Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

inzulín + nově Jardiance a výskyt ketonů v moči

Datum vložení dotazu: 04.03.2020

Ptá se: Nika

Dotaz

Dobrý den Jsem diabetik kterému se netvoří vlastní inzulín, čili jsem na inzulínu. Ačkoliv jsem se vždy snažila, glykémie jsem měla kolem 9-12 mmol/l s občasnými výkyvy ať už směrem nahoru, nebo dolů směrem k hypoglykémii s hodnotami kolem 4 mmol/l. Před 3 měsíci mi moje lékařka předepsala Jardiance a já se dostala na hodnoty kolem 6 více méně stabilních a i pocitově jsem se cítila podstatně lépe. Ale... objevilo se mi značné množství ketonů v moči cca ++ až +++. Nerozumím tomu, co je špatně, a hlavně nevím, co s tím. Všude se píše o nízkých, nebo hodně vysokých glykemiích a ketonech a jak to řešit, ale co se mnou? Jak to řešit, když glykemky jsou kolem 6 a jídelníček stejný jako dřív? Nika
věk: 48 let

Odpověď

Milá Niko, předpokládám podle vašeho popisu, že jste tedy diabetik 1. typu, kterému se opravdu netvoří vlastní inzulín a nikoliv diabetik 2. typu, u něhož postupně také dochází k zániku inzulínové sekrece.

Jardiance je lék, který účinkuje zejména tak, že zvyšuje vylučování krevního cukru do moči. Jak asi víte, při vyšší glykémii (zpravidla nad 10) se glukóza dostává do moči. Lék Jardiance způsobuje, že ledviny začínají propouštět cukr do moče i při nižších hodnotách glykémie. Tím se částečně snižuje hladina glykémie. Udává se, že za den takto může člověk ztratit až 70 g cukru (v závislosti na tom, jak moc mívá glykémii zvýšenou). Tím tento lék také mírně podporuje hubnutí.

Jardiance je přípravek určený původně především pro pacienty s diabetem 2. typu. Ti mají často nadváhu. Většinou ale mají zachovanou vlastní sekreci inzulínu, jenomže ten jim nedostatečně funguje.

Nově se začínají tyto léky užívat s opatrností také u diabetiků 1. typu, a to u těch, u kterých se nedaří dosáhnout dobrého vyrovnání glykémií správným dávkováním inzulínu a správnou dietou. Používá se to spíše u těch, kteří mají zároveň nadváhu.

Důležité je ale vědět, že inzulín je látka pro život nezbytná. Pokud v těle chybí, dochází k rozvratu metabolismu, který se mimo jiné projevuje přítomností ketolátek v krvi a v moči. Pokud by si tedy diabetik 1. typu přestal aplikovat inzulín, velmi rychle by se v moči objevily ketolátky jako ukazatel chybění inzulínu. Ketolátky se u těchto osob objevují i tehdy, když si pacient vzhledem k tělesné potřebě aplikuje málo inzulínu. 

Při chybění inzulínu se pochopitelně také zvyšuje hodnota glykémie. Glykémii je ale možné do určité míry snížit také tím, že člověk velmi málo jí, hodně se pohybuje - a nebo, když zvýšené množství krevního cukru dostává z těla jiným způsobem než normálním zpracováním (látkovou přeměnou). Jedna z možností je tedy i odstranění nadbytečné glukózy do moči. Glykémie poklesne a pacient si v důsledku toho sníží dávky inzulínu. To je celkem správný postup, ale pokud dávky sníží příliš, je inzulínu v těle už příliš málo k tomu, aby se zabránilo nadměrné tvorbě ketolátek.

Jaké vám tedy doporučuji řešení: Musíte pravidelně aplikovat inzulín. U diabetiků 1. typu se inzulín podává jednak v základní dávce dlouze působícího inzulínu a dále ve 3 či více dávkách rychle působícího inzulínu. Jinou možností je také inzulínová pumpa. K inzulínu je pochopitelně nutné pravidelně jíst a tím zajistit správnou souhru inzulínu a jídla. Když to člověk dělá správně, má dobré glykémie, jí přiměřeně, a v těle se mu nadbytečně netvoří ketolátky. Ty potom buď v moči nejsou, nebo při delším odstupu od jídla jsou nejvýše na úrovní jednoho +. K tomu je možné používat také lék Jardiance. Pokud by ale byly ketolátky vysoké jako u vás, měla by se Jardiance alespoň přechodně vysadit  a měly by se upravit správně dávky inzulínu tak, aby inzulín v těle nechyběl. Obecně ale se Jardiance u diabetiků 1. typu dává spíš skutečně výjimečně, když pacient vyrovnání diabetu pomocí správného dávkování inzulínu a diety nezvládá. A je třeba přitom zvýšeně dbát na riziko ketoacidózy.

