Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Inzulín a výpočet dávky
Datum vložení dotazu: 12.10.2023
Ptá se: Petr
Dotaz
Odpověď
Milý Petře, to máte tak ……………
A mohl bych se rozepsat na 10 stránek a vy byste to asi ani nečetl. Upozorňuji ale, že pro léčbu diabetu, a pro léčbu diabetu inzulínem zvlášť, je nutná edukce. Vy máte vědět, v čem hlavním tkví vaše porucha, máte mít stanovené svoje vlastní cíle a máte mít odhodlání je plnit.
Výpočet dávky inzulínu je jednou součástí toho všeho a může vám v každodenním životě pomáhat, ale vy musíte porozumět trochu tomu, co se ve vašem těle děje a jak tomu máte čelit.
Trochu jiná je situace u diabetu 1. a 2. typu, protože u typu 2 bývá často účinnost inzulínu porušena, někdy hodně. Takže lidé si pak dávají velké dávky inzulínu a ono se v podstatě nic moc neděje, zatímco stejné dávky by diabetika 1. typu porazily.
Vy máte dost velkou nadváhu a tak se spíš přikláním, že máte diabetes 2. typu a inzulín vám byl nasazen poté, co zvyšování dávek ostatních léků na diabetes nefungovaly a také nefungovalo hučení vašeho pana doktora do vás, abyste méně jedl a uměl si počítat sacharidy v jídle.
Principy na výpočet dávky rychle působícího inzulínu před jídlem nebo pro opravu příliš vysoké glykémie platí především pro diabetes 1. typu, kde hlavní porucha spočívá v tom, že tělo si neumí samo vytvářet inzulínu, ale reaguje na něj více méně normálně. Pro diabetes 2. typu to může platit také, ale zde je ve hře porucha účinnosti inzulínu, a ta při pořádné inzulínové rezistenci může být hodně veliká.
Uvedu vám tedy principy platné pro diabetes 1. typu a pro „dobře“ vyrovnaný diabetes 2. typu u osoby, která dodržuje dietní a pohybová doporučení:
Výpočet dávky rychle působícího inzulínu závisí na:
-momentální hodnotě glykémie
-množství sacharidů v jídle, které se hodláte sníst
-množství inzulínu, který případně dostáváte formou dlouze působícího inzulínu, zpravidla ráno nebo večer
V úvahu je také dobré brát, zda se případně chystáte na nějaký fyzický „výkon“, protože ten zužitkování cukru zlepšuje a mohl by případně přispět k hypoglykémii v průběhu delší fyzické zátěže.
Dále je vhodné, abyste si pro sebe určit tzv. korekční faktor, což je vlastně dávka inzulínu, která u vás podle zkušenosti vyvolá pokles glykémie o 1 mmol/l (třeba z 12 mmol/l na 11 mmol/l. Toto číslo se může nejprve odhadnout, a to následujícím výpočtem:
korekční faktor = 110/vaše celková denní dávka inzulínu
Také je nutné určit tzv. sacharidový poměr. To je v podstatě údaj, na kolik gramů sacharidů v jídle vám vystačí 1 jednotka inzulín. Čím menší toto číslo je, tím více asi budete potřebovat inzulínu. Naopak, je-li sacharidový poměr nízký, bude vám na stejné jídlo asi stačit menší dávka inzulínu. Pro první orientační výpočet se tento poměr určuje takto:
sacharidový poměr = 350/celková denní dávka inzulínu
Například tedy: Potřebujete-li denně přibližně 50 j. inzulínu, váš odhadnutý sacharidový poměr bude 350/50 = 7. Orientačně tedy budete potřebovat na každých 7 g sacharidů v jídle 1 jednotku inzulínu. Když budete chtít vypočítat, kolik si máte tedy před jídlem píchnout inzulínu, určite množství sacharidů a dělíte to 7. Např. na 50 g sacharidů budete potřebovat 50:7 jednotek, tedy asi 7,14 j., zaokrouhleno 7 jednotek. To ovšem platí, pokud před jídlem máte normální hodnotu glykémie, jinak musíte připočítat ještě tzv. korekční bolus. Ten by byl v tomto případě 2,2 (110:50= 2,2). Máte-li tedy místo např. 5 mmol/l 10 mmol/l, je vaše glykémie asi o 5 mmol/l vyšší, než by měla být. Protože jedna jednotka vám způsobí pokles asi o 2,2 mmol/l, tak vydělíte 5:2,2 = 2,27. Proto byste si vypočítanou dávku inzulínu měl ještě navýšit o tuto hodnotu, tedy celkem byste si měl dát asi 9 nebo 10 jednotek.
No, možná se vám to zdá složité. Sice to moc složité není, ale existují aplikace, které to dělají za vás. Např. aplikace do telefonu Diabetes:M
Jinak ale systém pro výpočet doporučeného bolusu je součástí např. inzulínových pump a také jako doplňkový software pro řadu glukometrů.
Diabetes:M je v podstatě takový elektronický deník pro diabetiky.
Podle výše uvedeného principu byste ale měl časem umět vypočítávat doporučenou dávku inzulínu rychle sám. Protože ale máte asi diabetes typu 2, tak můžete mít inzulínovou rezistenci a první vypočítané hodnoty mohou být příliš nízké. V tom případě se je postupně upravíte a pak se to naučíte. Je ale důležité, abyste si hodnoty zaznamenával, abyste se opravdu postupně zlepšoval.
