270, gly 4,4 a GHb 40 (jsem poměrně štíhlá 165cm/47kg). Předpokládám tedy vyhasínající funkci pankreatu. Chtěla jsem se zeptat, dá-li se nějakým způsobem oddálit vznik diabetu 1. typu - mám již začít s přísnou diabetickou dietou, dle doporučení zvýšit i pohybovou aktivitu na 1 hodinu denně, abych alespoň šetřila své zbylé beta buňky, nebo tato opatření nemají příliš velký smysl a k jejich vyčerpání a destrukci zbylých dojde stejně rychle i bez těchto opatření? Také stále kojím, je vhodnější ukončit kojení, abych nemusela přijímat tolik potravy a vyčerpávat svou slinivku? Poměrně hodně jím, i přesto nejsem schopna se ujíst a trochu přibrat (štítná žláza je eufunkční, již bez terapie). Nebo je kojení přínosné pro dceru stran prevence vzniku DM ? Také by mělo snižovat glykémii, tak nevím. Případně dávat dceři alespoň vit D? Nebo začít již s aplikací bazálních dávek inzulinu, abych šetřila ten svůj? Děkuji moc za odpovědi na mé četné dotazy a přeji hezký zbytek dne. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, myslím, že byste si měla především užívat mateřství a kromě toho zvýšit nějakým příjemným způsobem pohybovou aktivitu, protože to je v každém případě dobré.

  Všechno ostatní se opírá jen o domněnky, které nejsou ničím konkrétním podložené. Je zbytečné bát se něčeho, co skutečně sice může přijít, ale také vůbec nemusí. V životě se často stává, že nakonec přijdou věci úplně jiné, dobré i špatné a je pak škoda, když si člověk uvědomí, že se zbytečně strachoval.

  V prevenci diabetu u sebe ani u dítěte nic kromě zdravého způsobu života udělat nemůžete.

  Diabetes nemáte, protilátky máte negativní, glykovaný hemoglobin je v normě a C-peptid také. Rozmezí normálních hodnot je široké a u štíhlých zdravých osob bývá C-peptid spíše nízký, zatímco vysoké hodnoty by mohly spíše znamenat malou citlovist na inzulín a sklon diabetu 2. typu. Tak buďte ráda.

  Existují určité odborné doklady o tom, že normální kojení je určitou prevencí pro vznik diabetu u dítěte a že mateřské mléko je u velmi malých dětí lepší, než mléko kravské. To jste už ale splnila, kojit déle z tohoto důvodu není potřebné. Pusťte tedy z hlavy i toto a kojte, jak vás to baví, ale asi už to stačí.

  Momentálně není známa žádná ověřená prevence vzniku diabetu 1. typu u vás ani u dítěte. Cokoliv tedy podnikat mimo rámec normální zdravé životosprávy nemá smysl.

  Je pravda, že řada forem vitiliga má autoimunitní podklad, stejně jako snížená funkce štítné žlázy. Doporučuji tedy, abyste si čas od času změřila glykémii, např. 1x týdně, ale toto opatření určitě stačí. Jezte, co vám chutná, a kromě pohybu žádné preventivní opatření na sobě ani dítěti netestujte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!