Ketolátky na úrovni ++ či +++ se u diabetiků 2. typu zpravidla nevyskytují. Pokud ano, znamená to, že skutečně pacientovi dochází vlastní inzulín a bude tedy potřebovat inzulín injekční. Pokud ani po nasazení inzulínu ketolátky z moči nevymizí, asi i tady by se léčba lékem Jaradiance měla přerušit. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

638 dotazů

  • Dotaz

    Mám diabetes 2. typu 34 let. V roce 2019 jsem měla rakovinu prsu. Od té doby si musím píchat 4x denně inzulín a za těch 5 let jsem přibrala 10 kg. Nyní mi byla nasazena Forxiga pro hraniční hodnotu ledvin. Děsí mě příkazový leták. Lék mi předepsal diabetolog. Obvodní lékařka by tento lék vůbec nedávala pro jeho nedostatečný výzkum. Mohu tento lék užívat?Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    lék Forxiga prošel klinickými studiemi, ve kterých prokázal v dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv na ledviny, ochranu cév a zlepšení kontroly cukru. Byl následně schválen regulačními úřady, které posuzují účinek a možné nežádoucí účinky léků. Proto bych se nebála o jeho bezpečnost.

    Jeho užívání zpomaluje zhoršování funkce ledvin, vede ke snížení hmotnosti cca  3-5 kg. Ano mohou se projevit nežádoucí účinky (cca u 5-7% pacientů), v případě potíží se lék vysazuje. Hodně jej nyní doporučujeme právě pacientům s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou nebo s nemocemi ledvin či srdce.

    Myslím že jej můžete vyzkoušet a sama posoudíte jaký vliv bude mít na hodnoty krevního cukru a jak jej budete tolerovat.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Léčím se pomocí chemoterapie s rakovinou prsu. Na chemoterapie chodím každý týden (mám už 6 aplikaci z 12) a už 3 týden mám nasazené, kvůli reakci (tlak v zádech, pocit dušnosti), Dexamethason 4mg 2tbl večer před chemoterapii a 2 tbl v den chemoterapie. Navíc v samotné infúzi mám ještě dávku 8mg. Chtěla jsem se zeptat, o kolik zvedají kortikoidy cukr zdravému, cukrovkou neléčenému člověku? Změnila jsem se prozatím jen před večeří a měla jsem 8,8. Moc děkuji. Iva

    Odpověď

    Milá Ivo, dexametason je velmi účinný glukokortikoid, který se používá k posílení a ke zlepšení tolerance chemoterapie. Jako jiné kortikoidy snižuje efekt inzulínu. To je u řady osob provázeno jeho zvýšenou sekrecí. Pokud tělo již nedokáže produkovat více inzulínu, zvyšuje se glykémie.

    Jinými slovy, ke zvýšení glykémie nemusí vůbec docházet. Zvláště, pokud se lék nedává trvale, ale jen nárazově. Není tedy možné říci, o kolik bude glykémii zvyšovat. Může to být od nuly až po vznik jasného diabetu, zejména u osob, které mají nadváhu, málo se pohybují a obecně mají již bez toho sníženou kapacitu produkovat inzulín.

    Hodnota glykémie 8,8 před večeří je mírně zvýšená, ale nic vážného se zatím neděje. Pomoci byste mohla zdravou stravou s omezením sacharidů a pokud možno tělesným pohybem, což se ale dobře řekne, ale často velmi obtížně dodržuje v době, kdy podstupujete chemoterapii. Je dobré na zvýšenou glykémii upozornit svého lékaře – onkologa, aby uvážil, zda je možné používat dávky kortikoidů nižší. No, držím palce, ať to dobře dopadne!

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!