Poznámka redakce:
Certifikované aplikace s bolusovým kalkulátorem jsou Diabetes:M, myLife či mySugr. Pro zapomnětlivé anebo velmi zaneprázdněné jedince mohou být vhodné aplikace MedFox nebo MyTherapy. Připomínají uživateli podání inzulinu i ostatních léků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"
94 dotazů
-
Ztráta signálu u Freestyle Libre 2
(08.07.2025)
Dotaz
Dobrý den, synovi jsme v únoru koupili nový telefón Motorola Edge 50 Fusion. Před ním měl Motorolu Moto G30. Problém nastal asi cca po měsíci používání, kdy začal hlásit problém se signálem. Od té doby vypadává signál neustále a často, takže se musí syn změřit, aby signál začal znovu fungovat. Problém je samozřejmě v noci, když syn spí, musíme ho neustále měřit a kontrolovat, aby nedošlo k hypoglykémii takže se nevyspíme. S předchozím telefonem nebyl vůbec žádný problém. Na lince freestyle mi nedokážou poradit, a aby se to nějak ukončilo, tak mi řeknou, že telefón není na seznamu podporovaných. Jenomže ten seznam nebyl aktualizován pět let a předchozí telefón rovněž nebyl na seznamu a signál fungoval. Motorola v ČR nemá linku pro zákazníky. Na FB ve skupinách rovněž nedokážou poradit. Na telefonu jsem zkoušel povolit veškeré věci pro aplikaci ( bluetooth, NFC, atd. ). Nedokážete mi poradit? Nesetkali jste se ze stejným problémem? Děkuji moc za Vaši odpověď a pomoc.Odpověď
Dobrý den,
bojím se, že s tímto problémem opravdu nedokáži pomoci.
Někdy přestane fungovat samotná aplikace po aktualizaci mobilního telefonu a přechodu na vyšší verzi systému - což se ale u Vás ale nestalo.
Protože vše fungovalo normálně a stále chvílemi i posílání dat funguje, tak to nevypadá na problém s aplikací samotnou a s povoleními v telefonu. Jedině, že by se Vám aplikace opakovaně odhlašovala - což se pravděpodobně neděje, protože po načtení jedete dál.
Problém proto bude spíše na straně posílání nebo přijímání signálu:
Pokud by se jednalo jen o problém při jedné zásilce senzorů - mohl by být chyba v určitém senzoru nebo šarži senzorů - kde by byl horší vysílač. Většinou v rámci dvou zásilek na Vás nevyjde stejná šarže, takže s novou zásilkou by se pak měl problém zlepšit. Na druhou stranu může být problém s bluetooth připojením Vašeho mobilního telefonu, případně jeho přerušováním. Což může být chyba samotného telefonu. Někdy i prostředí, kde se vyskytuje velké množství bluetooth zařízení a signálů, může signál rušit.
Samozřejmě je s výhodou mít telefon co nejblíže, ideálně na stejné straně jako je senzor, ale přepokládám, že ho má hned u postele.
Bohužel více asi nedokážu s technickým problémem poradit.
-
Certifikovaný senzor
(08.07.2025)
Dotaz
Dobry den pořídil jsem si senzor značky iCan i3 CGM a diabetolozka mi řekla ze není certifikovaný tak se chci zeptat zda je někde seznam certifikovaných senzoru dekuji za odpověď vojirOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz není úplně jednoduchý, protože ne všechny senzory jsou v ČR běžně používané a rozhodně i ty schválené mají různou kvalitu měření. Některé jsou používány častěji, některé minimálně.
Jako základ pro hledání schválených senzorů je možné využít seznam zdravotnických prostředků. Aktuální lze nalézt například zde: https://www.vzp.cz/poskytovatele/ciselniky/zdravotnicke-prostredky. Tady byste procházel číselníky zdravotnických prostředků.
Pokud seznam opravdu otevřete, tak ale zjistíte, že je to nekonečný text (nebo tabulka), který nemá logické řazení a využívá různých názvů.
Pomohla jsem si na internetu a pokusila se najít zda Vámi koupený senzor má SUKL kód - to je číslo přidělené Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Google byl schopen nějaký kód najít. Tento kód jsem pak hledala ve výše jmenovaném seznamu, abych ověřila jeho pravdivost (což je podstatně jednodušší než hledat podle názvu). A tady je.
Takže senzor iCan i3 CGM je oficiálně schválen jako zdravotnický prostředek v ČR Ústavem pro kontrolu léčiv. Není u nás zatím používán často. Přiznávám, že jsem tento senzor také neznala. O jeho kvalitě měření a přesnosti se nejsem schopna vyjádřit. MARD (jež je hodnotou přesnosti senzorů) udávají 8,71%, což není špatná přesnost - ale tento uváděný faktor jsem neměla šanci nikde ověřit. Výrobcem senzorů je čínská firma Sinocare Inc., která využívá následně českého distributora. CGM senzorů od čínských firem se postupně na náš trh dostalo více a je těžké se v nich orientovat.
Shrnutí na závěr: hledání není snadné. Senzory přibývají jako houby po dešti a mají různou kvalitu měření. Senzor iCan i3 je oficiálně schválen k použití v ČR.
-
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?
(14.06.2025)
Dotaz
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?Odpověď
Dobrý den,
nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce: Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.
Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.
Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku - kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/
-
Bolusový kalkulator
(11.06.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.DekujiOdpověď
Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu - zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.
-
Oyikey nano jehličky
(09.06.2025)
Dotaz
Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.Odpověď
Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR - způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!